Skocz do zawartości

Jaka wkładka do Acoustic Solid


Recommended Posts

24 minuty temu, Chilli napisał:

Przepraszam ale czegoś nie załapałem - na czym polega dostrojenie wzmacniacza i co zmienia się w funkcjonalności wkładki po kilkunastu godzinach pracy?

Dziwne, że jeszcze nie było tego na forum.

Każdy przedwzmacniacz wymaga dopasowania do świeżo podłączonej wkładki. Pomijam tu wzmacniacze z wyborem tylko: MM lub MC. Operuje się rezystancją wejściową i pojemnością wejściową wzmacniacza do wartości zalecanych przez producenta wkładki. Wartości te często nie są podawane konkretnie lecz w zakresie lub powyżej ... .

Każda niemal wkładka gra inaczej po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach pracy i nie chodzi tu tylko o sam szlif lecz także mechanikę. Pan Van den Hul coś tam wiedzący o wkładkach odpowiedział kiedyś na podobne pytanie w następujący sposób:

Cytat

It is the same with cars. The engine also needs to smoothen and run-in. Especially the gearbox. With cartridges especially the suspension rubber needs to settle and that requires some “massage” time. Also the groove produces some extra polishing of the stylus.

It is a habit of cartridge manufacturers to adjust the cartridge for a flat frequency response at delivery. What means that after running-in the frequency response has a lift of about 2 dB at 20 kHz.

In our company it is a good habit to adjust the suspension with a bit extra tension so that after the running-in time the frequency response is just flat. For the rest of the 3500 hours of stylus life this produces the best quality possible.

Poza tym to słychać, ja przynajmniej (jeszcze) słyszę. Proponuje kiedyś spróbować.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chilli napisał:

Czyli już przedwzmacniacz. Teraz ten wpis wydaje się bardziej sensowny. 
Dopytam tylko dla wspomnianej Hany jakie wartości należało by ustawić?

Przykro mi, że piszę tak bez sensu.

Do wiadomości Kolegi. Każdy przedwzmacniacz jest także wzmacniaczem. Teorii zbiorów nie muszę objaśniać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chilli napisał:

Super. Tylko nadal niewiele wnosi to do tematu a mnie bardzo interesują te ustawienia pod Hanę i proszę o konkrety. 

Ok. Dla Hana SL:

- sugerowana impedancja obciążenia > 400 Ω

- pojemności wejściowej wzmacniacza producent nie podaje, przy 40 μH indukcyjności każdej z cewek kanałowych, może to nie mieć zasadniczego znaczenia, wszelkie rezonanse elektryczne wypadają i tak daleko poza pasmem użytecznym (w okolicach 2-3 MHz), nawet gdyby brać pod uwagę płyty kwadrofoniczne - to jest właściwie wszystko

Poza samym wzmacniaczem:

- nacisk igły = 2 g

Ustawienia geometrycznego wkładki należy dokonać z należytą pieczołowitością jak dla każdej wkładki z igłą o zaawansowanym szlifie (z eliptycznymi czy tym bardziej sferycznymi będzie dużo prościej). Przewieszenie, wysokość ramienia, kąt styczności, azymut, nacisk igły na płytę, redukcja siły dośrodkowej.

hana-hp_v2.pdf

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Highlander_now napisał:

- pojemności wejściowej wzmacniacza producent nie podaje, przy 40 μH indukcyjności każdej z cewek kanałowych, może to nie mieć zasadniczego znaczenia, wszelkie rezonanse elektryczne wypadają i tak daleko poza pasmem użytecznym (w okolicach 2-3 MHz), nawet gdyby brać pod uwagę płyty kwadrofoniczne - to jest właściwie wszystko

Ok, czyli podsumowując to dostrojenie wzmacniacza sprowadza się tylko do wyboru rezystancji dla wkładek MC. 

PS mam nadzieję, że autor wątku wybaczy mi tą dociekliwość. Od siebie dodam, że porównywanie wkładek z zupełnie innych przedziałów cenowych i konstrukcyjnych trochę mija się z celem a wspomniana AT ze szlifem SH to również bardzo dobra wkładka. PS2 a gramofon masz @jashu zacny. 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Chilli napisał:

Ok, czyli podsumowując to dostrojenie wzmacniacza sprowadza się tylko do wyboru rezystancji dla wkładek MC.

Aby uzupełnić wiedzę, choć w drobnym kawałeczku, polecam artykuł: https://www.avtest.pl/artykuly/technika/item/1113-wplyw-obciazenia-na-pasmo-przenoszenia-wkladki#wkladki-mm

Sama fizyka, bez metafizyki. Jest to pokłosie artykułu: https://www.hagtech.com/loading.html

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

Aby uzupełnić wiedzę, choć w drobnym kawałeczku,

Jak już dostałem Świątecznego oświecenia w sprawie ustawienia kalibracji drapaka, to mam pytanie . Jak obliczyć masę efektywną ramienia ? Wielu producentów jej nie podaje. A ten parametr stanowi o tym w jakim zakresie będą występować rezonanse , do przyjęcia czyli po za zakresem słyszalności, czy też nie. Tabelki i sposoby podane w necie są różniste , często wykluczają się wzajemnie. jaka jest więc ta właściwa metoda ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chilli napisał:

To napisz proszę co ta wiedza zmieniła w twoim życiu i jak wpłynęła na odsłuchy muzyczne.

Mniej więcej tyle co danie w przydrożnej budzie i w renomowanej restauracji. Oczywiście tu i tu można uzupełnić kalorie czyli spełnić zasadniczą funkcję pożywienia dla wszystkich zwierząt.

Cytat

PS czemu zmieniłeś nick?

Zmieniłem?

28 minut temu, tomek4446 napisał:

Jak już dostałem Świątecznego oświecenia w sprawie ustawienia kalibracji drapaka, to mam pytanie . Jak obliczyć masę efektywną ramienia ? Wielu producentów jej nie podaje. A ten parametr stanowi o tym w jakim zakresie będą występować rezonanse , do przyjęcia czyli po za zakresem słyszalności, czy też nie. Tabelki i sposoby podane w necie są różniste , często wykluczają się wzajemnie. jaka jest więc ta właściwa metoda ?

Oparłbym się na uznanych opiniach i argumentach mających fizyczne podstawy.

Ja np. sam sprawdziłem to za pomocą płyty testowej, czy dobrze wyliczyłem tę wartość. Płyta testowa prawdę Ci powie. U mnie rezonans poziomy jest widoczny w zakresie 8 do 10 Hz. Pionowy 9 do 11 Hz. Nie wiem skąd ta rozbieżność, ale jest faktem. Tyle na temat obliczeń.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Również sprawdzam kalibrację płytą. Jest jedno ale ... co zrobić , gdy dopiero chcemy kupić wkładkę , i jak sprawdzić czy igła wkładki wpasuje się w układ ramienia.

 

 

Sądzę, że można to określić czy zdołamy ustawić właściwy kąt (VTA), przewieszenie oraz ewentualne dodatkowe dociążenie wkładki. Czy ramię w ogóle pozwala na wszystkie niezbędne regulacje. Choć z egzotycznymi ramionami może być pewien stopień niepewności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chilli napisał:

Z dociążania bym zrezygnował dobierając wagę wkładki do ramienia. 

Nie zawsze się da. Wspominana tu Hana SL jest stosunkowo lekka (4g), jej siostra Umami Red waży już 10,5 g i obawiam się, że nie każdy zdecyduje się na jej kupno, ponieważ jest cięższa. Pierwsza kosztuje 3000 zł, druga 17 000 zł. Stosuję dociążenia wkładek, jeżeli to konieczne i nie widzę w tym nic złego. Chyba, że o czymś nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Highlander_now napisał:

Sądzę, że można to określić czy zdołamy ustawić właściwy kąt (VTA)

Jak ? Na podstawie jakich danych ?

5 godzin temu, Highlander_now napisał:

przewieszenie

Bardziej zależy od headshella niż wkładki. Chyba , że headshell jest niewymienny wówczas to loteria.

3 godziny temu, Chilli napisał:

Nie ma tym nic złego, ja jednak biorę pod uwagę tylko wkładki w zakresie tolerancji mojego ramienia. 

Tolerancja mojego ramienia to 14,5-23,5 g przy założeniu , że mamy headshell 10g. Zakres wkładek to 4,5 - 13,5 , ale wraz ze śrubkami.

O tych śrubkach często zapominamy 😃

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, tomek4446 napisał:

Jak ? Na podstawie jakich danych ?

Sądzę, że od producenta.

Cytat

Bardziej zależy od headshella niż wkładki. Chyba , że headshell jest niewymienny wówczas to loteria.

Nigdy nie sugerowałem, że jest inaczej. Wkładkę należy jednak odpowiednio przymocować, aby przewieszenie było odpowiednie.

W ogóle to jest tu dużo teorii i należałoby zacząć o "Adama i Ewy" czyli kupna gramofonu/ramienia, które pozwolą na dość swobodne regulacje zarówno wysokości ramienia jak i takiego przymocowania wkładki w headshellu, aby przewieszenie dla danego gramofonu było optymalne. Niestety kupując gramofon "Apple only" możemy mieć problem, że coś tu nie pasuje mimo, iż tyle kosztowało.

Jak niestety mamy świetną markę, ale nie wiemy, jaka jest masa ramienia, jakie jest przewieszenie to błądzimy jak dziecko we mgle, bo producent założył, że będziemy kupować wkładki tylko takie, a nie inne. Ba, mało tego. Headshell jest niewymienny, ale za to ma regulację na śrubkach, aż 3 mm.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Highlander_now napisał:

Sądzę, że od producenta.

Tak, mega wyczerpująca wypowiedź.

40 minut temu, Highlander_now napisał:

Jak niestety mamy świetną markę, ale nie wiemy, jaka jest masa ramienia, jakie jest przewieszenie to błądzimy jak dziecko we mgle, bo producent założył, że będziemy kupować wkładki tylko takie, a nie inne. Ba, mało tego. Headshell jest niewymienny, ale za to ma regulację na śrubkach, aż 3 mm.

Czyli wszystkie twoje mądrości, wykresiki i strony do "douczenia" tak się mają do realiów jak wspomniany wcześniej przez ciebie "bar przydrożny", więc po co te wszystkie "porady"?

Podsumowując dużo teorii, której nie przekuto na praktykę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 26.12.2022 o 09:14, Chilli napisał:

PS2 a gramofon masz @jashu zacny. 🙂

dzięki wielkie. bardzo go lubię. Taka biżuteria dla pokoju :) Wkładki jeszcze nie kupiłem ale zdecydowany jestem na Hanę SL. Ostatnio zacząłem się zastanawiać czy najpierw kolumn nie wymienić :):). Miałem na testach w domu Opery Grand Mezza , no i ....czizesie! jakie to było dobre!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...