Skocz do zawartości

Wzmacniacz/amplituner stereo do małego pomieszczenia z kolumnami pod miłe doznania


boogle

Recommended Posts

Cześć,

ogarnęłam sobie system 5.1 do tv. Pozostał do nabycia system stereo do sypialni do słuchania muzyki w tle plus sesje typu zamykam oczy i się delektuję utworami. Pomieszczenie małe, 9m2, słuchamy muzyki leżąc/siedząc w łóżku.

Wariant A: Głośniki podstawkowe będą stały w trójkącie odsłuchowym o bokach ok. 2,5m.

Wariant B: Kolumny podłogowe w rozstawie ok. 2 m.

Źródła: spotify, radio FM lub internetowe, sporadycznie płyty CD (kolejność nieprzypadkowa)

Czego słuchamy? Wszystkiego prócz disco polo, ale przeważają spokojniejsze klimaty typu Dire Straits, Diana Krall, Podsiadło, Pearl Jam, Sochacka, Rod Stewart itp

Co cenimy w muzyce? Krystaliczne góry, przestrzeń, wyrazistość instrumentów, najmniej nam potrzeba basu, który jest  w takiej sypialni najtrudniejszy do okiełznania - stąd starczy jak będzie zwarty i nienachalny. 

Co mamy: starą wieże Sony MHC-EX660 z 8-omowymi trójdrożnymi kolumnami EX77. Bardzo to przyzwoicie gra i ma w sobie CD oraz tuner FM +FiiO D03K Taishan + adapter Bluetooth Logitecha na RCA. 

Budżet: jak najmniejszy. Chcemy kupić używany wzmacniacz/amplituner, spróbować odpalić go na obecnych kolumnach (testowaliśmy na nich na przykład PM8000 i zagrało bardzo przyzwoicie). Potem lub od razu zmienić kolumny. CD i tuner FM możemy wziąć ewentualnie ze straej wieży chociaż wtedy zawalamy mocno pokój. 

Do stereo nie podłączymy TV - do tego mamy 5.1

Pomoglibyście mi przejrzeć rynek wtórny i doradzić?

Nie odrzucam podłogowych kolumn bo po prostu wtargałam kiedyś tutaj Aurory 700 i zagrało to pięknie. Ale przyznaję ze to już hardcore takie duże graty wstawić w tak małe pomieszczenie, wolę podstawki. 

Zakup w Poznaniu i okolicach. Namierzyłam już na olx tutaj paru handlarzy używkami – może coś u nich się znajdzie…

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pchać się w jakieś leciwe jednostki? Czasem widzę w dobrych cenach takie kilkunastoletnie wzmacniacze ...

 

Z drugiej strony zrobiłam testy i chyba jestem głucha bo w salonie między pm8000 a rxv Yamahy nie słyszałem zbytniej różnicy a wręcz amplituner zagrał nieco piękniej. W sypialni za to pm8000 wydobyl nowe brzmienia z obecnych głośników (przepiękne gitary wszelkiej maści).

Także pogubiłam się nieco. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni podpięcie Marantza PM8000 pod kolumny Sony dało znaczącą poprawę. Naprawdę odczuwalną. 

Potem w salonie zrobiłam  test na Aurorach 700 z podpiętym CD ze starej wieży.  Na zmianę RXV 685 w pure direct z tym amarantzem. I zgłupiałam, bo mi dwie płyty które nieźle znam brzmiały lepiej na amplitunerze.  Może to kwestia Auror albo akustyki u mnie  w salonie, ale zdziwiona byłam nieziemsko. Nie żeby ten Marantz żle zabrzmiał, ale lepiej  nie było na pewno. Pisząc lepiej mam na myśli przestrzeń, stereofonię, detaliczność instrumentów, głebię. Jedynie moc czułam wiekszą, ale jedynie na potencjometrze. Aurory miałam wrażenie że się zaczynają dusić gdy chciałam dodać jeszcze pary, a że to są 4omówki to wolałam nie przesadzać bo ampli jest 8-16. 

Jedna pozytywna rzecz wyniknęła z tego testu, że się przekonałam, że muzyka puszczana z CD na amplitunerze brzmi dużo piękniej niż ze Spotify prosto z Yamahy. 

 

Wnioski mam niejednoznaczne. Skoro kolumny Sony zagrała bardzo fajnie z Marantzem, to znaczy że może warto zmienić własnie amplituner/wzmacniacz - co rodzi koszty przy moich zastosowaniach. (Spotify + CD). 

Nie wiem na ile by pomogła zmiana samych kolumn - sądzę ze ta wieża Sony jest wąskim gardłem z uwagi na jej wzmacniacz. Piękna jest, ma CD i tuner FM brzmący tak fajnie, analogowo. Wszystko w sumie w niej pasuje, tylko własnie trochę głębi brakuje, jak przy Marantz. 

 

Musiaalbym pewnie pożyczyc z pięć wzmacniaczy i 5 setów kolumn i byłabym mądrzejsza.  :) Najgorzej, że człowiek nie wie ile właściwie może oczekiwać, bo może na tym wlaśnie polega magia audio, że marzymy o czymś co nie istnieje... :)

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, boogle napisał:

Potem w salonie zrobiłam  test na Aurorach 700 z podpiętym CD ze starej wieży.  Na zmianę RXV 685 w pure direct z tym amarantzem. I zgłupiałam, bo mi dwie płyty które nieźle znam brzmiały lepiej na amplitunerze. 

Ale ro chwila. To nie jest kwestia że nie słyszysz tylko że bardziej Ci pasuje amplituner. A nikt nie powiedział że ten Marantz jest super. Dla niektorych jest dla niektórych nie.

Marantz ma tendencje do grania źle w niektórych systemach.

20 godzin temu, boogle napisał:

Musiaalbym pewnie pożyczyc z pięć wzmacniaczy i 5 setów kolumn i byłabym mądrzejsza.  :) Najgorzej, że człowiek nie wie ile właściwie może oczekiwać, bo może na tym wlaśnie polega magia audio, że marzymy o czymś co nie istnieje... :)

No i widzisz. Tylko 70 postów i już jesteś na swojej drodze i wiesz co robić :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Piotr polecał, jeśli pomieszczenie małe i nie chcesz zagracać sobie zypialni to Tannoy M2 i  SMSL i do tego wiim mini  i masz świetny mikro zestaw do sypialni :) Wimm mini fajny malutki streamer, SMSL naprawde dobrze wycenione mini amplifikacje no i Tannoy M2 ( sam osobiście nie słuchałem, ale słyszałem opinie osób dużo mądrzejszych ode mnie, które uważają te kolumny za naprawdę świetną opcję ) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.12.2022 o 15:42, Michał Gałązka napisał:

Tak jak Piotr polecał, jeśli pomieszczenie małe i nie chcesz zagracać sobie zypialni to Tannoy M2 i  SMSL i do tego wiim mini  i masz świetny mikro zestaw do sypialni :) Wimm mini fajny malutki streamer, SMSL naprawde dobrze wycenione mini amplifikacje no i Tannoy M2 ( sam osobiście nie słuchałem, ale słyszałem opinie osób dużo mądrzejszych ode mnie, które uważają te kolumny za naprawdę świetną opcję ) 

Pójdę tą ścieżką. Zacznę od wimm mini lub pro. Zobaczę jak to gra z obecną wieżą. Wymienię chyba potem głośniki. Czy do mej kobiecej duszy możecie polecić coś jeszcze w kolorze białym? Wiem, wiem, kolor nie gra ale białe albo srebrne podstawkowe pięknie by się wkomponowały. 😄 

Myślałem też o Polk es50 lub es55 ale nie wiem jak zagrają w takim małym pomieszczeniu.

I który konkretnie potem wzmacniacz wybrać, bo jak rozumiem jakiegoś combo typu wiim plus wzmacniacz nie znajdę. Właśnie ten da9? Topping? Loxije?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Q21 napisał:

Pomieszczenie jest na tyle małe, że spokojnie wystarczą Ci monitory typu Polk Audio ES20. 

ES50, a tym bardzej ES55 uduszą się w takim metrażu i zabiją Cię basem.

Trochę prowokacyjnie napisałam o tych podłogowych, ale jest to wynik testu w domu kiedy wsadziłam Aurory 700 do tej małej sypialni i graly przecudnie. Też jestem za podstawkami. 

To może inaczej. Z kolumn do max 2k za parę w białym kolorze z maskownica już w barwie dowolnej, na co się przyczaić mając na uwadze że docelowo dokupien do tego wzmacniacz jakiś klasy d? Wybór wbrew pozorom jest całkiem spory. Wolę jaśniejsze granie, a bas musi być wstrzemięźliwy bo mruczka nie okielznam w tym małym pomieszczeniu. I słucham dość głośno bo lubię jak muzyka wypełnia pokój.

 

Chyba że coś pokroju pianocraft pozwala odpalić na sobie Spotify i byłby swego rodzaju all -inem.

Na razie plan mam taki: wiim mini lub pro. Zobaczę jak gra. Potem wymiana kolumn i jeśli wieża nie da nowej jakości to nowy wzmacniacz klasy d.

Konkretnie jakie pary białych kolumn z jakim wzmacniaczem spróbować zestawić?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jednakże w pierwszej kolejności podstawek. Białych :)

Czy pod moje małe pomieszczenie i rodzaj muzyki coś z poniższego zestawienia jest szczególnie godne uwagi?

 

Polk ES20

QEF Q150/350

Monitor Audio Bronze 100

ARGON AUDIO ALTO A4 

ARGON AUDIO ALTO 5 MK2

DALI OBERON 1

Dali - SPEKTOR 1 

Yamaha NS-B330

Usher S-520

WHARFEDALE - DIAMOND 310 albo 320

STX ELECTRINO M-10

Q ACOUSTICS - QA 3020i 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, boogle napisał:

Wolę jaśniejsze granie, a bas musi być wstrzemięźliwy bo mruczka nie okielznam w tym małym pomieszczeniu. I słucham dość głośno bo lubię jak muzyka wypełnia pokój.

Te wymagania powinny spełnić Triangle BR02 w kolorze Cream, boki białe z tym że front kremowy. Inna opcja, która może zastąpić wieże jest też sam model ale w wersji Activ z wbudowanym wzmacniaczem, DAC, odbiornikiem Bluetooth aptX HD i przedwzmacniaczem gramofonowym. W razie chęci wypożyczenia i sprawdzenia samemu, które to da najlepszą odpowiedź czy takie granie pasuje, zapraszam do kontaktu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...