Skocz do zawartości

Adaptacja akustyczna pokoju


trujkoncik

Recommended Posts

Witam! Jestem tzw. "bedroom producer" XD i chciałbym w końcu zająć się adaptacją akustyczną mojego pokoju. Na tę chwilę mój pokój wygląda tak jak na zdjęciach poniżej. Nie za bardzo mam jak zrobić przemeblowanie oraz przeprowadzkę do innego miejsca, więc zostaje mi kombinowanie. Bardziej chodzi mi o jakieś panele, pułapki basowe itd. gdzie to rozmieścić by dało najlepszy efekt, a nie programy do kalibracji typu SoundID. To swoją drogą :D

Macie jakieś pomysły aby to fajnie zaaranżować?

IMG_20230312_173204.jpg

IMG_20230312_173212.jpg

IMG_20230312_173223.jpg

Edytowano przez trujkoncik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Arko55 napisał:

Bez tego można cały czas strzelać ślepo gdzie masz peaki w paśmie, tego nie wiemy a widzę że masz monitory studyjne to tym bardziej ciężko coś w ciemno doradzać 

Przecież to jest odsluch bliskiego pola, bardzo bliskiego. 

O jakich peakach Ty mówisz,  tutaj pewno wystarczy zniwelowanie pogłosu(jak jest) i nie trzeba żadnej super duper adaptacji robić. 

Co  mu po mikrofonie, jak nie będzie wiedział co zrobić z wynikem pomiaru, niedawno o tym pisałem w kontekście tego co napisał Bartek na forum obok.

Lepiej te pieniądze przeznaczyć na 2÷4 ustroje akustyczne.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, J4Z napisał:

Albo to samo, ale brandowane przez kogoś innego. 

Edit

Chyba jednak nie:

"Stosunek S / N:> 76 dB"

O to chodzi Panie kolego? @DiBatonio

Powiem szczerze,  że nie wiem co miał Bartek Chojnacki na myśli, mówią  o szumie własnym mikrofonu na poziomie 40dB.

Jest jeszcze Czułość mikrofonu omnitronic ma -37dB.

A taki mikrofonu pomiarowy są obróbka, to już w ogóle loteria, pomijam stworzenie pliku kalibracyjnego dla takiego DIY mikrofonu.

Xajas by pewno wyrzeźbił 😉

 

8 godzin temu, Arko55 napisał:

Ponoć z tej samej fabryki wychodzili oba mikrofony,

Nie jest to tożsame z tym, że oba mają tę samą jakość.

Wiesz jak to jest? Lornetki obserwacyjne ze szkłami niskodyspersyjnymi też wychodzą  w Chinach z jednej linii produkcyjnej, jednak te dla rynku niemieckiego TS Optics mają lepszą jakość niż te dla Delta Optical w Polsce. 

Wykazują to testy.

Podobnie jest z innymi produktami, zatem nic nie jest pewne, a tym bardziej to, że mikrofon 2x tańszy od Umika będzie tej samej jakości. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Arko55 napisał:

swoja droga zrobienie mikrofonu nie jest drogie tylko umieć nabyć dobrą wkładkę i sobie polutować elementy hmm

8 godzin temu, DiBatonio napisał:

A taki mikrofonu pomiarowy są obróbka, to już w ogóle loteria, pomijam stworzenie pliku kalibracyjnego dla takiego DIY mikrofonu.

Do tego typu zastosowań, tj amatorskiej oceny warunków akustycznych w naszych pomieszczeniach odsłuchowych, powszechnie używane wkładki elektretowe zapewniają wystarczającą (a nawet większą niż wystarczającą) liniowość w dziedzinie częstotliwości i to bez potrzeby kalibracji. Ot choćby popularna niegdyś Panasonic WM-61a, której sam używałem:

https://media.digikey.com/pdf/Data Sheets/Panasonic Electronic Components/WM-61A.pdf

Z tym, że przy dzisiejszej dostępności i cenach mikrofonów pomiarowych raczej szkoda zachodu. Wszak oprócz wkładki potrzebna będzie jakaś obudowa dla niej, jak również interfejs do komputera. A jeżeli mamy taki, który nie jest wyposażony w przedwzmacniacz mikrofonowy zapewniający zasilanie wkładki, to trzeba poskładać jeszcze jedno urządzenie.

18 godzin temu, DiBatonio napisał:

Przecież to jest odsluch bliskiego pola, bardzo bliskiego. 

O jakich peakach Ty mówisz,  tutaj pewno wystarczy zniwelowanie pogłosu(jak jest) i nie trzeba żadnej super duper adaptacji robić. 

Przy odsłuchu w bliskim polu większość zjawisk akustycznych dzieje się dokładnie tak samo jak przy słuchaniu z większej odległości. Niestety problemów z modami się w ten sposób nie pozbędziemy. Trzeba mieć na uwadze, że także i w tym przypadku zdecydowana większość dźwięku docierająca do naszych uszu, to dźwięk pochodzący z odbić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...