Skocz do zawartości

Panele z wełny i dyfuzory z styroduru na bocznych scianach


Arko55

Recommended Posts

Siema ostatnio pokusiłem się żeby dopiąć wszystko na ostatni guzik i wiedzieć co rzeczywiście lepiej się zgrywa na ścianach bocznych w moim malutkim pokoju.

Ustawienie kolumn> 120cm od frontu do ściany za nimi, 30cm od ściany bocznej,  od frontu kolumn do słuchacza 210cm, szerokość bazy 210cm.

Pokój 3.27 x 3.52  a sufit wysoki na  2.5m

Wiem że będą tacy co napiszą że panele są źle ustawione, za blisko, za duże itd.. mimo to nie mam miejsca aby panele z wełny postawić 50cm od kolumn.

Zastosowałem 3 rodzaje paneli z styroduru, na fotce będzie widać dokładniej jakie to typy i panele z wełny PT80.

Wymiary paneli z styroduru 4 sztuki 50x50cm, 2 duże 114 x 50cm

panele z wełny 128 x 64cm grube na 10cm

Posłuchałem może z 2h przekładając co trochę panele, ale wnioski były odrazu zauważalne i raczej bez zaskoczenia się zakończyło.

na fotce gdzie są 2 duże panele z wełny na bocznych ścianach a dużo styroduru za kolumnami słychać że barwa jest ciemniejsza i bardziej dociążona, w kawałku Tool Pneuma nie dało się dłużej tego słuchać, wyraźnie podbity niski środek pasma, bije ciepłem, góra mało wyraźna, ogólnie muzyce  odebrało trochę energii, werble grały jak by na pół gwizdka bez mocy, na panelach z styroduru na bocznych ścianach sporo lepiej, większy spokój na scenie z lepszą barwą.

Brzmienie fortepianu tez było jakieś wycięte z detali, wybrzmień, wyraźnie zaoblone, bardzo okrągłe bez zarysowanego konturu, standardowo przytłumione na górze i bardziej dociążone gdy absorbery działały na bocznych ścianach.

W elektronice nie było za dobrze, gdy jest więcej źródeł na scenie słyszałem efekt krzykliwego dźwięku, niektóre źródła na silę chciały grać najważniejszą rolę gdzie robił się czasem chaos, ten sam efekt był również przy ofensywnej gitarze elektrycznej z lewej strony w kawałku Pneuma.

Wracając do styroduru na bokach dźwięk trochę bardziej szczegółowy, konturowy i co ciekawe czuć było że jest szybszy, lepszy drive w muzyce, sporo lepsza barwa, doświetlona, wyrównana i fajnie kontrastuje bez efektu zmulenia, ospałego grania na silę.

W tym wypadku nie ma sensu się więcej rozpisywać bo absorbery nie znajdą miejsca u mnie na bocznych ścianach, mam mniejsze kawałki 40x60cm takich samych paneli z wełny, ale nie wiem czy to ma jakiś sens testować, raczej w złą stronę schodzi barwa po użyciu takich paneli i dużo lepiej jak stoją sobie daleko za kolumnami z tyłu.

IMG_20230121_013659.jpg.a43c8cffe86ddd728f36c6c4b1f3c217.jpg

IMG_20230121_024443.jpg.7e5b4f54a4daaec49ad6a0dbf598faf1.jpg

 

Clipboard02pp.jpg.e09b57ed8f11a2fc3bafaa66113d7601.jpgClipboard01mm.jpg.c07ed101a865bd912641da98c5025cae.jpg

 

 

 

Edytowano przez Arko55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie strzępi Ci się styrodur na brzegach? Kiedyś też miałem dwie ściany nim zastawione (koleżanki mojej Kobiety pytały co to za niespotykane dekoracje  heh), niestety po każdym sprzątaniu z kurzu coraz bardziej obłaziły i po remoncie wyleciały na śmietnik. Potem widziałem, że firma od której je kupiłem daje możliwość wsadzenia ich w drewniane ramki. Polecam rozważyć takie rozwiązanie chyba, że teraz jakiś lepszy ten styrodur nasi mają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arko, za opisane przyciemnienie nie musi odpowiadać absorber na bocznej ścianie. Możliwe, że dyfuzory na tylnej nie zrobiły roboty, którą robią u Ciebie narmalnie absorbery, tzn. nie wycieły z pasma niższych częstotliwiści odbijanych przez tylną ścianę. I przez to brzmienie stało się proporcjonalnie ciemniejsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...