Skocz do zawartości

Pomoc w doborze odpowiedniego kabla


Jaroboss

Recommended Posts

Witam jak w temacie czy jest ktoś w stanie polecić dobre kable które będą odpowiednie dla mojego zapotrzebowania. A konkretnie właśnie kupiłem parę xtz s5 dipole x3 jako głośniki surround ktore posiadają z tyłu 4 wejścia na podlaczenie kabli i według instrukcji powinienem podłączyć głośnik z amplitunerem w pozycji 1 i 2 a do 3 i 4 podłączyć tzw jumpers by móc skorzystać z trybu dipole x3 czyli żeby grały z boków i frontu tylko nie mam pojęcia jakich kabli z jakimi końcówkami użyć które będą się nadawać i są godne polecenia. Jakby ktoś mógł coś polecić to byłbym wdzięczny. Z góry dzięki i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Jaroboss napisał:

tylko nie mam pojęcia jakich kabli z jakimi końcówkami użyć które będą się nadawać i są godne polecenia.

zwykłe kable miedź OFC, do kupienia w każdym sklepie elektrycznym. Pytać o kable głośnikowe. Cena około 2zł/mb za 2.5mm2

To czy potrzebujesz 2.5mm2 czy 1.5mm2 czy może 2mm2 zależy od odległości jaką potrzebujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Miałem takie kable właśnie ze sklepu elektrycznego i byly beznadziejne. Niby OFC a końcówki się utleniły po 4 latach. I dźwięk z tylnej kolumny zaczął zanikać.

musiałeś mieć jakieś lewe. Zdarza się bo jest sporo kabli "pseudo OFC" i trzeba weryfikować czy to faktycznie miedź czy tylko powlekane. Najlepiej brać od Polskich producentów. Ja mam u siebie już całe lata i nic się z nimi nie dzieje.

 

2 minuty temu, przemeklbn napisał:

Gdzie znalazłeś takie ceny za OFC?

@Jaroboss widzę, że to nieźle podrożało, czyli trzeba teraz 5,- chyba liczyć jeżeli dobrze widzę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Miałem takie kable właśnie ze sklepu elektrycznego i byly beznadziejne. Niby OFC a końcówki się utleniły po 4 latach. I dźwięk z tylnej kolumny zaczął zanikać.

Procab LS15, Oehlbach, Van Domme. Dasz za kabel 6-8 zł a masz spokój na lata.

Piotrek

 

 

A co sądzisz o qed xt40i zarobiony z 1 strony banana plugiem qed airloc a z 2 spadem, bo ogólnie kabel którym głośnik jest podłączony do amplitunera to mam z poprzedniej instalacji jedynie potrzebuje Jumpera gdzieś 20 cm bo złącza są blisko siebie by móc skorzystać z trybu dipol x3. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaroboss napisał:

A co sądzisz o qed xt40i zarobiony z 1 strony banana plugiem qed airloc a z 2 spadem, bo ogólnie kabel którym głośnik jest podłączony do amplitunera to mam z poprzedniej instalacji jedynie potrzebuje Jumpera gdzieś 20 cm bo złącza są blisko siebie by móc skorzystać z trybu dipol x3. 

a co za różnica? Jak kabel jest z miedzi i nie jest oszukany to będzie działać. Płacisz więcej jedynie za kwestie estetyczne i ewentualnie psychiczne (jak drożej to pewnie lepiej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, J4Z napisał:

Słuchajta lolka! On niejednego kabla i amplitunera kina słuchał. 

Baton nie dyskutuj. 

Przepraszam, więcej nie będę 😁

A wiesz, że są pomiary wykazujące pewne różnice,  takie naukowe opracowania z pomiarami.

https://www.alpha-audio.nl/achtergrond/de-onderlinge-invloed-van-luidsprekers-versterkers-en-kabels/?fbclid=IwAR27SAkHiBe1rJw27siSHdUy0x2A571T26mEQPivA_QlUr15ZMO3eH_biI4

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, przemeklbn napisał:

Gdzie znalazłeś takie ceny za OFC?

Właśnie o to chodzi że to jest OFC tylko z napisu. Kable robią się z biegiem lat twarde u utleniaja się.

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

musiałeś mieć jakieś lewe. Zdarza się bo jest sporo kabli "pseudo OFC" i trzeba weryfikować czy to faktycznie miedź czy tylko powlekane. Najlepiej brać od Polskich producentów. Ja mam u siebie już całe lata i nic się z nimi nie dzieje.

 

@Jaroboss widzę, że to nieźle podrożało, czyli trzeba teraz 5,- chyba liczyć jeżeli dobrze widzę.

 

Jak mam to zweryfikować? Skoro sklep był po znajomościach? Było napsiane Made in Poland i OFC. Jak inaczej miałem to zweryfikować?

Oczywiście to było lata temu. Tyle się wkurzyłem że te kable były włozone na tyły w peszle. Przy remoncie puściłem inne. I byłem zadowolony i problem ustąpił.

16 godzin temu, DiBatonio napisał:

Miedź miedzi nierówna,  poza tym są też takie nie z miedzi 😛

Dokładnie tak. A już pisza na nich co chcą.

To jest jak z składem produktu. Nie wiem dokładnie ale jeśli w składzie jest czegoś mniej niż 1% to nie musi być wogole wymieniane w składzie.

Jeśli zegarek jest w 51% składany w swiss może mieć napis Made in Swiss.

Jak Focal made in France.

Wiecie o co chodzi.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Jak mam to zweryfikować? Skoro sklep był po znajomościach? Było napsiane Made in Poland i OFC. Jak inaczej miałem to zweryfikować?

Oczywiście to było lata temu. Tyle się wkurzyłem że te kable były włozone na tyły w peszle. Przy remoncie puściłem inne. I byłem zadowolony i problem ustąpił.

Zazwyczaj wystarczy obskrobać taki przewód. I już widać co to jest. Też miałem/mam takie przewody, wymieniłem je dawno dawno temu na inne i te są ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lolekdrugi napisał:

Zazwyczaj wystarczy obskrobać taki przewód. I już widać co to jest. Też miałem/mam takie przewody, wymieniłem je dawno dawno temu na inne i te są ok.

Nadal była miedź. Poznasz czy ona jest OFC czy nie? Skrobiąc? Co widac wtedy?

Nie mówiłem o aluminium powlekanym miedzią.

20 godzin temu, przemeklbn napisał:

Taką metodą sprawdzasz procent zawartości tlenu w miedzi?

No ja też tak zrozumiałem. Przecież o tym rozmawiamy tutaj :)

Ale może coś się dowiemy ciekawego

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Nadal była miedź. Poznasz czy ona jest OFC czy nie? Skrobiąc? Co widac wtedy?

Nie mówiłem o aluminium powlekanym miedzią.

ja nie wiem co Ty kupiłeś ale są różne patenty. Napisałem, że też miałem dziwne przewody które po czasie zmieniły kolor na praktycznie czarny i zaczęły się łamać.  Kupione w jakimś większym sklepie RTV. Od tamtej pory się nauczyłem, tylko hurtownia elektryczna i problemów brak. Mam takie przewody już ponad 10 lat, nic się z tym nie dzieje chociaż nie przepinam ich tak często jak w sklepach się to robi. U znajomego tak samo, kupione w hurtowni, w kolejnej lokalizacji także. Za każdym razem - zero problemów a swoje lata już mają.

 

Co do obskrobania to chodziło mi o to czy to nie jest tylko warstwa miedzi bo jak sam wskazałeś, może być aluminium, może być nawet stal. Ogólnie by zobaczyć czy jest to tylko wierzchnia warstwa. Oczywiście nie sprawdzisz procentowego składu miedzi bo i jak chcesz to zrobić w takich warunkach i to szybko?

 

Jak wyżej, produkt uznanej firmy na rynku i problemu nie powinno być. Najczęściej ten się pojawia przy zakupie przewodów w jakichś sklepach na allegro. Zazwyczaj takie przewody nie mają podanych pełnych parametrów technicznych. Tylko typowe "voodoo" slogany.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale mówie. Swoje kupowałem w hurtowni. Oznaczone były jako OFC. No a nie były. Szkoda że ich już nie mam bo bym Ci fotkę wysłał.

O aluminiowych nie mówimy bo to już jest w ogóle oszustwo.

Jeśli ktoś sprzedaje takie jako miedź.

Ale sama kwestia poznania która miez jest dobra a która nie.

Kable się kupuje , mozna kupować na zawsze, na wiele lat.

Więc jaki jest problem dac za nie raz a dobrze?  Nie rozumiem tego. Próby oszczędności gdzie nie trzeba.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lolekdrugi napisał:

no tylko jak widzisz, u mnie działają "normalne" kable u znajomego także i jeszcze gdzie indziej również.

Tak ja wiem. Tobie się udało mi się. Oboje kupowaliśmy w hurtowniach. Oboje na kablu mamy OFC zapewne.

18 godzin temu, J4Z napisał:

Trzeba uważać gdzie się kupuje. Omijać okazję z allegro np. 

To zdecydowanie. Nie wiem jak teraz ale dawniej to oni tam aluminiowe kable sprzedawali jako OFC.

Kable może sięokazac że się kupuje raz na połowę swojego zycia, dlatego nie do końca rozumiem chęć, potrzebę oszczędzania tu.

To mniej dac w palnik w weekend i juz się zwróci.

Takie czasy.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...