Skocz do zawartości

Dobór sprzętu stereo do uniwersalnego słuchania


maskun

Recommended Posts

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Wspólna dystrybucja.

No tak, ale jak sprzedają takie zestawy i one do siebie nie pasują to moze mają "reklamacje" hehe albo raczej klienci są nieświadomi i uważają że to dobre połączenie?

To samo w kwesti że "jeden poleca drugiego" ma Naim z Focalem- chociaż tutaj to chyba wspólna firma od bodajże 2011 roku ale wszędzie parują Atoma z Focal Aria np. 926
a odnośnie Twojego pytania: 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

A co Tobie najbardziej sie spodobało z tym Naimem?

Grało to w ostatniej naszej wizycie w salonie z Dali Opticon 6 mk2 (jest jakaś różnica do mk1 ???) potem Audiovector QR5 i jeszcze podstawki Sonus Faber SONETTO 2

Czy mi sie spodobało ? no tak pomimo że mam większe doświadczenie z różnymi markami niż znajomy u którego to będzie stało to podobało mi się ale inaczej się słucha w takim przygotowanym profesjonalnie wygłuszonym pokoju wiec skończę tylko na tym ze podobało się.

btw. W sobote oczywiście znajomy zrobił niespodziankę (przynajmniej mi) bo zakupił w pewnym śląskim studiu audio tego ATOMA bo już chciał mieć a podobno od lutego może cena skoczyć do góry.
Także jako że u mnie stoją teraz KEFy Q700 to już to w niedziele było ambitnie przetestowane na różnych gatunkach 😄 
Dość dużo basu ale ogólnie żeby sie nie rozpisywać gra to dość gęsto i dynamicznie. Zaś w wysokim paśmie jest poprawnie ale chyba Q700 nie są idealnym połączeniem.
Czy to jest do uniwersalnego grania ?  tak ale musicie pomóc jak napisał @lysy z resztą toru, głównie doborem kolumn podłogowych (chociaż padło trochę propozycji).

Nie wiem czy będzie chciał wydać 20tyś za parę kolumn wiec szukamy kompromisu (nawet używanych ale idealny stan) a zarazem czegoś lepszego niż Q700.  Sama jakość Naima to 1 klasa. Ten sprzęt waży! i wygląda jak dzieło sztuki 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tomasz S. napisał:

A co to za reguła ?

Tomek nie bierz tego dosłownie, i dlatego wcześniej napisałem, że jednemu wystarczy a drugiemu nie.

Ja przecież też mam jeden system i jestem świadomy kompromisów, bo wiem, iż można znacznie lepiej.

Edytowano przez lysy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, maskun napisał:

No tak, ale jak sprzedają takie zestawy i one do siebie nie pasują to moze mają "reklamacje" hehe albo raczej klienci są nieświadomi i uważają że to dobre połączenie?

Żeby coś reklamowac musisz wiedzieć że to nie to. A jak nie sprawdzisz nic innego to do takiego wniosku dochodzisz po dłuższym czasie.

Poza tym gust to nie kwestia reklamacji. To nie wada. Tak gra.

23 godziny temu, maskun napisał:

Grało to w ostatniej naszej wizycie w salonie z Dali Opticon 6 mk2 (jest jakaś różnica do mk1 ???)

Jest

23 godziny temu, maskun napisał:

potem Audiovector QR5 i jeszcze podstawki Sonus Faber SONETTO 2

I które najciekawsze?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

I które najciekawsze?


Podłogówki niżej schodziły z basem a kumpel ma duży salon wiec widziałem że te bardziej. Te Sonusy grały bardzo naturalnie ale jaśniej. Bas był ale w tym studio było z 30m2 a przy jego warunkach raczej mimo wszystko podłogówke.

Kolejne odsłuchy tym razem w Krakowie go czekają bo sie umówił. Sprzedawca jak usłyszał że Naim to szykuje JBL HDI 3600 i Arie 926 - powiedział że na pewno coś jeszcze innego podłączy ale te powinny go przekonać 🧐

Teraz mieliśmy zderzenie z innym światem bo sąsiad który też troche sprzętów w życiu miał zmienił mu myślenie. Przynajmniej próbował że na pewno znajdzie coś w starszych kolumnach choćby Ikony 6 mk2 albo wiele innych. Powiedział że za ułamek ceny takich Arii czy Audiovectorów znajdzie lepiej brzmiące kolumny. Te nowe grają oczywiście dobrze ale one przyciągają bo są ładniejsze z zewnątrz. Teraz faktycznie jak ktoś ma nowoczesny salon to wrzuci jakieś kolumny w czarnym piano black albo inny "nowoczesny" kolor i płaci się za nowość.

Kolumna wcale się tak nie starzeje jak by pomyśleć. Jakie jest Wasze zdanie ? coś starszego tańszego i oczywiście używanego w związku z tym jest warte ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym salonie w Krakowie będziecie?

23 godziny temu, maskun napisał:

Przynajmniej próbował że na pewno znajdzie coś w starszych kolumnach choćby Ikony 6 mk2 albo wiele innych. Powiedział że za ułamek ceny takich Arii czy Audiovectorów znajdzie lepiej brzmiące kolumny.

I prawdą i fałsz. Bo tak w ich cenach znajdziesz lepiej brzmiące używane kolumny. No trudno żeby nie. Wszedzie to tak dziaąl.

Ale akurat Ikon 6 MKII nie sa lepsze od Arii i Audiovectora :)

23 godziny temu, maskun napisał:

Kolumna wcale się tak nie starzeje jak by pomyśleć. Jakie jest Wasze zdanie ? coś starszego tańszego i oczywiście używanego w związku z tym jest warte ?

Sama kolumna nie.

Zalezy jak jest używana.

Spotkasz 15 letnie kolumny które wyglądają jak nówki. Albo 3 letnie które powiesz że przyjechały z Białorusi w maluchu

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Zalezy jak jest używana.

hehe oczywiście to jest jasne. Ludzie potrafią zajechać nowy samochód w kilka lat gdzie można spotkać pomimo przebiegu 200tyś i wieku >10lat samochody prawie jak nowe.


Dobrze żeby tego wątku nie przedłużać (bo na końcu napiszemy co ostatecznie do Naima zostało zakupione)  - jakie starsze kolumny pasowałyby albo warto było chociaż posłuchać do tego Atoma ?  Wydaje mi się że w starszych kolumnach skuteczność była dość niska gdzie w nowych można znaleźć często 92dB czy nawet 93 a to jednak chyba ważne przy 40W wzmacniaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Piotr Sonido @Tomasz S. @lysy za wszystkie Wasze propozycje bo beda wzięte pod uwagę. Szukamy dla porównania i z ciekawości używek. Jakieś pojedyncze wizyty do prywatnych ludzi są już podobno umówione.

W sprawie nowych które były odsłuchane i które zgrywają się perfekcyjnie to Paradigm Founder 100H. W sume to poza znajomym to obsługa salonu śmiało potwierdziła że to gra nadzwyczajnie dobrze! Potężny i w pełni kontrolowany bas ale zarazem wspaniała, detaliczna góra pasma.
Bardzo nie popularna kolumna u nas a jeśli ktoś nie słuchał nie ma w ogóle sensu się wypowiadać. Cena za parę 23tyś wiec on myśli o ratach jest nie znajdzie przekonujących go używek 😁

Kolejne Audiovector QR5 wspaniały dźwięk ale jednak za bardzo szczegółowa góra. Chyba do Atolla albo jakiegoś innego wzmaka o tej charakterystyce by lepiej pasował.

Focal Aria 936 były w salonie również (te z 2'ma otworami bass reflex z przodu) Grały o dziwo porządnie basem ale był on jeśli dobrze to opisze jakby rozlany, niezbyt ciekawy. Taki kompletnie inny niż Paradigm. To nawet nie ma sensu porównywać bo jednak bas a bas to może być zupełnie inne doznanie.
Napisałem "o dziwo" bo spodziewaliśmy się jednak typowo jasnego dźwięku (tak jak wszyscy opisuja Arie) i o ile być może był to bas z Naimem tutaj nie zachwycił.

Dali Opticon 6 mk2 również zagrało poprawnie, ładnie się zgrywa z Naimem i tutaj dajemy 2 miejsce po Kanadyjczykach.

Był jeszcze wystawowy Monitor Audio Platinum 300 3G bo dawali dobrą cenę przez ten fakt że wygrzane 🙂. Słuchaliśmy ich z 10min i powiem tak że kolumna pozbawiona jest wyrazistego basu. Nie wiem jak to opisać ale tutaj faktycznie jest zrobiony taki zabieg że detaliczność i scena to jedyne 😉 wyróżniające się atuty. Wszystkie inne kolumny mają widocznie podbarwione skraje pasma hehe. Dziwne że ten Naim tego basu wiecej w nich nie pokazał. Nawet osobiście w przyszłości Goldów czy Platinium chyba nie chce. Może do typowo Jazzowego słuchania ale tutaj ma być do tańca i różańca jednak.

Na pewno muszę napisać że nigdy więcej nie patrze na specyfikacje wzmacniacza (kolumn w sumie też) bez odsłuchu. Tutaj chodzi o zachwyty nad wydajnością prądową Atoma. Niebywałe że w utworze np. "Two Feet - Quick Musical Doodles" ten wzmacniacz kontrolował bas nawet przy skali volume 80 na 100. Urywało ściany a on w dużych podłogówkach pięknie bez "przyćmienia" grał jakby miał 2 albo 3 razy więcej mocy. Szok. 

Drugi utwór z mega detalami i tutaj oczywiście test średnicy i góry to "Keith Don't Go - Live" od Nilsa Lofgrena - również Atom naprawdę atomowo i szczegółowo zagrał.

Edytowano przez maskun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, maskun napisał:

Dali Opticon 6 mk2 również zagrało poprawnie, ładnie się zgrywa z Naimem i tutaj dajemy 2 miejsce po Kanadyjczykach.

:) Potwierdzam. Fajnie grają te kolumienki. A od wspomnianych Paradigm'ów są o połowę tańsze....

Aż dziw mnie bierze, że tak rzadko wspomina się o nich tutaj na forum. No cóż, najwidoczniej mam niszowy sprzęt :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kilka używanych kolumn zostało przesłuchanych - ogólnie każda brzmiała akceptowalnie. Wszystko to jest kwestia gustu, słuchu, preferencji gatunków muzycznych. Nie bardzo można stwierdzić że te lub te są najlepsze. Chcemy jednak dobrać coś do tego Atoma co będzie uniwersalne.

Napiszcie proszę co sądzicie o kolumnach Klipsch serii Reference Premiere. Ogólnie czytając o nich wśród użytkowników (albo co jednak okazuje się "hejterów") to są zabawki do techno, imprezy i można je podłączać do tanich wzmacniaczy bo mają wysoką skuteczność ~98dB

Napiszcie ile w tym prawdy ? akurat słuchaliśmy wersji rp8000f czyli tych większych i Atom przy jego 40W zagrał jeszcze mocniej i głośniej - oczywiście to był test bo tak będzie rzadko słuchane. Jazz cichutko również brzmi fajnie na niskich poziomach głośności a tego wcześniej nie uświadczyliśmy..

 Napiszcie proszę czy z takim wzmacniaczem jak Naim - to kolumny Klipsch to jakaś profanacja ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, maskun napisał:

Napiszcie proszę co sądzicie o kolumnach Klipsch serii Reference Premiere. Ogólnie czytając o nich wśród użytkowników (albo co jednak okazuje się "hejterów") to są zabawki do techno, imprezy i można je podłączać do tanich wzmacniaczy bo mają wysoką skuteczność ~98dB

Napiszcie ile w tym prawdy ? akurat słuchaliśmy wersji rp8000f czyli tych większych i Atom przy jego 40W zagrał jeszcze mocniej i głośniej - oczywiście to był test bo tak będzie rzadko słuchane. Jazz cichutko również brzmi fajnie na niskich poziomach głośności a tego wcześniej nie uświadczyliśmy..

 Napiszcie proszę czy z takim wzmacniaczem jak Naim - to kolumny Klipsch to jakaś profanacja ?

Nie rozumiem. Mieliście je na żywo, obejrzeliście , sprawdziliście jak są wykonane, słuchaliście z Atomem i teraz pytasz na forum czy to dobre połączenie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maskun napisał:

 Jazz cichutko również brzmi fajnie na niskich poziomach głośności a tego wcześniej nie uświadczyliśmy..

 

Naima nie znam to się nie wypowiem ale u kumpla bardzo często mam kontakt z RP 260f (jest muzykiem od ponad 30 lat i wybrał je do punka i metalu świadomie po wielu odsłuchach). Przyznam szczerze że nie postawiłbym ich u siebie na stałe ale mikrodynamikę mają doskonałą. Przy cichych odsłuchach nie przeszkadza to że średnicy jest mniej, jest szczegółowo i ten bas. Dużo kolumn ma z tym problem i brzmią płasko, dopiero po odkręceniu zaczyna coś się dziać. Jak ktoś lubi taki charakter grania to nie widzę przeszkód. Co ciekawe testował też większe 280-tki i wg niego zagrały gorzej, zbyt basowo i z jeszcze mniejszą średnicą czyli wyszło że nie zawsze większe są lepsze.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

Nie rozumiem. Mieliście je na żywo, obejrzeliście , sprawdziliście jak są wykonane, słuchaliście z Atomem i teraz pytasz na forum czy to dobre połączenie ?

Tomaszu no świetnie zadane pytanie i liczyłem że ktoś tak napisze. Dlatego właśnie wolałem zapytać czy na pewno to połączenie jest dobre w teorii. Zawsze dobierane są kolumny pod wzmacniacz i raczej z jasną Yamahą może być za ostro do Klipschów. Ten Naim Atom jednak ostry z natury nie jest.
Dla mnie grało to poprawnie ale znajomemu bardzo się podobało chociaż sam powiedział że zna opinie typu "krew z uszu" ze względu na wysokie pasmo albo że wycięta średnica w pewnym zakresie częstotliwości.  Tyle tego odsłuchaliśmy że szkoda gadać - nic już nie wiadomo. Kiedyś w perfumerii pamiętam można było zresetować się wąchając kawę - tutaj to nie będzie chyba działać 🙂

W tej chwili jest u nas KEF Q700 a te RP 8000F (lub RP280F czyli 1 generacja Premeirów)  grają jednak inaczej. Jest to raczej cofnięcie się w tył czy może w bok ?  Q700 jednak są tańsze na dzień dzisiejszy niż np. RP280F a tym bardziej 8000F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktowałbym tego jako cofnięcie się w tył, to jest po prostu innych charakter grania. Jest wielu przeciwników ale na tyle długo ich słuchałem że rozumiem osoby które je mają. Jedno jest pewne - na początku zawsze robią "wow", po dłuższych odsłuchach jest już gorzej i mogą irytować. Trzeba je wypożyczyć i zrobić wielogodzinny odsłuch u siebie.

No i akustyka jest bardzo ważna - raz zrobiliśmy mały eksperyment - z całej chałupy pozbieraliśmy materace który poszły na ściany, za kolumny, za głowę i mniej więcej w miejsca pierwszych odbić - kolosalna zmiana na +. Po uprzątnięciu wszystkiego mieliśmy łzy w oczach :)    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No KEF Q gra skrajnie inaczej niż RP.

Nie uważam żeby to było cofanie się. Kalsa tych kolumn jest podobna tylko brzmienie jest skrajnie inne.

9 godzin temu, lysy napisał:

Nieprawda. Skąd masz takie informacje?

Ja zawsze klientom doradzałem odwrotnie.

Im masz mniejsze doświadczenie tym tak jest łatwiej.

@maskun to połącznie się Wam podobało?  Bo wiesz też piszesz że brzmiało to akceptowalnie. Dla mnie to trochę mało. Chyba że inaczej to rozumiemy ? :)

Piotrek

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Bo wiesz też piszesz że brzmiało to akceptowalnie. Dla mnie to trochę mało.

Piotrze przy cichym słuchaniu (normalnym też) przez wyeksponowane pasma górne i dolne to średnica była kiepska, mocno wycofana. Wokale nie były zbyt ładne. Oj uparł się teraz na coś używanego ale żebyśmy nie rozwijali tak skrajnie brzmiącej kolumny jak Klipsch to było słuchane jeszcze Heco Celan 700. Te kolumny były dość duże gabarytowo ale średnica jednak lepsza. Bas jak najbardziej poprawny i mocny. Powinien w 40m2 dać radę. Góra tak mocno nie dawała o sobie znać ale w nich są osobne terminale gł. na podbicie +2dB - aż byłem w szoku że coś takiego jest ale właściciel polecał że można zmienić sobie delikatnie brzmienie.
Piotrze może te Celany jednak? Jakbyś Ty zrobił żeby nie wtopić w ten cały interes bo Klipsch ma po prostu to "wow" na początku i wątpie że będzie ok przy długim słuchaniu.

 

10 godzin temu, lysy napisał:

Nieprawda. Skąd masz takie informacje?

No źle to widzę ująłem. Trzeba jednak napisać że tutaj musimy dobrać kolumny pod wzmacniacz bo wzmacniacz juz zakupiony 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...