Skocz do zawartości

Krótkie porównanie HiFiMan HE400i oraz AKG K701


Recommended Posts

Napiszę w skrócie kilka różnic jakie zauważyłem po przesłuchaniu na K701 oraz HE400i 2020.

Tor wzmacniacz Sony STR V5, DAC Lapmucera, transport plików PC, RCA Duelund, w słuchawkach były standardowe kable i  nie było nic modyfikowane.

HE400i względem K701

HiFiMany grały bardziej równo w całym paśmie, czuć lepsze wypełnienie, bas równy i bardziej zaznaczony na środkowej jego części oraz górki, werble brzmiały ciekawiej na planarach głównie dzięki wypełnieniu, barwy, mimo że nie było tak wysokiej dynamiki, konturu. 

Średnie tony pełniejsze, masywniejsze i bardziej stornowane na górze, przede wszystkim nie ma drażniącego podbicia z AKG w okolicy 2.5khz

Wokale przyjemniejsze w odbiorze z ładną nutką wygładzenia, były po prostu równe bez ocieplenia czy rozjaśniania, w K701 czuć ten studyjny polot kosztem wypełnienia.

Planary jest łatwo zadowolić prostym źródłem, torem gdy AKG są już wybredne i potrzeba im innego źródła niż mój, preferował bym coś w stylu Denafripsa, IFI, Mach czy Chord Mojo jako DAC, moja Lampucera ma nieco mniej barwy i dociążenia, wypełnienia stąd te słuchawki brzmią bardziej sucho i chudo.

Wysokie tony trochę ciemniejsze i nie tak świetliste co w K701, ale są na dłuższą metę mniej męczące zapewne przez ich równiejszy charakter pasma który zwyczajnie więcej wybacza od realizacji jak i reszty toru.

Scena trochę węższa w HE400 ale na wysokość czy głębokość, nie czułem żadnego regresu, bym powiedział nawet że planary mają bardziej poukładaną scenę, w większej ilości źródeł na scenie jest lepsza spójność (tzw czuć jak dźwięki, wybrzmienia płyną) zapewne to kwestia tego że AKG mają bardziej nierówne pasmo i jedne tony niepotrzebnie zagłuszają inne, jak wyżej pisałem mój tor gorzej się zgrywał pod konkretne wymagania.

Im mocniej odkręciłem potek tym większą dynamika operowały K701, przyznam że przy głośnym odsłuchu werble miały w sobie dynamit, HE400 wyraźniej łagodziło kontury, grało spokojniej bez zabójczego pazura.

Nośność dźwięków, ilość powietrza, szybkość i rozdzielczość domena dla dynamików, ale niestety nie powiedział bym że były bardziej transparentne.

Generalnie HiFiMany odegrają wszystko na fajnym poziomie, AKG pewnie stać na więcej z tym że na innym torze, nie zdziwił bym się jak by dały więcej frajdy nawet w cięższej muzyce ale na dobrze wypełnionym, dociążonym torze który nie zamula.

Chwile czasu poświęciłem żeby sprawdzić jak słuchawki reagują na EQ, jedne jak i drugie wyraźnie zmieniają barwę i tym sposobem tez mocną dużo "naprawić" AKG gdy komuś przeszkadza podbicie w wyższej średnicy czy wychudzenie dołu i średnich.

Na koniec wymagania słuchawek co do zasilania, zaskoczyło mnie że na "szajomi" redmi 10 pro brakowało skali głośności by komfortowo słuchać na HE400i, na najwyższym poziomie było nieco zbyt cicho, K701 są nieco mniej wybredne i nie trzeba tak mocno kręcić głośnością, jednak czułość jaką mają planary jest problemem dla przenośnych grajków czy słabych wzmacniaczy stacjonarnych w tym mobilne DAC/AMP w formie pendrive pod USB.

IMG_20221121_005049.jpg.82d91d73ec9679098f8e20107d80d7e9.thumb.jpg.73c0747bf5ede6250fc197a06cea5660.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj te AKG to Ci kiedyś sprzątnę. Bardzo fajne nauszniki, ale troszkę specyficzne, raczej mało uniwersalne. Precyzja, powietrze, detal, konturek. Tak je zapamiętałem. I faktycznie potrzebowały lekkiego rozkręcenia żeby nie było z nimi zbyt szczupło. Zgadzam się też jeśli chodzi o źródło - zdecydowanie dobrze robi im coś bardziej nasyconego niż mniej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając z tych dwóch modeli też zdecydowanie bardziej zainteresowałbym się AKG bo są na swój sposób unikalne. Żadne inne słuchawki nie mają dokładnie tego „czegoś” (niektóre mają inne „coś” ale nie takie same) i jeżeli to „coś” nam odpowiada to trafiliśmy w dychę. Co do HiFiMan - to bardzo dobre słuchawki ale do bólu przewidywalne i bez wyraźnych cech, za które możemy je pamiętać. Takich słuchawek jak sądzę jest wiele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sonique napisał:

Wybierając z tych dwóch modeli też zdecydowanie bardziej zainteresowałbym się AKG bo są na swój sposób unikalne. Żadne inne słuchawki nie mają dokładnie tego „czegoś” (niektóre mają inne „coś” ale nie takie same) i jeżeli to „coś” nam odpowiada to trafiliśmy w dychę. Co do HiFiMan - to bardzo dobre słuchawki ale do bólu przewidywalne i bez wyraźnych cech, za które możemy je pamiętać. Takich słuchawek jak sądzę jest wiele.

A które to, te żadne inne? 

Żeby ferować takimi wyrokami wobec innych słuchawek, to należałoby by je wymienić choćby z nazwy.

Jeśli z AKG jest tak jak napisał @lpomis, to faktycznie te są specyficzne i mają to "coś", czego większość osłuchanych unika jak ognia w słuchawkach. 

@Arko55 napisał jedną rzecz, która jest ważną cechą i pożądaną w słuchawkach...

18 godzin temu, Arko55 napisał:

planary mają bardziej poukładaną scenę, w większej ilości źródeł na scenie jest lepsza spójność (tzw czuć jak dźwięki, wybrzmienia płyną)

To jest to "coś", zatem jak dla mnie wybór powinen być jasny.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, pamiętam, że lubisz „planary”…;)

Porównywanie słuchawek planarnych z dynamicznymi zawsze ujawnia pewne niezmienne cechy jednych i drugich. Obie „szkoły” mają swoich zwolenników. A słabiej poukładana scena nie znaczy, że jest źle poukładana. I jest jedynie jedną z wielu składowych oceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I potem dodałem " zapewne to kwestia tego że AKG mają bardziej nierówne pasmo i jedne tony niepotrzebnie zagłuszają inne, jak wyżej pisałem mój tor gorzej się zgrywał pod konkretne wymagania."

W kwestii spójności całego repertuaru nie ujmuję nic dynamikom, miałem K812 czy T1v1 na głowie i scena jak i spójność robiła świetne wrażenie chociaż potrzebowało to jeszcze lekkiego szlifu, tu tanie planary są trochę bardziej łaskawe i z nich nie wiadomo ile nie wyciągnę jak z wyżej wymienionych, kwestia kto ile jest w stanie wydać na tor pod słuchawki.

Pamiętam dawniej jak K712 super się zgrały z moim torem mając Aresa 2 jako dac, bardzo spójny i lepszy jakościowo dźwięk niż na HE400, biorąc pod uwagę lepszy od strony technicznej dźwięk z AKG 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sonique napisał:

Pamiętam, pamiętam, że lubisz „planary”…;)

Porównywanie słuchawek planarnych z dynamicznymi zawsze ujawnia pewne niezmienne cechy jednych i drugich. Obie „szkoły” mają swoich zwolenników. A słabiej poukładana scena nie znaczy, że jest źle poukładana. I jest jedynie jedną z wielu składowych oceny.

Do dynamików nie wracam, chociaż  mi tęskno czasem do HD600.

Jakieś tam doki mam, ostatnio nawet TWS zanabyłem  do pracy, ale stacjonarnie nie ma odwrotu...😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

712 są bardziej równe od dołu do góry według mnie, prościej jest dobrać pod nie tor.

Mimo tego że k712 są bardziej zaokrąglone na krawędziach od 701 i ogólnie ciemniejsze to wcale nie jest je tak prosto zamulić, to dalej jest dźwięk pełny wigoru, fajnej dynamiki i zwiewności z dobrą przestrzenią.

Tu już prościej można "zepsuć" HE400 bo mają gęsty dźwięk z wąska scena przy AKG i można prędzej zrobić zmulasty nalot hah miałem dawno też HD600 na testy i miło je wspominam, ale chyba w obecnym czasie były by za słodkie w średnicy 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenie "lepszej" odsuniętej i szerokiej sceny tworzy rześki i jasny charakter brzmienia słuchawek.

O HE 400  nie powiedziałbym, że grają gęsto, nie wiem czy słuchałeś kiedyś Audeze LCD 2 lub 3 😉 na stockowych kabelkach.

Może najpierw trzeba by zadbać o porządny np. DAC/AMP do słuchawek z dziurki Sony STR V5 cudów nie będzie.

Chyba, że coś pominąłem i słuchałeś z czegoś godnego do tych sluchawek.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac mam dobry ale AMP wbudowany w str V5 może nieco ograniczać HE400 

Pamiętam jak w wakacje dostałem posłuchać majkelowego wzmacniacza pod słuchawki to scena w głąb wyraźnie lepsza była, więc napewno można lepiej, może przesadzam że są aż tak gęste bo miałem inne słuchawki na głowie typu DT150 i aż bym sobie przypomniał jak one gęsto graly

LCD były od dawna w centrum moich zainteresowań ale to już drogie zabawki 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był Headonic czy tam Headonic GT czyli jakaś najnowsza wersja, niby ulepszona

Majkel musiał go tam jeszcze poprawić bo miał za mało mocy i musiałem mocno kręcić gałką by napędzić K701.

W kwestii wzmacniaczy do słuchawek mam nikłe doświadczenie i to był w sumie najlepszy jaki miałem u siebie na testach, kilka lat temu też super wspominałem Black Pearl tez produkcji Majkela który można nabyć za małe pieniądze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Headonic, czy Black Pearl to bdb wzmaki, a przy okazji widziałeś bebechy BlackPearl ? 🤭

Ja mam jeszcze jego "mydelniczkę" Moonlight 😁 to był mój pierwszy słuchawkowiec. 

Leży od kilku lat w szufladzie, ale Cayin HA-3 jest mocny ustawiony na godz 9 i jest głośno na planarnych, czy 300 Omowych słuchafonach.

 

1 godzinę temu, Arko55 napisał:

LCD były od dawna w centrum moich zainteresowań ale to już drogie zabawki 

Ale przy tym bdb 😉

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Arko55 napisał:

Sprawdzałeś jako sam dac jak sobie radzi HA3?

Ciekawi mnie czy to dobrze gra na kolumnach hmmm 

To jest typowy DAC/AMP słuchawkowy, nie ma wyjścia RCA, jedyne wyj to dwa gniazda jack 6,3mm.

Używam go tylko jako wzmacniacz słuchawkowy obok HD12.

Cayina sprawdzałem jako DAC po USB na słuchawkach, nie jest źle.

Robi u mnie za poligon doświadczalny już mocno grzebany jest, wymiana opampów na dyskretne Bursony SS Vivid, wymiana okablowania i gniazd RCA i IEC, potka...

P.S.

Miałem jeszcze na stanie Coplanda 215 DAC i Pass HPA-1, oba są świetne.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...