Skocz do zawartości

Kino domowe, nagłośnienie


proZac X

Recommended Posts

Witam, jestem przed etapem wykończeń w nowym domu zastanawiam się nad nagłośnieniem do salonu (57m2 razem z kuchnia - otwarta przestrzen). Dziś w sklepie chłop doradził mi taki o zestaw:
5x Monitor Audio C165 (919 zl/szt), amplituner onkyo tx-nr969 (3999 zl) i subufer dowolny jakis do wyboru mialem (2500 zl). Moje pytanie co o tym myślicie? Głośniki na Ceneo zaraz po wyjsciu ze sklepu obczaiłem i znalazłem po 750zł. W grę wchodzi tylko sufitowe nagłośnienie. A może zupełnie w coś innego zainwestować i stworzyc zestaw z 7 głośnikami dolby atmos?
Dodam, że nie jestem jakimś znawcą muzycznym z perfekcyjnym uchem. Do tej pory korzystałem z głośników tv.
Cena zaproponowanego zestawu delikatnie mnie zaskoczyła, liczyłem zmieścic się w 8 tys. za wszystko.
Kolejna sprawa, czy jest możliwośc zabudowy subufera w szafce pod tv? W sklepie mnie poinformowano, e subufer musi stac na otwartej przestrzeni.

Czy w ogóle da się osiągnąć fajną jakość dzwieku z glosnikami sufitowymi? Trafiałem na rozne opinie od "nie ma szans, strata pieniedzy, lepiej bedzie na samym tv" po te pozytywne.

Jesli faktycznie to straszna lipa, jak to ugryzc z kolumnami? Gdzie powinny byc ustawione? Jakie? Kolumny czy glosniki mocowane do ściany? 

Mam tu rozbieznosc interesow z zonka, jej zalezy na tym aby nic zbednego nie stało nigdzie po katach stad tez pomysl na sufit sie pojawił.

Niżej załączam fote poglądową z projektu. 

20220406_075849.jpg

Edytowano przez proZac X
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być nagłośnienie tylko sufitowe to nie ma kompletnie znaczenia co kupisz. 

Bo to nie będzie kino a jedynie dźwięk jak z galerii handlowych w tle. 

Taka imitacja. Wtedy możesz kupić tanie kolumny sufitowe nawet tańszy amplituner i sub 

Chyba że będzie to kino klasyczne 5.1 prawidłowo ułożone to wtedy można pomyśleć o sufitowym dodatku w postaci atmosa 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, proZac X napisał:

Czy w ogóle da się osiągnąć fajną jakość dzwieku z glosnikami sufitowymi?

Jak Ci się podoba granie muzyczki w toaletach galerii handlowych to będziesz zadowolony.

18 minut temu, proZac X napisał:

A może zupełnie w coś innego zainwestować i stworzyc zestaw z 7 głośnikami dolby atmos?

Żeby było jasne, musisz się zorientować w pojęciach co oznacza Dolby Atmos. To system dźwięku obiektowego w którym jednym z elementów są głośniki wysokościowe, a nie że wszystkie takie są. Zerknij tu na zalecenia Dolby.

18 minut temu, proZac X napisał:

Kolejna sprawa, czy jest możliwośc zabudowy subufera w szafce pod tv? W sklepie mnie poinformowano, e subufer musi stac na otwartej przestrzeni.

Oczywiście że jest możliwość zabudowy subwoofera. Są nawet dedykowane konstrukcje do takich rozwiązań. Monitor Audio IWS-10, KEF Ci200QSB-THX, Klipsch PRO-1000SW itd. Jest spory wybór.

18 minut temu, proZac X napisał:

Czy w ogóle da się osiągnąć fajną jakość dzwieku z glosnikami sufitowymi? Trafiałem na rozne opinie od "nie ma szans, strata pieniedzy, lepiej bedzie na samym tv" po te pozytywne.

Moim zdaniem nie, ale wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jak masz zamiar zrobić sobie namiastkę kina domowego to nie tędy droga. 

18 minut temu, proZac X napisał:

jestem przed etapem wykończeń w nowym domu zastanawiam się nad nagłośnieniem do salonu

18 minut temu, proZac X napisał:

W grę wchodzi tylko sufitowe nagłośnienie.

Mogę spytać dlaczego? Nie chcesz mieć wolnostojących kolumn w salonie? Jak jesteś na etapie wykańczania salonu to możesz zainteresować się głośnikami instalacyjnymi. One są w ścianie i nie zagracą Ci powierzchni. Mam u siebie i polecam. Tu masz przykładowe fotki z neta.

In-Wall5.jpg

Tannoy-iW-install.png

KFCI4100QLTHX6.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgqdza się, zonka za cholere nie chce wolnostojacych kolumn w salonie. Tynki mam juz położone więc w wycinanie by trzeba sie pobawic, przyznam ze nawet nie patrzylem na glosniki do zabudowy w scianach - domyslam sie, ze koszt tego by mnie zjadl. 

Butler, czy mozesz cos konkretnego zaproponowac do wysłanego pomieszczenia? Jak byś to ugryzl? Możesz polecić coś konkretnego jesli chodzi o sprzęt? Nienwiem nawet na jakie glośniki patrzeć a rozstrzał cenowy widze od 200 do 5 tysiecy zł -_-

Czy do zabudowy glosnikow w ścianach nie trzeba uzywac jakiegos specjslnego tynku/gipsu? No i okablowanie mam juz wyprowadzone do 5 głośników w suficie. Czy jesli bym dal glosnik centralny plus dwa po bokach w scianach potem zostawil ze trzy sufitowe i do tego jakis amplituner plus sub bedzie git? Tyle ze pewnie nie dość ze sie w 8k nie zmieszcze to przekrocze 10k

Edytowano przez proZac X
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet będziesz musiał zweryfikować. Najprostszy system to 5.1.2 czyli wykorzystujący pięć głośników toru podstawowego (na wysokości odsłuchu), jeden subwoofer oraz dwa głośniki Atmos w suficie.

Poniżej masz układ wg. Dolby i rozmieszczenie głośników w Twoim salonie (mniej więcej - paint :D ). Jeśli chciałbyś się "porwać" na 5.1.4, to zamiast dwóch (czerwonych) Atmosów dajesz cztery (zielone). Tyle że amplituner mający 9 końcówek mocy potrafiący to obsłużyć zje Ci praktycznie cały budżet więc zostaniesz raczej przy 7-kanałowym (5.1.2)

44 minuty temu, proZac X napisał:

Czy do zabudowy glosnikow w ścianach nie trzeba uzywac jakiegos specjslnego tynku/gipsu?

Nie, najlepiej jest jednak mieć suchą zabudowę, ścianę gipsową na stelażu itp. Głośniki in-wall mają specjalne klipsy które montuje się w wyciętym otworze. Podobnie zresztą jak sufitowe Atmosy. Jak masz litą murowaną ścianę to musisz wykuć otwór (od 5 do 10cm w zależności od głośnika) i użyć trochę inwencji majsterkowicza. Są dostępne za relatywnie niewielkie pieniądze proste obudowy MDF do głośników ściennych które ułatwią sprawę w takich przypadkach. Np. Tutaj z głośnikami Melodika. Jest dużo dobrych głośników, kwestia ceny. Jak taniej to może CANTON IN WALL 945Magnat IWQ62... Sporo tego, nie wiem co jest dostępne. Branża już by Ci doradziła co dobrać do tej wielkości pomieszczenia. Ja mam u siebie instalacyjne Klipsch.

Jak kuć nie chcesz, to są też głośniki on-wall, czyli ścienne w miarę płaskie do powieszenia na ścianie. Np. Klipsch RP-640DRP-240D, Dali Oberon On-Wall, też od wyboru do koloru.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Tu naścienne Klipsch

BihP7Vr.jpg

kocp7x7dvgp21.jpg?width=640&crop=smart&a

Subwoofer musi być. Nie zapomnij o nim bo będzie bardzo istotny. Gdzie? Tam gdzie będzie brzmieć najlepiej. Nie musi być z przodu.

20220406_075849.jpg.f6aa4f0d54942072e165bc3f359ebf70.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo Ci dziekuje za wyczerpujące i szybkie odpowiedzi, zostaje zweryfikowc to cenowo. Z tego co sie orientowałem amplituner ponizej 4 tys nie ma sensu więc mozę zostać ten onkyo 969, chyba ze jednak jest jakiś inny o ktorym nie słyszałem?

Pozostaje dobrać 5 głośników instalacyjnych i 2 sufity, one wszystkie powinny byc tej samej marki domyslam się? I co jest wqzniejsze? Na których mozna oszczedzic? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chyba na myśli Onkyo TX-NR696 to już dwuletnia, ale sprawdzona i nieźle brzmiąca konstrukcja. Taniej ciężko coś znaleźć a na pewno nie zagra tańszy sprzęt lepiej. Na rynku pojawiły się nowsze, porównywalne  konstrukcje  Onkyo TX-NR6100, które również możesz brać pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, proZac X napisał:

Pozostaje dobrać 5 głośników instalacyjnych i 2 sufity, one wszystkie powinny byc tej samej marki domyslam się? I co jest wqzniejsze? Na których mozna oszczedzic? 

Głośniki raczej powinny być tej samej marki, choć nie brakuje opinii że to nie jest aż tak istotne. Nawet tu na forum wiele razy się spotkałem z misz-masz z którego użytkownicy byli bardzo zadowoleni. Dochodzi oczywiście do tego także kwestia estetyki. Osobiście oprócz subwooferów (SVS) wszystko mam jednej marki. Co do "ważności" głośników, warto pochylić się nad centralnym który jest kluczowy w dialogach i centralnej akcji w filmach. Fronty też ważne, to na nich opiera się generalnie cały przekaz. Ponadto w przypadku chęci słuchania muzyki to one muszą napędzić ten salon. Jeśli już musisz oszczędzić to na surround i atmos, ale też bez przesady :) Na subwooferze nie oszczędzaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolumny naścienne. Innej opcji nie ma.

Siadasz z małżonką i jej tłumaczysz albo takie rozwiązanie albo nic.

W przypadku instalacyjnych masz to że one wyglądają tak samo. A u Ciebie to będziesz klucz. Gdyby to był wolnostojący zestaw mogli byśmy mieszać.

Napisz mmiej na PW numer telefonu żony to pogadamy i wyjaśnimy jej o co chodzi.

Ta droga będzie krótsza niż bawienie się w głuchy telefon :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...