Skocz do zawartości

Arcam AVR 850 vs AVR 600, przemyślenia po porówaniach :-)


tomw

Recommended Posts

W końcu ! Po trzech miesiącach od zakupu AVR 850 zamieniłem je miejscami z moim starym AVR 600 i nieco pograłem 🙂 Po paru obejrzanych filmach mogę już na spokojnie podzielić się wrażeniami 🙂

Tak więc na plus dla AVR 850 – obsługuje Atmos i Dirac (powody mojej zmiany) oraz 4K i większość rzeczy które są typowe we współczesnych amplitunerach. Bardzo szybko i sprawnie przełącza pomiędzy kodekami, gdzie na AVR 600 trzeba czasem 2-3 sekundy poczekać przy DTS HDMA czy True HD. Jakość obrazu jest świetna, dźwięku tez oczywiście ALE jeśli chodzi o dynamikę czy jak ja to mowie „potęgę dźwięku”, nadal AVR 600 jest królem 🙂 AVR 850 ma 100W na kanał, AVR 600 120W na kanał i niby nie jest to wielka różnica na papierze, ale to słychać wyraźnie 🙂 Dźwięk AVR 600 jest potężny i dynamiczniejszy przy tych samych głośnościach, ciężko to opisać, ale łatwo odczuć i usłyszeć 🙂 AVR 600 gra na 55 u mnie zazwyczaj, AVR 850 był ustawiony na 70 aby uzyskać ta sama (duża) głośność 🙂 Zapewne źródłem tego jest to ze AVR 850 wazy 17kg a AVR 600 25kg przy podobnych bebechach - różnica głownie wynika z o wiele cięższego i co za tym idzie mocniejszego i wydajniejszego transformatora 🙂 Wydajność prądowa i zapas mocy robią swoje, jak zawsze 🙂

Tak więc nadal nie słyszałem lepszego wzmocnienia w kinie domowym niż AVR 600, bije dźwiękiem wszystkie amplitunery które słyszałem (a słyszałem wiele) i zapewne nie jedna końcówkę mocy 🙂 Jeśli ktoś nie potrzebuje 4K, Atmosa czy innych bajerów a to co ceni najbardziej to jakość dźwięku i dynamikę, za pieniądze które AVR 600 kosztuje to jest po prostu magia 🙂 AVR 600 ma swoje foszki, jako ze to były pierwsze modele z dźwiękiem przez HDMI Arcama, ale nic co by jakoś mocno przeszkadzało. A dźwięk na prawdę jest nieziemski 🙂

Co dalej więc u mnie, szkoda przecie zmieniać na amplituner który nieco gorzej gra ? 🙂 Wymyśliłem sobie ze skoro i tak potrzebuje końcówkę mocy do Atmosow - jako ze AVR 850 ma 7 kanałów wzmocnienia i wyjścia PRE do Atmosa – więc czemu nie użyć AVR 600 jako końcówki ? 🙂 Ma wejście Multichanel więc mógł by spokojnie wzmacniać sygnał podany przez AVR 850 🙂 Trzeba będzie przetestować jak to zagra razem – trzy przednie kanały wzmocni AVR 600, mając 7 kanałów mogę nawet zrobić bi-amping na trzy przody, po 250W na kanał 🙂 AVR 850 zasili mniej wymagające 4 tylne kanały plus Atmosy, około 110 W na kanał 🙂 Przy 1400W dostępnej mocy zapas i mocy i prądu będzie sporo większy niż to co mam teraz, więc jest szansa ze efekt będzie jeszcze lepszy niż dotychczas na AVR 600 🙂

To co jeszcze rozważam to zmiana AVR 850 na jeden model niżej, AVR 550 🙂 Z tego co słyszałem procesory są dokładnie te same, nieco słabszy wzmacniacz w AVR 550 w klasie AB miast G jak w AVR 850 🙂 Ale jako ze i tak zasilał by tylko tylne mniej wymagające głośniki myślę ze grało by porównywalnie, a za cenę AVR 850 miał bym AVR 550 i AVR 600, a budżet ma nieco znaczenie 🙂

Tak czy siak, jak podłącze je razem i nieco pogram, podzielę się wrażeniami 🙂
 

01.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin3105 napisał:

A słuchałeś coś z nowych amplitunerów tj arcama Avr 10, może jakiegoś anthema? 

Nowe Arcamy graja tak samo jak poprzednia linia, wzmocnienie sie nie zminilo, dolozyli WiFi, BT i pare innych elektronicznie 🙂 Ale graja tak samo, wedle wlasciciela salonu gdzie bralem 850tke 🙂 Anthemy niestety za slable dla mnie mocowa, ja lubie porzadne walniecie 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

10 letni klocek... a ciężko go przebić dźwiękowo topowym współczesnym produktem. Kombinuj jak piszesz, ale lepiej tu już tylko z młodszym amp w połączeniu z P49 i P349 chyba byś miał. Może tak będzie wyglądał kolejny upgrade. ;) Chyba pora zabrać się za oszczędzanie :D

Wiesz, dekodery i obrobka cyfrowa sie zmienila sporo, ale jesli chodzi o wzmocnienie to nie za wiele sie zmienilo nawet i od wiecej niz 10 lat, klasa AB jak rzadzila tak i rzadzi 🙂 Niby 850 ma klase G, ale klasa G to nieco oszczednosc pradowa, nie ze gra lepiej 🙂 Wiec wzmak sprzed lat jak dlugo w pelni sprawny nie zagra gorzej, a moze nawet lepiej jak w tym przypadku, bo ma sporo wiekszy transformator 🙂 Podlaczylem wczoraj AVR 600 jako koncowke i smiga ze hej 🙂 Potestuje pare dni i bede mial czysty obraz tego co dalej 🙂

2 godziny temu, S4Home napisał:

Mamy właśnie taka dzielonke na stanie.

AV40 + PA720. Powiem Wam że robi kupe dobrej roboty. Na prawdę.

Piotr

Zestaw super, ale daleeeeeeeko poza budzetem :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...