Skocz do zawartości

Problematyczny układ salonu a sensowne stereo


ferszcik

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Jestem na etapie poszukiwania zestawu stereo, jednak ustawienie i akustyka są dosyć mocno ograniczone. Nie mogę odsunąć kolumn metr od ściany jak w idealnych pomieszczeniach odsłuchowych, musiałby stać dosyć blisko niej (zależnie od głębokości samej kolumny). Pomieszczenie z prawej strony odsłuchowej ma okna a z lewej jest otwarte na kuchnię, brak jakiejkolwiek symetrii wymiarów i materiałów. Dodatkowo z lewej strony stoi stół przy którym się chodzi i siedzi przez co po głowie chodzi obawa przed zderzeniem z kolumną która by tam stała. Tutaj pojawia się pomysł głośników on wall, takie rzeczy robi Focal, robi Lyngdorf i pewnie wielu innych producentów. Niestety jest mało recenzji na ich temat, zapewne przez to że jest to nisza. Ale jest to rozwiązanie całkiem ciekawe, głośniki mógłby wisieć na ścianie i nie zajmują przestrzeni na podłodze i eliminują problem z możliwym "potknięciem" się o nie. Czy ktoś ma doświadczenia z takim rozwiązaniem? Albo macie jakieś pomysły inne jakby rozwiązać problem stereo w moim przypadku?

 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.10.2022 o 00:07, apodemus napisał:

Jestem na etapie poszukiwania zestawu stereo, jednak ustawienie i akustyka są dosyć mocno ograniczone.

Twój układ pomieszczenia jest zbliżony do mojego, tyle, że ja mam trochę mniejszy pokój (około 18m^2) i inne umeblowanie. Nie potrzebujesz aż metra odległości, mało kto może sobie na to pozwolić w salonie. U mnie jest niecałe 40 cm od ściany tylnej i niecałe 50 cm od bocznych. Jeśli wygospodarujesz tyle samo i zadowolisz się kolumnami o głębokości około 30 cm, to powinno być ok. Wszystko zależy od tego, jakie masz wymagania, co do dźwięku. W każdym razie, trudno mi sobie wyobrazić, żeby "on wall" miały tu zagrać lepiej od klasycznego stereo. Masa ludzi mieszka tak, jak Ty i jakoś to ustawia. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Wznawiam temat :)

Mam problem z basem, dokładniej to chodzi o lekkie "dudnienie". Pozycja słuchacza jest centralnie przy ścianie, tak ustawiona jest kanapa, gdy usiądę pół metra od ściany jest już znacznie lepiej.

Przeprowadziłem też test w którym ustawiłem "ścianę" z poduszek właśnie na tej tylnej ścianie. Efekt wtedy był bardzo dobry przez co zacząłem myśleć nad powieszeniem na tej ścianie ze 2-3 paneli akustycznych. Pytanie teraz za czym się rozglądać? Panele drewniane pasowałyby do wystroju salonu ale czy działają one równie dobrze jak te z materiałowymi frontami? Chodzi mi tutaj o mniejszą powierzchnię miękką. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie da rady tej kanapy po prostu na stałe trochę odsunąć? Przy ścianie amplituda fali osiąga u Ciebie maksimum (tzw. strzałka) i dlatego czujesz podbicie basu. Najprostszym sposobem na to jest właśnie zmiana miejsca odsłuchu, ewentualnie kupno dobrego suba i ustawienie go w takim miejscu by pozycja w której siedzisz była satysfakcjnująca w odbiorze. Ustrojami w warunkach domowych ciężko bas opanować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler

Niestety nie ma możliwości odsunięcia jej, jest to narożnik który z prawej strony sięga praktycznie wyjścia balkonowego. Mogę ją odsunąć 5cm ale to niestety nic nie poprawi :P

O subie myślałem ale raczej w odległym czasie, jego ustawienie też nie byłoby takie proste, w tym salonie dużo się chodzi w każdą stronę i tak na prawdę jest jedno może dwa miejsca w których mógłby stać a niekoniecznie byłyby to dobre miejsca dla niego.

Szukam innych rozwiązań aby chociaż trochę to wszystko opanować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Dnia 21.01.2023 o 20:28, ferszcik napisał:

@Butler

Niestety nie ma możliwości odsunięcia jej, jest to narożnik który z prawej strony sięga praktycznie wyjścia balkonowego. Mogę ją odsunąć 5cm ale to niestety nic nie poprawi :P

O subie myślałem ale raczej w odległym czasie, jego ustawienie też nie byłoby takie proste, w tym salonie dużo się chodzi w każdą stronę i tak na prawdę jest jedno może dwa miejsca w których mógłby stać a niekoniecznie byłyby to dobre miejsca dla niego.

Szukam innych rozwiązań aby chociaż trochę to wszystko opanować.

Hej, udało Ci się znaleźć jakieś rozwiązanie na ten dudniący bas? U mnie jest to samo bo kanapa na której siedze słuchając jest blisko ściany. Jak się pochyle do przodu jest zdecydowanie lepiej. Też nie mam możliwości odsunięcia jej od ściany. Próbowałeś tych paneli akustycznych na ścianie za kanapą? Poprawiły coś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, JacekWoy napisał:

Hej, udało Ci się znaleźć jakieś rozwiązanie na ten dudniący bas? U mnie jest to samo bo kanapa na której siedze słuchając jest blisko ściany. Jak się pochyle do przodu jest zdecydowanie lepiej. Też nie mam możliwości odsunięcia jej od ściany. Próbowałeś tych paneli akustycznych na ścianie za kanapą? Poprawiły coś?

Sofę odsunąłem od ściany i głowa jest już około 80cm oddalona i jest lepiej. Do ideału jeszcze daleko, trzeba będzie podziałać coś tradycyjnymi metodami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zacznę od tego, że nie jestem akustykiem i tylko bardzo powierzchownie rozumiem jej zagadnienia.
Po kombinuj z kątem ustawienia kolumn.
Mam relatywnie za duże kolumny względem objętości pomieszczenia. pokój jest na planie prostokąta.
Kolumny stoją na dłuższej ścianie.
Miałem "dziwny" efekt, spotęgowania basu ale w taki przyjemny sposób,  tak na wysokości 1,7m.  2 około 2/3 odległości wzdłuż krótszej ściany pokoju i na środku względem dłuższej  To znaczy, jak siedziałem w miejscu odsłuchu, to ten "mięsisty" bas miałem nad głową, a chciałem go mieć niżej.

Kolumny mają otwory bass reflex, po jednym z przodu i z tył. Stoją zbyt blisko tylnej ściany ok 15cm bo za wąski pokój  i mogłyby, (gdyby była taka możliwość), stać nieco dalej ścian bocznych.Obecnie jest około 50cm.
Producent  dołączył do kolumn pianki, do zatkania jednego z otworów bass reflex.
Kombinowałem i powiem tak zatkanie otworów tylnych spowodowało, że efekt "mięsistego basu" nad głową znikł, ale dźwięk stał się bezbarwny w zakresie niskich tonów.
Zatkanie przednich otworów praktycznie niewiele zmieniało.
Zacząłem kombinować z kątem ustawia kolumn i tu był klucz. Początkowo stały dosyć głęboko zwrócone do siebie może nawet ich fronty tworzyły kąt bliski 90*
To zrobiłem doświadczenie i postawiłem je równolegle do ściany tylnej, tak że "patrzyły" prosto na przeciwległą ścianę. Chciałem usłyszeć efekt tak drastycznej zmiany, wiedząc że nie będzie dobry, ale sprawdzając tendencje zmian. I okazało się że mało, iż bas mi się nie "uporządkował", to rozjechała mi się cała baza stereo. "Dziura" w środku. a średnie żgały jak szpilki.
Zatem ustawiłem kolumny tak by ich fronty tworzyły względem siebie kąt bardzo rozwarty . I tu poczułem, że w tym kierunku trzeba kombinować i tak zmniejszając nieznacznie rozwartość tego kąta udało mi się uzyskać optymalny efekt. Baza stereo znów się ujednoliciła a nawet nabrała przestrzeni nie tylko lewo prawo, ale i przód, tył.I co ciekawe baz który chciałem mieć "na wysokości głowy w mojej pozycji siedzącej się tam jakby znalazł. to znaczy, tak na słuch zaczął szerzej wypełniać pomieszczenie.
Więc tym całym wywodem zmierzam do stwierdzenia kluczem jest kombinowanie z ustawieniem kolumn  podłogowych i na pewno będzie to lepsze,  ( moim zdaniem)  niż wchodzenie w jakieś naścienne rozwiązania, które mogą się okazać bardziej kłopotliwe,(rezonanse ścian itp), a na pewno kosztowne.
Jeszcze jedno... Ze względu, że nie bardzo mogę "odjechać" kolumnami od tylnej ściany rozważam przyklejenie do ścian, tej za kolumnami, jakieś lamele dźwiękochłonne.
Ps. moje kolumny, to Monitor Audio Bronze 6.
Muzykę słucham raczej umiarkowanie cicho i może dlatego w zbyt małym pomieszczeniu na nie za głośnych ustawieniach gra to na tyle dobrze, że sprawia przyjemność. Rozumiem, że w większym pomieszczeniu było by lepiej, ale jest, jak jest i pomieszczenia na razie nie zmienię ;)

 

Edytowano przez Eltanianin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...