Skocz do zawartości

Centralny i sourrand


rupert9

Recommended Posts

Wymianiam poszczególne elementy systemu kupiłem subwoofer Rel Ht-1205, następne będą fronty i tu raczej kupię Kef q750. Następnie będę chciał wymienić centrany i potem sourrandy. 

I z tąd moje pytanie jakie powinienem szukać czy trzeba iść w zestaw w tym przypadku Kef q,  niechetnie bo wolał bym już bardziej kompaktowe nie skrzynki, czy to bez różnicy i można wybrać coś co się chce. Np luna firma na centralny i inna na sourrund.

Co ewentualnie byście polecali,

w tej chwili mam hkts30 120w a może wystarczą???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba.

Jest wiele salonów które powiedzą Ci tak bo to spójny dzwiek bo coś tam.

Ale nie to nie jest prawda.

Z tym że centralny to bardzo wazna kolumna. Kompaktowy? To już trochę znaczy gorszy? wiadomo nie zawsze tak jest ale....

Nie oszczędzaj na nim

Na tyły na razie weź sobie co masz te Harmany

Zczasem pomyslisz o zmianie. ale centralny kup dobry.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2023 o 08:34, Piotr Sonido napisał:

Tak. Fajne modele.

Ten Klipsch mimo że nie wygląda gra na prawde bardzo fajnie.

Jeszcze POLK ES35 albo Monitor Audio Radius 225

 

Piotrek

 

Witam. A jak ktoś potrzebuje krótszy (ok 60 cm szerokości i 20 wysokości)? Jest coś sensownego z nowych w dobrej cenie? Elac B6C, Heco Aurora? A jak wypada do nich klipsch RP 250c ale już używka (za 900 zł)? 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

RP 250C jest po prostu ok. nie robi już takiej roboty a kosztuję prawie tyle samo.

ELAC i Aurora mają fajne centralne pod komplet.

To nie poziom tych wyżej.

Bronze C150 jest mniejszy a bardzo czytelny. To taka konkurencja dla RP250c. Jest tańszy

Piotrek

Mam obecnie Onkyo 696, kolumny Jamo s718 i suba Fyne 3-10.  Centralny i surround mam jakiś szrot dlatego chcę wymienić. 

Byłem w sklepie audio w Katowicach i chciałem porównać jakieś tanie z droższymi natomiast sie nie udało. Sprzedawca powiedział, że ciężko porównać ze sobą centralne bo to tylko dialogi  i trochę tło więc trzeba porównać cały komplet ;). Ewentualnie może coś dobrać do tych kolumn "jak by co" ;) a najlepiej do Jamo wziąć Jamo. 

 

A Ty kojarzysz moze te kolumny i jaki central by się z nimi zgrał? Rozumiem, że skoro kanapa pod ścianą to najlepiej wziąć jakieś dipole/bipole niż kierunkowe surround? 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tomasz Gie napisał:

Sprzedawca powiedział, że ciężko porównać ze sobą centralne bo to tylko dialogi  i trochę tło więc trzeba porównać cały komplet ;). Ewentualnie może coś dobrać do tych kolumn "jak by co" ;) a najlepiej do Jamo wziąć Jamo. 

To jest nieprawda. Odczuł byś olbrzymią różnice. Powiedział Ci tak bo w wiekszości nie wyciąga się centralnych na ekspozycje albo mu się nie chciało.

18 godzin temu, Tomasz Gie napisał:

A Ty kojarzysz moze te kolumny i jaki central by się z nimi zgrał? Rozumiem, że skoro kanapa pod ścianą to najlepiej wziąć jakieś dipole/bipole niż kierunkowe surround? 

Ja bez względu na ułożenie wole dipole/ bipole. Wiem że nie wszyscy tak uważaja bo one powinny być specjalnie ustawione. Ale moim zdaniem zawsze graja rozproszonym dzwiekiem. Lepszym.

Tak. Ustawiałem wiele systemów gdzie fronty były inne i centralny. I uważam że dobry centralny zawsze zastapi zły centralny ale od kompletu.

i jak bylem w branży też tak uważałem.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Klipsch mimo że nie wygląda gra na prawde bardzo fajnie.
A które najbardziej pasują do Kef q750, jak rozmawiam z ludźmi ze sklepów to nie polecają Klilscha 640d do Kef q750.

Jak już co to podobno lepsze są Polk es35 tylko to tez mocno odstaje czyli pewnie już bym wolał kupić q250 bo pewnie będą lepiej grać i od klipscha i Polka.? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2023 o 18:49, rupert9 napisał:

A które najbardziej pasują do Kef q750, jak rozmawiam z ludźmi ze sklepów to nie polecają Klilscha 640d do Kef q750.

A mówią czemu?

No one graja inaczej. Klipsch jest znacznie jasniejszy.

Lepszy od czego?

Ehh ciezko się tak gada jak Ci ktoś coś mówi a nie wiadomo do końca co.

Polecają, to weź od nich do sprawdzenia. Bo tak to do niczego nie dojdziemy.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy sugerują żeby nie mieszać firm ani nawet modeli kolumn frontowych z centralna, ponieważ np jak głos będzie przechodził z lewej do prawej to w momencie środka będzie słychać różnice. I uważam ze jest to argument może nie często się tak zdarza ale może. Chciałem wybrać fronty duże ponieważ zależy mi na muzyce, Kef q750 wyglądają fajnie i jestem praktycznie zdecydowany tylko ten centralny mi nie leży z wyglądu, duża skrzynka mówię o q250. 
Człowiek z jednego sklepu sugerował ze q750 do kina są dobre natomiast do stereo są lepsze w tej cenie np Monitor audio bronze 500, lub Focal chora?

Z tąd moje pytanie szukam w miarę najlepszych frontów uniwersalnych do kina i muzyki. I jeszcze żeby dobrze wyglądały wiem ze to nie zawsze idzie w parze z jakością grania nie rozumiem dlaczego. 
Dlatego pytam o centralny jakiejś innej firmy bo czy z serii Q czy Bronze to są skrzynki spore.

Jeszcze jest ona sprawa ze pewnie się można zagadać i miesiąc spędzić na tym forum ale nie ma jak odsłuch.

Mam również świadomość ze w sklepach mogą namawiać na zakup innych kolumn za które maja dodatkowe profity.

Proszę o trzy cztery modele najlepszych modeli tego segmentu i głośników centralnych.

Wizualnie najbardziej odpowiadają mi KLIPSCH on wall rp640d i w kinie będzie dobrze może nawet super ale w stereo już tak nie będzie powalać.

Przepraszam za moje wcześniejsze wywody i niedopowiedzenia ale im bardziej się zagłębiam tym więcej modeli opcji mętlik generalnie.

Ale sub Rel 1205 mega dzieki za podpowiedz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rupert9 napisał:

Sprzedawcy sugerują żeby nie mieszać firm ani nawet modeli kolumn frontowych z centralna, ponieważ np jak głos będzie przechodził z lewej do prawej to w momencie środka będzie słychać różnice

W jakim sensie będzie różnica jakości? Pamiętaj, że większość kin domowych ma opcję wstępnej kalibracji więc pewne różnice zostaną dopasowane tak by to aż tak bardzo nie rzucało się w oczy/uszy. 

Głośnik centralny powinien być realnie jak najwyższej półki bo jest bardzo istotnym elementem kinda domowego. 

Swoją drogą odpuściłbym sobie takiego sprzedawce, bo albo rzuca Ci jakimiś ogólnikami albo nie jesteś w stanie wszystkiego przekazać, ale jeśli jest tak jak mówisz to serio poszukaj innego sklepu bo mam wrażenie, że sprzedawca wcale nie szuka rozwiązania Twojego problemu tylko kombinuje z sprzedażą :)

Powiedz proszę, czemu też sprzedawca uważa, że te KEFy nie są dobre do stereo i dlaczego lepsze są Monitor Audio Bronze i Focal Chora bo zaczyna mi się naprawde podobać podejście tego sprzedającego 😅🤦‍♂️
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z inna kolumna centralna chodzi o to ze dźwięk przechodząc z jednej strony na druga podczas odtwarzania w środku będzie miał inna barwę.

Rzeczywiście może dokładnie nie pamietam szczegółów rozmowy rozmawiałem z kilkoma sklepami. 
Generalnie chodziło im o to ze jak wybiorę inny głośnik to nie będzie ze sobą współgrać, inna charakterystyka brzmienia. Tu akurat chodziło o dobranie do q750 centralnego klipscha rp640d on wall, lepiej sparował by się Polk es35 bo jest zbliżony brzmieniowo.

A jeśli chodzi o powody dlaczego lepsze są Broze to uważali ze są zdecydowanie lepsze wg nich bardziej dynamiczna sprawdzają się przy ostrzejszej muzyce. 
Jesli w kilku różnych miejscach ktoś powtarza to samo ze q750 może nie są najgorsze albo ze Kef zaczyna się od wyższego modelu, są lepsze np Bronze to zaczynasz się zastanawiać . Tym bardziej ze niesłyszalne ich to ciężko się odnieść.

Tez trzeba przyznać ze nie jestem żadnym audiofilem ani doświadczonym słuchaczem.

A Ty masz te Kef Q ? I jak one się spisują?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, rupert9 napisał:

Sprzedawcy sugerują żeby nie mieszać firm ani nawet modeli kolumn frontowych z centralna, ponieważ np jak głos będzie przechodził z lewej do prawej to w momencie środka będzie słychać różnice. I uważam ze jest to argument może nie często się tak zdarza ale może.

To jest taki mit który jest wziety z lat 90. Kolumna centralna gra ianczej. Ma grac inaczej. Bo gra coś innego.

Zrobiłem wiele takich konfiguracji. I gra to inaczej bo taki był zamysł.

Jesli w komplecie jest dobry centralny to ok. ale jeśli jest mizerny to nie wiem po co brac tylko dla designu.

22 godziny temu, rupert9 napisał:

Proszę o trzy cztery modele najlepszych modeli tego segmentu i głośników centralnych.

Tylko Ty jesteś ograniczony miejscem jakoś tak?

15 godzin temu, rupert9 napisał:

Z inna kolumna centralna chodzi o to ze dźwięk przechodząc z jednej strony na druga podczas odtwarzania w środku będzie miał inna barwę.

Ale Ci namotali.

A pokazali przykład?

:)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ograniczony miejscem przecież wybrałem Q750 to nie są małe kolumny naścienne, zastanawiam się nad wyborem jak najlepszych frontów. Dzisiaj słuchałem Bronze 500 specjalista nie jestem ale grają uważam bardzo dobrze bas jest fajny ale wiadomo ze u mnie dojdzie suboower góra całkiem przyzwoita. 
Uważacie ze to kiepska kolumna gorsza od Kef Q?

Zalezy mi na kompaktowym głośniku centralnym a ze będę kupował w późniejszym czasie to próbuje się zorientować co kupić żeby potem to poczciwie grało, i nie było nijakie mimo poniesionych jakiś tam kosztów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że to totalnie bez sensu mieszać w secie Marki . Modele kolumn jeszcze są akceptowalne, ale fronty Kefa, Centralny Klipscha i surroundy Monitor Audio ? Cuda na kiju ...Nawet Dirac tego nie obroni, a co dopiero zwykłe autorskie programy kalibracji  takie jak YPAO , Audyssey itp .

Przecież kalibracja nie sprawi , że Klipsch zmieni swoją jasną barwę brzmienia na tą zbliżoną do Kefa .

Dziwię się Piotrze Tobie, że akceptujesz takie hybrydy .

 

Kolego, zastanów się czy jest jaka kolwiek logika w złożeniu seta 5.0 z kolumn trzech różnych marek ?!

Dodatkowo dojdzie do tego amplituner , który będzie pod katem brzmienia dedykowany załóżmy naprzykład do Kefa , ale nie komicznie już do Klipscha i Monitora...

Dojdą kable , które również wcale nie muszą się lubić z Kefem czy Monitorem ...

To się w ogóle nie klei , nie tylko na papierze .

 

 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, fluid81 napisał:

To się w ogóle nie klei , nie tylko na papierze .

Jak planujesz set tej samej marki w którym wszystkie głośniki prezentują ten sam poziom jakości to jestem gotów Ci przyklasnąć. I wygląda to fajnie, i gra spójnie, i w ogóle ma się nawet poczucie identyfikacji z marką. Sam mam kino oparte na Klipsch, ale suby... Ups. SVS. Herezja!

W realu jest jak jest... Budżetowe linie mają nacisk na kolumny frontowe, a central i surround to jazda po bandzie. Spójność dźwięku przy tej samej marce w to myślenie życzeniowe w tym momencie a nam pozostaje tylko się irytować że nie gra to najlepiej. Najlepiej osobiście skonfrontować hybrydy ze sobą a nie teoretyzować że to nie może się udać bo Kef to a Klipsch tamto. Nikt tu też nie mówi to stosowaniu zupełnie innych koncepcji, pewnych spraw się nie miesza i nie bądźmy skrajni w tej materii.

Nie jestem fanem mieszania marek w ramach jednego systemu, ale absolutnie nie odrzucał bym pomysłu zmiany centralnego czy surround jeśli oczekiwania mijają się z realiami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rupert9 napisał:

Uważacie ze to kiepska kolumna gorsza od Kef Q?

Nie. Uważamy raczej odwrotnie.

Ale tak na powaznie to inaczej brzmiące kolumny. Po prostu.

8 godzin temu, fluid81 napisał:

Przecież kalibracja nie sprawi , że Klipsch zmieni swoją jasną barwę brzmienia na tą zbliżoną do Kefa .

Dziwię się Piotrze Tobie, że akceptujesz takie hybrydy .

Ale nie ma. Chlopaki serio. KEF nie ma zagrać jak Klipsch. Klipsch nie ma zagrac jak KEF. Cały czas to powtarzam. Spójność to coś co jest powielane przez lata. Kolumna centralna gra co innego!

Odłączcie sobie fronty w jakiejś kluczowej scenie filmowej. Ogłądnijcie ją. Potem podłączcie fronty.

Im wiekszajest różnica tym słabszy jest centralny.

I druga sprawa. Bo znowu jest tu mylone to co powiedziałem. Nie ładnie.

Uważam że lepiej kupić lepszy centralny inny niż na siłe od kompletu. Akurat NIE uważam żeby KEF czy Klipsch miały złe centralne. No chyba że R30C.

W przypadku RP i Q mozna brac komplet.

2 godziny temu, Butler napisał:

W realu jest jak jest... Budżetowe linie mają nacisk na kolumny frontowe, a central i surround to jazda po bandzie. Spójność dźwięku przy tej samej marce w to myślenie życzeniowe w tym momencie a nam pozostaje tylko się irytować że nie gra to najlepiej.

Dokładnie!

2 godziny temu, Butler napisał:

Nie jestem fanem mieszania marek w ramach jednego systemu, ale absolutnie nie odrzucał bym pomysłu zmiany centralnego czy surround jeśli oczekiwania mijają się z realiami.

Dziękuję.

Panowie. Z głową. Z głową. I nie przekręcać wypowiedzi. Nie wyrywać z kontekstu.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Nie jestem fanem mieszania marek w ramach jednego systemu, ale absolutnie nie odrzucał bym pomysłu zmiany centralnego czy surround jeśli oczekiwania mijają się z realiami.

Chyba jestem koronnym przykładem takiego rozwiązania :)

Front- Altec Lansing Valencia

Centralny - Dali Grand Vocal

Tyły - Usher S- 520 II

I gra aż miło ! Powiem szczerze , że różnica na plus w kinie po zmianie Dali Grand na Alteci kolosalna. To nie tak że Grandy grały źle z centralnym Grand Vocal do kompletu , po prostu były za duże do mojego pomieszczenia , nawet jako fronty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek4446 napisał:

Chyba jestem koronnym przykładem takiego rozwiązania :)

Front- Altec Lansing Valencia

Centralny - Dali Grand Vocal

Tyły - Usher S- 520 II

I gra aż miło ! Powiem szczerze , że różnica na plus w kinie po zmianie Dali Grand na Alteci kolosalna. To nie tak że Grandy grały źle z centralnym Grand Vocal do kompletu , po prostu były za duże do mojego pomieszczenia , nawet jako fronty.

Dziękuję. :)

I szczerze nie zamienił byś elementu na nic innego prawda? :)

19 godzin temu, Ststek napisał:

Ja również mam central z Klipsch (440c) a fronty z JBL. Wymieniłem centralny JBL na tego Klipscha i różnica na + jest więcej niż zauważalna.

Prosze bardzo.

coraz nas więcej. :)

Super.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem swojego czasu mieszankę dali z klipschem i bardzo dobrze grało to ze sobą.

Obecnie wymieszałem klipscha z SVS:

5.0 - Klipsch

atmos i sub SVS

Nie bałbym się mieszania marek ze sobą.

Obecnie ze względu na zmianę pomieszczenia tv i kina domowego, a jest nie za duże, potrzebuje konkretnych rozwiązań.

Kanapa przy ścianie no to są z tyłu klipsch rp 502, svs do atmosów ze względu na łatwość montażu do sufitu i naprawdę fajnie się sprawdzają.

Jak dla mnie w kinie wszystko dobrze się sprawdzało i sprawdza najważniejsze aby kolumny były odpowiednio rozstawione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...