Skocz do zawartości

ATMOS 5.1.2 - pomoc przy zakupie głośników instalacyjnych


Zdziszek

Recommended Posts

Cześć,

mam gorącą prośbę o pomoc w zakupie głośników instalacyjnych do systemu atmos. Ze swojej strony znalazłem coś takiego, zastanawiam się czy jest sens dokładać, skoro będą to tylko (a może i aż) głośniki sufitowe. Planuję obniżyć sufit na 12cm.

Ta konstrukcja jest gotowa i nie wymaga żadnych dodatkowych skrzynek z MDF:

Heco Ambient 11F cena około 700 zł/szt. Niestety nie znalazłem nic podobnego okrągłego :/

Przeglądałem wątek na forum i przewijały się dodatkowo Dali Phantom E 50

Znalazłem takie coś na Amazon, natomiast budżet drenuje razy 2 ze względu na dedykowane skrzynki (same głośniki 850zł/szt., z obudową 600 zł/szt. daje to razem 1450zł/szt.)
https://www.amazon.pl/gp/aw/d/B09RPBPVSZ/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A29YX2W9KJ4TX7&psc=1

m2 płyty meblowej to około 50 zł

pianka pierwsza oferta z brzegu 60zł 
 https://allegro.pl/oferta/pianka-akustyczna-mata-wygluszajaca-200x100-3-cm-6758161711?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=YjIxYWZmMDUtNjU0ZC00YTgwLWI2NjEtNzVjNzRjODEwZTBiAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=622e0935-e135-41e9-a5ad-97501b22f80d

Więc chyba najlepiej zrobić samemu, w oparciu o wymiary z hide audio
https://hide-audio.pl/category/obudowy-dali-phantom-e-50-glosnik-instalacyjny

Albo trzymać się gotowych.


Dajcie znać jakie jest wasze zdanie na ten temat.

Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj Ty szukasz instalacyjnych do zabudowy czy nie?

Bo jeśli to ma być na ściane/ na sufit to lepiej kupic gotowy produkt jak te Heco Ambient / Klipsch 240/140D / albo Monitor audio soundframe.

Bo to będzie spoko wyglądać też. Te robione obudowy moga wyglądac finalnie słabiej. Jak je się daje do sufitu podwieszanego to wtedy spoko.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup normalne głośniki do zabudowy, zamocuj je w płycie gipsowej jak mówi instrukcja, wypełnij wcześniej wolną przestrzeń w suficie wełną mineralną i nie baw się w obudowy. Mój kuzyn ma zdrową polewkę jak to widzi w amatorskich domowych instalacjach (ze mnie też), a instaluje kina u hamburgerów ponad 20 lat. Narobisz się z mocowaniem, podwoi Ci ona praktycznie koszt instalacji, a korzyści z sumie zero - oprócz dobrego samopoczucia że masz obudowy DIY w suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Kup normalne głośniki do zabudowy, zamocuj je w płycie gipsowej jak mówi instrukcja, wypełnij wcześniej wolną przestrzeń w suficie wełną mineralną i nie baw się w obudowy. Mój kuzyn ma zdrową polewkę jak to widzi w amatorskich domowych instalacjach (ze mnie też), a instaluje kina u hamburgerów ponad 20 lat. Narobisz się z mocowaniem, podwoi Ci ona praktycznie koszt instalacji, a korzyści z sumie zero - oprócz dobrego samopoczucia że masz obudowy DIY w suficie.

To wracamy do pytania które zadałem na początku. Jakie instalacyjne do zabudowy? Jakieś alternatywy dla tych Dali Phantom E 50?

Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zrobienie obudowy na własną rękę - nie mam z tym problemu. Jest do ogarnięcia.
@Piotr Sonido - seria CP wygląda super

@maciek72 - świetny patent, pianka niskoprężna nie narobi żadnych problemów.

2 pytania - generalnie czy ma to jakieś znaczenie jakie te głośniki efektowe wybiorę - w sensie Dali Phantom E50, Monitror Audio CP-CT150 czy jakieś z oferty np. Klipsch? Budżet powiedzmy 2K za komplet. Nie wiem czy jest sens aż tak przekminiać.

2 rzecz - rzućcie okiem na mój sufit podwieszany. Jest to zwykły salon (nie adaptowany pod salę kinową) otwarty na jadalnię:

W częśći rozrywkowej zaznaczonej na żółto planuję sufit wypełnić wełną 12cm, w części "jadalnej" sufit pozostawię pusty bez wypełnienia. (strop jest betonowy, sufity podwieszane robię ze względu na oświetlenie). Czy może nawet nie ma sensu dawać wełny w części gdzie będzie TV i kono domowe.

Dajcie znać czy macie jakieś uwagi.

 

image.png.9bb9c9f4d86e86336131bc11b19442a8.png

 

image.png.4d37e7f080397cbb36b7dafe2505d054.png

 

image.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosując wełny mineralnej w suficie ryzykujesz rezonanse z sufitu, osobiście dałbym wypełnienie po całości. Nie wiem na jakich poziomach byś chciał używać kina więc nie napiszę że to mus, ale tu sama akustyka pomieszczenia się polepszy, generalnie same plusy. Składając profile nie zapomnij o przekładkach i taśmach akustycznych. Koszt niewielki, ale dźwięk nie będzie tak mocno nosiło po sąsiednich pomieszczeniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj po całości . Podkładki nie zaszkodzą i nie pomogą :)

Dokręcenie płyty k/g i ciężar robi swoje .

Ale , będzie bardziej audiofilsko :)

Przemyśl temat z ciężkimi ozdobnymi zasłonami , aby na czas seansu oddzielić cześć salonową od jadalni i kuchni.

Odczujesz poprawę w akustyce .

Może coś wysuwanego w słupku przy TV i drugi słupek przy WC . Szyna lub lina stalowa  pod belką . To także można zabudować .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Zdziszek napisał:

2 pytania - generalnie czy ma to jakieś znaczenie jakie te głośniki efektowe wybiorę - w sensie Dali Phantom E50, Monitror Audio CP-CT150 czy jakieś z oferty np. Klipsch? Budżet powiedzmy 2K za komplet. Nie wiem czy jest sens aż tak przekminiać.

No ma znaczenie. One graja delikatnie inaczej. Pytanie czy to wyłapiesz. Klipsch i Monitor audio to jasniejsze brzmienie. Klarowne. Dali gra bardziej średnicą. Jest łagodniejsze.

Szeroki masz ten wypoczynek.

Siedzi tam ktoś z przy prawej krawędzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Szeroki masz ten wypoczynek.

Nie tyle wypoczynek szeroki, co to, że w miejscu kominka powinnien stać głośnik. Ja osobiście zrezygnowałem z budowy kominka, co jakieś cztery lata później okazało się proroczym posunięciem i w jego (niedoszłym) miejscu stoi właśnie prawy frontowy 🙂

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No ma znaczenie. One graja delikatnie inaczej. Pytanie czy to wyłapiesz. Klipsch i Monitor audio to jasniejsze brzmienie. Klarowne. Dali gra bardziej średnicą. Jest łagodniejsze.

Szeroki masz ten wypoczynek.

Siedzi tam ktoś z przy prawej krawędzi?

Szeroki. Jeszcze nikt nie siedzi bo wykańczam dopiero, ale skrajne miejsca raczej pod gości tylko (2+2 here). Teraz mam stereo postawione na Elac i jestem zadowolony. Co do kona możliwe, że albo zostanie Elac, albo KEF wjedzie. Nie wiem jeszcze. Stąd pytanie o to, jaki sufitowy.

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Nie tyle wypoczynek szeroki, co to, że w miejscu kominka powinnien stać głośnik. Ja osobiście zrezygnowałem z budowy kominka, co jakieś cztery lata później okazało się proroczym posunięciem i w jego (niedoszłym) miejscu stoi właśnie prawy frontowy 🙂

Doprecyzowując. Kominka nie będzie, zostanie ściana pokryta w całości półką na książki (trochę mi dźwięk rozproszy przy okazji). Widać to na tym zdjęciu:

image.png.43b1c70f061fccd683f7a8bdfa1dc131.png

Co do miejsca na przód prawy efektowy - jest już za późno, wprawdzie nie mam jeszcze podłogi położonej, ale raczej nie mam jak poprowadzić kabli w to miejsce :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Zdziszek napisał:

Co do miejsca na przód prawy efektowy - jest już za późno, wprawdzie nie mam jeszcze podłogi położonej, ale raczej nie mam jak poprowadzić kabli w to miejsce :/

Sufitem, a potem po tej ściance. Za późno to było u mnie - nie obyło się bez kucia tynków (4-letnich) 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Zdziszek napisał:

Trochę to skomplikowane, bo tutaj zostaje goły beton na suficie

Acha, to zmienia skalę trudności. A w ogóle to jakiej szerokości jest ta ścianką telewizyjna? Wydaje się, że poza TV na szerokość to niewiele tam się zmieści. Ale cóż, salon rządzi się swoimi prawami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, przemeklbn napisał:

Nie tyle wypoczynek szeroki, co to, że w miejscu kominka powinnien stać głośnik. Ja osobiście zrezygnowałem z budowy kominka, co jakieś cztery lata później okazało się proroczym posunięciem i w jego (niedoszłym) miejscu stoi właśnie prawy frontowy 🙂

Czekaj czekaj. To on stoi tam gdzie miał być kominek czyt am gdzie namalowałeś?

Poczekaj moment, bo piszesz za kolegę?

Weź sobie te gotowe Monitor audio w obudowach zamkniętych i już.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

wydaje mi się, że głośniki w tym układzie zostaną. Tak jak mówiłem, nie bardzo mam jak poprowadzić przewody w stronę ścianki zaznaczonej na czerwono.

W dodatku rozważam nadal opcję (nie wiem czy nie przekombinowuję) aby do amplitunera w późniejszym czasie dołożyć wzmacniacz stereo i fronty P/L użyć do słuchania muzyki. 

image.png.e80230f9f03ea47b111d6b69026cec8c.png

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...