Skocz do zawartości

Monitor audio silver 7g FX - lokalizacja


Gie-de

Recommended Posts

Kupiłem kolumny Monitor audio silver 7g FX, które będą grały jako surround w systemie 5.1. W przyszłości planuję rozbudowę o kolumny atmos. Na której ścianie najlepiej je zawiesić skoro kanapę mam z każdej strony dosuniętą do ścian? i jak daleko od narożników? Widziałem, że niektórzy wieszają na tylnej, a inni na bocznych ścianach. Jak by miały wisieć na bocznych to zastanawiam się czy będzie odczuwalny efekt za plecami i czy nie będą się w przyszłości gryźć z górnymi atmosami bo podobno powinny wisieć dość wysoko?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już przekopałem internety, ale niestety wszędzie było o tym, że można zarówno z tyłu jak i z boku. Niby z boku lepiej, ale co wtedy z odczuciami dźwięku z za pleców i jak to będzie się zgrywać z atmosami? Odległości od narożników też nigdzie nie znalazłem.

Podeślij link, może będzie coś więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surround wiesza się po bokach na wysokości odsłuchu.

Jak nie masz innej opcji to za Tobą na ścianie, ale przy dołożeniu Atmosów robi się bajzel. Jednej strony musisz je dać wyżej by nie były przy samej głowie, z drugiej strony jak dasz wyżej to będą się gryźć z głośnikami w suficie. Masz w planach Atmos z systemem 5.1.2, to surround tylko po bokach.

42 minuty temu, Gie-de napisał:

co wtedy z odczuciami dźwięku z za pleców i jak to będzie się zgrywać z atmosami? Odległości od narożników też nigdzie nie znalazłem.

Jak to co? Rozbuduj system na 7.1, będziesz mieć tylne surround i dźwięk zza pleców. Ale kanapę odsuwasz kilkadziesiąt centymetrów do przodu. Nie ma co tu wymyślać, chcesz kino to takie są realia. Odległości od głośników do najbliższego miejsca odsłuchu to referencyjnie jest najmniej 1m, a zalecane powyżej 1,5m.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny w trybie dipolarnym podobno mogą być umieszczone bardzo blisko miejsca odsłuchu, tyle że 60cm nad uchem. Podobno dają złudzenie dużo większego pomieszczenia odsłuchowego niż jest w rzeczywistości. Nie mogę z kanapą odstawić się od ściany, dlatego decyzja padła na ten typ kolumn.

Może ktoś ma zamontowane dokładnie te kolumny i może się wypowiedzieć. Niestety podobno doświadczenia z normalnymi surroundami nijak się mają do tych kolumn, gdyż tych nie można umieszczać na wysokości odsłuchu, tzn. można ale efekt będzie mizerny.

Edytowano przez Gie-de
Nowa myśl.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gie-de napisał:

podobno

Za dużo czytasz marketingowej papki 😉 Dolby widzi to tak jak poniżej. A jak je ustawisz to już Twój wybór, pytasz na forum audio to odpowiedź dostałeś. Bipole/dipole montuje się na tylnej ścianie wyłącznie warunkowo przy braku możliwości ustawienia ich po bokach. I jeśli muszą być za Tobą, no to oczywiste że muszą być wówczas wyżej bo byś je miał zaraz za głową. I nie pytaj o dźwięki za Tobą... Podstawowy kanał surround odpowiada przede wszystkim za dźwięki otoczenia z prawej i lewej strony, a nie z tyłu. 

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gie-de napisał:

Te kolumny w trybie dipolarnym podobno mogą być umieszczone bardzo blisko miejsca odsłuchu, tyle że 60cm nad uchem. Podobno dają złudzenie dużo większego pomieszczenia odsłuchowego niż jest w rzeczywistości. Nie mogę z kanapą odstawić się od ściany, dlatego decyzja padła na ten typ kolumn.

Może ktoś ma zamontowane dokładnie te kolumny i może się wypowiedzieć. Niestety podobno doświadczenia z normalnymi surroundami nijak się mają do tych kolumn, gdyż tych nie można umieszczać na wysokości odsłuchu, tzn. można ale efekt będzie mizerny.


Ja mam wersje 6g zamontowaną na tylnej ścianie i kanapę również dosuniętą do ściany. Odległość od miejsca odsłuchu to 140cm na wysokości czubka głowy, siedząc. Dokładnie taka sama wysokość jak poprzednich monitorów. Obecnie przełączone na bipol. Próbowałem również dipol i faktycznie efekt jest dużo szerszy ale jak dla mnie było to zbyt szerokie, kwestia gustu. Zapewne Piotrek Sonido jutro rano ci odpisze, on montował wielokrotnie u klientów i efekt był zadowalający. Ja mam tylko 5.1, inna sprawa u ciebie jak zamierzasz system rozbudować, może Piotrek coś więcej ci podpowie.

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda będę wieszał klipsch rp 502s za kanapą, ale raczej będę się stosował do zaleceń, aby próbować utrzymać granicę 1,5m  , sufit mam wysoki na 2,8 więc nie przewiduję kolizji głośników atmosowych z surround-owymi. 

brakuje tego 1m za kanapą i nie byłoby problemu :), a tak to trzeba kombinować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy... W przypadku samych surround sprawa jest prosta. Powieszone bipole/dipole na tylnej ścianie dobrze zagrają, nie szukajmy dziury w całym. Pozwalają się montować względnie dość blisko ucha, ogólnie jestem "za". Tak w ogóle to 5.1 do tej pory był bardzo swobodnie traktowany również przez samych instalatorów, łatwo znaleźć na necie bardzo fajne systemy 5.1 z głośnikami gdzieś przy spojeniach sufitu ze ścianą. Wrażenie taki set sprawiał, i nadal sprawia. Efekt otaczającego nas dźwięku jest spełniony.

Tylko że...

Mamy od kilku lat na rynku konsumenckim systemy dźwięku obiektowego które wprowadziły drugą warstwę - umownie nazwijmy je Atmos (bo jest jeszcze konkurencyjny DTS czy niszowy nieobiektowy Auro3D). Więc jeśli chcemy ten Atmos sobie sprawić, to nie możemy niemal w jednej linii mieć głośników od różnych kanałów. Bo tak to by wyglądało mając surround zaraz za plecami nad sobą, i głośnik w suficie. Prawidłowa instalacja tworzy wokół słuchacza bańkę, nadrzędnym celem jest wypełnienie jej równomiernie. Oznacza to że budując kino należy zwrócić uwagę na zachowanie zbliżonych odległości kątowych pomiędzy poszczególnymi kanałami. To jest bardzo prosta, ale i bardzo ważna zasada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Koledzy... W przypadku samych surround sprawa jest prosta. Powieszone bipole/dipole na tylnej ścianie dobrze zagrają, nie szukajmy dziury w całym. Pozwalają się montować względnie dość blisko ucha, ogólnie jestem "za". Tak w ogóle to 5.1 do tej pory był bardzo swobodnie traktowany również przez samych instalatorów, łatwo znaleźć na necie bardzo fajne systemy 5.1 z głośnikami gdzieś przy spojeniach sufitu ze ścianą. Wrażenie taki set sprawiał, i nadal sprawia. Efekt otaczającego nas dźwięku jest spełniony.

Tylko że...

Mamy od kilku lat na rynku konsumenckim systemy dźwięku obiektowego które wprowadziły drugą warstwę - umownie nazwijmy je Atmos (bo jest jeszcze konkurencyjny DTS czy niszowy nieobiektowy Auro3D). Więc jeśli chcemy ten Atmos sobie sprawić, to nie możemy niemal w jednej linii mieć głośników od różnych kanałów. Bo tak to by wyglądało mając surround zaraz za plecami nad sobą, i głośnik w suficie. Prawidłowa instalacja tworzy wokół słuchacza bańkę, nadrzędnym celem jest wypełnienie jej równomiernie. Oznacza to że budując kino należy zwrócić uwagę na zachowanie zbliżonych odległości kątowych pomiędzy poszczególnymi kanałami. To jest bardzo prosta, ale i bardzo ważna zasada.

Zgadza się dodatkowo tak jak już rozmawialiśmy we wcześniejszych wątkach, będę sprawdzał na jakiej wysokości najlepiej sprawdzi się rp 502s. Wytyczne znam, ale jednak przed ostatecznym montażem warto się pobawić i polatać z głośnikami po pokoju. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gie-de napisał:

Przekonałeś mnie, czyli jednak na ścianach bocznych na wysokości uszu. Jak dodam kolumny sufitowe to dobrze to zagra w atmos?

Koledzy już sporo napisali, ale żeby Cię jeszcze bardziej utwierdzić - ja mam te silvery fx 7g właśnie na wysokości uszu na ścianach bocznych. Co prawda na dole mam 7.x.y, ale użytkując jakiś czas konfigurację 5.x.y przy takim ustawieniu (zanim dokupiłem tylne głośniki) - działa to poprawnie. Oczywiście można sobie samem powędrować z głośnikami w różne miejsca w pokoju i sprawdzić gdzie jest najlepiej. Weź jeszcze pod uwagę, że ucho lepiej odbiera dźwięki z boku niż z tyłu, więc to zasadniczo bardziej 'wydajne' ustawienie.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie układ salonu wygląda tak. Rozumiem, że FX'y powinny być tak jak kolor niebieski. W takim razie lepszy efekt będzie 7.1 czy 5.1.2? Jak 5.1.2 to gdzie najlepiej atmosy?

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Daj na sufit.

Wówczas położenie tych FXma mniejsze znaczenie. U Ciebie to będzie bardzo niewielka różnica? Dobrze kojarze?

Nie wiem o jaką różnicę pytasz?

układ salonu.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest tutaj jakiś dylemat - raczej nie będziesz miał gdzie wstawić głośników z tyłu - same surroundy masz ciasno przy kanapie. Ale może to moje skrzywienie - ja mam tylne ponad 3m z tyłu kanapy odsłuchowej i jakoś ciężko mi sobie wyobrazić siedzenie na głośniku 🙂 Tak, czy inaczej na Twoim miejscu zrobiłbym 5.1.2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki powędrowały na boki, trochę powyżej głowy, około 110 cm od podłogi  i  33cm od tylnej ściany. Przełącznik ustawiony na bi-pole i grają fantastycznie. Zrobiłem kalibrację dirac live i wydaje mi się, że dźwięk się pogorszył - jakiś taki mało melodyjny i bas gdzieś uciekł. Będę musiał pobawić się tą krzywą decybeli bo na razie mam ustawioną domyślną zaproponowaną przez dirac'a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Gie-de napisał:

Głośniki powędrowały na boki, trochę powyżej głowy, około 110 cm od podłogi  i  33cm od tylnej ściany. Przełącznik ustawiony na bi-pole i grają fantastycznie. Zrobiłem kalibrację dirac live i wydaje mi się, że dźwięk się pogorszył - jakiś taki mało melodyjny i bas gdzieś uciekł. Będę musiał pobawić się tą krzywą decybeli bo na razie mam ustawioną domyślną zaproponowaną przez dirac'a.

Podstawa głośnika 110 cm od podłogi?

Wrzuć zdjęcie jak to wyszło :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur Mądry napisał:

Podstawa głośnika 110 cm od podłogi?

Wrzuć zdjęcie jak to wyszło :)

Chyba jeszcze raz przeprowadzę kalibrację bo po włączeniu filtra dźwięk robi się strasznie wycofany, a wokale jak z za zasłony. Duże nadzieje pokładałem w dirac'u, a jest duże rozczarowanie.  

20230227_161754.jpg

20230227_161802.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lion napisał:

@Gie-de robiłeś może testy z ulokowaniem surround'ow wyżej (140-150cm) skierowanych lekko w dół?

Nie robiłem testów, bo zaufałem @Butler, który pisał, że jak po bokach to na wysokości uszu, a na wysokości 150 -160 cm jak bezpośrednio z tyłu, aby głośnik nie dawał prosto w tył głowy. Ja wybrałem wariant pośredni i nie żałuję. Poza tym jak by były wyżej to potem by się zlewały z atmosami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...