Skocz do zawartości

Jaki DAC i streamer do NAD C356 BEE (Muda) + Melodika BL40 mk3 (zamiast wbudowanego MDC DAC 2.0)?


Bydluck

Recommended Posts

Witam,
przymierzałem się do tego od dłuższego czasu i chyba wreszcie nadszedł moment przesiadki. Szukam DAC który zastąpi mi dotychczasowy moduł MDC DAC 2.0 w moim zmodyfikowanym przez Mudę NAD C356BEE grającym z kolumnami Melodika BL40 mk3. Do tego chętnie wymienię streamer iEast M20 na coś lepszego, nowszego, do słuchania muzy przede wszystkim ze Spotify, ale możliwa jest też przesiadka na Tidala, z którym akurat mój iEast miał jakiś problem i ostatecznie go na nim nie odpaliłem.
Jeśli chodzi o budżet, to jest to kwestia płynna, ale niech to pasuje mi do wzmacniacza i kolumn, w sensie że wiecie, niech ten DAC i streamer nie będą najdroższymi elementami mojego zestawu ;)
Co do Streamera:
Jeśli znajdę wenę, to może spróbuję sił z malinką i wtedy pewnie będę znowu pisał prośby o pomoc w tej kwestii ;) A jak nie malinka, to może jakiś WXAD-10 albo co tam polecicie :)
Fajnie żeby to nie miało pilota, bo już nie mam na nie miejsca. Wygląd bez znaczenia, bo pewnie gdzieś schowam.

Co do DAC:

Brzmienie - jeśli o to chodzi to w dotychczasowym zestawie jest ok, ale też nie mam wielkiego porównania. Chętnie posłucham Waszych opinii odnośnie tego co uważacie za brzmiące lepiej.
Kwestie techniczne - dotychczasowy DAC ma zdecydowanie za mało wejść, a potrzebuję jedno optyczne do podłączenia tv, jedno wejście dla streamera, no i fajnie gdyby dodatkowo była jakaś opcja podłączenia kompa (kablem, ale niekoniecznie), no i chciałbym  frytki  bluetooth do tego.
Wygląd - fajnie gdyby był czarny, ale dźwięk ważniejszy niż wygląd, jeśli nie da się mieć jednego i drugiego.
Co mam na oku (ale nie uchu, bo nie słuchałem) - polecany tu i ówdzie Arcam irDAC II, zwłaszcza że ma dwa wejścia optyczne (ale akurat nie ma ofert sprzedaży w tej chwili). Do tego zerkałem na Topping D50S. Ale obie opcje raczej ze względu na research w sieci, polecenia itp., więc nie ma sensu się na nich skupiać - jeśli uważacie że warto zwrócić uwagę na coś innego, to proszę o info.

Z góry dzięki za wszystkie polecenia i porady.
Już nie raz prosiłem tutaj o pomoc i nigdy nie zawiedliście :)
Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Bydluck napisał:

Witam,
przymierzałem się do tego od dłuższego czasu i chyba wreszcie nadszedł moment przesiadki. Szukam DAC który zastąpi mi dotychczasowy moduł MDC DAC 2.0 w moim zmodyfikowanym przez Mudę NAD C356BEE grającym z kolumnami Melodika BL40 mk3. Do tego chętnie wymienię streamer iEast M20 na coś lepszego, nowszego, do słuchania muzy przede wszystkim ze Spotify, ale możliwa jest też przesiadka na Tidala, z którym akurat mój iEast miał jakiś problem i ostatecznie go na nim nie odpaliłem.
Jeśli chodzi o budżet, to jest to kwestia płynna, ale niech to pasuje mi do wzmacniacza i kolumn, w sensie że wiecie, niech ten DAC i streamer nie będą najdroższymi elementami mojego zestawu ;)
Co do Streamera:
Jeśli znajdę wenę, to może spróbuję sił z malinką i wtedy pewnie będę znowu pisał prośby o pomoc w tej kwestii ;) A jak nie malinka, to może jakiś WXAD-10 albo co tam polecicie :)
Fajnie żeby to nie miało pilota, bo już nie mam na nie miejsca. Wygląd bez znaczenia, bo pewnie gdzieś schowam.

Co do DAC:

Brzmienie - jeśli o to chodzi to w dotychczasowym zestawie jest ok, ale też nie mam wielkiego porównania. Chętnie posłucham Waszych opinii odnośnie tego co uważacie za brzmiące lepiej.
Kwestie techniczne - dotychczasowy DAC ma zdecydowanie za mało wejść, a potrzebuję jedno optyczne do podłączenia tv, jedno wejście dla streamera, no i fajnie gdyby dodatkowo była jakaś opcja podłączenia kompa (kablem, ale niekoniecznie), no i chciałbym  frytki  bluetooth do tego.
Wygląd - fajnie gdyby był czarny, ale dźwięk ważniejszy niż wygląd, jeśli nie da się mieć jednego i drugiego.
Co mam na oku (ale nie uchu, bo nie słuchałem) - polecany tu i ówdzie Arcam irDAC II, zwłaszcza że ma dwa wejścia optyczne (ale akurat nie ma ofert sprzedaży w tej chwili). Do tego zerkałem na Topping D50S. Ale obie opcje raczej ze względu na research w sieci, polecenia itp., więc nie ma sensu się na nich skupiać - jeśli uważacie że warto zwrócić uwagę na coś innego, to proszę o info.

Z góry dzięki za wszystkie polecenia i porady.
Już nie raz prosiłem tutaj o pomoc i nigdy nie zawiedliście :)
Pozdrawiam!

Mam podobny zestaw do twojego C375 + C565 (to też ma funkcje Dać 2x Wolfson)+ MDC PCM1796 + D50S + L.K.S. mh-da004 + Wiim PRO.

Jak chcesz budżetowo i dobrze to kup Wiima PRO podłącz optykiem do MDC i ciesz się muzyką.  Telewizor podepniesz do wiiim-a optykiem (ma input) i nic więcej nie potrzebujesz. Od razu mówię, że nie uzyskasz znacznej poprawy bez znacznego zwiększania budżetu. Sam to przerobiłem i więc wiem co piszę. 

Jak chcesz więcej info to pisz na priv.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, siwmad napisał:

Mam podobny zestaw do twojego C375 + C565 (to też ma funkcje Dać 2x Wolfson)+ MDC PCM1796 + D50S + L.K.S. mh-da004 + Wiim PRO.

Jeśli to nie problem to pozostańmy tutaj, może ktoś kiedyś skorzysta z tych informacji :)
Z tego co rozumiem masz wbudowany DAC i do tego wspomnianego przeze mnie Toppinga D50S? A którego z wymienionych DACów używasz? I przy którym DACu zauważyłeś jakąś różnicę na plus względem DACa wbudowanego? Domyślam się że Topping okazał się bez sensu, dlatego należałoby celować w wyższą półkę, więc może jednak taki Arcam irDAC-II miałby sens w moim przypadku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dużo pisania żeby wyrazić i przedstawić wszystkie moje odczucia i warianty. Pisząc ten tekst słucham MDC DAC PCM1796 od Nad-a a nie D50s mimo, że leży obok i teoretycznie powinien być lepszy. Wypadł super w pomiarach i spinam go coaxem, a nie optykiem jak MDC DAC. Na dniach napiszę więcej jak posłucham MH-DA004. Mi się osobiście bardziej podoba MDC niż D50s a ty możesz mieć inne zdanie. Wszystko zależy od posiadanego systemu oraz osobistych preferencji i typu muzyki. Na pewno jakościowo MDC nie gra gorzej niż D50s i na odwrót. To są różne brzmienia. Dla mnie MDC ma lepszy bardziej dynamiczny bas i wysokie lepiej cykają. Jana umiem tego dobrze opisać. Więć jak podejdziesz do tego ekonomicznie wydatek 1K zł na D50S dla mnie jest bez sensu. Ja go kupiłem, ponieważ chciałem sprawdzić co się stanie jak użyje połączenia coaxialnego vs optyczne. Co się stanie jak wepnę go bezpośrednio do końcówki mocy i użyje jako preamp. Ja styczniu tego roku byłem kompletnie zielony w tych sprawach. Dziś mam za sobą trochę przesłuchanych godziny w różnych wariantach i jestem dalej zielony ale mam już jakieś swoje zdanie zbudowane na  własnych doświadczeniach a nie oparte tylko na czytaniu forum. Pamietam jak kompulsywnie chciałem się dowiedzieć co jest lepsze Toslink czy coaxialne połączenie transport - DAC. Jak toja chciałem mieć najlepsze. A tak naprawdę to są półśrodki przy I2S. Aktualnie mam swoje zdanie i co  śmieszne pokrywa się z tym co bardziej doświadczeniu koledzy od razu mi powiedzieli, na początku mojej przygody, ale ja musiałem sam sprawdzić tracąc mnóstwo czasu na wertowanie wątków polskich, zagranicznych i zastanawiając się jaki kabel kupić. Niestety czasami trzeba popróbować różne warianty, a nawet popełnić błędy żeby dojść do właściwych wniosków i mieć swoje zdani poparte własnym doświadczeniem. Najlepiej to jest po prostu przestać czytać tylko zaufać swoim uszom. Ja to siebie określam jak technomaniaka, który zawsze goni za najnowszą technologią. A w muzyce chyba nie do końca o to chodzi. Mam na myśli ewolucje przetworników z R2R do sigma delta gdzie szerokorozumiana ekonomia i pogoń za bitami zagubiła muzykalność najnowszych przetworników. Ja osobiście nie umiem tego stwierdzić jestem za cienki w uszach z powodu bardzo krótkiego stażu oraz braku doświadczeniach ze starymi przetwornikami z wyższej półki. Jednak wierzę w rzetelne opracowania mądrych ludzi.  

Już za dużo napisałem i tego się bałem.  Kończąc na dziś daj szanse dla swojego MDC podpinając dobre żródło za rozsądne pieniądze np wiim. Nie nam iEast M20 jednak to on może być powodem twojego znudzenia. Nie bagatelizuj również jakości kabla optycznego, ale tężnię ma co szaleć. Ten co dają z wiim gra i źle nie jest.

Na dniach dostanę w swoje ręce podobno dobry kabel optyczny Van Den Hul The Optocoupler MK II to dam ci znać czy coś to zmieniło, ponieważ aktualnie brak mi tego doświadczenia. Dodatkowo zamienię D50S na dużo lepszy DAC MH-DA004 i też dam Ci znać co to dało przy budżetowym zestawie jak wiim i NAD C375 + B&W 685 S2.

Kończę bo już nie widzę co piszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zasugerował coś oczko wyżej i być może trasnport od Silent Angel - Bremen B1t lub Munich M1t (2 lub 8gb RAM). Do tego jakiś sensowny przetwornik, np.: Topping E70.

Oczywiście można tutaj przetwornikami pożonlgować i spróbować połączyć strumieniówkę również z Musicalem Fidelity - MX-DACiem czy nowością u nas Eversolo Z6. ;)

To poszukiwania, których nie da się zakończyć od ręki dobrą propozycją, myślę, że musisz trochę sprzętów potestować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie podpowiedzi. Właśnie chcę sobie potestować jakieś urządzenia, tylko najchętniej zawęziłbym wcześniej pulę do wybranych, z polecenia, być może od kogoś kto słuchał na podobnym sprzęcie, wymieniał podobne elementy itp. A nawet jeśli ktoś nie miał takiego wzmaka i kolumn, to może poleca coś mimo wszystko, bo wie jak te kolumny grają i co by mogło pasować. Mam już dzięki Wam Wiim pro na oku (domyślam się że polecacie ten model - https://wiimhome.com/WiiMPro/Overview ?). Mam chyba podobnie jak kolega siwmad (dzięki za obszerną wypowiedź!), muszę sobie sam popróbować, sprawdzić czy nowy DAC coś wniesie, czy może lepiej zostać przy MDC. No bo właśnie, póki co MDC nie sprzedaję (chyba się da wymontować i sprzedać, ne?), chcę sobie czegoś posłuchać, potestować i ew. zwrócić, jeśli okaże się to bez sensu. Biorę pod uwagę propozycję zakupu Wiim Pro i puszczenia optyka z tv przez niego do DACa - to rozwiązałoby jeden problem z małą ilością złącz w MDC, choć nadal brakowałoby mi trochę bluetooth w niektórych sytuacjach, ale to akurat jeszcze ew. do przeżycia.
A co do DACa jeszcze, to ktoś jeszcze podpowie czy jest w ogóle sens sprawdzać takiego Toppinga D50S, czy może faktycznie NAD MDC to jednak ta sama półka i bez sensu, bo niczego w ten sposób nie poprawię? A czy taki Audiolab M-DAC (bez plusa) mógłby być jakimś krokiem do przodu? Albo wspominany wcześniej Arcam irDAC-II (wolałbym chyba ten zamiast rDACa)? Można je czasem dorwać w jakichś niewielkich pieniądzach, a wydają się być o półkę wyżej niż taki D50S, przynajmniej sądząc po cenach nówek, no i też pytanie czy nowy DAC za 4k będzie lepszy niż taki używany irDAC-II za 1,5k? Nie sugeruję że nie, po prostu pytam, bo się zastanawiam jak to ugryźć.
Ogólnie, Panie i Panowie, zachęcam do podsyłania propozycji, żebym mógł zrobić listę urządzeń które później bym posprawdzał. Jestem wdzięczny za każdą propozycję którą mogę wrzucić w wyszukiwarkę i sobie poczytać, poszerzając trochę moje sprzętowe horyzonty. Bo póki co to szukam nawet jakichś rankingów, byle tylko znaleźć jakiś punkt zaczepienia i nie szukać po omacku, przesłuchując każdy DAC po kolei. Zwłaszcza że wypożyczenie wiązałoby się raczej na pewno z wysyłką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bydluck wiim obojętnie czy mini czy pro ma pełną obsługę Bluetooth. Myślę, że musisz empirycznie sprawdzić różnice. Jak mieszkasz w mazowieckim to zapraszam do mnie na odsłuchy. Mam również do odstąpienia D50S z poprawionym wejściem coaxialnym, jak chcesz odezwał się na priv. Tak jak koledzy piszą musisz sam posłuchać różnych kombinacji. Ja przetestowałem 3 różne DAC w budżecie od 1000 zł do 2000zł (nowe) i żaden z nich nie powalił mnie na kolana i nie był wart wydania pieniędzy żeby zastąpić MDC. Inna by była historia gdybym nie miał tego MDC wbudowanego we wzmacniacz. Dodatkowo posiadam nijako w gratisie bardzo dobry DAC Wolfson 8741 x2 wbudowany w CD NAD C565bee, który ma funkcje podpięcia innego cyfrowego transportu. Więc trudno mi było znaleźć DAC w budżecie do 2000 zł, który by mnie oczarował lub go nie znalazłem. Jednak ja jestem niecierpliwy ale uparty w dążeniu do celu i wybrałem drogę na skróty.  Dziś podłączyłem Dac-a z wyższej półki cenowej (nowy około 10 000zł) i kapcie spadły :)Specjalnie nie chce pisać modeli żeby nie spowodować jakiejś wojny, ponieważ każdy ma inne preferencje i słuch. Podsumowując dopiero DAC z wyższej półki wprowadził zmianę, którą dokładnie poczułem. Oczywiście trzeba mieć za  DAC-iem resztę toru, która taka zmianę wykorzystana. Takie jest moje doświadczenie z ostatnich 2 miesięcy. Ja muszę jeszcze trochę posłuchać nowego DAC-a zanim podejmę decyzje, czy go zostawię, czy wrócę do MDC. Oczywiście tylko i wyłącznie z powodów finansowyh. Po dzisiejszym doświadczeniu z nowym przetwornikim w dalszym ciągu podtrzymuje, że MDC bardzo dobrze sobie radzi w połączeniu z wiim-em i dla większości zwykłych ludzi to będzie super stereo i nic więcej nie trzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam słyszę różnice w transportach. Ale nie chce rozpoczynać tutaj kolejnej dyskusji na ten temat.

Wiim mini jest już w salonach audio w Polsce wiec możesz go wypożyczyć. Z tym że uważaj na optyk bo jak uszkodzisz to nie oddasz.

Arcam rDAC i Arcam irDAC to wciąż swietne DACi. Tam nie siedzą najnowsze kości. wyśrubowane parametry. ale ich dzwiek jest po tylu latach nadal pożądany. A w tej cenie szansa  że dostaniesz z liniowym zasilaniem.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant A - transport niezdolny do wiernego przekazania danych do DACa

Wariant B - tor audio wrazliwy na kichniecie sasiada badz sam w sobie z problemami z tytulu takich czy innych komponentow polaczonych w jakis tam sposob

Wariant C - komponenty lub procedury testowe uniemozliwiajace uzyskanie warunkow, ktore nierzutowalyby na rezultaty

Wariant D - urojenia

 

W wiekszosci przypadkow moge jedynie wspolczuc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

Jak jest plan wykorzystania optycznego wejscia (opoznienie 80 ms, ostrzegam), czy trigger out do wlaczania/wylaczania wzmacniacza, to tez Pro.

Czyli gdybym chciał puścić sygnał z TV przez Wiim do DACa, to będę miał opóźnienie dźwięku? Nie jest to zbyt dobra wiadomość bo akurat w tym przypadku fajnie by było mieć to zgrane z obrazem :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bydluck napisał:

Czyli gdybym chciał puścić sygnał z TV przez Wiim do DACa, to będę miał opóźnienie dźwięku? Nie jest to zbyt dobra wiadomość bo akurat w tym przypadku fajnie by było mieć to zgrane z obrazem :/

Zawsze jakies opoznienie bedzie, pytanie czy po uwzglednieniu jeszcze opoznienia wyswietlania obrazu i ewentualnych mozliwosci korekcyjnych tv bedzie slyszalny rozjazd, czy nie. Zdania uzytkownikow sa tu podzielone. Ok. 80 ms bylo zmierzone przeze mnie, Linkplay oficjalnie podaje teraz 85 ms.

Linkplay deklarowalo plan zejscia do 25 ms i mozliwosc recznego ustawiania opoznienia, poki co jeszcze tego nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2023 o 10:40, Mariusz Kopacki napisał:

Zawsze jakies opoznienie bedzie, pytanie czy po uwzglednieniu jeszcze opoznienia wyswietlania obrazu i ewentualnych mozliwosci korekcyjnych tv bedzie slyszalny rozjazd, czy nie. Zdania uzytkownikow sa tu podzielone. Ok. 80 ms bylo zmierzone przeze mnie, Linkplay oficjalnie podaje teraz 85 ms.

Linkplay deklarowalo plan zejscia do 25 ms i mozliwosc recznego ustawiania opoznienia, poki co jeszcze tego nie ma.

Ostatni FW przynosi ponoc zejscie do 50 ms.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

to nie puszczaj sygnały z TV przez Wiim. Po co?

 

Pojawiła się sugestia że jeśli nie wydam dużych pieniędzy na DACa, to lepiej pozostać przy MDC DAC, który ma jedno wejście optyczne i sygnał z TV puścić przez Wiim do DACa, co rozwiązywałoby problem zbyt małej ilości wejść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Arcam irDAC kosztuje mało uzywany. Jest lepszy od MDC DAC i ma dwa wejścia optyczne.

Duża szansa że kupisz go z zasilaniem liniowym w fajnej cenie.

Piotrek

irDAC-II mam na oku już od dłuższego czasu, a jak to wygląda w porównaniu z poprzednikiem - irDAC?  Ostatnio jeszcze rzucił mi się w oczy Audiolab M-DAC, jak on wypada w porównaniu do irDACa? Sądząc po ofertach na ebayu to koszt ok. 1,2k PLN.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie pamietaj różnicy miedzy I a II. Chyba nie była jakas spektakularna.

Ale nie pamiętam po prostu.

Natomiast Audiolab grał bardziej sucho. On był swietny do systemów ciemnych których brzmienie trzeba było otworzyć, dodać selektywności.

Arcam był bardziej melodyjny. Bardziej uniwersalny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M-DAC wcześniejszy był jaśniejszy w brzmieniu w porównaniu do Arcama co w ciemniejszych systemach fajnie się sprawdzało, natomiast I od II trochę się różniły, nowa wersja była bardziej przestrzenna w stosunku do poprzedniej i grała równiej (w nowej kość ESS Sabre a w starej Burr Brown) i wyjścia fixed, oraz variable, czyli stało i o zmiennym poziomie. Pojawiło się z funkcjonalnych rzeczy: Bluetooth, obsługa DSD i chyba słuchawkowe wyjście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...