Skocz do zawartości

Spalił się mój Onkio TX-SR606


pzi1967

Recommended Posts

Po 15 latach mój Onkio TX-SR606 zjarał się. Kot go kochał bo grzał jak farelka 😏 ale wczoraj poszedł z niego ogień...😕 Widzę spalone jakieś podzespoły koło radiatorów. Nie wiem czy w ogóle próbować to naprawiać.

Rozglądam się za następcą.

Posiadam zestaw kolumn JBL 5.1 z serii E80 (fronty, centralny, tylne, subwoofer). TV Sony z eARC.

Amplituner używam głównie do kina dmowego.

Kiedyś łączyłem przez niego satelitę do TV ale ostatnio wszystko idzie ze smart TV i ampli głównie ma odtwarzać dźwięk z TV.

Polecicie coś przyzwoicie grającego ale nie z wysokiej półki cenowej ? Ten poziom jakości którą miałem dla mnie jest wystarczająca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, gdy patrzę na propozycje kolegów to 4,5 tys. na ampli trochę boli. Sądziłem za w 3 tys się zmieszczę 😕

Tak rozważam używany amplituner.

Oczywiście jako gadżeciarz chciałbym mieć wszystkie bajery ale jestem też auto-realistą i wiem że ja za bardzo później nie podniecam się detalami dźwięku. Szczególnie że mam też lekki problem zdrowotny że słuchem.

Salon gdzie sprzęt pracuje ma >35m, kamienną podłogę i nie regularny kształt. Nie da się też równomiernie rozstawić głośników a to wszystko sporo odbiera z jakości dźwięku.

Na początku bawię się ustawieniami a później "auto" i koniec. Ostatnio miałem zazwyczaj ustawione "All channel stereo" w tym starym ampli bo wydawało mi się najfajniejsze.

Taki ze mnie audiofil 😃

Po awarii pod TV podpiąłem tymczasowo mojego sondbara Polk Audio Magnifi Mini i jestem zaskoczony jak fajnie go słychać. Gdyby mi nie było szkoda kolumn porozstawianych w salonie to chyba bym poszedł w soundbara. Szczególnie że już nie używam satelity ani blu-ray. Teraz smart TV jest centrum rozrywki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pzi1967 napisał:

Sądziłem za w 3 tys się zmieszczę

3000zł to najtańsze amplitunery kosztują.

4 godziny temu, pzi1967 napisał:

Tak rozważam używany amplituner.

To może być lepszy kierunek jak budżet nie pozwala na więcej. Postaraj się o coś jeszcze na gwarancji. Jest tego trochę na OLX, poszperaj. Np:

https://www.olx.pl/d/oferta/sprzedam-amplituner-denon-avr-x2700h-dabba-m-CID99-IDSQ4JB.html

4 godziny temu, pzi1967 napisał:

Szczególnie że mam też lekki problem zdrowotny że słuchem.

Cooooo? Powtórz bo nie słyszę :D

4 godziny temu, pzi1967 napisał:

Ostatnio miałem zazwyczaj ustawione "All channel stereo" w tym starym ampli bo wydawało mi się najfajniejsze.

Taki ze mnie audiofil 😃

Ja też lubię all channel. Może nie zawsze, ale jak coś sobie ma plumkać w tle to super. Słuchaj jak lubisz.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

... Pytanie teraz o funkcjonalność. 606 był dość starym modelem. Czy coś nowego Ci się przyda czy nie...

TV-kę mam nową i z gniazdem eARC. To chciałbym wykorzystać bez jakichś dodatkowych konwerterów. Poprzednio musiałem łączyć po optyku.

Na bajerach sieciowych za bardzo mi nie zależy bo nie używam żadnych Tidali, Spotifajów itp. Co najwyżej mógłbym ze smartfona sobie coś przesłać żeby plumkało 😏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam Onkio TX-NR6100 ale przypominam sobie problemy swojego z HDMI.

Czy Onkio dalej ma problem z padającymi HDMI ? Swego czasu padaly jak muchy. Mój też był naprawiany. A łatwo naprawić nie było.

 

Byłem w Media Markt i jedyne co mają na żywo to Denon X1700H.

https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/amplituner-denon-avr-x1700h-dab

Zaletą tego sklepu jest że gdy mi co nie podpasuje to jest 30 dni na a zwrot.

Co sądzicie o tym ampli ?

Edytowano przez pzi1967
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pzi1967 napisał:

Czy Onkio dalej ma problem z padającymi HDMI ? Swego czasu padaly jak muchy. Mój też był naprawiany. A łatwo naprawić nie było.

główne problemy dotyczyły modeli z przed ery 4K.

Oczywiście nadal zdarzają się przypadki ale obecnie jest to w dużo większej mierze wina użytkowników - brak zapewnionej wentylacji.

 

Dnia 27.01.2023 o 09:04, pzi1967 napisał:

Mój w tym trybie pobierał 35W.

to jest dużo za dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten stand by brał tyle bo zapewne miałeś włączone pass thru. Te w starych modelach brały tyle. Teraz jest mniej ale to wciaż spore uzycie.

Ale chwilę chcesz tylko eARC ? po to aby podłączyć TV? I sterować jednym pilotem?

Bo optyk z TV da Ci pdoobną jakosć. eARC daje dzwięk w HD ale czy masz źrodło do tego?

Dlatego pytałem o funkcjoalnosć. Bo możesz kupić coś uzywanego co Ci wystarczy za ułamek ceny.

Denon x1700 fajna opcja. Ten z Amazona dobra cena.

Nowy X 1800 za drogi.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Ale chwilę chcesz tylko eARC ? po to aby podłączyć TV? I sterować jednym pilotem?

Bo optyk z TV da Ci pdoobną jakosć. eARC daje dzwięk w HD ale czy masz źrodło do tego?

Bardzo rzadko zmieniam sprzęt. Właściwie dopóki nie padnie to nie zmieniam wcale.

Dlatego wolałbym już mieć jakąś funkcję której może mi i zabraknąć za rok czy dwa.

Źródłem sygnału może być np mój NAS na którym mam kolekcję filmów (BD także).

Rozważam używkę ale w okolicy nie mogę nic dobrego znaleźć a wysyłkowo... za długo żyję nad Wisłą żeby zaufać :)

 

Panowie mamy pytanko do tych co odsłuchiwali lub mieli obydwie firmy.

Czy jest istotna i zauważalna różnica w odczuciach odbioru dźwięku pomiędzy Onkyo a Denonem (oczywiście z punktu słyszenia nie zaawansowanego odbiorcy) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Butler napisał:

X1700H też wyszedł sporo później po swoich starszych braciach. W sumie całe szczęście bo udało się tu już uniknąć wtopy z HDMI. Może X1800H również będzie z poślizgiem. 

Albo go w ogóle nie będzie.

x2700 miał jedno złącze 8K. 1700 przez to jak słusznie zauważyłeś wyszedł dużo później miał już 3.

Nie wierze aby w nim był Dirac.

Wiec nie bardzo wiem co by tam mozna zmienić. Ten nowy soft?

W sumie DRA 800 tez by wymagał aktualizacji może wejdą w parze. Są robione na tej samej bazie.

No ale poczekamy zobaczymy

7 minut temu, pzi1967 napisał:

Bardzo rzadko zmieniam sprzęt. Właściwie dopóki nie padnie to nie zmieniam wcale.

Dlatego wolałbym już mieć jakąś funkcję której może mi i zabraknąć za rok czy dwa.

Źródłem sygnału może być np mój NAS na którym mam kolekcję filmów (BD także).

Rozważam używkę ale w okolicy nie mogę nic dobrego znaleźć a wysyłkowo... za długo żyję nad Wisłą żeby zaufać :)

 

Panowie mamy pytanko do tych co odsłuchiwali lub mieli obydwie firmy.

Czy jest istotna i zauważalna różnica w odczuciach odbioru dźwięku pomiędzy Onkyo a Denonem (oczywiście z punktu słyszenia nie zaawansowanego odbiorcy) ?

No to słuszne podejście. W takim razie pasowało by coś nowszego na zaś.

Denon gra cieplej. Całe pasmo jest delikatnie przesunięte w obszar dolnych rejestrów. Onkyo gra żywiej, bardziej rozdzielczo. Może przez to nieco ostrzej.

Różnica jest odczuwalna.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem sprawdzić kolumny po awarii amplitunera. Podpiąłem je pod moją wierzę Sony a ty kupa...

Okazuje się że awaria amplitunera pociągnęła za sobą uszkodzenie jednego głośnika tylnego JBL E20.

Wkurzyłem się bo to jest cały zestaw JBL E-series i teraz mam problem z uzupełnieniem. 

Nie wiem czy nie lepiej kupić nowe dwa tyły ? Jak sądzicie co warto by było rozważyć na miejsce obecnych tyłów ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Aż tak staniały. Ehh.

To albo faktycznie taka podmianka albo oddajesz do serwisu co się stało. Bo zapewne strzeliło cos w zwrotnicy jeśli kolumna w ogóle nie gra. Nie będzie to droga naprawa.

Piotrek

Kolumna trochę gra ale cicho i do tego charczy.

Byłem w jednym serwisie i powiedziano mi że głośnik jest "zatarty" i zapewne spowodował to amplituner w momencie awarii.

Otworzyłem głośnik i faktycznie membrana nie ugina się w ogóle do środka kolumny pod naciskiem (co dzieje się w sprawnym głośniku). 

Membrana ma ruchomość ale można ją podnieść tylko do góry bo w dół żadnego ruchu i nawet czuć "lekkie stuknięcie" jakby o coś opierała się.

Edytowano przez pzi1967
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś cudem serwisantowi udało się jeszcze przywrócić do żywych mój sprzęt. 😲 😏

Kolumny niestety już nie. Kupiłem używki i czekam co przyjdzie.

Podłączyłem naprawiony ampli do smart TV (dźwięk z TV optykiem) i wykonałem poniższy test z YT.

Otóż gdy test nadaje kanał na surround to dźwięk słychać także na odpowiednimi (L-P) froncie. Tak jakby kolumny były sprzężone. Czy to kwestia tego testu, połączenia z TV czy czegoś jeszcze innego?

Test głośności robiony z menu ampli wysyła dźwięki poprawnie czyli na każdą kolumnę oddzielnie.

 

 

Edytowano przez pzi1967
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...