Skocz do zawartości

Kino domowe do 10 tys.


Mateusz Ratajczak

Recommended Posts

Cześć ! 

Mam przeznaczony budżet do 10 tys. zł na zestaw kina domowego. Nigdy nie bawiłem się w szukanie informacji i badaniu amplitunerów i kolumn.  Mój salon ma 37m2 z otwartym przejściem na korytarz oraz kuchnie. Jaka konfiguracja najlepiej by się nadawała (5.1 ?   7.1 ?), Denon, Yamaha czy inny? No i jakie kolumny ? Na jakie firmy zwrócić uwagę, co omijać i jakie parametry są najważniejsze.

Jak wygląda pokój: 

 obraz_2021-12-27_143538.thumb.png.1d49da111f560f51fc18727e4839f391.png

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Mateusz Ratajczak napisał:

Czym charakteryzują się konfiguracje 5.1.2 oraz 5.1.4 ? 

.2 albo .4 to jest Atmos. Pierwszy to dwa głośniki górne, drugi to cztery. Niestety nie jest tak, że możesz sobie najpierw wrzucić dwa a potem kolejne dwa ze względu na inny wymagany układ.

Strefę odsłuchową masz słabą by nie powiedzieć fatalną.

Pozwoliłem sobie zatem poprawić układ dla Ciebie i rozrysować jak to mniej więcej powinno wyglądać

Legenda:

 czerwony - fronty
 żółty - centralny
 niebieski - surround
 zielony - atmos w suficie
 różowy - strefa odsłuchu czyli kanapa

Subwoofer należy postawić tam gdzie będzie najlepiej grał.

 

strefa.png

I jeszcze jeden układ, legenda jak wyżej

 

strefa2.png

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkład jak wyżej kolega przedstawił. Biorąc pod uwagę system jaki chciałbyś mieć pamietaj o kosztach. 7-kanałowy amp można dostać od ~3300zł (Denon AVR-X1700H) czy Yamaha ~4000zł (MusicCast RX-V6A). One obsłużą np. 5.1.2. Jak byś celował w 5.1.4 potrzebujesz jednak amp 9-kanałowy. Tu najtańszy z tego co wiem znowu Denon, tym razem AVC-X3700H a to już 6500zł i to tylko jak się dobrze trafi bo niektóre oferty to kosmos. Ogólnie jest wielka posucha na rynku, podaż jest tragiczna. Jak byś zdecydował się na dwa atmosy, to montujesz je nad głową delikatnie z przodu (nad kolanami). Przy x.x.4 dwa są z przodu 45 stopni w górę, dwa są z tyłu 45 stopni, więc już teraz byś musiał zdecydować w którą stronę idziesz. No chyba że byś zrobił w przyszłości x.x.6 (dwa z przodu, dwa nad głową, dwa z tyłu, więc to połączenie x.x.2 i x.x.4), ale amplituner to grubo, grubo ponad 10k by był potrzebny.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się przemeblowania, dzięki za zilustrowanie. No to mając amp, pozostały kolumny. Szukać jakiś zestawów, czy pojedyncze (pary) kolumn/atmos/surround itd ? Jakaś firma warta uwagi, czy wszystko we własnym "wizualnym" zakresie, zwracając uwagę na całkowitą moc (RMS) potrzebną dla 5.1.2/5.1.4 ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz brać set 5 kolumn to ok, subwoofer plus atmosowe głośniki z innej bajki być mogą.

2 minuty temu, Mateusz Ratajczak napisał:

zwracając uwagę na całkowitą moc (RMS)

to Cię akurat interesuje najmniej.

Jutro zapewne pokaże się ktoś z branży i coś może podpowiedzieć więcej w zakresie kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

może kupić Pioneera VSX-LX304 który ma 9 kanałów, jest obecnie nowy na olx za około 4k pln.

Pewnie że można polować na takie oferty, tylko to akurat nowy/stary model bo Pioneer Elite VSX-LX304 to 2019r., co nie znaczy że jest zły. W normalnej dystrybucji w salonach raczej już nie do dostania.

1 godzinę temu, Mateusz Ratajczak napisał:

Szukać jakiś zestawów, czy pojedyncze (pary) kolumn/atmos/surround itd ? Jakaś firma warta uwagi, czy wszystko we własnym "wizualnym" zakresie, zwracając uwagę na całkowitą moc (RMS) potrzebną dla 5.1.2/5.1.4 ? 

Określ swoje wymagania, będzie Ci prościej coś poradzić. Planujesz przednie kolumny podłogowe (standardowo) a może naścienne? Surround podstawkowe (np. na standach), czy na uchwytach ściennych? Kolor? Atmosy w suficie możesz zainstalować instalacyjne, czy potrzebujesz głośniki montowane na sufit w obudowie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Butler napisał:

Pewnie że można polować na takie oferty, tylko to akurat nowy/stary model bo Pioneer Elite VSX-LX304 to 2019r., co nie znaczy że jest zły. W normalnej dystrybucji w salonach raczej już nie do dostania.

biorąc pod uwagę obecną posuchę na rynku to jest to ciekawa opcja pomijając jego wady czy brak eARC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolek zaproponował ci słuszne przemeblowanie. Bez tego nie ma sensu kupowania kina. Bo nie będzie działać jak powinno.

Ten model Pioneera to ciekawa opcja na te czasu, ale mi zapala się lampka skąd 3 letni model jest NOWY po takim czasie. Trzeba by to koniecznie sprawdzić.

Jeśli jest ok to faktycznie warty rozwagi.

Bo Yamahy nie będzie. Nowego Onkyo/Pioneera na pewno nie do wiosny.

Denon jak wchodzi to takie szczątkowe ilości że musisz polować.

Co do kolumn:

Heco Aurora 700 set 5.1

KEF Q 750

Magnat Signature 507

QAcustic 3050i z subem QB12 jeśli sięuda jeśli nie to z Magnatem lub Heco

Zapraszam na odsłuch

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...