Skocz do zawartości

Onkyo 606 + Jamo 606 - again


emigrant

Recommended Posts

Witam,

Tak jak widać po tytule w 2008 roku także wpakowałem się w zestawik Onkyo 606 + Jamo 606 + Jamo sub300... :). W Onkyo już po 2 latach trzeba było wymienić kilka kondensatorów w sekcji HDMI - dość znany problem. Po prostu fabrycznie były wadliwe kondensatory. Od tamtej pory amplituner działa poprawnie. Z racji tego, że skończyłem remont pokoju to Onkyo z Jamo są jeszcze porozpinane. Na tę chwilę nie mam zamiaru nic wymieniać na nowego. Nie w tym rzecz. 

Od początku kolumny były spięte z Onkyo w bi-ampingu - całe 5.1 spięte kablami Klotz'a LY225T. Nie wchodząc w to, czy bi-amp to był dobry pomysł, czy zły. Tak sobie czytam o sekcji wooferów i tweeterów w Jamo 606. Pytanie, dolne terminale to woofery, czy tweetery? Z reguły na dole są woofery a górne terminale to tweetery w kolumnach, zgadza się? Teraz w instrukcji Onkyo 606 jest napisane, że terminale od wooferów podłączyć do SURR BACK a terminale tweeterów do FRONT. Tak chyba jest niepoprawnie? Tak według instrukcji miałem podłączone od 2008 roku.  Z tego co niedawno się dowiedziałem to niby w instrukcji jest błąd - https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/onkyo/tx-sr606/instrukcja?p=17 Dopiero w instrukcji od Onkyo 608 to poprawili https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/onkyo/tx-sr608/instrukcja?p=15   Tutaj już jest chyba jak trzeba? Woofery są podłączone do FRONT a tweetery do SURR BACK. 

 Przeleciałem tematy o Jamo 606 na tym forum i widzę jakieś kolejne jaja. Jakieś błędy podłączeniowe w środku kolumn, przeciwfazy, itd. Widzę także, że ludziom po kilkunastu latach Onkyo 606 zaczynają padać. Pewnie kwestia jak mój też w niedługim czasie zdechnie. W planach Onkyo ma zastąpić Marantz nr1711. Nie wiem, czy to dobry wybór do tych głośników? Głośników nie mam zamiaru wymieniać - są jakie są, trudno. Używam tego kina domowego tylko do filmów. Muzyka totalnie mnie nie interesuje na tym zestawie.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to.

W Jamo 606 to był nagminny problem. Dlatego podłącz je na razie normalnie i zobacz czy któraś kolumna gra w przeciw fazie.

To słychać.

na terminalach od kolumn pisze które są odpowiedzialne za doł  a które za górę pasma.

Czasem to nie naklejka a taki wypukły ślad na terminalach. Mniej widoczny.

Piotr

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

W Jamo 606 to był nagminny problem. Dlatego podłącz je na razie normalnie i zobacz czy któraś kolumna gra w przeciw fazie.

To słychać.

Za bardzo nie wiem, czego mam się spodziewać. Jakieś piski, szumy, ciche granie?

3 godziny temu, S4Home napisał:

na terminalach od kolumn pisze które są odpowiedzialne za doł  a które za górę pasma.

Czasem to nie naklejka a taki wypukły ślad na terminalach. Mniej widoczny.

Niestety nie ma ani naklejki, ani jakiś wypukłości. Jest tylko zaznaczone, gdzie jest plus i minus. Wychodzę z załóżenia, że na dole to woofery na a górze to tweetery. W każdym razie tak powinno być. Chyba, że sam coś tu się dopatrzysz - https://photos.app.goo.gl/PXd3SXhBWuWPrQiZ8

BTW, w razie jakby Onkyo 606 skończył swój żywot to ten Marantz nr1711 to dobry wybór do Jamo 606? Tak jak pisałem, sprzęt i głośniki tylko do filmów. Także nie gram w żadne gierki. Ten Maranz na każdej końcówce mocy ma 90 W. W Jamo 606 fronty 130 W / 210 W. Domyślam się, że to 130 W to moc RMS, a 210 W to moc muzyczna? Czy coś tu pomieszałem? Fronty i tak byłyby spięte w bi-amp.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, emigrant napisał:

Wychodzę z załóżenia, że na dole to woofery na a górze to tweetery.

Dolne połączenia są od basu a górne od wysokich tonów, przynajmniej tak powinno być. Niestety w Jamo s606 i późniejszych s626 był z tym problem. Pod górne złącza w terminalu podłączony był tylko głośnik wysokotonowy a pod dolne średni z basem. Poza tym głośniki basowe często podłączone były w przeciwfazie co wykrywały amplitunery z automatyczną kalibracją. 

Podłącz i sprawdź jak u Ciebie wygląda sprawa podłączenia terminala w kolumnach.

Jak masz więcej pytań to zadzwoń, chętnie pomogę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam,

Panowie, odkryłem dziwną rzecz w kolumnach Jamo 606. Coś mnie tknęło zmierzyć rezystancję między + i - na obu połączeniach. Jamo 606 to głosniki 6 Ω, mimo, że pokazuje 5.1 Ω na multimerze. Ta sama wartość 5.1 Ω jest także na centralnym i tylnych, więc pewnie tak ma być. Nie w tym rzecz. Dlaczego na dolnym połączeniu w kolumnie pokazuje poprawnie 5.1 Ω, gdzie to pewnie odpowiada za średnio i niskoto tonowe głośniki a w górnym połączeniu rezystancja leci w MΩ i cały czas rośnie. W obu kolumnach jest tak samo, więc to nie jest jakieś uszkodzenie.

Czy ja dobrze rozumiem, że te kolumny po rozmostkowaniu nie nadają się do bi-ampingu a jedynie do bi-wiringu? Przy bi-ampingu dół i góra są zasilane z oddzielnych końcówek mocy z "FRONT" i "SURROUND BACK". Przy bi-wiringu mimo, że zdejmujemy mostek to i tak oddzielnymi przewodami spotykamy się znowu razem w końcówce mocy. Czy ja tu jednak czegoś nie rozumiem? Czemu w górnym połączeniu jest tak dziwna rezystancja? 

Jakie jest Twoje zdanie @LBX Systemy Audio? Z chęcią usłyszę kogokolwiek na ten temat zdanie. Normalnie nie wiem co tu jest grane. 

Podrzucam fotki:

IMG_0441.JPG.5519bcf05bff1c715cc95cfe361f4fff.JPG

IMG_0440.JPG.b9ac9401a154808bb5a5718058dccdd4.JPG

IMG_0442.JPG.80192a8241ff53a794f945dbc0431cd0.JPG

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem jakiś manual i nie uwzględnia bi-ampingu, jedynie bi-wiring - https://www.libble.eu/jamo-s-606-hcs-6/online-manual-518289/?page=0006

Ja od nowości kolumny miałem spięte w bi-ampingu... Ale jaja... Tak na logikę jakby głośniki były kompatybilne z bi-ampingiem to i górne połączenie by miało 5.1 Ω a tak nie jest. Pewnie coś związane ze zwrotnicą? 

Chociaż tutaj na fotce w manualu też jest pokazany bi-amping jako druga opcja. To już kompletnie nie rozumiem o co tu chodzi...

Screenshot2023-07-13at20_10_32.png.3f5f34b0bb5966d76d3422038201db12.png

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie szybko jest ucinana edycja starych postów. Wydaje mi się, że pomiar multimetrem na górnych połączeniach kolumny to pomiar zwrotnicy głośnikowej. Stąd leci to w mega-Ω i rośnie. Przy obciążeniu prądowym górnych połączeń powinno pokazywać poprawnie pomiar. Zgadza się? 

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Piotr Sonido za odpowiedź. Tak wiem, że Jamo 606 to szmelc, ale takie mam i takie muszą być niestety. Póki co nie mam w planie wymiany zestawu 5.1. Nie widzę potrzeby ani sensu. Nawet amplitunera nie zmieniam. Muzyki na tym nie słucham, jedynie służy do filmów/TV. Przynajmniej widać, że polaryzacja w tych kolumnach jest poprawna. Bo chyba były przypadki, że jakaś seria egzemplarzy 606 miała pozamieniane plusy z minusami wewnętrznie przez chińskie rączki...  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2023 o 19:33, emigrant napisał:

Przy bi-ampingu dół i góra są zasilane z oddzielnych końcówek mocy z "FRONT" i "SURROUND BACK".

tak ale sprawdź fizycznie w kolumnach czy jest poprawnie. Niestety w egzemplarzach z którymi miałem do czynienia na dole był bas ze środkiem a na górze tylko wysokotonowiec.

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Tak, to był u nich taki "standard".

Ale zdarzały się dobre egzemplarze :P

 

tak, Jamo kojarzy się z "własnymi standardami" ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, LBX Systemy Audio napisał:

tak ale sprawdź fizycznie w kolumnach czy jest poprawnie. Niestety w egzemplarzach z którymi miałem do czynienia na dole był bas ze środkiem a na górze tylko wysokotonowiec.

Co tu jest źle? Chyba tak powinno być. Dolne zaciski to bas+średnie a górne zaciski to wysokotonowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że podłączysz kabel pod dolne zaciski (bez zworek) i podasz sygnał. Będziesz słyszał, które głośniki grają. Nie spotkałem się żeby w Jamo S606, S608 i późniejszych S626 i S628 bas był solo. Zawsze był spięty razem ze środkiem a to nie jest poprawne podłączenie np. w bi-wiring.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LBX Systemy Audio Ja Jamo 606 mam spięte w bi-ampingu od nowości(2008 roku). Bi-wiringu nawet nie biorę pod uwagę, bo to ściema. Nawet jak jest jak mówisz, że bas spięty ze średniotnowymi to jest to możliwe do poprawienia w domu? To tylko kwestie podłączeniowe, czy to wymaga wymiany zwrotnicy, bo zwrotnica zestrojona została pod bas+średnie i wysokie oddzielnie?  

Sam pomiar multimertem coś nam mówi? Tak jak pokazałem powyżej fotki. Dolna sekcja pokazuje pomiar jakby samego głośnika pojedynczego a górna sekcja leci w megaomach, czyli to pomiar zwrotnicy a raczej jej kondensatora. 

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja nie będę nic grzebał w tych Jamo 606 ani nikomu zlecał, bo to kompletnie się nie opłaca i nie ma sensu. Jak przyjdzie czas to Jamo 606 odstawi się do garażu. W ich miejsce wleci coś poprawnego konstrukcyjnie i brzmieniowo - Klipsch RP 5000F/6000F II, Polk Reserve R500/600, KEF R500 i do listy może jeszcze coś dojdzie. Biorąc pod uwagę, że to pokój 16 m^2 i pewnie staruszka Onkyo 606 zastąpi Denon X2800H. Wczoraj obejrzałem Avatara The Way of Water z oryginalną, angielską ścieżką dźwiękową w DD 5.1. Niestety nie mam jak posłać TrueHD do Onkyo 606, jedynie jego core DD. Ten cały zestaw Jamo całkiem nieźle sobie radzi w filmach. Wiadomo nie mam punktu odniesienia co do innego zestawu, ale nie jest źle. Za to tragedia jest w stereo muzyce. To gra gorzej niż plastikowe głośniki komputerowe. Tak za bardzo wcześniej nie zwracałem na to uwagi, ale jak ważną rolę odgrywa głośnik centralny. Dużo tam się dzieje, nie tylko dialogi. Warto mieć także głośnik centralny wysokiej jakości. Subwoofer Jamo SUB 300 po LFE także robił robotę przy filmie. Co jak co, ale do tego subwoofera nie mam zastrzeżeń. Znowu nie mam punktu odniesienia do innych subwooferów. O głośnikach surround nie mam zdania. Po prostu są, działają, spełniają swoją funkcję w 5.1.    

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.07.2023 o 09:22, LBX Systemy Audio napisał:

W większości kolumn podłączenie terminali wygląda tak:

dół - niski

góra - środek + wysoki

Niestety, muszę to porwierdzić, że i w moim Jamo 606 dół to niskie+średnie a góra to tylko wysokie. Taka konstrukcja... To nie są jakieś pomyłki przy składaniu w fabryce, tylko chyba tak zaprojektowali kolumnę. Co autor/projektant miał na myśli to chyba nikt nie wie.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LBX Systemy AudioNie wiem, czy tak zdalnie można zapytać i czy to ma sens, ale kojarzysz optymalne odcięcia w amplitunerze dla tego zestawu Jamo 606? Dla frontów mam Full-Band(do wyboru oprócz Full-Band zakres od 40 Hz do 200 Hz), dla centralnego 80 Hz(40-200Hz), dla tylnych także 80 Hz(40-200Hz), dla subwoofera LPF dla LFE 80 Hz(zakres od 80 Hz do 120 Hz). W subwooferze "Cut off" skręcone potencjometrem na maxa(150Hz). Nie mam pojęcia, czy to jest poprawnie, czy nie. Jak się wybierze Full-Band dla frontów to aktywuje się w opcjach "Dual Bass". O ile dobrze rozumiem jak się wybierze Full-Band, czyli tak naprawdę cały zakres od 40 do 200 Hz i aktywny jest "Dual Bass" to wszystko jest przekazywane do subwoofera. A, że to leci po LFE to filtr dolnoprzepustowy LPF ucina to do 80 Hz i wszystko powyżej 80Hz wraca z powrotem do frontów. Zgadza się? 

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jest teoria, niestety w praktyce zupełnie inaczej to wygląda i konfiguracja sprzętu odbywa się (przynajmniej powinna) indywidualnie w pomieszczeniu klienta i pod jego preferencje. Amplitunery kina domowego mają sporo opcji do zmiany. Możesz posiłkować się ustawieniami proponowanymi przez innych użytkowników ale i tak pewnie będziesz coś kombinował po swojemu ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę mnie interesuje tylko teoria. Czy w tym co napisałem jest jakiś błąd? Onkyo 606 nie ma za dużo opcji do zmiany. W sumie odnośnie głośników  ich konfiguracji tylko to co przedstawiłem. Nic więcej nie ma poza wybraniem impedancji, czy kolumna ma pracować normalnie, czy w bi-ampingu. 

 

Już chyba widzę pierwszy błąd. Fronty też należy ciąć. Dual Bass to nic innego z zdublowany ten sam bass w kolumnie i w subwooferze. Bez sensu. Fronty i subwoofer ma się uzupełniać a nie nakładać. Zmieniam Fronty z Full-Band na 80 Hz a LPF z 80 Hz na 120 Hz. Tak chyba powinno być w miarę poprawnie. Centralny i tylne mogą zostaćna 80 Hz, a nawet można dać 90 Hz. 

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...