Skocz do zawartości

Dobór sprzętu stereo do uniwersalnego słuchania


maskun

Recommended Posts

Mam troszkę ciężki zadanie i postanowiłem Was zapytać - na pewno znajdą się propozycje i już tłumacze w jaki problem wprowadził mnie mój dobry przyjaciel.
Zapytał "proszę złóż dla mnie sprzęt zestaw audio do słuchania uniwersalnego. Czy to będzie metal, pop czy muzyka klasyczna ale żeby sprzęt nie był równowartości samochodu a dźwięk nie będzie specjalnie sie różnił od innego tańszego"

Jest to dosłownie cytat ale chodzi o to że on potrzebuje sprzętu którego nie zmieni przez kolejne X lat i będzie uniwersalny. Najważniejsze co podkreślał to że może wydać dużo ale wie że można dobrać coś w granicy percepcji.

Ja coś bym wybrał ale jestem bardzo ciekawy czy potrafilibyście złożyć zestaw (musi być nowy) gdzie można posłuchać każdej muzyki żeby go zachwyciła ale żeby to był sprzęt WARTY tych pieniędzy.
Dodam tylko że słuch ma chyba dobry😄 ale nie zawsze siada przy sprzęcie w idealnej odległości trójkąta równobocznego do kolumn. To nie ma być laboratoryjny sprzęt, wiecie o co chodzi.

Teraz opisuje jaki ma układ pokoju. Wymiar to 6m szerokości i na tej linii będą kolumny ze wzmacniaczem oraz 5m długości.
Wysokość 2,6m. Ściany murowane, podłoga płytki ceramiczne z dużym dywanem pośrodku.
Akustyka jest nie najgorsza bo słuchał mojego budżetowego sprzętu który wtedy miałem czyli Yamaha R-N803D wraz z Melodika BL30 MK3 oraz po miesiącu byłem u niego z Arcam'em SA30 gdzie "stroiliśmy" z Dirac Live który był w zestawie. Kolumny te same.

Dźwięk z Arcam'a był lepszy, szczegółowy ale powiedział że różnica cenowa między nimi jest chyba przesadzona. 
Potem były odsłuchy w pewnym studio gdzie postawił na urządzenia all-in-one. Był Naim Uniti Atom i Cambridge EVO 150 - bardzo mu się spodobał wygląd zewnętrzny , dźwięk super kontrolowany ale przygotowany pokój miał rewelacyjną akustykę - i tego nie powtórzy w domu.
Potem został podłączony chyba jakiś model Edge i wtedy już powiedział że to właśnie wielka przesada bo różnice w dźwięku między nim, EVO a sa30 są tak marginalne że on poddaje się z wyborem.
Kolumny w studio jakie nam podłączyli to Focal Aria 926, KEF R7 i Monitor audio silver 500 - jednak powiedział że moje stare Melodiki wcale tak mocno nie odstawały 😉

Zaproponujcie coś czyli wzmacniacz + kolumny podłogowe + kable. Najlepiej jakby jednak wzmacniacz był zintegrowany i miał wbudowany DAC. Nie będziemy raczej robili wieży z kilku klocków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za bezpośredniość ale myślę,że nikt temu dobremu przyjacielowi lepiej od Ciebie jak ktolwiek byśmy się nie starali.

Ja na pewno bym się takiego zadania nie podjął ze względu na 2 cytaty niżej.

 

1 godzinę temu, maskun napisał:

złóż dla mnie sprzęt zestaw audio do słuchania uniwersalnego. Czy to będzie metal, pop czy muzyka klasyczna ale żeby sprzęt nie był równowartości samochodu a dźwięk nie będzie specjalnie sie różnił od innego tańszego"

Jest to dosłownie cytat ale chodzi o to że on potrzebuje sprzętu którego nie zmieni przez kolejne X lat i będzie uniwersalny. Najważniejsze co podkreślał to że może wydać dużo ale wie że można dobrać coś w granicy percepcji.

 

1 godzinę temu, maskun napisał:

Uniti Atom i Cambridge EVO 150 - bardzo mu się spodobał wygląd zewnętrzny , dźwięk super kontrolowany ale przygotowany pokój miał rewelacyjną akustykę - i tego nie powtórzy w domu.
Potem został podłączony chyba jakiś model Edge i wtedy już powiedział że to właśnie wielka przesada bo różnice w dźwięku między nim, EVO a sa30 są tak marginalne że on poddaje się z wyborem.
Kolumny w studio jakie nam podłączyli to Focal Aria 926, KEF R7 i Monitor audio silver 500 - jednak powiedział że moje stare Melodiki wcale tak mocno nie odstawały 😉

 

Znasz go najlepiej, pogadajcie, umówcie się na odsłuchy w kilku sklepach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tajemnica co mu wstępnie przedstawie..
Siedzi mi w głowie coś takiego Cambridge EVO 75 + KEF R7 (lub Tannoy Revolution XT8F) + kable Melodika MDC2150 Purple Rain.
lub Hegel H120 + B&W 603 S2 + kable jak wyżej

Może na tej podstawie i widełkach cenowych coś doradzicie, zmienicie jakiś komponent ? może taniej coś bo nie mam pewności czy w przypadku elektroniki niższych modeli nie dodać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacz musi mieć tylko DAC, a nie funkcjonalność sieciową, spójrz na najnowszy model wzmacniacza Rega Elex Mk4, to urządzenie które powinno w pełni usatysfakcjonować pod względem jakości i uniwersalności. Bardzo dobrą alternatywą będzie także Audiolab 9000A. W przypadku systemów all-in-one proponuję spojrzeć na Audiolab Omnia, QUAD Artura Solus Play oraz wspomniany przez CIebie Cambridge Audio Evo, ale sugerowałbym jednak model 150.

Kolumny - jest wiele dobrych opcji. Focal Aria 926, Monitor Audio Silver 300 7G, może świetne Pylon Audio Diamond 25.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne atrakcyjne wyceny. W wolnej chwili zapraszam na nasz kanał YouTube - wiele informacji, prezentacji, poradników i przedstawienia konkretnych produktów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EVO tak ale model 150. Gra wyraźnie lepiej i na prawde bardzo fajnym dźwiękiem. Udał się Cambridgeowi.

Co do kolumn to ja bym właśnie polecał partnerstwo z KEF R7.

Może ELAC Carina?

Z Wspomnianymi Silver 500 można by spróbować nowego Cabasse Abyss.

Czytałem na zagranicznych forach że jak na klasę D to jest on po cieplejszej stronie i ładnie z nimi gra.

Ale i tak i tak Tomek ma rację. No to musicie razem wybrać. Najlepiej po odsłuchach w domu!

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jakieś pomysły padły, dziękuje 👍

To nie jest takie proste żeby iść , posłuchać czegoś i wybrać. W salonach nie zawsze są obiektywne propozycje chociaż nie twierdze że złe !

Przez różne fora w sumie też różnie bywa bo branża często proponuje coś co sama sprzedaje lub nie może sprzedać od dłuższego czasu. Tutaj jednak często widzę i podobają mi się podpowiedzi bardziej "egzotycznych" modeli w sensie mniej znanych które wcale nie muszą być gorsze.

To tak jak z muzyką - jest komercyjna np. to co w radiu leci i jest ta bardziej oryginalna, niezależna i niszowa. Kilka dziwnych połączeń sprzętu audio już widziałem i byłem zdziwiony że tak to gra. Nie bede za długo wybierał bo chce mu to doradzić i może jeszcze raz on pojedzie na odsłuchy i po prostu zamówi i musi być zadowolony.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, maskun napisał:

To nie jest takie proste żeby iść , posłuchać czegoś i wybrać. W salonach nie zawsze są obiektywne propozycje chociaż nie twierdze że złe !

Dlatego trzeba pójść do 3. W końcu chodzi o zadowolenie i żeby świadomie wybrać. Nikt nie mówił,że będzie łatwo :) Ale jak nie mamy "bazy"to ciężko pogadać.

Jeszcze gdybyśmy rozmawiali bezpośrednio z Tobą to możesz powiedzieć wprost czego brakowało albo czego jest za dużo.

Ja na przykład lubię kolumny takie jak Polk Audio R700, Focal Aria 926, Triangle Esprit EZ, Wharfedale z serii Evo, Audiovector QR7.

Lubię elektronikę Atolla ale np NAD jakoś już średnio. Kupiłem Audiolaba ostatnio ale lubię też klasę D.

Strzelam,że to praktycznie całkiem odwrotne wybory niż kolegi Piotrka wyżej a on świetnie potrafi doradzić :)  To nie sztuka wydać pieniądze.

To co mogę na pewno doradzić, to jak już wybierze i kupi sprzęt to niech przestanie się branżą interesować. Nowe kolumny , wzmacniacze, stremery itd pojawiają się co chwila i kusi,żeby zmienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, maskun napisał:

To nie jest takie proste żeby iść , posłuchać czegoś i wybrać. W salonach nie zawsze są obiektywne propozycje chociaż nie twierdze że złe !

W salonie nie słuchasz sprzedawcy tylko sprzetu.

16 godzin temu, lysy napisał:

Na pewno jedno z tych bardziej egzotycznych połączeń, aczkolwiek wiadomo dlaczego tj. polecane w zestawach.

taaak :(

To TEN przykład

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie padła decyzja bo dziś były ostateczne odsłuchy na NAIM Uniti Atom
Troche śmiesznie że taki mały ale jak to gra to przecież szok. To ma taką energię że jak zestawiliśmy z EVO 150 to jednak klasa wyżej. No i 40W na kanał to jakaś pomyłka w specyfikacji 😄
Proszę jeszcze o poradę dobrych kolumn. Atom był łączony z kilkoma modelami podłogówek ze wstęgą ale proszę jeszcze o pomoc z czym to się zgra na 100% dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, maskun napisał:

Panowie padła decyzja bo dziś były ostateczne odsłuchy na NAIM Uniti Atom
Troche śmiesznie że taki mały ale jak to gra to przecież szok. To ma taką energię że jak zestawiliśmy z EVO 150 to jednak klasa wyżej. No i 40W na kanał to jakaś pomyłka w specyfikacji 😄
Proszę jeszcze o poradę dobrych kolumn. Atom był łączony z kilkoma modelami podłogówek ze wstęgą ale proszę jeszcze o pomoc z czym to się zgra na 100% dobrze.

Jeśli lubisz jasny, swobodny, ofensywny dźwięk, posłuchaj na podłogówkach Focal. Ale ja stawiałbym na Pylon Audio serii Diamond oraz Monitor Audio serii Bronze lub jeszcze lepiej Silver. Dobrze sprawdzą się także Dali Oberon 9.

Zapraszam do nas na odsłuchy, przy zakupie całego zestawu z kolumnami oczywiście mega oferta dla forumowicza. A u nas masz dziesiątki kolumn do wyboru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak znajomemu dam namiary bo na pewno będzie chciał wycene od Q21 i S4Home. Dobrze tutaj napisane że coś z Dali bo słuchaliśmy m.in. na Opticon 6 mk2 ale pewnie na 20 innych modelach byłoby super. Zbieramy narazie listę kolumn co się ładnie zestawią z tym atomem.

Q21 a jak mozesz opisać ten Naim gra neutralnie czy bardziej ciemno/jasno - serio z tymi Dali jak i Audiovector'ami tak grało że kompletnie nie wiem jak to określić , wszystkiego było pod dostatkiem. Bas był z taką energią że jak puściłem u siebie piosenki które tam leciały to jakieś kluchy ja słuchałem do tej pory. Sam grzebałem się z różnymi modelami Cambridge, Arcam czy Marantz a tutaj taka marka która mnie osobiście kompletnie zaskoczyła i to 40W w 8ohm 😦 a samo urządzenie jaki maluszek ale za to ciężki jak sq.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2023 o 08:18, maskun napisał:

a zdradzicie dlaczego ?

Granie chłodne, analityczne, bez emocji, mało muzykalne.

19 godzin temu, maskun napisał:

Panowie padła decyzja bo dziś były ostateczne odsłuchy na NAIM Uniti Atom

Naim moim zdaniem też uniwersalnie nie gra, ale granie się spodobało i reszta jest już nieważna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysy no zaciekawiło mnie Twoje stwierdzenie że Naim nie gra uniwersalnie. Prawdę mówiąc co tak naprawdę znaczy uniwersalnie. Puszczaliśmy wiele gatunków muzyki i tylko ten Naim zagrał z ogromną energią i nawet nie chodzi o energie w basie ale wszystkie pasma. Tak jakby do tego EVO 150 ktoś dodał całkiem przeprojektowane, mocniejsze zasilanie 😄 

Zaproponuj uniwersalny wzmacniacz bo nie podałeś żadnego, może jeszcze przed samym zakupem się odsłucha.... ale nie wiem czy coś innego go przekona. Najważniejsze żebyśmy mieli tu kilka dobrych propozycji kolumn podłogowych bo komplet bedzie chciał od razu zamówić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, maskun napisał:

Prawdę mówiąc co tak naprawdę znaczy uniwersalnie.

Użyłeś tego słowa w tytule tematu, więc powinieneś wiedzieć?

W sumie odpowiedziałeś, aczkolwiek nie jesteś tego pewny:

21 godzin temu, maskun napisał:

Puszczaliśmy wiele gatunków muzyki

Myślę, że jest to właśnie taki sprzęt, który nie polegnie na żadnym gatunku muzycznym, aczkolwiek o to jest bardzo ciężko. Z reguły, gdy ktoś słucha dwóch lub więcej gatunków muzycznych, i ma to dobrze brzmieć, ma dwa systemy.

Jakich konkretnie słuchaliście gatunków muzycznych i czy był metal i klasyka?

Nie ma sensu proponować wzmacniaczy, skoro wybrał po odsłuchu i mu się podoba brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, lysy napisał:

Jakich konkretnie słuchaliście gatunków muzycznych i czy był metal i klasyka?

Klasyki to nic szczególnego Vivaldi, Chopin a metal to jakieś playlisty z Tidala ale sprzedawca zaproponował wykonawcę "Igorrr" i powiedział że jak sprzęt wytrzyma pod względem szybkości to jest dobry.

Heh takiej muzyki to jeszcze nie słuchałem, ale potem w domu testowałem u siebie. Oj to będzie moj kolejny wykonawca żeby zrobić czasem rozgrzewkę albo raczej demolkę każdemu zestawowi audio. 

Z tym sprzętem dla różnej muzyki to domu drugiego nie trzeba hehe.. Ja mam w sypialni lampę i tam spokojne słuchanie klasyki albo czegoś spokojnego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co... Ja mam dwa rowery, jeden szosowy a drugi MTB. Z audio niektórzy mają podobnie. Najczęściej ludziska rozdzielają kino domowe od stereo. Co do separacji na poszczególne gatunki to już wyższa szkoła. Ale że reguła... Przesada. Chcesz i masz na to środki to się baw.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2023 o 08:18, maskun napisał:

a zdradzicie dlaczego ?

Wspólna dystrybucja.

Top kiedyś przyznał tu na forum że im marketing robi zestawy.

Więc to nie jest dobrany pod kątem barwy sprzet tylko tak aby przekreślić najwyższą cenę i pokazac jak najniższą.

Moim zdaniem razem to gra słabo.

A co Tobie najbardziej sie spodobało z tym Naimem?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...