Skocz do zawartości

Jak podłączyć kino domowe 5.1


Jacek88z

Recommended Posts

Witam, 

Postanowiłem założyć temat bo ręce już mi opadają…
 

Mam problem z ustaleniem co powinno byc podłączone aby uzyska dźwięk przestrzenny. 5.1  z moim zestawem. Zestaw to 

Projektor optoma uhd35 - 4K 

amplituner Onkyo HT-R538

Aktualnie smart box mi box s 4K (ale tutaj nastąpi zmian na inny jeżeli będzie taka potrzeba)  

Czego juz próbowałem:

1. Jako ze projektor ma wejście optyczne to wydawało mi się ze uda się uzyskać dzwiek 5.1  poprzez kabel optyczny, jednak okazało się prze projektor tylko i wyłącznie przesyła dźwięk stereo przez to gniazdo do amplitunera. Dzwiek jest ale tylko stereo :(

2.w celu sprawdzeni czy gniazdo optyczne na amplitunerze działa podłączyłem konsole Xbox one które ma wejście optyczne do amplitunera i tu pojawiło sie cos dziwnego mogę ręcznie przestawiać rodzaj dźwięku na konsoli PCM, dolby digital etc i amplituner dostaje sygnał i sie sam przestawia, ale przy testach np tego samego  wideo na YT nie ma dzięki 5.1 (mimo ustawienia dolby digital) dzwiek jest stereo. 

po przeczytaniu wielu artykułów dowiedziałem się o kilku opcja które ewentualnie mogą zadziałać aby uzyskać to 5.1 

1 zostawić xiomi mi box 4K i dokupić Extractor hdmi i podłączyć video hdmi z projektorem obraz a optycznym wekstractowanym dźwiękiem 5.1 do amplitunera.  ( w tej opcji naczytałem sie ze albo 4K będzie słabej jakość bo extractor psuje jakoś obrazu etc) co o tym sądzicie czy mieliście odczynienia z czymś takim i czy ktoś faktycznie tego używa ? 
 

2. kupić nowy smar tv z gniazdem optyczny i połączyć bezpośrednio z amplitunerami. Znalazłem Nokia 8000 z takim portem ale ludzie piszą ze przez optyczny tylko idzie stereo o jakieś ostatnie aktualizacji. 

Mój amplituner nie ma 4K wiec nie mogę przez hdmi połączyć smart tv ponieważ stracę  4K które obsługuje projektor… dlatego bezpośrednie połączenie nie wchodzi w grę :(

czy macie jakieś inne rozwiązanie do którego sie jeszcze nie doczytałem ? 
 

dzięki wielkie za pomoc 

Jacek 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Jacek88z napisał:

2.w celu sprawdzeni czy gniazdo optyczne na amplitunerze działa podłączyłem konsole Xbox one które ma wejście optyczne do amplitunera i tu pojawiło sie cos dziwnego mogę ręcznie przestawiać rodzaj dźwięku na konsoli PCM, dolby digital etc i amplituner dostaje sygnał i sie sam przestawia, ale przy testach np tego samego  wideo na YT nie ma dzięki 5.1 (mimo ustawienia dolby digital) dzwiek jest stereo.

bo na YT nie ma dolby tylko jest stereo, jeżeli chodzi o resztę to masz trochę zamieszania. Aczkolwiek projektor powinien po optyku przesyłać 1:1 to co dostanie na wejściu HDMI, czyli nie wiem jak jest w tym projektorze, ale sprawdź czy nie ma tam jakiegoś downmix włączonego. Chyba że sprawdzałeś to na YT no to sprawa jasna. Myślę że smart box i konsola po HDMI do projektora, a z niego optykiem do ampli.

Edycja - niestety z tego projektora po optyku tylko stereo - strona 55 instrukcji obsługi, pozostaje albo zmiana smart box-a na taki co będą dwa wyjścia HDMI jedno full, drugie np. audio lub HDMI i optyk, albo połączenie przez ampli po HDMI i na razie rezygnacja z 4K

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lolekdrugi napisał:

@Butler wiedza do aktualizacji.

No właśnie mam mały problem. Sony XR-75X94J podłączony HDMI 2.1 z amplitunerem i w trybie auto zaraz po włączeniu TV wyskakuje nie stereo, a Dolby wielkokanałowe. Odgłosy menu ekranowego lecą z centralnego. Odpalam YT i dźwięk wali z każdych głośników nawet jak źródło stereo. Po włączeniu ww pozycji (Top-Gun czy Spiderman) nic się nie zmienia na wyświetlaczu, ale chyba prawidłowo przekazuje dźwięk bo słychać precyzyjnie efekty. Apki streamingowe (Sony Stream, Netflix, Disney+) - tu ok. Wszystko prawidłowo. A najlepszy Tidal Music. Udostępnia treści Atmos, ale czasem pokaże na tych samych pozycjach na Deonie że są, a czasem nie. Ale gra tak samo. Ki czort? Nie przeszkadza mi to szczególnie, ale coś chyba nie do końca trybi jak powinno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Dnia 7.01.2023 o 17:05, Jacek88z napisał:

Witam, 

Postanowiłem założyć temat bo ręce już mi opadają…
 

Mam problem z ustaleniem co powinno byc podłączone aby uzyska dźwięk przestrzenny. 5.1  z moim zestawem. Zestaw to 

Projektor optoma uhd35 - 4K 

amplituner Onkyo HT-R538

Aktualnie smart box mi box s 4K (ale tutaj nastąpi zmian na inny jeżeli będzie taka potrzeba)  

Czego juz próbowałem:

1. Jako ze projektor ma wejście optyczne to wydawało mi się ze uda się uzyskać dzwiek 5.1  poprzez kabel optyczny, jednak okazało się prze projektor tylko i wyłącznie przesyła dźwięk stereo przez to gniazdo do amplitunera. Dzwiek jest ale tylko stereo :(

2.w celu sprawdzeni czy gniazdo optyczne na amplitunerze działa podłączyłem konsole Xbox one które ma wejście optyczne do amplitunera i tu pojawiło sie cos dziwnego mogę ręcznie przestawiać rodzaj dźwięku na konsoli PCM, dolby digital etc i amplituner dostaje sygnał i sie sam przestawia, ale przy testach np tego samego  wideo na YT nie ma dzięki 5.1 (mimo ustawienia dolby digital) dzwiek jest stereo. 

po przeczytaniu wielu artykułów dowiedziałem się o kilku opcja które ewentualnie mogą zadziałać aby uzyskać to 5.1 

1 zostawić xiomi mi box 4K i dokupić Extractor hdmi i podłączyć video hdmi z projektorem obraz a optycznym wekstractowanym dźwiękiem 5.1 do amplitunera.  ( w tej opcji naczytałem sie ze albo 4K będzie słabej jakość bo extractor psuje jakoś obrazu etc) co o tym sądzicie czy mieliście odczynienia z czymś takim i czy ktoś faktycznie tego używa ? 
 

2. kupić nowy smar tv z gniazdem optyczny i połączyć bezpośrednio z amplitunerami. Znalazłem Nokia 8000 z takim portem ale ludzie piszą ze przez optyczny tylko idzie stereo o jakieś ostatnie aktualizacji. 

Mój amplituner nie ma 4K wiec nie mogę przez hdmi połączyć smart tv ponieważ stracę  4K które obsługuje projektor… dlatego bezpośrednie połączenie nie wchodzi w grę :(

czy macie jakieś inne rozwiązanie do którego sie jeszcze nie doczytałem ? 
 

dzięki wielkie za pomoc 

Jacek 

Cześć, czy udało ci się podłączyć głośniki 5.1? Niestety próbuje i coś jest nie tak...

Subufer nie działa tak jak powinien, jak robię jakieś testy na YT to subufer nie bardzo działa. 

W projektorze mam wyjście spdif używam kabla optycznego, ale głośniki nie działają przestrzenie...

 

Nie wiem ja rozwiązać problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, tak udało się mój mi box ma wejście jack ale hybrydowe i dokupiłem taka mała przejściówkę dzięki które z tego gniazda jeck jest teraz gniazdo optical. Kabel mam podpięty do amplitunera. Wszystko działa dobrze jedynie Disney plus nie ma 5.1 bo tam po któreś aktualizacji appka przestała saportowac opticala i odbiera w mi box tylko 2.0. Co do reszty wszystko działa dobrze jest 5.1 na YT tez jeżeli oczywiście nagranie jest w 5.1 . Po drugie rzutniki zazwyczaj maja możliwość wyposzeczenia dźwięku ale dziękuje tylko 2.0 nie uzyskasz z projektora przynajmniej tego innego formatu to nie zadziała 

Edytowano przez Jacek88z
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.07.2023 o 22:27, tryban napisał:

Cześć, czy udało ci się podłączyć głośniki 5.1? Niestety próbuje i coś jest nie tak...

Subufer nie działa tak jak powinien, jak robię jakieś testy na YT to subufer nie bardzo działa. 

W projektorze mam wyjście spdif używam kabla optycznego, ale głośniki nie działają przestrzenie...

 

Nie wiem ja rozwiązać problem.

Na YT w 90% przypadków nie masz ściezki na Suba.

To że jest napsiane 5.1, Super surround , extra hiper real sound to i tak w wiekszosci ściema i jest to 256 albo 320 kbps w stereo.

Sprawdz inne źródło.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...