Skocz do zawartości

Gramofon GS-431 Bernard UNITRA - silnik się nie kręci


Recommended Posts

Już zamówiony, ma przyjść w piątek bo u mnie nigdzie tego nie dostałem od ręki.

Dam znać czy poszło.

Jeszcze mam pytanie:

Nowa wkladka ma oznaczone przyłącza natomiast headshell nie (przynajmniej nie widziałem) być może zobaczę jakieś oznaczenia jak zdejmę starą wkładkę, ale jakby nie było to jak podłączyć nową wkładkę? Zauważyłem że w starej każdy przewodnik jest podłączony po przekątnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Chilli napisał:

Sprawdź miernikiem przejścia między pinami ramienia a przewodami sygnałowymi a następnie wepnij przewody tak:

czerwony - kanał prawy, biały - lewy, niebieski - lewy ekran, zielony - ekran prawy.

Nie mam obecnie nic z Foniki by sprawdzić ale tak z grubsza tak , moje dzieło 🙂

Dzięki za radę Kolego

Już nie mogłem się doczekać na fotorezystor. Wpadłem na pomysł czy ustawiając prędkość na 45 to czy czasem nie zwolni do 33 no i troszkę za szybko ale prawie jest. Ale to wystarczy żeby sprawdzić no i...

DZIAŁA. 

Właśnie leci Lady Pank Tacy Sami (bo tylko tą płytę na razie mam) ale jest git.

Nie jest to oczywiście tidal hifi ale ujdzie.

Najważniejsze że działa i jest zabawa. A mój 6 letni syn jest w niebo wzięty. Zupełnie jak ja kiesy byłem mniej więcej w jego wieku i mój ojciec pierwszy raz odpalił ten gramofon (być może z tą samą płytą - napewno było to lady pank)

👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.03.2023 o 17:21, Palmos napisał:

Nie jest to oczywiście tidal hifi ale ujdzie.

Najważniejsze że działa i jest zabawa. A mój 6 letni syn jest w niebo wzięty. Zupełnie jak ja kiesy byłem mniej więcej w jego wieku i mój ojciec pierwszy raz odpalił ten gramofon (być może z tą samą płytą - napewno było to lady pank)

👍

Pierwsze płyty "puszczał" mi mój dziadek. Pomagał nakręcając patefon korbą. Tak, były to płyty szelakowe 78 obr/min. i patefon.

Piszę o tym ponieważ rowek w takich płytach jest większy i po prostu jako dziecko z dobrym wzrokiem dostrzegłem jego pofalowanie, wraz z efektem w postaci dźwięku dało mi to wiedzę jak działa gramofon. Jako kajtek, który jeszcze nie chodził do szkoły znałem zasadę działania gramofonu. Nadto magia kręcącego się krążka, pozostała do dziś.

P.S. Jeżeli Twój "Bernard" jest w dobrym stanie wizualnym to może warto go naprawić od zera. Jak pisałem, jest parę elementów do wymiany i wówczas będzie to użyteczne i ładne urządzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie przygody z dzieciństwa potrafią napędzić zajawkę do słuchania muzyki 

Dziś wymieniłem fotorezystor no i niestety nie pomogło ale pomogło. Już wyjasniam:

Talerz jeszcze troszkę zwolnił że teraz jak mam ustawione na 45 to mogę idealnie potencjometrem mogę wysterować na 33.

Kolega podpowiedział mi o jeszcze jednym serwisie u nas w mieście gdzie mu naprawiali jakiś stary wzmacniacz. Może spróbuje tam bo nie chce mi się wozić gramofonu do Warszawy.

Kupiłem też nową płytę i tutaj jest git. Żadnych trzasków, stuków i nie boję się o igłę. A właśnie: czy kiepskie state płyty mogą wpływać na szybsze zużycie/uszkodzenie igłę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit.

Trochę pochodził i teraz wydaje mi się że chodzi tak samo jak przed wymianą fotorezystora więc chyba to nie było to.

Za to w sobotę gadałem z bratem i  opowiedziałem mu jak próbuje odpalić gramofon ojca a on że te problemy z prędkością były już jak on się bawił (ponad 20 lat temu). Nawinął coś wtedy na wirnik silnika żeby zwiększyć jego średnicę czym zwiększył prędkość talerza. Rzeczywiście coś takiego było jak czyściłem gramofon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozwiązałem problem z za małą prędkością:

Ściągnąłem instrukcję serwisową i tam było napisane jak wyregulować prędkości gramofonu. Po prostu na płycie drukowanej są potencjometry P1 i P2 (na srubokret) i nimi reguluje się prędkości odpowiednio 33 i 45. 👍

Dziwne że nigdzie na necie ani YouTube tego nie ma

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Dnia 13.05.2023 o 08:44, Palmos napisał:

Czy jakbym zmienił igłę na droższą AT-VMN95ML to czy byłaby poprawa brzmienia? 

Zmieniłem całą wkładkę i... WARTO BYŁO

Rozumiem, że do tej nowej wkładki mogę włożyć tą poprzednią (samą) igłę Czy jak już coś to zmieniać całą wkładkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Cześć 

W moim Bernardzie (jak w temacie) mam oryginalny headshell. Chciałbym go wymienić na nowy  żeby pasował do mojej wkładki AT-VM95E. 

Przejrzałem oferty headshellów Audio Techniki i one mają Dziubek centrujący na górze a mój ma na dole.

Czy ktoś mógłby coś zaproponować?

Mam wkładkę AT-VMN95ML

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Palmos napisał:

Patrzę wtedy z góry jak wkladka leży na szablonie.

Mógłbyś wstawić zdjęcie headshella z wkładką ? Powiem tak , nigdy nie patrzyłem z góry a zawsze z boku lub frontu. Wiele wkładek ma zaokrąglone czoło / choćby Goldring / i i z góry i tak nic nie zobaczysz. Przydaje się bloczek. Ja z góry też nic nie widzę :)  

IMG_2736.JPG

IMG_2738.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...