Skocz do zawartości

Wzmacniacz do kolumn stojących Teufel Ultima 40


waldenkinder

Recommended Posts

Witam, potrzebuję dobrać wzmacniacz z drugiej ręki do kolumn podłogowych Teufela o parametrach:

Moc ciągła (IEC - Long Term)120 W

Czułość (2.83 V / 1 m)87 dB

Zakres częstotliwości od/do45 - 20000 Hz

Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) 200 W

Impedancja [Om]4 - 8 Ohm
 

Zależy mi na czystym, głębokim brzmieniu (Pink Floyd, Nick Cave, Hania Rani, Nils Frahm, etc.) . Pomieszczenie dość duże 40 - 50m2. Budżet 600 - max.1000zł. Myślałem o firmie Marantz (nie spotkałem się z niepochlebnymi opiniami).
Znajomy zaproponował wzmacniacz lampowy, ale nigdy nie miałem z takim do czynienia. 
https://www.electronic-star.pl/Sprzet-HiFi-TV/Komponenty-HiFi/Wzmacniacze-HiFi/Wzmacniacze-lampowe/Amp-VT-wzmacniacz-lampowy-wzmacniacz-HiFi-2x35W-RMS-BT-Opt-Coax-AUX-In-Czarny.html?gclid=Cj0KCQiAgaGgBhC8ARIsAAAyLfEjaEcuIVtp4nC5j397uB2YeaKX10xGnSpIBF4VCcxGX1hykLPVxXsaAgDCEALw_wcB

Z góry dziękuję za pomoc znawcom tematu.
🙏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podesłałeś nie do końca jest wzmacniaczem lampowym tylko hybryda i to bardzo marnej jakości. Kolejna sprawa, że te teufele mają niska skuteczność więc przyda się mocny wzmacniacz. Trzecia sprawa, że w pomieszczeniu o takich wymiarach tego czego szukasz raczej nie uświadczysz przy tych kolumnach bo są po prostu za małe i jakościowo zbyt słabe:/ .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuje sie wywołany do tablicy bo po pierwsze rok miałem ultimy a po drugie przerobiłem z nimi 6 wzmacniaczy. W tym budżecie bez konkurencyjny jest SMSL A300. Może być problem z dostępnością uzywek ale warto kupic nowy. Jest kilka warunków. Potrzeba do niego zewnętrzny DAC jeśli chcesz podlaczyc cokolwiek przez kabel optyczny. Druga sprawa to bluetooth, jest w nim tragiczny. Co będzie u Ciebie źródłem dźwięku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź!
 

11 godzin temu, Artur Charicki napisał:

Czuje sie wywołany do tablicy bo po pierwsze rok miałem ultimy a po drugie przerobiłem z nimi 6 wzmacniaczy. W tym budżecie bez konkurencyjny jest SMSL A300. Może być problem z dostępnością uzywek ale warto kupic nowy. Jest kilka warunków. Potrzeba do niego zewnętrzny DAC jeśli chcesz podlaczyc cokolwiek przez kabel optyczny. Druga sprawa to bluetooth, jest w nim tragiczny. Co będzie u Ciebie źródłem dźwięku?

Mam odbiornik Bluetooth. A co do DAC-a, to jest to kolejne parę stówek wydatku, więc zastanawiam się nad koniecznością. 
Źródło dźwięku - głównie komputer przez odbiornik bluetooth właśnie, ale także winyle - gramofon.

13 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

To co podesłałeś nie do końca jest wzmacniaczem lampowym tylko hybryda i to bardzo marnej jakości. Kolejna sprawa, że te teufele mają niska skuteczność więc przyda się mocny wzmacniacz. Trzecia sprawa, że w pomieszczeniu o takich wymiarach tego czego szukasz raczej nie uświadczysz przy tych kolumnach bo są po prostu za małe i jakościowo zbyt słabe:/ .

 

Faktycznie głośniki nie powalają; raczej budżetowe kolumny. Zamierzam dokupić coś do nich w przyszłości, ale na ten moment chcę się pocieszyć muzyką bazując na tym co mam. Nie zależy mi na głośności, co jakości dźwięku....

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, waldenkinder napisał:

Faktycznie głośniki nie powalają; raczej budżetowe kolumny. Zamierzam dokupić coś do nich w przyszłości, ale na ten moment chcę się pocieszyć muzyką bazując na tym co mam. Nie zależy mi na głośności, co jakości dźwięku....

No ale też o tym mówię, one są dość słabe jak na pomieszczenie i jakościowo też tu szału nie ma, ale wiadomo od czegoś trzeba zacząć :) Do nich to nie ma co dokupować tylko w przyszłości zmienić :)

Zdecydowanie bardziej tu faktycznie wolałbym starego Denona albo Harmana albo ale może tu mnie ktoś zlinczuje, AKAI w stylu AM37 albo AM39 w dużej mierze rozwiąże on problem niskiej skuteczności kolumn. Dawno jużtych AKAI AM39 nie słuchałem ale całkiem dobrze je wspominam :) a i bez problemu w budżecie się zmieścisz a resztę odłóż na kupkę o nazwie " zmiana sprzętu w przyszłości'  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym idź w jakąś używkę, wtedy kupisz coś lepszego co będzie miało potencjał do napędzenia w przyszłości lepszych kolumn. 

- coś bardziej współczesnego

https://www.olx.pl/d/oferta/wzmacniacz-nad-c326bee-CID99-IDTwpnc.html

- coś starszego, ale lepszego

https://www.olx.pl/d/oferta/wzmacniacz-denon-pma1055r-CID99-IDTs9um.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki stokrotne każdemu z osobna. 
Czy ktoś może się wypowiedzieć jeszcze na temat wspomnianego AKAI am-37? W porównaniu z wymienionymi NAD czy DENON dość spora różnica cenowa. Czy za tym idzie również różnica jakościowa?

https://www.olx.pl/d/oferta/wzmacniacz-akai-am-37-made-in-japan-CID99-IDTt7Aj.html

https://allegro.pl/oferta/nad-c-326bee-13241381150

https://allegrolokalnie.pl/oferta/wzmacniacz-denon-pma-1055r

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.03.2023 o 19:36, Piotr Sonido napisał:

Tego 1055 już tam nie masz.

Ciekawe co się stało z pilotem do 326.

I jak tu jest z włączaniem wyłączaniem.

Bo w Nadzie są osobne guziki do włączania i wyłączania. to nie jest typowe.

obraz.png.a52c7f4d9b6524fda8a410162d843327.png

Jeśli sprawny to też fajny model

https://allegro.pl/oferta/harman-kardon-hk970-13180810161

Denon PMA 1060

Dziękuję za odpowiedź.
Skłaniam się ku Denonowi albo Cambridge Audio Azur 640A V2 - bardzo dużo pozytywnych opinii.

Nie rozumiem do końca o co chodzi z wyłącznikami w Nadzie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może może. Pamiętam bo miałem NADa 356 i wtedy jakiś uniwersalny pilot w domu i właśnie z tym był problem działało albo włączenie albo wyłączenie. Ale może ten pilot jest mądrzejszy.

8 godzin temu, waldenkinder napisał:

Cambridge Audio Azur 640A V2 - bardzo dużo pozytywnych opinii.

Też ciekawy wzmacniacz. Inna charakterystyka nieco ale dobrze to gra,

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2023 o 07:14, Piotr Sonido napisał:

No może może. Pamiętam bo miałem NADa 356 i wtedy jakiś uniwersalny pilot w domu i właśnie z tym był problem działało albo włączenie albo wyłączenie. Ale może ten pilot jest mądrzejszy.

Też ciekawy wzmacniacz. Inna charakterystyka nieco ale dobrze to gra,

Piotrek

Czyli spisze się równie dobrze jak pm 1055/1060?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

1060 był teoretycznie wyższym modelem.

Jest jednak dużo starszy.

Pytanie czy kupisz oryginalny. Jeśli tak albo bo fachowym serwisie to nie wiem czy 1060 nie będzie grał lepiej.

Chociaz ja bardzo lubię oba.

 

OK. Dziękuję. To zapytam jeszcze o jeden model, również polecony, choć tu obawiałbym się że nie ma regulacji góra/dół i 50 wat na kanał:

https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-rotel-ra-840bx2-13248724130

https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-rotel-ra-840-bx-prosty-solidny-12637898878

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2023 o 07:18, Piotr Sonido napisał:

nie wiem czy Rotel nie będzie za łagodny do Teufela.

Jednak obstawiał bym NADa albo Denona.

Ale może koledzy mają inne zdanie?

Piotrek

Dzięki stokrotne! To już ostatni wpis, żeby nie zamęczać tematem...
Poczytałem jeszcze gdzie nie gdzie i po selekcji zostały mi 3 do rozważenia:

1. DENON PMA-980R albo PMA-925R 

2. Cambridge Audio Azur 640A 

3. Rotel RA-05

Wiem, że Denony mają dużą moc, ale z drugiej strony są dość masywne (coś, za coś:). Zastanawaim się czy Cambridge albo Rotel też dadzą rade?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że nie da rady.

Pod kątem mocy każdy z nich da radę. Chodzi o dopasowanie barwy.

Teufel graja mało wciągająco. Im wzmacniacz da więcej od siebie tym lepiej.

Cambridge 640A doda przestrzeni szybkości, Z kolei Denon dociążenia, masy. Rotel będzie w tej kwestii najbardziej neutralny, co akurat w tej kwestii nie będzie najlepsze.

Moim zdaniem.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

To nie jest tak że nie da rady.

Pod kątem mocy każdy z nich da radę. Chodzi o dopasowanie barwy.

Teufel graja mało wciągająco. Im wzmacniacz da więcej od siebie tym lepiej.

Cambridge 640A doda przestrzeni szybkości, Z kolei Denon dociążenia, masy. Rotel będzie w tej kwestii najbardziej neutralny, co akurat w tej kwestii nie będzie najlepsze.

Moim zdaniem.

Piotrek

Co masz na myśli, pisząc że doda szybkości? Teufele mają dość wyeksponowane niskie tony, więc z tego co powyżej, czy Denon jeszcze bardziej ich nie zaznaczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Czy mają je wyeksponowane?

Na czym ich słuchałeś? Ja bym tego nie powiedział.

 

Mają, mają. To ciemne granie z dolna średnica i basem na pierwszym planie. To kolumny w których trzeba otworzyć górę ale nie odchudzić dołu bo to największy atut Ultim. Do tego wzmacniacz musi mieć wysoka moc przy niskiej impedancja. One graja na prawdę dobrze ale potrzeba piecyka który dobrze ruszy przetwornikami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Czy mają je wyeksponowane?

Na czym ich słuchałeś? Ja bym tego nie powiedział.

Cambridge zagra szybkim, krótszym uderzeniem basu. Rozjaśni także gorę pasma.

 

zgadzam się z Tobą Piotrze, ja myślę, że autorowi nie tyle chodziło o taki normalny typowy bas co raczej, że tak powiem łupnięcie, miałem kiedyś Tonsil Voyager 200, one to miały dopiero łupnięcie, ale takiego prawdziwego basu w nich nie uświadczyłem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Artur Charicki napisał:

 To kolumny w których trzeba otworzyć górę ale nie odchudzić dołu bo to największy atut Ultim. Do tego wzmacniacz musi mieć wysoka moc przy niskiej impedancja. One graja na prawdę dobrze ale potrzeba piecyka który dobrze ruszy przetwornikami. 

Też mam właśnie takie wrażenie. 
Rozumiem więc że Denon sprawdzi się tu lepiej niż Cambridge Azur A640? 
Mam coś takiego na oku: https://www.olx.pl/d/oferta/wieza-stereo-hi-fi-denon-pma-925r-dcd-435-tu-235rd-CID99-IDTz7o3.html 
Tuner pewnie sprzedam bo i nie skorzystam...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...