Skocz do zawartości

Jaki gramofon wybrać?


S4Home

Recommended Posts

Historia gramofonu zatoczyła koło i obecnie znowu wracają one do łask. Fani analogowego brzmienia i charakterystyki czarnej płyty na nowo poszukują swojego pierwszego, bądź też już kolejnego gramofonu (przez część klientów nazywany adapterem). Czarne płyty rzeczywiście posiadają swoisty charakter, a ich odtwarzanie jest pewnego rodzaju rytuałem. Tutaj nie mamy ułatwień znanych z odtwarzaczy płyt kompaktowych, ale dzięki temu możemy bardziej obcować z muzyką.  

Czym gramofon różni się od innych źródeł dźwięku?

W przypadku gramofonów musimy się liczyć z tym, że odtwarzać będziemy mogli tylko płyty, które zakupimy i jakość dźwięku również od nich będzie zależała. Mam tutaj na myśli gramaturę płyt, czyli tzw. „ile mamy winylu w winylu”. Podobnie jak w przypadku płyt kompaktowych tłocznia będzie miała bardzo duże znaczenie jak i wytwórnia, która jest odpowiedzialna oczywiście za realizację i mastering samego nagrania. W przypadku większości urządzeń będziemy musieli większość operacji wykonać manualnie, aczkolwiek nie zawsze będzie to konieczne. Na pewno podobieństwo gramofonu do odtwarzacza płyt CD będzie znacznie większe niż do nowych źródeł jak odtwarzacze sieciowe. W niektórych przypadkach, aby w ogóle rozpocząć odtwarzanie będziemy musieli podejść do urządzenia i przesunąć ramię nad płytę, po czym opuścić je na pierwszą ścieżkę. Tutaj operacje jakie musimy wykonać w dużej mierze będą się pokrywały z CD-kiem, z tą tylko różnicą, że musimy otworzyć kieszeń napędu i ją zamknąć, a następnie wystarczy wyłącznie nacisnąć „PLAY” i to w zasadzie wszystko. W odtwarzaczu sieciowym w zasadzie wszystko możemy robić z fotela, nie wstając do urządzenia, wystarczy nam tylko smartfon, dzięki któremu wybierzemy swoją ulubioną muzykę, wskażemy urządzenie na którym chcemy rozpocząć odtwarzanie (poprzez kliknięcie w aplikacji) i to w zasadzie wszystko. Przewijanie to kolejna operacja, podczas której musimy się udać w kierunku gramofonu, ponieważ musimy podnieść ramię i przesunąć je nad kolejną ścieżkę. Zakończenie odtwarzania również odbywa się na zasadzie podejścia do urządzenia i albo wciśnięcia klawisza stop, czasem zdarza się (w gramofonach automatycznych), że odtwarzanie zakończy się samoczynnie. 

Jakie są rodzaje gramofonów?

Gramofony możemy podzielić pod kątem różnych kryteriów, ale jednym z najbardziej popularnych jest ich sposób obsługi:

- gramofony automatyczne – tutaj wystartowanie płyty, czy też zakończenie odtwarzania jest bardziej zautomatyzowanym procesem (podobnie jak zmiana prędkości obrotów), dlatego też będzie to rozwiązanie odpowiednie dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z winylem i cenią sobie wygodę

- gramofony półautomatyczne – w tym wypadku częściowo obsługa jest automatyczna

- gramofony manualne – obsługiwane w pełni manualnie. Najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie najlepszą z możliwych jakość dźwięku, oraz tych, którzy mieli już wcześniej swoje pierwsze urządzenie, poszukują purystycznego rozwiązania, nie idącego na kompromisy, ale odwdzięczającego się świetną jakością

Kolejnym kryterium może być obecność przedwzmacniacza i tutaj będziemy mieli urządzenia posiadające wbudowany przedwzmacniacz, bądź też bez niego – wtedy musimy się zaopatrzyć w zewnętrzne urządzenie. Nie ma co ukrywać, że rozwiązaniem znacznie lepszym będzie druga opcja, ponieważ zewnętrznym przedwzmacniaczem możemy moderować brzmienie i efekt finalny. 

Następną bardzo istotną kwestią jest rodzaj napędu i tutaj wyróżnić możemy gramofony z napędem bezpośrednim, oraz paskowym. 

Gdyby brać pod uwagę jeszcze najnowsze konstrukcje jakie się dostępne na rynku, to pojawiają się również gramofony bezprzewodowe Bluetooth, bądź też z komunikacją WiFi (mogące być częścią systemu multiroom); oraz klasyczne przewodowe urządzenia. 

Jaki gramofon na początek?

Jeżeli poszukujemy swojego pierwszego gramofonu i nie mamy zgromadzonej ogromnej płytoteki winyli, ale chcemy spróbować złapać bakcyla, spróbujmy z prostszymi konstrukcjami, które będą posiadały wbudowany przedwzmacniacz, aby początkowo nie generować dodatkowych kosztów, a dostać produkt kompletny, aby podłączyć go od razu do wzmacniacza, czy też amplitunera kina domowego bez konieczności dokupowania akcesoriów. Zamiast dokupowania dodatkowego przedwzmacniacza skupmy się lepiej na wkładce gramofonowej, oraz dobrym ramieniu pozwalającym na uzyskanie lepszego brzmienia. Nie oznacza to, że te urządzenia, które takowego nie posiadają na pokładzie nie są dla Ciebie.

Gdybyś oczekiwał nieco większej wygody użytkowania od gramofonu, spróbuj konstrukcji automatycznych, bądź też półautomatycznych, ponieważ one kilka podstawowych operacji wykonają za Ciebie za naciśnięciem klawisza. 

Z konstrukcji które są obecnie na rynku warto by rozpatrzyć Denon DP-300F, ewentualnie Pro-Ject Debut Carbon EVO (jeżeli dysponujemy nieco wyższym budżetem). Jako pierwszy gramofon będą to świetne wybory, przy czym Denon to gramofon full automat, a więc zmiana prędkości obrotów płyty, czy też wystartowanie płyty będą realizowane przez odpowiednie przyciski. Również przedwzmacniacz będzie wbudowany w urządzenie, dzięki czemu możemy go podłączyć w dowolne wejście analogowe do naszego wzmacniacza, tudzież amplitunera. 

Pro-Ject Debut Carbon EVO to będzie opcja, która zaoferuje nam znacznie lepszą wkładkę, oraz karbonowe ramię, co przełoży się na jakość finalną. Co do samej plinty, czy też talerza, to również będą one tutaj zaletą, nie mniej jednak przedwzmacniacz będziemy musieli dokupić dodatkowo. 

Jaki gramofon dla konesera?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli poszukujesz najlepszej możliwej jakości dźwięku. Wtedy najlepiej brać pod uwagę konstrukcje, których ramię będzie umożliwiało zamontowanie dużej ilości wkładek, da możliwość ustawienia wysokości ramienia, czy też jego wymianę, ponieważ dzięki temu masz możliwość moderowania i ulepszania nieustannie swojego systemu. W tej kwestii na pewno bardzo dobrą opcją będą gramofony z odseparowanym silnikiem, znajdującym się poza obudową, dzięki czemu zminimalizujemy wibracje przenoszone na plintę i na płytę, a w efekcie na wkładkę. Plinta będzie tutaj również istotną kwestią – na rynku można wyróżnić plinty monolitowe, czyli „z jednego materiału”, oraz przypominające kanapkę (zbudowane z kilku warstw). Plinta, podobnie jak i nóżki mają za zadanie minimalizować wpływ wibracji i ograniczyć je do minimum i w tym celu pojawiają się na rynku również „plinty pływające”, a nóżki bywają wypełnione sorbotanem, bądź też innymi materiałami pozwalającymi pochłonąć je jak najbardziej. 

Napęd w przypadku takich użytkowników powinien stanowić pasek, który zapewnia większą stabilizację obrotów i jest rozwiązaniem stosowanym w najdroższych konstrukcjach na rynku. 

Chyba nie muszę tutaj wspominać również o tym, że najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie jakość dźwięku będzie gramofon manualny i bez wbudowanego przedwzmacniacza, ponieważ to będziemy sobie już wybierać samemu w zależności od tego jaką posiadamy wkładkę (MM czy też MC). 

Podsumowanie

Jeżeli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z gramofonem analogowym to najlepiej skierować swoje kroki do salonu audio, ponieważ ilość zmiennych jaką należy wziąć pod uwagę jest dość duża, więc zlecenie wyboru specjaliście, który opowie Ci jakie są możliwości w oparciu o Twoje wymagania, przedstawi zalety i wady obu rozwiązań skróci znacznie czas jaki poświęcisz na wybór tego jedynego. 

Jeżeli z kolei chciałbyś rozbudować swój system, czy też będzie to już Twoje kolejne urządzenie, to wszystko zależy od tego jaki kierunek chcemy obrać. Posiadając już bardzo dobrą bazę warto rozważyć upgrade w formie wymiany wkładki, ramienia, czy też zasilacza, o ile pozwala na to gramofon. Również akcesoria pozwalają na wykonanie ostatecznego szlifu, jak np. myjki do płyt, dociski do płyt itd. 

Zawsze musisz pamiętać o tym, że ważne jest odpowiednie dopasowanie urządzenia do istniejącego już systemu w oparciu o to jaki efekt finalny chcesz uzyskać. 

 

Do innych porad zapraszam na : https://s4home.pl/poradnik.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...