Skocz do zawartości

Pierwsze kino


Bartek2022

Recommended Posts

Cześć, chciałbym wejść w świat Hi-Fi i rozglądam się za zestawem, który głównie będzie przeznaczony do filmów/gier. Zależy mi na naturalnym, szczegółowym brzmieniu. Pokój odsłuchowy jest bardzo mały, zaledwie 10m2, dlatego myślę o zestawie 2.1, kolumny podstawkowe z subwooferem.

Czytając recenzje oraz opinie użytkowników, moją uwagę przykuły Focal Chora 806. Jeżeli chodzi o głośnik niskotonowy, zainteresowały mnie subwoofery REL. W przypadku amplitunera, zastanawiam się nad Onkyo/Marantz. Biorąc pod uwagę, że będzie to stereo, z naciskiem na jakość dźwięku, może mógłbym zdecydować się na tańszy AV, który nie będzie obsługiwał większej ilości kanałów i przeznaczyć środki na końcówkę mocy? Tutaj nasuwa mi się jeszcze pytanie, czy skorzystam z kodeków takich jak DTS-HD, Dolby True HD w stereo, czy może w tej konfiguracji będzie wyłącznie możliwość odtwarzania w PCM? Oczywiście ze względu na przeznaczenie, amplituner musi posiadać wsparcie dla 4K/120fps, HLG, HDR10+ oraz Dolby Vision.

Preferowałbym sprzęt, który nie będzie burzył ścian, ponieważ jest to blok mieszkalny. Budżet to 10 000 - 12 000 zł. Załączam poglądowy rysunek pokoju, z planowanym rozmieszczeniem głośników. Dodam jeszcze, że pokój pełni funkcję sypialni i kanapa rozsuwana jest w stronę wejścia/drzwi, także niestety nie ma możliwości umiejscowienia subwoofera w innym miejscu, jak w okolicy biurka. Zapomniałbym dodać, że krzesło jest miejscem odsłuchowym :)

Bez tytułu1.png

Edytowano przez Bartek2022
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nie skorzystasz z kodeków HD bo będziesz mieć system stereo.

Wszystkie te DTS, Dolby HD i Atmosy to dzwiek kinowy.

W takiej konfiguracji się tym nie trapisz.

Poszedł bym w inne kolumny. Jeśli system subem to Fyne F500, Monitor Audio Silver 50 albo droższe Audiovector QR1 do tego REL T5x. Tzero? Jako tańsza alternatywa ale to musiał byś sprawdzić u siebie. 5tka jest bezpiecznym wyborem w ciemno.

Jako elektronika Audiolab 6000 Play, cyrus One , Cambridge AXR 100D, Magnat MR 780.

Pozostaje do Twojej dyspozycji

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy rzeczywiście jest sens kupowania amplitunera kinowego by korzystać tylko w połowie z jego możliwości a przy okazji tracić na dźwięku stereo, ale zrobisz jak zechcesz. Jeśli się upierać przy amplitunerach to w tych warunkach dobrym rozwiązaniem byłby jeden z dwóch amplitunerów Marantza NR1510, albo NR1711. Z kolumn jeśli lubisz detale Focal byłby pewnie pierwszym wyborem, ale przy takim budżecie postawiłbym na wyższą serię Aria 906, ale sam pewnie postawiłbym jak Piotr na Audiovectora QR1, który w tej materii ma jeszcze więcej do zaoferowania. Subwoofer firmy Rel byłby doskonałym uzupełnieniem systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo iż kodeki, które wymieniłeś nie stanowią jedynie jednego ze sposobów na zapis dźwięku przestrzennego ponieważ są jednocześnie różnymi odmianami formatów zapisu dźwięku w ogóle (mniejsza lub większa kompresja) to w przypadku systemu stereo rozpatrywanie elektroniki pod tym względem nie znajduje zastosowania. Wynika to z faktu, że aby zapewnić sobie urządzenie, które obsłuży te wszystkie formaty faktycznie musiałbyś zainwestować w amplituner kina domowego gdzie najniższe modele obsługuję 5 kanałów co w Twoim przypadku nie do końca ma sens (za wyjątkiem sytuacji, w której planowałbyś rozbudowę systemu). Według mnie największe korzyści przyniesie Ci podłączenie konsoli bezpośrednio do komputera a elektronikę wykorzystasz wtedy jedynie do tego żeby wzmocniła sygnał i odpowiednio wysterowała kolumny. W tym przypadku złącze HDMI pozwoli na większą przepustowość więc to co ma tutaj najwięcej sensu to wzmacniacz z wejściem HDMI Arc aczkolwiek na rynku nie ma zbyt wielu urządzeń oferujących takie rozwiązanie. Z tego też względu warto skupić się na standardowym wyprowadzeniu dźwięku z TV za pomocą przewodu optycznego po to aby na starcie nie zawężać sobie możliwości. Obsługa 4K czy inne technologie związane z jakością obrazu również nie powinny stanowić tutaj kryterium wyboru. Jeśli masz nowoczesny telewizor to raczej on będzie odpowiedzialny za tego typu kwestie. Z uwagi na fakt, że pomieszczenie jest stosunkowo małe a w zestawie będzie znajdował się również subwoofer nie musimy koncentrować się na bardzo basowych kolumnach. Dzięki temu możesz myśleć o konstrukcjach oferujących dobrze poukładane plany pozorne i detaliczność. Oprócz Chor 806 tego typu brzmienie zapewnią Ci też Audiovectory QR1 lub wyższy model Focali - Aria 906. Spokojnie zmieścisz się w budżecie a poziom dynamiki, który zapewnią Arie będzie dużo większy Na pewno będziesz musiał tego posłuchać żeby ocenić, który kierunek jest Ci bliższy. Co do samego suba, nie bałbym się tutaj REL`a HT1003. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że niskie rejestry niosą się po ścianach mocno więc bez względu na to co wrzucisz i tak istnieje ryzyko, że sąsiedzi to usłyszą lub w zasadzie bardziej poczują. Nie ma więc sensu szukać na siłę małych i słabych jednostek. 25 cm przetwornik w HT1003 zapewni Ci gęsty bas, który sprawdzi się zarówno w grach jak i w filmach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie oraz cenne informacje. Od niedawna zacząłem bardziej zgłębiać tajniki Hi-Fi, także jestem jeszcze zielony w tym temacie :)

Obecnie telewizor LG OLED C1 podłączony jest HDMI do PC, który aktualnie jest jedyną platformą do gier, jaką posiadam. W przyszłości nie wykluczam dokupienia konsoli. Dźwięk uzyskuję z głośników multimedialnych Edifier, które podłączone są do zewnętrznej karty dźwiękowej, a ta z kolei podpięta kablem USB do PC. Posiadam jeszcze odtwarzacz Blu-ray Panasonic DP-UB820, który był można powiedzieć inicjatorem pomysłu wymiany audio. Chciałbym wykorzystać bezstratną ścieżkę dźwiękową znajdującą się na płycie. Z kodeków Dolby/DTS już wiem, że nie skorzystam, ponieważ są one zarezerwowane dla ścieżki wielokanałowej. Rozumiem, że w takiej sytuacji pozostaje PCM 2.0, który jak wyczytałem jest bezstratny? Czy może ścieżka znajdująca się na płycie, przykładowo DTS-HD, jest konwertowana do PCM 2.0 i w tym momencie jestem niestety stratny? W przypadku zestawu 2.1, co z odrębną ścieżką odpowiedzialną za niskie tony, jeżeli PCM działa w stereo? Wybaczcie, trochę mi się to wszystko miesza.

Z racji braku miejsca, wybór padł na zestaw 2.1. Pomyślałem, że w tym budżecie złożę lepiej grające stereo, jak zestaw 5.1, który mimo wszystko sprawdzi się również w filmach/grach, a w przyszłości wzbogacę go o głośnik centralny. Pomysł z amplitunerem pojawił się w wyniku konieczności podłączenia kilku urządzeń. W przypadku zintegrowanego wzmacniacza, jak podłączę wspomniane urządzenia, żeby korzystać w pełni z dobrodziejstw bezstratnej ścieżki dźwiękowej? Załóżmy, że interesowałby mnie Audiolab 6000, wówczas urządzenia podłączam kablem optycznym, jak napisał S4Home?

 

 

Edytowano przez Bartek2022
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak PM tez da Ci dobry dzwięk w stereo.

8 godzin temu, Bartek2022 napisał:

Czy może ścieżka znajdująca się na płycie, przykładowo DTS-HD, jest konwertowana do PCM 2.0 i w tym momencie jestem niestety stratny?

nic nie jest konwertowane.

Jeśli masz prawidłowe źrodło. Płyta BD czy też jakiś plik MKV to na nim sa dwie ścieżki jedna stereo druga kinowa. Zawsze.

8 godzin temu, Bartek2022 napisał:

W przypadku zestawu 2.1, co z odrębną ścieżką odpowiedzialną za niskie tony, jeżeli PCM działa w stereo? Wybaczcie, trochę mi się to wszystko miesza.

.1 odpala suba i to jst kwestia ustawienia na wzmanciaczu albo subie.

Bo jeśli będzie to REL na przykład T5x to jego podłączasz pod gniazda głośnikowe. On gra wtedy kiedy idzie bas w 2.0

8 godzin temu, Bartek2022 napisał:

Załóżmy, że interesowałby mnie Audiolab 6000, wówczas urządzenia podłączam kablem optycznym

Na przykład.

Optyk Coaxial, analogowo. Zalezy od żrodła.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...