Skocz do zawartości

Dali Zensor 5 vs JBL studio 180


Dezo

Recommended Posts

Witam bywalców.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze kolumn jak w tytule. Chodzi mi o uzyskanie ogólnie dynamicznego/soczystego brzmienia, niezbyt analitycznego/suchego i co najważniejsze nie lubię zbyt przesadzonych basów, preferuję krótkie punktowe "mlaśnięcie". Najbardziej obawiam się właśnie tego basu, żeby nie był zbyt dudniący biorąc pod uwagę kubaturę pokoju w którym kolumny będą stały (ok 12-15 m/2), a lubię sobie posłuchać w całej skali głośności. Pokój raczej standard: biurko w rogu, zasłony w oknach, fotel, na podłodze wykładzina. Miejsce odsłuchu około 3-4 m od kolumn. Rodzaj muzyki bardzo różny, np elektronika (Brandon Lau, Gary Numan, Nils Frahm), rock/metal (Nine Inch Nails, Tool, Sepultura, Slayer), wokale (Mazzy Star, Nostalghia), klawisze (Ludovico Einaudi). Grać to będzie ze starym ampli Onkyo TX-8030. Biorę pod uwagę raczej te dwa modele, chyba że macie coś innego do zaproponowania.

Pozdrawia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Zensor 5 odpadają. To kolumny o dośc mało rozdzielczej górze i własnie sporym basie. W niektórych pomieszczeniach może sięon wręcz wzbudzać. Co ciekawe w większym Zensor 7 był on znacznie bardziej kontrolowany. 5tki mają go dużo. Po prostu.

Studio 180 nie pamiętam jak grały. W pamięci został mi ich wygląd.

Może jednak ELAC F5? Indiana Line Tesi 561? Monitor audio Bronze 200, tu gora nieco bardziej otwarta niż w pozostałych.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, seba3002 napisał:

Kolego @Dezo, a nie myślisz o monitorach? Masz już jakiś wzmacniacz? 

Co do basu z dali zensor 5 - miałem te kolumny i nie wydaje mi się, żeby były przebasowione. 

Rozumiem, że pisząc "monitory" masz na myśli kolumny podstawkowe? Więc monitorów również nie wykluczam. Właściwie, pierwotnie szukałem tylko w monitorach :). Chodzi o to aby kolumny były w stanie wypełnić pokój dźwiękiem, z drugiej jednak strony, nadmiar dźwięku nie może "zabijać" (pokój ma dokładnie 16 m/2). Co do wzmacniacza, jak już pisałem, mam Onkyo TX-8030 i na chwilę obecną musi wystarczyć. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to sprzęt najwyższych lotów. Dla wyjaśnienia, nie chodzi mi ogólnie o uzyskanie jakiegoś wielkiego efektu "WOW!", wiem, że nie ten budżet, miło by jednak było posłuchać w miarę poukładanego dźwięku niekonieczne za kosmiczne pieniądze. A co do podstawkowych, dodatkowy koszt to sensowne podstawki do nich, co też trzeba brać pod uwagę :).   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Teraz, po odsłuchu, dla potencjalnie zainteresowanych: kolumny grają super, jednak nie zawsze, tzn w zakresie głośności. Podkreślam, to moje subiektywne odczucie, o ile słuchając w miarę cicho do "umiarkowanie" głośno (pojęcie względne) jest naprawdę dobrze, o tyle po "odkręceniu" robi się kiepsko. Dźwięk się rozjeżdża, szczególnie góra, kompletny chaos. wszystko się zlewa i powstaje totalna kakofonia. Pojęcia nie mam czy to wina wzmaka (choć w teorii ma odpowiednią moc dla napędzenia kolumn), ale wydaje mi się, że chodzi o zbyt małą kubaturę pomieszczenia. Co do basu, bo różne czytałem opinie, w moim mniemaniu jest go aż nadmiar, musiałem zaślepić przednie wyloty bass reflex bo dźwięk był zbyt dudniący.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Pytanie co znaczy głośno.

MR4 to dośc małe kolumny one nie są przystosowane do głośnego grania.

Piotr

No właśnie "głośno", jak już pisałem, to pojęcie względne :). W moim odczuciu głośno jest wtedy kiedy muszę krzyczeć do rozmówcy siedzącego obok a ten nic nie rozumie :). 

Przy okazji, wyjaśnijcie mi proszę, czy w pomieszczeniu o stosunkowo małej kubaturze (np 16 m2) przy głośniejszym odsłuchu zawsze pojawi się efekt opisany wyżej, tzn kakofonia, zlewanie dźwięku, czy jest to zdecydowanie kwestia parametrów technicznych (odpowiedni sparowanie/dobór) sprzętu ?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...