Skocz do zawartości

kino domowe 5.1 do 5k


examplelog

Recommended Posts

 

2 godziny temu, Butler napisał:

Dla sprostowania, eARC będzie wykorzystane jeśli źródło wielokanałowego dźwięku będzie podłączone bezpośrednio do TV (PS5, XBox-X, multimedialny odtwarzacz itp) lub jeśli odpalimy aplikację w sofcie TV przez którą taki dźwięk przejdzie np. KODI itp. 

 

Czyli w przypadku podłączenia PS5 do TV za pomocą HDMI, warto podłączyć amplituner do TV za pośrednictwem eARC? Czy jest jakaś bardziej zalecana opcja podłączenia TV, amplitunera i konsoli?

Pytam, bo dziś właśnie będę podłączał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wszystkie źródła obrazu i dźwieku - w tym konsola - powinny być podłączone w pierwszej kolejności do amplitunera. To on zażądza AV i przekazuje do TV jedynie obraz który ma być wyświetlany. Ale nic nie może być zbyt proste... W zeszłym roku cała gama nowych amplitunerów różnych producentów została zaopatrzona w HDMI 2.1 dające większą przepustwość. Wszystko miało pięknie działać, ale się okazało że cel jaki miał być osiągnięty, a więc 4K 120Hz oraz 8K 60Hz coś nie chce działać, szczególnie w przypadku konsol. Denon/Marantz wprowadził w połowie roku poprawki produkcyjne, do wcześniej wyprodukowanych wysyłał specjalne boxy eliminujące problem. Yamaha głowę w piasek wsadziła.

Reasumując...

Jeśli masz TV który ma conajmniej 4K oraz 120Hz, to podłącz konsolę bezpośrednio do TV a amplituner za pośrednictwem HDMI 2.1 z eARC podłącz do TV. Będziesz mieć wówczas pełną ścieżkę dźwiękową z konsoli bo eARC to ulepszony kanał zwrotny audio o dużo większych możliwościach niż zwykłe ARC.

Jeśli masz TV który ma co najwyżej 4K oraz 60Hz to podłącz konsolę do amplitunera, a ten podłącz do TV za pośrednictwem nawet zwykłego HDMI 2.0. TV nie będzie w stanie wykorzystać potencjału konsoli, a ampituner poradzi sobie z przesyłaniem obrazu i dźwięku.

Sprawdź obie opcje.

 

earc.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Więc dla przyszłych. Na razie eARC to super sprawa ale nie wykorzystywana nigdzie.

Dziś nie ma, jutro standard. Pojutrze nowy standard i konieczność wymiany sprzętu.. i interes się kręci :)

2 godziny temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem Magnaty ciekawsze. Albo Heco Victa 702

 

W takim razie zostaję przy Magnatach.
W jednym sklepie Heco Victa 702 (5.1) widzę za 3.3k, a na alledrogo 502 za 4.5k 🤯 Co tu się stanęło..
W tej cenie rozważyłbym pewnie Indiana Line Nota 550. Takie małe, a takie drogie 🧐

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Butler napisał:

Dla sprostowania, eARC będzie wykorzystane jeśli źródło wielokanałowego dźwięku będzie podłączone bezpośrednio do TV (PS5, XBox-X, multimedialny odtwarzacz itp) lub jeśli odpalimy aplikację w sofcie TV przez którą taki dźwięk przejdzie np. KODI itp. 

Właśnie też nie. Bo nie każdy TV potrafi wyjść dźwiękiem HD

 

18 godzin temu, examplelog napisał:

Dziś nie ma, jutro standard. Pojutrze nowy standard i konieczność wymiany sprzętu.. i interes się kręci

No wlasnie pandemia pokazała że to bardzo szybko nie nastąpi. Platformy nie będą wprowadzac dzweiku HD bo jest to za kosztowne.

Z kolei TV jak widać pomały wycofują się z mozliwości przesyłania takiego dzwieku dalej.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, S4Home napisał:

Właśnie też nie. Bo nie każdy TV potrafi wyjść dźwiękiem HD

Jeśli eARC jest zaimplementowane w TV, a ten nie jest wykastrowany i połączenie będzie kompatybilne w amplitunerem to wszystko powinno działać. Nie każdy TV jest też upośledzony w tej kwestii. Nie uogólniaj bo jednoznacznie określiłeś że eARC to technologia nie wykorzystywana nigdzie, a to mija się z prawdą.

11 minut temu, S4Home napisał:

Z kolei TV jak widać pomały wycofują się z mozliwości przesyłania takiego dzwieku dalej.

Poproszę o przykład TV ze średniej lub wyższej półki w którym oficjalnie zarzucono rozwijanie technologii kanału zwrotnego audio. Może czegoś nie wiem... Nie pytam o sprzęt w którym procucent deklaruje że działa, a w praktyce się okazuje że nie, bo to błędy konstrukcyjno-technologiczne których raczej nie bieżemy pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2021 o 08:55, Butler napisał:

Jeśli eARC jest zaimplementowane w TV, a ten nie jest wykastrowany i połączenie będzie kompatybilne w amplitunerem to wszystko powinno działać. Nie każdy TV jest też upośledzony w tej kwestii. Nie uogólniaj bo jednoznacznie określiłeś że eARC to technologia nie wykorzystywana nigdzie, a to mija się z prawdą.

Poproszę o przykład TV ze średniej lub wyższej półki w którym oficjalnie zarzucono rozwijanie technologii kanału zwrotnego audio. Może czegoś nie wiem... Nie pytam o sprzęt w którym procucent deklaruje że działa, a w praktyce się okazuje że nie, bo to błędy konstrukcyjno-technologiczne których raczej nie bieżemy pod uwagę.

Przepraszam że odbijam, normalnie tego nie robię. Ale tez jasno przyznałem że TV nie jest moim konikiem.

Tuż przed pandemią znajomy kupował TV 55 cali.

Jako że miałem znajomości w Media to pozwolili nam zrobić własne testy.

Nosiliśmy amplituner, konsole i pamięć z USB z testowym materiałem HD

Sprawdziliśmy parę TV:

Żaden, nie wyszedł po eARC sygnałem HD do amplitunera z powrotem. Ani z konsoli ani z USB.

Dlatego ja zapytam. Podaj 3 modele w których jesteś na 100% pewien że to działa.

Że TV puści dzwiek HD na amplituner z konsoli albo Pendrive.

Mi nic do tego. Ja się absolutnie nie kłócę tylko próbuje zrozumieć.

Jeśli jesteś pewien i podasz te modele to dla mnie to jest ok. Po prostu Ci uwierzę.

Piotr

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kilka dni temu TV od Sony, jak skończę swoją jaskinię to na pewno sprawdzę jak to działa, przynajmniej na PS5 i jakimś pendrive. W zeszłym roku kuzynka kupiła Phillips OLED 55", odpala filmy w aplikacji KODI po sieci i wychodzi dźwięk przez eARC w pełnym HD. TV to też nie mój konik, ale już dawno powinno być głośno gdy by się okazało, że dźwięk z konsoli podłączonej do TV nie jest pełny na kinie domowym.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, sprawdź.

Philips mówisz. Jest to do sprawdzenia.

Tak wiem, że to powinno wyjść. Tylko powiem Ci co ja zauważyłem.

Na 100 kupujących TV ilu będzie mieć kino? Ale takie prawdziwe, nie mowie o belce :P strzelam 10?

Z tych 10 tylko 1, albo 2 zauważy że coś jest nie tak.

Reszta Netflix a konsola coś tam działa to też ok.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.12.2021 o 09:32, Butler napisał:

ale już dawno powinno być głośno gdy by się okazało, że dźwięk z konsoli podłączonej do TV nie jest pełny na kinie domowym.

@S4Home dobrze zauważył chociaż ja bym podbił liczby.

Czyli na 200 kupujących może 10 będzie miało kino które jest w stanie ogarnąć dźwięk HD. Jak nie na 300...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, waka napisał:

aplitunerze wyświetla się atmos albo dd+. U mnie earc jak najbardziej działa

aby na amplitunerze wyświetlił się Atmos lub DD+, wystarczy zwykłe pasmo które zapewnia ARC.
My tutaj mówimy o dźwięku HD. Problemem jest sam Atmos który może być zakodowany w DD+ albo w TrueHD. Musisz poszukać w informacjach amplitunera jaki sygnał tak naprawdę dostaje. Czy jest to Atmos w DD+ czy Atmos w TrueHD. Obstawiam na to pierwsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja mam podłączone przez coś takiego: https://allegro.pl/oferta/przewody-kable-sygnalowe-rca-hollywood-pro-223-3mb-11426914216

I nie widzę choćby jednego powodu, dla którego sub miałby zagrać cokolwiek lepiej (może poza wykresem na oscyloskopie) na kablu za 200PLN.

Jest miedź beztlenowa, jest dobre wykonanie, jest ekranowanie. Czego chcieć wiecej?
Rozumiem, że można szukać nie wiadomo czego w przypadku przekazywania sygnału do wzmaków, które mają zasilać mid-bassy czy głośniki wysokotonowe, bo tam faktycznie strata może być (chociaż na 99% bie będzie) słyszalna, ale nie w subie który gra w paśmie <=200Hz... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dla spokoju ducha kupię ten 4m wireworld i najwyżej go sobie zwinę w harmonijkę..

Kminę jeszcze w jaki sposób podejść do zamontowania Atmosów. Wg specyfikacji Dolby płaski głośnik na suficie powinien się znajdować pod kątem 10° do ucha. Sęk w tym, że te głośniki są już skośne pod kątem 20°. W takim razie po prostu skierować maskownice na głowę czy dodać zalecane 10 z tymi 20 i zamontować je de facto pod kątem 30°? Chcę to ustalić, bo nie wiem ile metrów kabla muszę dokupić 😅

image.png.de049008ee756b8b9ffe119db875eec1.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysujesz w 2D. Zrobiłem Ci 3D. Prościej będzie dać rysunek zamiast kolejny raz tłumaczyć bo temat tego rodzaju montażu co jakiś czas wraca. Pokój 4m/4m. Głośniki Atmos 20-stopniowe to jasno niebieski kolor, linia od nich jest wzdłuż osi głośnika. Zielony kolor to odsłuch i linia 10 stopni w górę. Jak widzisz, głośniki mogły by być jeszcze bardziej pochylone bo rozstaw między nimi przydał by się większy. ;)

 

x1.PNG

x2.PNG

x3.PNG

x4.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...