Skocz do zawartości

Amplituner do 5 tys. zł zamiast Marantza NR1510


kocurek7

Recommended Posts

Witam,

pragnąc rozbudować moje dotychczasowe stereo o zestaw kina domowego, kupiłem na Amazon.pl Marantza NR1510.

To moja pierwsza przygoda z amplitunerem kina domowego, ale niestety jestem mocno zawiedziony i będę go zwracał.

Co mi się nie spodobało:
- przedpotopowe menu pamiętające chyba czasy MS-DOS;
- ciągłe przełączanie na pilocie - przycisk "MOVIE", aby wybrało się Dolby TrueHD, bo samo wybiera się "Stereo" (co ciekawe DTS i DTS-HD Master Audio samo się ładnie wybiera);
- ten sam problem z Dolby Digital - samo nie wskakuje tylko muszę wciskać "MOVIE" na pilocie i potem zamiast "Stereo" wskakuje DD;
- brak aktywnego subwoofera po wciśnięciu "Info" na pilocie dla ścieżek Dolby TrueHD (dla Dolby Digital, DTS i DTS-HD Master Audio jest sub aktywny)

Nie wiem, może się nie znam i nie wiem gdzie co i jak ustawić, ale skoro działa dobrze dla ścieżek DTS i DTS-HD Master Audio to,
na logikę, powinno też działać tak samo z Dolby TrueHD. Nie wiem co może być przyczyną powyższego zachowania, ale może ktoś ma jakiś pomysł?

Mój setup jest całkiem prosty:
- TV Sony 75 cali (model 75XG8596)
- amplituner stereo Advance Paris Playstream A5 (połączenie z Marantza kabelkiem RCA do wejścia amp-in)
- 2 kolumny frontowe Audio Physic Classic 5
- subwoofer REL T5x
- Marantz NR1510 (preout na fronty do Advance A5 i preout na subwoofer + HDMI out do TV)
- Nvidia Shield TV (kabel HDMI do wejścia Marantza)
- Zidoo Z9X (kabel HDMI do wejścia Marantza)
- kable HDMI 2.0b

Czyli na razie taki trochę śmieszny układ, że amplituner prawie nic nie zasila i tylko dekoduje dźwięk HD :) 

Oczywiście planuję jeszcze dokupić głośnik centralny i surroundy, ale finansowo nie da rady wszystkiego od razu kupić... Za chwilę będzie centralny.

I teraz pytanie - na co zmienić tego Marantza? Poradźcie coś w cenie do 5 tys. zł maksymalnie.
Super jakby miał preouta na fronty (połączenie stereo z kinem domowym), ale ponoć są jakieś tam przełączniki i może tak to połączyć?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

8 godzin temu, kocurek7 napisał:

- przedpotopowe menu pamiętające chyba czasy MS-DOS;

nie licz za wiele na coś innego. Takie mają softy. Jakaś tam grafika w wyższych modelach będzie lepsza ale to wciąż. Amplituner

8 godzin temu, kocurek7 napisał:

- ciągłe przełączanie na pilocie - przycisk "MOVIE", aby wybrało się Dolby TrueHD, bo samo wybiera się "Stereo" (co ciekawe DTS i DTS-HD Master Audio samo się ładnie wybiera);

To nie była wina amplitunera. On się musi przełączać sam. Więc coś było nie tak z sygnałem albo ustawieniami

8 godzin temu, kocurek7 napisał:

- ten sam problem z Dolby Digital - samo nie wskakuje tylko muszę wciskać "MOVIE" na pilocie i potem zamiast "Stereo" wskakuje DD;

To samo

8 godzin temu, kocurek7 napisał:

- brak aktywnego subwoofera po wciśnięciu "Info" na pilocie dla ścieżek Dolby TrueHD (dla Dolby Digital, DTS i DTS-HD Master Audio jest sub aktywny)

YYYyy to pierwsze słyszę.

8 godzin temu, kocurek7 napisał:

- Nvidia Shield TV (kabel HDMI do wejścia Marantza)
- Zidoo Z9X (kabel HDMI do wejścia Marantza)

Wybierasz tam ściezki audio?

Dobrze masz wyjście ustawione?

8 godzin temu, kocurek7 napisał:

I teraz pytanie - na co zmienić tego Marantza? Poradźcie coś w cenie do 5 tys. zł maksymalnie.
Super jakby miał preouta na fronty (połączenie stereo z kinem domowym), ale ponoć są jakieś tam przełączniki i może tak to połączyć?

Onkyo 6100 bo ten ma Pre OUT albo Yamaha 6A. Lepsza Yamaha ale ze świecą szukać.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.09.2022 o 08:09, Piotr Sonido napisał:

To nie była wina amplitunera. On się musi przełączać sam. Więc coś było nie tak z sygnałem albo ustawieniami
Wybierasz tam ściezki audio?
Dobrze masz wyjście ustawione?

Wczoraj wieczorem miałem więcej czasu i dokładniej to sprawdziłem.

Odłączyłem kabel wysokopoziomowy łączący subwooferi A5. Został tylko kabelek RCA pomiędzy Marantz Sub1 out a wejściem Suba oznaczonym jako "LOW.1/LFE".

I co się okazało? Okazało się, że subwoofer działa, ale tylko jak wejdę w "Setup Assistance/Speaker setup" to słyszę dźwięki testowe
z lewej i prawej kolumny frontowej i z subwoofera. Nie działa w filmach w ogóle.

Ustawienia w "Speaker/Manual setup/Bass":
Subwoofer mode: LFE
LPF for LFE: 120 Hz

Przywróciłem ustawienia fabryczne w Zidoo i w Marantz i dalej nie działa.

Jak to zdiagnozować? Co jeszcze zrobić?

Z góry dzięki za pomoc

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lolekdrugi napisał:


@kocurek7 czy zrobiłeś kalibrację Audyssey przy pierwszych uruchomieniu sprzętu?

 

Specjalnie teraz odpaliłem na nowo konfigurację, włącznie z Audyssey (te dziwne takie dźwięki i przestawienie mikrofonu w 6 miejsc).
Ukończyłem konfigurację. Podczas konfiguracji wszystko OK - tzn. słychać fronty i słychać subwoofer.

Podczas odtwarzania filmów wygląda to tak:
- dla filmów ze ścieżką Dolby True HD: na wyświetlaczu amplitunera pokazuje "Stereo" - subwoofer nie działa
- dla filmów ze śćieżką DTS-HD Master Audio: na wyświetlaczu amplitunera "DTS-HD MA" - subwoofer działa.

Bardzo dziwne. Jakieś pomysły?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kocurek7 napisał:

- dla filmów ze ścieżką Dolby True HD: na wyświetlaczu amplitunera pokazuje "Stereo" - subwoofer nie działa

Jeżeli Subwoofer mode: LFE to przy ścieżkach stereo oczywiście nie będzie żadnego dźwięku z subwoofera. Aby w takiej konfiguracji zagrał sub musisz ustawić tryb na LFE+Main.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli Subwoofer mode: LFE to przy ścieżkach stereo oczywiście nie będzie żadnego dźwięku z subwoofera. Aby w takiej konfiguracji zagrał sub musisz ustawić tryb na LFE+Main.

Zdaję sobie sprawę, że przy ścieżkach stereo nie będzie dźwięku z subwoofera. Chodzi jednak o ścieżkę Dolby Audio TrueHD z filmem, a na takiej ścieżce subwoofer powinien zadziałać.

Wygląda to tak, że dla DTS-HD Master Audio wszystko działa jak należy - tj. amplituner wyświetla na ekranie "DTS-HD MA" i subwoofer działa.
Niestety dla ścieżek Dolby TrueHD amplituner wyświetla na wyświetlaczu "Stereo" i subwoofer nie gra.

Mi się powoli już kończą pomysły na rozwiązanie tego problemu, ale wymieniać kabelków chyba nie ma sensu.
Skoro w teście amplitunera głośniki i subwoofer grają i dla ścieżek DTS-HD Master Audio też wszystko działa, to chyba nie kabelki?
W samej konfiguracji Marantza też nie widzę tam zbyt wielu opcji, szczerze mówiąc i wydaje mi się, że jest OK wszystko ustawione / podłączone.
Podobnie jeśli chodzi o konfigurację odtwarzacza Zidoo Z9X - gdzie nawet przywróciłem go do ustawień fabrycznych.

Jeśli nie znajdzie się rozwiązanie tego problemu to po prostu odeślę ten amplituner, bo nie tak wyobrażałem sobie działanie tego wszystkiego.
Wg mnie amplituner powinien automatycznie wykrywać ścieżkę Dolby TrueHD i wyświetlać ją na wyświetlaczu i subwoofer powinien grać w filmach z taką ścieżką dźwiękową. 
Teoretycznie wydawało mi się, że znalazłem rozwiązanie na połączenie mojego stereo z kinem domowym i późniejsze dokupienie centralnego i surroundów, ale jak widać coś poszło nie tak, a ja nawet nie wiem co i dlaczego nie działa. Za głupi chyba jestem na to.

Jak to mówią, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - załączam zdjęcia.

Teraz, na czas testów, odłączyłem kabel wysokopoziomowy oznaczony na diagramie grubym niebieskim kolorem jako "HIGH LEVEL" łączący A5 z subwooferem.

Jak ktoś wpadnie co tu jest nie tak to stawiam piwo 😀

Pozdrawiam

kocurek7

DTS HD Master Audio.jpg

Dolby Audio - TrueHD.jpg

Diagram z połączeniami.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kocurek7 napisał:

Zdaję sobie sprawę, że przy ścieżkach stereo nie będzie dźwięku z subwoofera. Chodzi jednak o ścieżkę Dolby Audio TrueHD z filmem, a na takiej ścieżce subwoofer powinien zadziałać.

Wygląda to tak, że dla DTS-HD Master Audio wszystko działa jak należy - tj. amplituner wyświetla na ekranie "DTS-HD MA" i subwoofer działa.
Niestety dla ścieżek Dolby TrueHD amplituner wyświetla na wyświetlaczu "Stereo" i subwoofer nie gra.

Mi się powoli już kończą pomysły na rozwiązanie tego problemu, ale wymieniać kabelków chyba nie ma sensu.
Skoro w teście amplitunera głośniki i subwoofer grają i dla ścieżek DTS-HD Master Audio też wszystko działa, to chyba nie kabelki?
W samej konfiguracji Marantza też nie widzę tam zbyt wielu opcji, szczerze mówiąc i wydaje mi się, że jest OK wszystko ustawione / podłączone.
Podobnie jeśli chodzi o konfigurację odtwarzacza Zidoo Z9X - gdzie nawet przywróciłem go do ustawień fabrycznych.

Jeśli nie znajdzie się rozwiązanie tego problemu to po prostu odeślę ten amplituner, bo nie tak wyobrażałem sobie działanie tego wszystkiego.
Wg mnie amplituner powinien automatycznie wykrywać ścieżkę Dolby TrueHD i wyświetlać ją na wyświetlaczu i subwoofer powinien grać w filmach z taką ścieżką dźwiękową. 
Teoretycznie wydawało mi się, że znalazłem rozwiązanie na połączenie mojego stereo z kinem domowym i późniejsze dokupienie centralnego i surroundów, ale jak widać coś poszło nie tak, a ja nawet nie wiem co i dlaczego nie działa. Za głupi chyba jestem na to.

Jak to mówią, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - załączam zdjęcia.

Teraz, na czas testów, odłączyłem kabel wysokopoziomowy oznaczony na diagramie grubym niebieskim kolorem jako "HIGH LEVEL" łączący A5 z subwooferem.

Jak ktoś wpadnie co tu jest nie tak to stawiam piwo 😀

 

Przewody działają poprawnie.

W sumie przy głośnikach stereo odtwarzanie stereo ma sens. W formacie dolby truehd masz gotowy strumień prezentacji stereo (oprócz tego na płycie masz jeszcze prezentacje 6 i 8 kanałowe - 5.1 i 7.1), więc w sumie logiczne, że amplituner używa 'gotowca', nie musi sam miksować. W prezentacji stereo nie ma oczywiście kanału LFE.
Rozumiem, że chciałbyś zmusić amplituner, żeby robił a automatu miks z 5.1 do 2.1.
Może to? https://manuals.marantz.com/sr5015/eu/en/DRDZSYmaychuip.php

Podpięcie kolejnego głośnika, np centralnego rozwiązuje 'problem'?

Poza tym na pewno wyłączyłbym ECO.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Przewody działają poprawnie.

W sumie przy głośnikach stereo odtwarzanie stereo ma sens. W formacie dolby truehd masz gotowy strumień prezentacji stereo (oprócz tego na płycie masz jeszcze prezentacje 6 i 8 kanałowe - 5.1 i 7.1), więc w sumie logiczne, że amplituner używa 'gotowca', nie musi sam miksować. W prezentacji stereo nie ma oczywiście kanału LFE.
Rozumiem, że chciałbyś zmusić amplituner, żeby robił a automatu miks z 5.1 do 2.1.
Może to? https://manuals.marantz.com/sr5015/eu/en/DRDZSYmaychuip.php

Podpięcie kolejnego głośnika, np centralnego rozwiązuje 'problem'?

Poza tym na pewno wyłączyłbym ECO.

No właśnie, moja wiedza o kinie domowym była do tej pory teoretyczna i człowiek najlepiej uczy się pewnych rzeczy w praktyce.
Pomysł z głośnikiem centralnym bardzo mi się spodobał. Jutro podepnę centralkę i dam znać jak to wygląda.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na kodowaniu dzwieku przestrzennego.

Jeśli masz dźwięk stereo i tam nie ma subwofoera to nawet jak wtedy sztucznie włączysz dzwie kprzestrzenny to on i tak grac nie będzie. A przy najmniej nie tak jak powinien.

A to z kolei jest kwestia wyjścia Audio ze źrodła.

Chociaż to mega dziwne bo I Zidoo i Shield powinny dac taki stgnał. Ja mam Shielda i nie mam z tym problemów.

Ale inna sprawa że ten Audyssey strasznie drętwo się ustawia na D7M. Jak to bylo jeszcze w Onkyo to działał to znacznie lepiej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.10.2022 o 10:13, przemeklbn napisał:

Podpięcie kolejnego głośnika, np centralnego rozwiązuje 'problem'?

Tak! W życiu bym się tego nie spodziewał, ale jak podpiąłem pożyczony od kolegi głośnik centralny to zaczęło działać tak jak powinno.

Na wyświetlaczu pojawia się odpowiednio:
- "DDTHD" dla ścieżek Dolby TrueHD
- "DTS-HD MA" dla ścieżek DTS-HD Master Audio
- "DTS" dla ścieżek DTS
- "DD+" dla ścieżek Dolby Digital+ (większość serwisów streamingowych
itd. 

I działa to dobrze zarówno na Nvidia Shield TV Pro (np. Kodi), jak i na Zidoo Z9X - oba te sprzęty obsługują audio passthrough.

Wielkie dzięki przemeklbn za pomoc!

Z tego co pisał Piotr to chyba warto jeszcze przetestować Onkyo - tutaj mam na oku TX-NR 696, bo ten 6100 chyba nie ma preouta na fronty.

Na forum zawsze można liczyć.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...