Skocz do zawartości

rca a stare głośniki


Jacek Placek

Recommended Posts

Helo, mocno laickie pytanie - mam głośniki z wtykami jak na zdjęciu (konkretnie to Technics SH-EH570, wtyki są oznaczone hi/low frequency), czy da się je połączyć z jakimś bardziej współczesnym wzmakiem z wyjściem RCA? Czy wystarczy zwykły kabel, który z jednej strony ma zwykłą jedną bananę a z drugie bi-wiring i po prostu rozebrać końcówki po tej drugiej stronie (ewentualnie może jest jakiś gotowy kabelek, którego nie trzeba konfekcjonować/dekonfekcjonować) czy trzeba coś bardziej kombinować?

 

image.png.b9ebf027eadb10d216d06c25a853f071.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jacek Placek napisał:

Technics SH-EH570, wtyki są oznaczone hi/low frequency), czy da się je połączyć z jakimś bardziej współczesnym wzmakiem z wyjściem RCA?

O jakim współczesnym wzmacniaczu myślisz? 

Czy dobrze rozumiem że chcesz podłączyć swoje kolumny pod wyjście RCA tylko po co? Z tego co kojarzę to tak podłączamy subwoofer aktywny, niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę? Naprawdę ciężko zrozumieć twoje pytanie????

Edytowano przez PaWski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O jakim współczesnym wzmacniaczu myślisz? 

No w zasadzie o dowolnym, który ma wyjście RCA ;) Pierwszy lepszy przykład z brzegu, np. jakiś Audiolab 6000A itp.

Na razie nie chcę tylko pytam czy można. Jeśli się dowiem, że można i jak to może będę chciał, jeśli nie można to nie będę chciał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

Ok. ustawisz wzmak na 6 ohm

Hm, to się gdzieś ustawia? Tzn. chyba są wzmacniacze gdzie faktycznie można wybrać impedancję, ale myślałem, że przeważnie to po prostu się podłącza to co się ma, czy to jest 4 czy 6 czy 8 ohmów, byle by tylko się mieścić w specyfikacji.

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

teoretycznie nic nie powinno się  spalić

Pożyjemy zobaczymy ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na wzmacniaczu jest przełącznik do zmiany impedancja to zawsze rob tak żeby kolumny nie miały mniej Ohm niż wzmacniacz. Jak na  wzmacniaczu będzie np 4 Ohm a kolumny będą miały 8 Ohm to nic się nie stanie. Jeśli na wzmacniaczu będzie napisane tylko 8 Ohm to kolumny z niższa impedancja możesz podlaczyc ale graj z głową i sprawdzaj czy wzmacniacz się nie przegrzewa bo możesz doprowadzić do jego uszkodzenia choć większość ma zabezpieczenia i się po prostu wylaczy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie co wy w ogóle piszecie, przecież autor tematu nie może sobie tych kolumn podłączyć do byle jakiego wzmacniacza!!
Są to kolumny bez zwrotnic! One muszą pracować ze wzmacniaczem technicsa do którego zostały przygotowane.
W tym technics-ie są 4 wzmacniacze, 2 mocniejsze napędzają woofery i 2 słabsze średniaka i tweeter, tam jest podział aktywny a nie jak w większości kolumn pasywny.
Jeżeli autor chce podpiąć te kolumny to trzeba chociaż jakiekolwiek pomiary zrobić, zerknąć do środka czy jest tam choćby jakiś kondensatorek na tweeter i średniotonowy ciąć chociaż kondensatorem ze 100uF żeby nie dostawał pełnego pasma od dołu..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor robi to co ja (i pewnie wiekszosc za mlodu) 20 lat temu. Podpina wszystko pod wszystko. Ja kiedyś zrobiłem tube basowa z głośnika 30cm i podłączyłem pod stary wzmacniacz Diory do lewego plusa i prawego minusa bo normalnie miałem już podłączone kolumny od wieży samsunga. Tuba nie miała żadnej zwrotnicy tylko głośnik. Łoila jak głupia i wszystko grało. @Bartek_86 Ty podchodzisz do tematu profesjonalnie a autor ma fantazje 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Artur Charicki napisał:

Autor robi to co ja (i pewnie wiekszosc za mlodu) 20 lat temu. Podpina wszystko pod wszystko. Ja kiedyś zrobiłem tube basowa z głośnika 30cm i podłączyłem pod stary wzmacniacz Diory do lewego plusa i prawego minusa bo normalnie miałem już podłączone kolumny od wieży samsunga. Tuba nie miała żadnej zwrotnicy tylko głośnik. Łoila jak głupia i wszystko grało. @Bartek_86 Ty podchodzisz do tematu profesjonalnie a autor ma fantazje 🙂

Jeżeli podpiąłeś do " lewego plusa i prawego minusa" to i tak ta Twoja tuba była podpięta pod lewy kanał tej diory bo minusy są wspólne :D więc nic nie osiągnąłeś no chyba że psychiczne podejście że podwoiłeś moc jak we wzmacniaczach samochodowych się robi łącząć w bridge :D


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek_86 napisał:

Ludzie co wy w ogóle piszecie, przecież autor tematu nie może sobie tych kolumn podłączyć do byle jakiego wzmacniacza!!
Są to kolumny bez zwrotnic! One muszą pracować ze wzmacniaczem technicsa do którego zostały przygotowane.
W tym technics-ie są 4 wzmacniacze, 2 mocniejsze napędzają woofery i 2 słabsze średniaka i tweeter, tam jest podział aktywny a nie jak w większości kolumn pasywny.
Jeżeli autor chce podpiąć te kolumny to trzeba chociaż jakiekolwiek pomiary zrobić, zerknąć do środka czy jest tam choćby jakiś kondensatorek na tweeter i średniotonowy ciąć chociaż kondensatorem ze 100uF żeby nie dostawał pełnego pasma od dołu..

O właśnie o jakąś taką ekspertyzę mi chodziło, jak rozumiem, bez jakichś dodatkowych checków to jest ryzyko, że albo się coś zjara albo po prostu będzie kupa zamiast dźwięku? W takim wypadku oczywiście moje kombinowanie traci sens

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...