Skocz do zawartości

Wybór subwoofera


PanKlor

Recommended Posts

Cześć, 

Obecny zestaw - Denon s970h, Focal Chora 826d, Central, surround stare głośniki z zestawu Taga (~12 lat), subwoofer Koda SW 850.  

Problem następujący: Jaki subwoofer kupić. Obracamy się w przyziemnym budżecie, nie chciałbym wydawać więcej niż 3k. 

Opcja budżetowa - Magnat Alpha RS 12 - 1500 PLN. 

Opcje droższe - Fyne f3.12, SVS SB-1000, rel HT1003, inne? 

 

Czy jest sens dopłacać ok 2 razy do droższych opcji. Pomieszczenie 31 m^2 (salon + aneks) 

P.S. Zakładam, że wymiana subwoofera wniesie najwięcej do oglądania filmów. Muzyka (Spotify) wydaje mi się, że jest wystarczająco dobrze jeżeli chodzi o niskie tony. Jeżeli np. lepiej będzie wymienić tylne głośniki - jestem otwarty na propozycje (raczej małe kolumny, półki na nie mają 25x25 cm).

 

 

Edytowano przez Adam Drzewososki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Potpourri napisał:

Kawał pomieszczenia. Zaproponuję do niego odpowiednie JBL Studio:

https://s4home.pl/subwoofery/jbl-studio-650p.html

https://s4home.pl/subwoofery/jbl-studio-660p.html

Dzięki ale to nie konkurs kto da więcej ;) W grę wchodzi ewentualnie ten mniejszy ale wtedy już cenowo to poziom SVS SB1000 Pro....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam Drzewososki napisał:

.S. Zakładam, że wymiana subwoofera wniesie najwięcej do oglądania filmów. Muzyka (Spotify) wydaje mi się, że jest wystarczająco dobrze jeżeli chodzi o niskie tony. Jeżeli np. lepiej będzie wymienić tylne głośniki - jestem otwarty na propozycje (raczej małe kolumny, półki na nie mają 25x25 cm).

za 3k, ja bym myślał by kupić dwa tańsze subwoofery zamiast jednego droższego.  Poszukaj wpisów na forum, jest tego sporo, na temat: dlaczego dwa albo cztery są lepsze niż jeden. W sieci tak samo znajdziesz informacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Jak jeden nie da rady to będę się zastanawiał. Trzeba mieć je jeszcze gdzie postawić a to już nie jest takie oczywiste. 

dlatego kupujesz mniejsze :) Ja bym od razu szedł w dwa. Bo to nie jest tak, że jeden nie da rady to wtedy. Jeden mało kiedy jest wystarczający nie ze względu na głośność tylko na odpowiedni dźwięk w danym miejscu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lolekdrugi napisał:

dlatego kupujesz mniejsze :) Ja bym od razu szedł w dwa. Bo to nie jest tak, że jeden nie da rady to wtedy. Jeden mało kiedy jest wystarczający nie ze względu na głośność tylko na odpowiedni dźwięk w danym miejscu.

Możemy się tak długo wymieniać. Pomieszczenie nie jest małe ale tak się składa, że nie ma za bardzo gdzie postawić subwoofera. 5cm na dowolnym z wymiarów nie zmienia postaci rzeczy. Jedyną opcją na 2 subwoofery to kupienie jakiegoś slim i wrzucenie go pod szafkę RTV ale to chyba bez sensu... O jest jeszcze druga opcja.... postawienie jednego suba na drugim ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że nie postawię go w kuchni. 

Ogół pomieszczenia ma się tak, że na jednej ścianie są 2 miejsca na subwoofer: w rogu przy prawej kolumnie (źle, sprawdziłem dużo buczenia z obecnego) oraz przy lewej kolumnie (kolumna, przerwa, regał). Druga ściana to w 60% drzwi balkonowe na ogródek, pozostałe 40% to przejście koło stołu (słabe miejsce i jedyne z gniazdkiem elektrycznym). Trzecia ściana to 2 rogi + kaloryfer i tez blisko stołu więc będzie przeszkadzał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam Drzewososki napisał:

Ogół pomieszczenia ma się tak, że na jednej ścianie są 2 miejsca na subwoofer: w rogu przy prawej kolumnie (źle, sprawdziłem dużo buczenia z obecnego) oraz przy lewej kolumnie (kolumna, przerwa, regał)

sprawdzałeś to jednym subwooferem. A teraz co się stanie jak w tych miejscach postawisz dwa przeciwległe? To nie działa tak samo.

Kup przez internet dwie sztuki albo po prostu dokup taki jak masz przetestuj, jak się nie spodoba to zwrócisz. Masz na to 14 dni.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lolekdrugi napisał:

sprawdzałeś to jednym subwooferem. A teraz co się stanie jak w tych miejscach postawisz dwa przeciwległe? To nie działa tak samo.

 

Wiem, że to nie działa tak samo. Tylko, że:

a) to nie jest sala odsłuchowa, tylko pokój dzienny 

b) nie działa tak samo oznacza, że albo będzie lepiej albo gorzej albo podobnie 

c) jak będzie gorzej albo podobnie to ja zostaję z meblem na sprzedaż 

 

Dlatego zadałem pytanie o polecane produkty a nie aranżację salonu. Aha, w rogu mam jeszcze metalowy, pionowy kaloryfer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Adam Drzewososki napisał:

c) jak będzie gorzej albo podobnie to ja zostaję z meblem na sprzedaż 

nie zostajesz. Napisałem wcześniej. Zamów przez internet. Masz 14 dni na zwrot. Zdążysz w tym czasie przetestować.

Przed chwilą, Adam Drzewososki napisał:

Dlatego zadałem pytanie o polecane produkty a nie aranżację salonu

nikt Ci nie próbuje aranżować salonu poza Twoją lubą albo Tobą samym. Dostajesz tylko podpowiedź by spojrzeć na to z innej perspektywy i spróbować. Jak wyżej, nie płacisz za to nic albo tylko koszt przesyłki. Jest to warte sprawdzenia bo się może okazać, że wcale nie potrzebujesz wydawać 3k na subwoofer. Tylko sobie kupisz dwa subwoofery za 1k co da w sumie 2k i jeszcze 1k zostanie na inne bonusy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, lolekdrugi napisał:

Napisałem wcześniej. Zamów przez internet. Masz 14 dni na zwrot. Zdążysz w tym czasie przetestować.

Tak wiem. O ile zdążę oba ustawić... 

1 minutę temu, lolekdrugi napisał:

tylko sobie kupisz dwa subwoofery za 1k co da w sumie 2k i jeszcze 1k zostanie na inne bonusy.

Zaproponuj więc proszę nowe subwoofery w cenie do 1k które będą lepsze niż 1 za 3k. 

7 minut temu, Artur Mądry napisał:

Jakbyś chciał jednak aranżacje pokoju to wrzuć fotkę ;), dobierze się coś odpowiedniego do twojego pomieszczenia. :)

Gdybym chciał pojechać do Muzeum Lotnictwa to pojechałbym do Muzeum Lotnictwa.... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Zaproponuj więc proszę nowe subwoofery w cenie do 1k które będą lepsze niż 1 za 3k. 

To tak nie działa. Dwa słabe suby nie zagrają jak jeden dobry, nie ma takiej opcji. Ale dwa suby mają szanse zagrać wypełniając całe pasmo, bez spiętrzania lub dołków na poszczególnych częstotliwościach. Jak mulą, to będą mulić oba. Jeden wyższej klasy sub zagra głębiej, czyściej, otrzymasz zróżnicowanie w basie którego wcześniej nie doświadczałeś, ale jest taka opcja że pewne częstotliwości będą nadmiernie podbite, a inne niemal wycięte. A wpływ na to będzie miało przede wszystkim pomieszczenie, jego metraż, stosunek długości ścian, ogólnie... akustyka.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam Drzewososki tak jak napisał @Butler ja dorzucę, że może się tak zdarzyć, że ten jeden drogi subwoofer będzie grał idealnie dla Ciebie ale nie w miejscu w którym zazwyczaj słuchasz muzyki czy oglądasz film.

Wiesz, próbujemy (a przynajmniej ja) Cię ochronić przed wydaniem niepotrzebnie kasy. Powiedzieć Ci jakie są z tym problemy byś się nie rozczarował, że kupisz subwoofer za 3k i się okaże, że to nadal nie to bo akustyka Twojego pomieszczenia jest jaka jest i potrzeba dwóch subwooferów a raczej 6k na to nie wydasz.

Zatem podrzucamy sugestie co możesz spróbować i zobaczyć czy coś dla Ciebie się poprawia. Ostatecznie nie napisałeś co tak naprawdę Ci przeszkadza w obecnym subwooferze.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Butler napisał:

ale jest taka opcja że pewne częstotliwości będą nadmiernie podbite, a inne niemal wycięte. A wpływ na to będzie miało przede wszystkim pomieszczenie, jego metraż, stosunek długości ścian, ogólnie... akustyka.

Zdaję sobie z tego sprawę. Może właśnie dlatego warto wydać więcej na coś z bardziej rozbudowaną regulacją (SVS SB1000Pro lub podobne)? 

 

22 minuty temu, lolekdrugi napisał:

Wiesz, próbujemy (a przynajmniej ja) Cię ochronić przed wydaniem niepotrzebnie kasy.

Tak - widzę i doceniam. Tylko, że już przejrzałem forum (oraz 2 razy czytam posty w tym wątku) i nie widziałem propozycji dobrego nowego suba za 1 kPLN który da radę w takim pomieszczeniu.

 

23 minuty temu, lolekdrugi napisał:

potrzeba dwóch subwooferów a raczej 6k na to nie wydasz.

Może nie od razu. Tylko po co? Jak na razie nikt mnie nie przekonał, że 2 będą zawsze lepsze niż 1. Dodatkowo przy 2, przynajmniej 1 musi być bezprzewodowy a to kolejne kilkaset PLN... 

Więc mamy 2 mityczne suby za 1 kPLN sztuka + adapter bezprzewodowy za pewnie 700 -> 2700 PLN vs 1 subwoofer za ~3k. 

 

20 minut temu, lolekdrugi napisał:

Zatem podrzucamy sugestie co możesz spróbować i zobaczyć czy coś dla Ciebie się poprawia. Ostatecznie nie napisałeś co tak naprawdę Ci przeszkadza w obecnym subwooferze.

Poważnie trzeba pisać jak działą mały, ultrabudżetowy subwoofer w dużym pomieszczeniu? 😉 Nie daje rady. Lepszy i przyjemniejszy bas jest z kolumn ale jest go zdecydowanie za mało do oglądania filmów. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kubakk napisał:

w 31m^2 wg mnie svs sb1000pro to będzie za mało , to już lepiej coś z klipscha ;)

 

Dzięki za konkretne propozycje. Patrzyłem na Klipsche ale one są wyjątkowo duże, stąd nie umieściłem w zestawieniu. Różne poradniki, filmy etc. zakładają, że przyzwoity 12 calowy subwoofer powinien ogarnąć takie pomieszczenie, dlatego raczej skupiałem swoje poszukiwania na urządzeniach nie większych. Z SVS SB2000 w budżecie mieści się ten bez PRO... więc wracamy do wcześniejszych argumentów w dyskusji (korekcja, akustyka 1 suba itp.) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę. Może właśnie dlatego warto wydać więcej na coś z bardziej rozbudowaną regulacją (SVS SB1000Pro lub podobne)? 

Doskonale rozumiem że kino to dla Ciebie dodatek, a nie priorytet w salonie. Sam mam suby SVS i doceniam wbudowane DSP które skutecznie potrafi wypłaszczyć pasmo. Ale nie zawsze się da. Kolega @tomw przeprowadził wyczerpujące testy, zerknij na wykres. Dołki na 68-69Hz nie są możliwe do wyrównania. Co prawda tu są porównania 2 vs 4 suby, ale pogląd masz.

SUBY.jpg

Niżej dwa suby vs jeden. Jaśniejszy wykres to dwa na froncie. Także widzisz, nawet dwoma można sobie pogorszyć pewne sprawy jak jesteśmy ograniczeni przez aranżację salonu. A dwa suby w innym ustawieniu to patrz powyżej, zupełnie co innego.

suby.jpg

Budżet masz 3000zł, do 30m2 nie kupisz w tej kasie dwóch dobrych subów, bądźmy realistami. Jeden, i to zupełnie przeciętny to tak.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SVS SB2000 ma sporo mniej możliwości w kinie niż PB2000 stąd taka różnica w cenie , 12" pod kino masz w miarę dobre POLK , KLIPSCH w okolicach 2500zł

DSP w svs jest dobre by zniwelować buczenie czy też taki wstępniak pod stereo , jednak dopiero odpowiednia kalibracja w ampli zrobi odczuwalną różnicę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Butler napisał:

Budżet masz 3000zł, do 30m2 nie kupisz w tej kasie dwóch dobrych subów, bądźmy realistami. Jeden, i to zupełnie przeciętny to tak.

No właśnie - to teraz pytanie który? 

 

10 minut temu, Kubakk napisał:

jednak dopiero odpowiednia kalibracja w ampli zrobi odczuwalną różnicę.

Co masz na myśli? Zakłądam - audyssey, fronty -> small, odcięcie wszystkiego na 80 Hz, coś jeszcze? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam Drzewososki napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę. Może właśnie dlatego warto wydać więcej na coś z bardziej rozbudowaną regulacją (SVS SB1000Pro lub podobne)? 

kalibracja nawet jeżeli będzie to niestety nie zrobi magii z Twojego pomieszczenia. To wymaga fizycznych zmian których nie zawsze da się dokonać. Owszem, ona jest w stanie pomóc ale nie rozwiąże wszystkich bolączek.

2 godziny temu, Adam Drzewososki napisał:

Tylko, że już przejrzałem forum (oraz 2 razy czytam posty w tym wątku) i nie widziałem propozycji dobrego nowego suba za 1 kPLN który da radę w takim pomieszczeniu.

bo nie zobaczysz niestety. Pamiętaj, że tutaj siedzą ludzie którzy wydają na te klocki dużo więcej kasy zatem ten punkt odniesienia jest trochę inny.

 

2 godziny temu, Adam Drzewososki napisał:

Może nie od razu. Tylko po co? Jak na razie nikt mnie nie przekonał, że 2 będą zawsze lepsze niż 1. Dodatkowo przy 2, przynajmniej 1 musi być bezprzewodowy a to kolejne kilkaset PLN... 

to Ci się nie zgra. Sub bezprzewodowy będzie miał opóźnienie względem tego na kablu.

 

2 godziny temu, Adam Drzewososki napisał:

Poważnie trzeba pisać jak działą mały, ultrabudżetowy subwoofer w dużym pomieszczeniu? 😉 Nie daje rady. Lepszy i przyjemniejszy bas jest z kolumn ale jest go zdecydowanie za mało do oglądania filmów. 

To już zależy kto pyta i kto ma jaki sprzęt. Ja uzupełniam sobie dźwięk z kolumn z subwooferem bo jest fizycznie niemożliwe dostać dobry niski bas z kolumn. Po prostu kolumny do stereo wymagają innego ustawienia niż subwoofer. Dodatkowo tam masz duży głośnik niskotonowy który ma za zadanie w krótkim odstępie czasu przepchnąć sporą ilość powietrza. Zazwyczaj dostajesz subwoofer gdzie moc wzmacniacza to od 150W w górę i to tylko na jeden głośnik. Jak zobaczysz w specyfikację amplitunerów czy wzmacniaczy, to dopiero naprawdę drogie sprzęty są w stanie dostarczyć tyle na kanał. Dla przykładu Twój Denon daje tylko 90W na kanał przy 8 omach przy wysterowanych dwóch kanałach. I to na kolumnę w której są co najmniej dwa głośniki! Dodaj do tego ustawienie o którym wcześniej wspomniałem i zrozumiesz w czym problem.

 

2 godziny temu, Kubakk napisał:

w 31m^2 wg mnie svs sb1000pro to będzie za mało , to już lepiej coś z klipscha ;)

według tego:

https://www.audioholics.com/loudspeaker-design/subwoofer-room-size

raczej nie będzie za mało.

 

27 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Coś zgrabniejszego niż Klipsch? 

jest mały niepolecany tutaj Klipsch R-8SW.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...