Skocz do zawartości

Nieznośne brumienie po wymianie kabli gramofonu.


Recommended Posts

Dzień dobry,

Mam problem z brumieniem po podłączeniu gramofonu..zacznę od początku. Gramofon to Thorens, który oryginalnie nie miał osobnego kabelka z masą- wymieniłem go na nowy z osobną masą. Podłączyłem i brumi..  Kabel wymieniał profesjonalny serwis, do którego wróciłem, Pan przy mnie sprawdził na swoim wzmacniaczu i wszystko było ok. Podpiąłem go raz jeszcze do swojego musicala m3si i brumi, po odłączeniu masy słychać ten dźwięk dużo głośniej. Jak zewre masę z wtykiem nastaje cisza. O co chodzi? Problem leży we wzmacniaczu? Czy może Gramofon ma mieć taki kabel jak oryginalnie(bez rozdzielenia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Janstary napisał:

Kable na pewno były oryginalne, bez oddzielonej masy. 

Należałoby się zorientować ,czy rozdzielone zostały masy sygnałowe i do czego dolutowany jest przewód uziemienia. Może to być też pętla masy, Spróbuj jakimkolwiek kabelkiem połączyć GND pre phono z obudową wzmacniacza. Czyli instalujesz jak Bóg przykazał wyprowadzony kabelek uziemienia z drapaka pod GND , i z tego samego punktu wyprowadzasz pojedynczy cienki kabelek do obudowy wzmacniacza np. do którejś ze śrubek jego obudowy. Na początek możesz po prostu taki kabelek dołożyć do śrubki i zobacz czy brumienie przycichnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już bywa ze wzmacniaczami🙂, co nie znaczy, że i u Ciebie nie będzie dobrze. U mnie jeden wzmacniacz po podłączeniu tv burczał a wszystkie inne źródła były cichutkie, ten sam telewizor z innym wzmacniaczem pracował wzorowo.  
Ponad to możesz spróbować na chwilę połączyć przewodem ramię z gniazdem GND w pre, jeśli oczywiście wcześniejsze kroki nie pomogą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Należałoby się zorientować ,czy rozdzielone zostały masy sygnałowe i do czego dolutowany jest przewód uziemienia. Może to być też pętla masy, Spróbuj jakimkolwiek kabelkiem połączyć GND pre phono z obudową wzmacniacza. Czyli instalujesz jak Bóg przykazał wyprowadzony kabelek uziemienia z drapaka pod GND , i z tego samego punktu wyprowadzasz pojedynczy cienki kabelek do obudowy wzmacniacza np. do którejś ze śrubek jego obudowy. Na początek możesz po prostu taki kabelek dołożyć do śrubki i zobacz czy brumienie przycichnie.

Niestety, przyłożenie do żadnej części obudowy nie zmniejszyło bzyczenia. Dopiero jak przyłożyłem drucik od masy do wtyku rca od gramofonu to ustało. 

3 godziny temu, Chilli napisał:

Tak to już bywa ze wzmacniaczami🙂, co nie znaczy, że i u Ciebie nie będzie dobrze. U mnie jeden wzmacniacz po podłączeniu tv burczał a wszystkie inne źródła były cichutkie, ten sam telewizor z innym wzmacniaczem pracował wzorowo.  
Ponad to możesz spróbować na chwilę połączyć przewodem ramię z gniazdem GND w pre, jeśli oczywiście wcześniejsze kroki nie pomogą. 

Też pudło:( przyłożyłem do każdej metalowej części gramofonu i obudowy wzmacniacza i nic. Buczenie ustało jak przyłożyłem do wtyku rca od gramofonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Janstary napisał:

Tak, do metalowej części. Jak odpinam masę od GRD we wzmacniaczu i przyłożę do wtyku to też przestaję buczeć.

Spróbuj kable wymienić. Może są uszkodzone. Sprawdź luty przy gniazdach RCA. Najlepiej popraw je dla pewności. Możliwe, że gdzieś nie styka masa i jest jak jest.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Spróbuj kable wymienić. Może są uszkodzone. Sprawdź luty przy gniazdach RCA. Najlepiej popraw je dla pewności. Możliwe, że gdzieś nie styka masa i jest jak jest.

Pozdrawiam.

Nawet jeżeli sprawdziłem 2x z innym wzmacniaczem? Było też mierzone miernikiem. 

Tak czy inaczej warto sprawdzić raz jeszcze. Jest jeszcze coś co mógłbym sprawdzić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję się bez bicia, że to ja robiłem tego Thorensa 😛

Generalnie jak @Janstary do mnie zadzwonił i powiedział, że jest problem z brumieniem u niego w domu, to byłem pewny, że gdzieś dałem ciała i popełniłem jakiś błąd przy wymianie kabli (w końcu każdemu może się zdarzyć). Jednak po ponownym sprawdzeniu gramofonu okazało się, że wszystko jest w nim w porządku. Niestety wina leży po stronie wzmacniacza, choć jest to dosyć nietypowa sytuacja. Wygląda na to, że może on pracować poprawnie tylko gdy masy brudna i sygnałowa nie są rozdzielone. To dziwne, bo ma przecież dedykowane gniazdo GND, więc z założenia masaa być właśnie tam podpięta 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Przyznaję się bez bicia, że to ja robiłem tego Thorensa 😛

Generalnie jak @Janstary do mnie zadzwonił i powiedział, że jest problem z brumieniem u niego w domu, to byłem pewny, że gdzieś dałem ciała i popełniłem jakiś błąd przy wymianie kabli (w końcu każdemu może się zdarzyć). Jednak po ponownym sprawdzeniu gramofonu okazało się, że wszystko jest w nim w porządku. Niestety wina leży po stronie wzmacniacza, choć jest to dosyć nietypowa sytuacja. Wygląda na to, że może on pracować poprawnie tylko gdy masy brudna i sygnałowa nie są rozdzielone. To dziwne, bo ma przecież dedykowane gniazdo GND, więc z założenia masaa być właśnie tam podpięta 🤔

Nie chciałem Cie mieszać w forumową dyskusję bo zrobiłeś swoją robotę dobrze, jestem zadowolony z kontaktu i z serwisu. Mialem nadzieję, że może jest coś co u mnie można zrobić ale chyba nie..podłączałem i odłączałem wszystko po 10x i nic. Chyba trzeba będzie połączyć masy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Janstary napisał:

Nie chciałem Cie mieszać w forumową dyskusję bo zrobiłeś swoją robotę dobrze, jestem zadowolony z kontaktu i z serwisu.

Spokojnie , Grzesiek / @Audio Autonomy / robił mi dwa gramofony, wiem , że by tego nie schrzanił. Temat jest dziwny , MF powinien zadziałać bez problemu. Chyba , że ktoś nie dolutował lub się urwała masa od śrubki GND. Może warto sprawdzić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O robotę Pana Grzegorza jestem spokojny. 

GND we wzmacniaczu jakby działa, jak odłączę masę to brumi o wiele głośniej, możliwe że coś tam siedzi(chyba ostatnia mozliwosc) ale rozbierał nie będę bo jest na gwarancji. Przemyśle jeszcze temat serwisu gwarancyjnego.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.12.2022 o 19:14, Audio Autonomy napisał:to zostaje powrócenie do poprzedniej konfiguracji z połączonymi masami.

Nie ma nic gorszego w takim połączeniu. Nie wiem jak to było w oryginale wg Thorensa ale Fonica też tak robiła w swoich gramofonach z wtykiem DIN 🙂

Dnia 17.12.2022 o 22:19, Janstary napisał:

Mogę mieć problem ze zorganizowaniem drugiego gramofonu ale postaram się, wtedy będę mógł pogrążyć wzmacniacz na 100%.
 

Podjedź do Grzegorza ze wzmacniaczem i tam sprawdzicie. A skoro na innym wzmacniaczu jest cicho to:

1 powrót do poprzedniego stanu połączenia

2 zmiana wzmacniacza🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 19.12.2022 o 12:45, Chilli napisał:

Nie ma nic gorszego w takim połączeniu. Nie wiem jak to było w oryginale wg Thorensa ale Fonica też tak robiła w swoich gramofonach z wtykiem DIN 🙂

Podjedź do Grzegorza ze wzmacniaczem i tam sprawdzicie. A skoro na innym wzmacniaczu jest cicho to:

1 powrót do poprzedniego stanu połączenia

2 zmiana wzmacniacza🙂

Na tą chwilę zmiana wzmacniacza nie wchodzi w grę niestety. Powróciłem do poprzedniego połączenia i mam nadzieję, że dużo na tym nie stracę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...