Skocz do zawartości

Dylemat z wyborem zestawu stereo


morfeusz

Recommended Posts

Witam, 

Chciałbym się ze wszystkimi serdecznie przywitać, jest to mój pierwszy post na tym forum. 

Mam dylemat. Moja kobieta zapragnęła poważniejszy sprzęt do słuchania muzyki, aby miała  z tego przyjemność. Ja nie siedzę w temacie audio, więc proszę o poradę i wyrozumiałość.  Poszukiwane są kolumny podstawkowe, wzmacniacz, dac, odtwarzacz sieciowy, więc  tidal,  spotify itp. w najlepszym stosunku ceny do jakości.  Dobrze  aby  można było w odtwarzaczu sieciowym umieścić listę ściągniętych plików muzycznych i później je puszczać (karta SD, dysk, pendrive itp).  Oczywiście połączenie lan, wifi, bluetooth, sterowanie za  pomocą telefonu itp., wszystkie potrzebne  kodeki, złącza i generalnie wszystko co będzie potrzebne a czego nie wiem.  Nie interesują mnie zamknięte systemy w odtwarzaczu sieciowym, które ograniczają instalację kodeków, aplikacji. Nie chciałbym w sprzęcie wąskiego gardła jak  np. niewystarczająca jakość  złącza do przepływu wysokiej jakości  sygnału, czy plików. Fajnie aby była opcja podłączenia  także telewizora do monitorów. Pokój, w którym ma stać sprzęt ma 20m2. 

Bez żadnego wcześniejszego przygotowania poszliśmy do okolicznego salonu TopHifi na  wstępny odsłuch, aby mieć punkt odniesienia.  Doradca zaproponował nam (o ile dobrze pamiętam) 3 komplety monitorów:  

Bowers & Wilkins 606 S2, 

ELAC Debut 2.0 B6.2, 

Indiana Line Tesi 261. 

Monitory  były napędzane wzmacniaczem Ratel A11 Tribute, źródło  Bluesound  Powernode. Jakie wrażenia? Indiana line, to granie bez wyrazu, ściśnięte, Elac lepiej, przyzwoicie, choć jakoś  płasko. B&W zostawił konkurencję daleko w tyle.  Odczucia jak na koncercie, przekaz bezpośredni, przestrzenny, dynamiczny, powodujący emocje, dreszcze - wstępnie faworyt. 

Budżet początkowy  był około 4 tys. ale po wrażeniach z  606 S2 w komplecie z Ratel A11 wzrósł do 5,5 tys. Ale dodając do tego dac i streamer sieciowy pewnie jeszcze wzrośnie. 

Jaki dylemat? Monitory Bowers & Wilkins 606 S2 jak na pierwszy odsłuch robią wrażenie., ale po przyjściu z salonu do domu i przeczytaniu  całkowicie skrajnych opinii w internecie chciałbym je  jeszcze porównać z czymś innym wartym uwagi.  Tak, są one jasne i zastanawiam się, czy po paru godzinach słuchanie ich nie będzie męczące. Jakieś ciekawe propozycje? 

Jest promocja na B&W  706 S2 i 707 S2. W porównaniu z 606 S2 słychać wyraźną różnicę? 

W internecie przewija się Elac  Debut Reference B6,  Carina BS243.4,  Kew Ls50, czy polskie budżetowe kolumienki  Pylon Pearl Monitor. Czy są warte uwagi? 

Zastanawiam się nad tym wzmacniaczem. Czy jest to killer w swojej cenie, czy można coś równie dobrego a najlepiej jeszcze tańszego dostać? 

Używki  w idealnym stanie na cały ten sprzęt też biorę pod uwagę. 

Czy podpięcie starego odtwarzacza DVD Samsung  HD-860 pod ten zestaw, aby odtwarzać CD będzie w znacznym stopniu obniżało jakość dźwięku? 

Ma takie jeszcze pytanie. W Ratel A11 Tribute jest bluetooth. Po co on tam jest, skoro np. przekazywanie plików z telefonu  i tak  przechodzi przez DAC. 

Za ewentualną pomoc z góry dziękuję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, morfeusz napisał:

Oczywiście połączenie lan, wifi, bluetooth, sterowanie za  pomocą telefonu itp., wszystkie potrzebne  kodeki, złącza i generalnie wszystko co będzie potrzebne a czego nie wiem.  Nie interesują mnie zamknięte systemy w odtwarzaczu sieciowym, które ograniczają instalację kodeków, aplikacji. Nie chciałbym w sprzęcie wąskiego gardła jak  np. niewystarczająca jakość  złącza do przepływu wysokiej jakości  sygnału, czy plików. 

Z jednej strony piszesz, że się nie znasz, a z drugiej stawiasz bardzo konkretne wymagania. Zasadniczo, nie licząc minikomputerów, to w audio nie ma systemów otwartych, które umożliwiają instalację brakujących kodeków i aplikacji. Demonizujesz zatem odtwarzacze sieciowe. Jak producent poważnie podchodzi do tematu, to zapewnia praktycznie wszystko czego potrzebujesz. Jest kilka rozwijanych od lat systemów, którym można zaufać.

Po drugie, jak zamierzasz ten sprzęt u siebie ustawić? Może wrzuć zdjęcie lub szkic? Nie wszystko w każdym ustawieniu zagra. Warunki lokalowo-akustyczne mogą mieć znaczenie przy doborze kolumn.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Fantomas napisał:

Dziękuję za odzew.

Rozumiem, że A12 różni się tylko  od A11  większą o 10 W mocą i ceną?  Czy 10 W różnicy to przepaść w wzmacniaczach? 

W przypadku wzmacniacza skoro jest nowy jest mały problem, ale kolumny jednak fajnie byłoby aby obejrzeć wcześniej i  przesłuchać. Mieszkam w Białymstoku i jeżdżenie specjalnie  w miejsce, z którego są sprzedawane, to jak wyprawa do Warszawy z Białegostoku. 

5 godzin temu, Kraft napisał:

Z jednej strony piszesz, że się nie znasz, a z drugiej stawiasz bardzo konkretne wymagania. Zasadniczo, nie licząc minikomputerów, to w audio nie ma systemów otwartych, które umożliwiają instalację brakujących kodeków i aplikacji. Demonizujesz zatem odtwarzacze sieciowe. Jak producent poważnie podchodzi do tematu, to zapewnia praktycznie wszystko czego potrzebujesz. Jest kilka rozwijanych od lat systemów, którym można zaufać.

Po drugie, jak zamierzasz ten sprzęt u siebie ustawić? Może wrzuć zdjęcie lub szkic? Nie wszystko w każdym ustawieniu zagra. Warunki lokalowo-akustyczne mogą mieć znaczenie przy doborze kolumn.

 

Nie mam doświadczenia, ale trochę poczytałem o tym. Wiem ilu ludzi narzeka na takie sprzęty i obsługujące aplikacje, że są niedopracowane. Mówię oczywiście o tych tańszych, bo z Bluesound  Powernode myślę, że nie ma większych problemów, ale i cena jest odpowiednia. 

Tak, czytałem o Dophile i malince, który obsługuje Volumio. Ale  jeżeli ktoś w tym  temacie nie siedzi, to nawet ogarniętym w temacie audio ciężko u używać tego bezproblemowo.  Ale może są jakieś gotowce?

Plan pokoju:

 

Plan pokoju.png

Edytowano przez morfeusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, morfeusz napisał:

Plan pokoju:

Nie wiem, jak chcesz to ustawić. Może wrzucisz jeszcze zdjęcie ściany, gdzie ma się znaleźć sprzęt?

No to jak masz zaufanie do BluOS to spróbuj zestawu POWERNODE EDGE + 606 S2 Anniversary.

Albo Yamaha MusicCast WXA-50 + 606, lub NAD C338 + 606 lub Rotel A11 + WiiM Mini + 606. Myślę, że z każdej opcji możesz być zadowolony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeciwnej stronie sofy stoi szafka z telewizorem. Po obu stronach szafki stoi kredens i komoda. Rozsunę komodę i  kredens, zrobię miejsce po obu stronach szafki,  telewizor zawieszę na ścianie. Monitory będą stały na podstawkach. 

Nie powiedziałem, że mam zaufanie do BluOS  , sugeruje się po opiniach. W salonie też tego używali. Ale cenowo nie jest tak wcale różowo. I średnio mam zaufanie do takich combo. Wolę zestaw złożony z komponentów oddzielnie. Więcej możliwości, lepsza jakość, jeżeli coś się psuje, to nie wszystko. 

 

Dzięki  za propozycje, poczytam o tym co zaproponowałeś. 

Edit.  Może jeszcze jakieś propozycje monitorów wartych rozważenia? Chcę jeszcze raz iść na odsłuch i porównać 606 z innymi.

Edytowano przez morfeusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, morfeusz napisał:

Rozsunę komodę i  kredens, zrobię miejsce po obu stronach szafki, 

Kolumny powinny być u Ciebie rozsunięte na ok. 2,5 m (lub trochę więcej). No i odsunięte od ściany za nimi (najlepiej tak na 70-80 cm licząc od ściany do przedniej ścianki kolumn).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kraft napisał:

Kolumny powinny być u Ciebie rozsunięte na ok. 2,5 m (lub trochę więcej). No i odsunięte od ściany za nimi (najlepiej tak na 70-80 cm licząc od ściany do przedniej ścianki kolumn).

 

Kolega też mi mówił że min 2,5 m, ale w sklepie doradca powiedział, że 1,5 m. Nic mu wcześniej nie mówiłem o rozmieszczeniu , aby nie wciskał mi fałszywej propagandy.  

Więc może po zewnętrznych stronach komody i kredensu?  Koło okna jest miejsce, z drugiej strony także. Ale odległość monitorów trochę może się różnic od  kanapy. Od strony będzie bliżej, od strony drzwi będzie stała dalej.  Może tragedii nie będzie jeżeli będzie różny rozstaw?

Ok, dzięki, poczytam o Usher S-520

Edytowano przez morfeusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, morfeusz napisał:

Kolega też mi mówił że min 2,5 m, ale w sklepie doradca powiedział, że 1,5 m. Nic mu wcześniej nie mówiłem o rozmieszczeniu , aby nie wciskał mi fałszywej propagandy.  

Więc może po zewnętrznych stronach komody i kredensu?  Koło okna jest miejsce, z drugiej strony także. Ale odległość monitorów trochę może się różnic od  kanapy. Od strony będzie bliżej, od strony drzwi będzie stała dalej.  Może tragedii nie będzie jeżeli będzie różny rozstaw?

Ok, dzięki, poczytam o Usher S-520

Jedna kolumna między TV a brązową komodę. Druga za biała komoda wysunięta troche bardziej i skierowana w miejsce odsłuchu i bedzie Pan zadowolony, A tak naprawdę, to sam o tym musisz zdecydować droga eksperymentalną. Jak Ci najlepiej zabrzmi tak sobie ustawisz. Tu nie ma dogmatów. Są tylko zwyczaje. Howgh!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdź na odsłuch poza salon Top HiFi. Bedziesz miał wiekszy wybór

Tak seria 7 mimo że wciąż gra sucho i dokładnie to nei jest tak kłująca jak 6 w Bowersach.

To brzmienie jest lepsze.

ELAC B6.2 sa w bardzo niskiej cenie. To świetne monitory. chodź mozna lepiej w wyższej cenie.

Odsluchaj jeszcze coś będziesz bliższy wyboru po prostu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 5.02.2023 o 03:23, morfeusz napisał:

Witam, 

Chciałbym się ze wszystkimi serdecznie przywitać, jest to mój pierwszy post na tym forum. 

Mam dylemat. Moja kobieta zapragnęła poważniejszy sprzęt do słuchania muzyki, aby miała  z tego przyjemność. Ja nie siedzę w temacie audio, więc proszę o poradę i wyrozumiałość.  Poszukiwane są kolumny podstawkowe, wzmacniacz, dac, odtwarzacz sieciowy, więc  tidal,  spotify itp. w najlepszym stosunku ceny do jakości.  Dobrze  aby  można było w odtwarzaczu sieciowym umieścić listę ściągniętych plików muzycznych i później je puszczać (karta SD, dysk, pendrive itp).  Oczywiście połączenie lan, wifi, bluetooth, sterowanie za  pomocą telefonu itp., wszystkie potrzebne  kodeki, złącza i generalnie wszystko co będzie potrzebne a czego nie wiem.  Nie interesują mnie zamknięte systemy w odtwarzaczu sieciowym, które ograniczają instalację kodeków, aplikacji. Nie chciałbym w sprzęcie wąskiego gardła jak  np. niewystarczająca jakość  złącza do przepływu wysokiej jakości  sygnału, czy plików. Fajnie aby była opcja podłączenia  także telewizora do monitorów. Pokój, w którym ma stać sprzęt ma 20m2. 

Bez żadnego wcześniejszego przygotowania poszliśmy do okolicznego salonu TopHifi na  wstępny odsłuch, aby mieć punkt odniesienia.  Doradca zaproponował nam (o ile dobrze pamiętam) 3 komplety monitorów:  

Bowers & Wilkins 606 S2, 

ELAC Debut 2.0 B6.2, 

Indiana Line Tesi 261. 

Monitory  były napędzane wzmacniaczem Ratel A11 Tribute, źródło  Bluesound  Powernode. Jakie wrażenia? Indiana line, to granie bez wyrazu, ściśnięte, Elac lepiej, przyzwoicie, choć jakoś  płasko. B&W zostawił konkurencję daleko w tyle.  Odczucia jak na koncercie, przekaz bezpośredni, przestrzenny, dynamiczny, powodujący emocje, dreszcze - wstępnie faworyt. 

Budżet początkowy  był około 4 tys. ale po wrażeniach z  606 S2 w komplecie z Ratel A11 wzrósł do 5,5 tys. Ale dodając do tego dac i streamer sieciowy pewnie jeszcze wzrośnie. 

Jaki dylemat? Monitory Bowers & Wilkins 606 S2 jak na pierwszy odsłuch robią wrażenie., ale po przyjściu z salonu do domu i przeczytaniu  całkowicie skrajnych opinii w internecie chciałbym je  jeszcze porównać z czymś innym wartym uwagi.  Tak, są one jasne i zastanawiam się, czy po paru godzinach słuchanie ich nie będzie męczące. Jakieś ciekawe propozycje? 

Jest promocja na B&W  706 S2 i 707 S2. W porównaniu z 606 S2 słychać wyraźną różnicę? 

W internecie przewija się Elac  Debut Reference B6,  Carina BS243.4,  Kew Ls50, czy polskie budżetowe kolumienki  Pylon Pearl Monitor. Czy są warte uwagi? 

Zastanawiam się nad tym wzmacniaczem. Czy jest to killer w swojej cenie, czy można coś równie dobrego a najlepiej jeszcze tańszego dostać? 

Używki  w idealnym stanie na cały ten sprzęt też biorę pod uwagę. 

Czy podpięcie starego odtwarzacza DVD Samsung  HD-860 pod ten zestaw, aby odtwarzać CD będzie w znacznym stopniu obniżało jakość dźwięku? 

Ma takie jeszcze pytanie. W Ratel A11 Tribute jest bluetooth. Po co on tam jest, skoro np. przekazywanie plików z telefonu  i tak  przechodzi przez DAC. 

Za ewentualną pomoc z góry dziękuję. 

606 s2 są jasne, i przy dłuższym odsłuchu mnie bardzo męczyły, ale ja słuchałem ich z Yamahą rn803d😀

po zestawieniu ich z cieplejszym wzmacniaczem było naprawdę fajnie, grały przyjemnie z Magnat mr780, magnat ma900, Torus 5060 i Rega Elex mk4. Finalnie została ze mną Rega a bowersy wymieniłem na monitor audio silver 100.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2023 o 15:14, morfeusz napisał:

Jakiś przykład lepszych  i droższych? 

Posłuchaj KEF R3 Meta, jak dodatkowo kobieta zobaczy w niebieskim to spokojnie budżet się zwiększy :)

Są też teraz w promocji Fyne 500sp w białym kolorze, zupełnie inne granie

Edytowano przez Dzieńdoberek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...