Skocz do zawartości

Zestaw kolumn + amplituner + kino domowe - prośba o opinię


Glosnik

Recommended Posts

Cześć Wszystkim 🙂

 

Jestem tutaj nowy, więc witam wszystkich z Waszej społeczności.  Oczywiście jak tytuł wskazuje, jestem tutaj aby poprosić o Waszą opinię w kwestii zakupu zestawu głośników (zestawu kinowego) wraz z amplitunerem. Piszę w tym wątku, ponieważ zależy mi bardziej na muzyce a kino domowe ma być uzupełnieniem. Jeśli popełniłem błąd to przepraszam i proszę o przeniesienie tematu. Oczywiście szereg kwestii do poruszenia, od kosztów, przez wielkość pokoju po jakość i styl wizualny. Na początku dla usystematyzowania mojego posta opiszę kilka faktów, które być może są istotne.

1. Wymiary pomieszczenia: 3,20 m x 4,60 m. Telewizor i "centrum" jest na krótszej ścianie. Większych przeszkód w pokoju na długości nie ma. Konstrukcja mieszkania - standardowa wielka płyta.

2. Z mojej strony istotna informacja: Jestem na zakupie kina domowego, natomiast głównym zastosowaniem jednak ma być stereo i słuchanie muzyki. Właściwie chcę tutaj zaznaczyć, że zależy mi na dobrej jakości kolumnach i w miarę możliwości wyciśnięcia z nich dźwięku. Dodam na marginesie, że lubię dobry bas, ale wiem też, że jestem laikiem więc nie chce też wpaść w "łupankę". Z daję się na Wasze opinie.

3. Mój początkowy budżet na całość był w okolicach 10-12 tyś. Teraz wiem, że mogę się nie zmieścić, ale ogólnie jestem otwarty na Wasze pomysły czy uwagi.

 

Tyle w kwestii mojego wstępu jako informacji ogólnych, a teraz coś z moich spostrzeżeń, przemyśleń, czy wstępnych planów - proszę Was o opinię nad sensownością. Też wypunktuje kilka rzeczy dla przejrzystości:

1. Planuję zakup kolumn B&W 603 S2 Anniversary Edition. Już na początku mam pytanie - co o tym sądzicie, czy jest to jakościowo sensowny wybór i czy pokój jako taki nie jest za mały na takie kolumny? Oczywiście wygląd kolumn nie jest dla mnie bez znaczenia - po prostu też mi się podobają.

2. Wybór takich kolumn i tym samym dopasowanie zestawu (przynajmniej jego frontu) troszkę zmusza mnie do zastanowienia się nad głośnikiem centralnym HTM6 S2 Anniversary Edition (niestety cena 2,5k). Czy ma to sens? Czy lepiej jakiś zamiennik - mając oczywiście delikatnie z tyłu głowy, że jednak bardziej zależy mi na muzyce.

3. Kwestia Subwoofera - mniejszy z zestawu czyli ASW 608 (cena 2300 zł). I od razu pytanie - czy Subwoofer w tak małym pomieszczeniu z takimi kolumnami ma w ogóle sens? Czy kolumny nie "pociągną" same? Czy proponujecie jakiś zamiennik w niższej cenie (może jakaś Yamaha)? Dodam tylko, że konstruując zestaw myślę, że pójdę w kolor biały z elementami popieli.

4. Satelitki - na początek zastanawiam się czy w ogóle je kupować czy nie. Ale jeśli już no to oczywiście wylądowałem w tym samym zestawie, czyli 607 S2 Anniversary Edition (to są te mniejsze za 1299 zł). Teraz pytanie, czy warto oszczędzać i kupować te mniejsze, skoro 606 S2 są za 1500 zł? Jednocześnie z drugiej strony - czy warto większe jeśli pokój jest mimo wszystko mały.. (?).

6. Kwestia amplitunera. Szczerze mówiąc nie mam tutaj zdania. Z wyglądu podobają mi się denony - pewnie jakiś 5.1 albo 7.1. Z tego co przeglądałem wpadłem na AVR X1700H, AVR X2600H i AVR X2700H. Szczerze czasami zastanawiam się czym one się różnią, oprócz tego, że jeden jest o mocy 145W a dwa pozostałe o mocy 150W i 6 Ohm na kanał... Oczywiście mnogość tych amplitunerów (nawet w ramach jednej firmy) jest dla mnie przerażająca. Czasami między poszczególnymi oznaczeniami ja nie jestem w stanie odnaleźć różnicy.

Polecacie jakiś amplituner który pociągnąłby sensownie taki zestaw? Jakieś propozycje macie? Na co powinienem zwrócić uwagę? Są marki które lepiej zagrają "niskie tony", czy to już kwestia samego głośnika? Niestety sam zestaw który wymieniłem (sumując na oko to już 15k). Na ile oceniacie koszt amplitunera aby powiedzmy utrzymał poziom zestawu i wycisnął z niego tyle ile się da?

 

Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas 🙂

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, witaj na forum. Założyłeś temat w stereo a pytasz o kino domowe. Zaraz poprosze moderatora o przeniesieniem. Zastanów się najpierw jak dużo będziesz oglądać filmów i jak często. Mam dedykowane pomieszczenie do oglądania filmów, rzutnik, ekran i inne pierdoły i oglądam filmy może raz w tygodniu. Jeśli wyjdzie ci że jednak 80% czasu to słuchanie muzyki to zastanów się czy nie lepiej pójść w czyste stereo. A do okazjonalnego oglądania filmów i tak nie będzie to zbytnią różnica.

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wiadomo czy trzeba przenosić temat bo autor może dojść do wniosku że zostaję przy stereo. @Glosnik musisz się dobrze zastanowić czy w Twoim przypadku nie lepiej zostać przy stereo bo dobre kino kosztuje dzisiaj dużo pieniędzy, szczególnie amplituner. Za te pieniądze złożysz fajne stereo. Możesz dołożyć do niego dobry subwoofer i wiadomo że dźwięku przestrzennego nie będzie ale jak oglądasz o wiele mniej filmów niż słuchasz muzyki to powinno być zadowalająco w filmie. Twój wybór, bardzo dobre stereo czy przeciętne kino.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dziękuję za odpowiedzi. Kurcze, nie będę ukrywał, że "znowu" namieszaliście mi w głowie. Początkowo byłem zwolennikiem soundbara (myślałem o JBL z tymi rozłącznymi głośnikami) i do tego kolumny (na przykład właśnie te B&W o których pisałem wyżej) i do tego jakiś wzmacniacz. Ale stwierdziłem, że cenowo aż tak to się nie będzie różnić, bo sam Soundbar kosztuje z 5k, do tego kolumny te o których mówię pewnie z 7k i wzmacniacz ja wiem - powiedzmy z 3k (5k?). Szczerze mówiąc wzmacniaczy nie przeglądałem. W każdym razie wychodzę na te 15k. A z zestawem głośników + Amplituner wychodzę na podobną cenę (myślę, że do 20k). Więc szczerze już sam nie wiem...

 

Nie słuchałem głośników w żadnym sklepie - chodzi o to, że uważam się za laika i nie sądzę, że usłyszę różnicę w sklepie, powiedzmy w panującym chaosie, stresie itd. To trzeba mieć doświadczenie tak myślę. Myślę, że lubię brzmienie troszkę podbite basem, ale nie sztucznym.

Widzę, że też macie wątpliwości czy ten zestaw ma sens odnosząc go do wielkości pokoju. Ale z kolei patrząc trochę przyszłościowo - dobry głośnik raczej się nie zestarzeje (prawda?), więc może kiedyś będą mogły zostać przeniesione.

Ewentualnie ta opcja kompletnego porzucenia dźwięku przestrzennego i zainwestowania w dobre kolumny, wzmacniacz i subwoofer jeśli będzie potrzeba. I to faktycznie już będzie oszczędność na pieniążkach.

To takie moje luźne przemyślenia.

 

A mam kilka konkretnych pytań jakie przychodzą mi do głowy. Jak ktoś ma opinię albo może doradzić to też będę wdzięczny.

1. Czy zestaw głośników jaki zaproponowałem (B&W) ogólnie uważacie za dobry jakościowo, przeciętny, przereklamowany. Jakie macie takie "branżowe" podejście do tego? W szczególności oczywiście mam tutaj na myśli kolumny - czy dobrze to zagra muzykę?

2. Myśląc o takim zestawie (pełnym jako kino domowe) - jaki amplituner byście do tego polecili, żeby temu sprostał? Jaka to byłaby pólka cenowa?

3. Jeśli z kolei pozostać przy kolumnach - jakiś wzmacniacz bylibyście w stanie polecić?

 

Muszę się wgryźć w temat na pewno, ale chce mieć jakaś bazę. Oczywiście filmiki na yt latają itd, ale jednak opinia z forum to zawsze opinia z forum. Zawsze znajdzie się ktoś doświadczony i pomoże w konkretnym pytaniu a nie ogólnym opisie. To tak w ramach usprawiedliwienia siebie, że o wszystko tak dopytuję.

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220926_122440.jpg.6c414e2b4c9942251c9742bf38d4b52b.jpgIMG_20220130_095213.jpg.84c95896cff3d5a1dcd1daf291a08200.jpgDo B&W zawsze pasuje Rotel i Yamaha .

Rozumiem , że znasz brzmienie B&W

Małe pomieszczenie , także 5.1 wystarczy , czy myślisz o rozbudowie do Atmos 5.1.2-4 lub Auro 10-11.1  ?

Podstawą jest jak najlepszy sub.

Szkoda , że mieszkasz daleko od Białegostoku , zapraszam na demo .

Maleństwa , ale dają frajdę i z muzyki i z filmu . Mam w pokoju 25m2 ( cześć relaxu 16m2 ) 17 takich samych monitorów Tannoy Hts 101xp i 2 suby SVS SB 1000 

Pod 2 kodeki . Atmos 5.2.6 i Auro 3D 11.2

Zasila Denon  AVC 6700 ,  Zidoo Z9x , Panasonic BDT 570 i Google TV Chromecast 4K

Bez odsłuchów ( najlepiej u kolegów w domu ) możesz mieć problem z wyborem .Każde pomieszczenie ma swoją akustykę .

Salony , albo mają przygotowana salę do demo , gdzie wszystko zagra bardzo dobrze , a u Ciebie już nie koniecznie . Albo dużą przestrzeń , która także nijak ma się do Twoich warunków.

IMG_20220130_095147.jpg.07ab6d98054b1f011eabf8e2735d746f.jpg

Edytowano przez maciek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Glosnik napisał:

Hej, dziękuję za odpowiedzi. Kurcze, nie będę ukrywał, że "znowu" namieszaliście mi w głowie. Początkowo byłem zwolennikiem soundbara (myślałem o JBL z tymi rozłącznymi głośnikami) i do tego kolumny (na przykład właśnie te B&W o których pisałem wyżej) i do tego jakiś wzmacniacz. Ale stwierdziłem, że cenowo aż tak to się nie będzie różnić, bo sam Soundbar kosztuje z 5k, do tego kolumny te o których mówię pewnie z 7k i wzmacniacz ja wiem - powiedzmy z 3k (5k?). Szczerze mówiąc wzmacniaczy nie przeglądałem. W każdym razie wychodzę na te 15k. A z zestawem głośników + Amplituner wychodzę na podobną cenę (myślę, że do 20k). Więc szczerze już sam nie wiem...

 

Nie słuchałem głośników w żadnym sklepie - chodzi o to, że uważam się za laika i nie sądzę, że usłyszę różnicę w sklepie, powiedzmy w panującym chaosie, stresie itd. To trzeba mieć doświadczenie tak myślę. Myślę, że lubię brzmienie troszkę podbite basem, ale nie sztucznym.

Widzę, że też macie wątpliwości czy ten zestaw ma sens odnosząc go do wielkości pokoju. Ale z kolei patrząc trochę przyszłościowo - dobry głośnik raczej się nie zestarzeje (prawda?), więc może kiedyś będą mogły zostać przeniesione.

Ewentualnie ta opcja kompletnego porzucenia dźwięku przestrzennego i zainwestowania w dobre kolumny, wzmacniacz i subwoofer jeśli będzie potrzeba. I to faktycznie już będzie oszczędność na pieniążkach.

To takie moje luźne przemyślenia.

 

A mam kilka konkretnych pytań jakie przychodzą mi do głowy. Jak ktoś ma opinię albo może doradzić to też będę wdzięczny.

1. Czy zestaw głośników jaki zaproponowałem (B&W) ogólnie uważacie za dobry jakościowo, przeciętny, przereklamowany. Jakie macie takie "branżowe" podejście do tego? W szczególności oczywiście mam tutaj na myśli kolumny - czy dobrze to zagra muzykę?

2. Myśląc o takim zestawie (pełnym jako kino domowe) - jaki amplituner byście do tego polecili, żeby temu sprostał? Jaka to byłaby pólka cenowa?

3. Jeśli z kolei pozostać przy kolumnach - jakiś wzmacniacz bylibyście w stanie polecić?

 

Muszę się wgryźć w temat na pewno, ale chce mieć jakaś bazę. Oczywiście filmiki na yt latają itd, ale jednak opinia z forum to zawsze opinia z forum. Zawsze znajdzie się ktoś doświadczony i pomoże w konkretnym pytaniu a nie ogólnym opisie. To tak w ramach usprawiedliwienia siebie, że o wszystko tak dopytuję.

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc! :)

Jak ktos wpomnial zastanow sie czego bedziesz czesciej uzywal - do czego moze o tak.

Jesli filmy to kino domowe - np. brat ma amplituner Onkyo i kolumny z Jamo wraz nakladkami do to chyba atmos jest? Odtwarza z Sony .

Jesli muzyka z mojej strony moge polecic Pylon Audio Diamond 25 wraz z wzmacniazcem Cambridge CXA81 bo sam uzywalem wiec wiem. Jeszcze moze Monitor Audio Gold 100 5G - to sa podstawkowe ale troche jak dla mnie  ciemny dzwiek maja. - sluchalem z Gato Audio DIA 250s. Sounus Faber Sonetto 2 tez warto sprawdzic ale troche mniej basu maja .

Z sprzetu ktorego nie slyszalem a czytalem o nim to tez Gato Audio FM-8 lub FM-15. Jesli jednak chcesz sie zaglebic i dobrze pogrzebac to szykuj sie na jazde bez trzymanki.

Marek jest od groma.

Laikami wszyscy tutaj na poczatku byli.

Nic sie nie martw jesli masz dobry sluch napewno roznice jesli bedzie uslyszysz - oczywiscie nie w sklepach ja Media Markt.

Musisz szukac specjalistycznych salonow.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostając przy początkowym budżecie 10-12 tysięcy rozważyłbym na pewno Buchardty P300 + Audiolab 7000A w kwestii stereo. Bardzo dobra scena, nisko schodzący bas, do tego angażujące i muzykalne brzmienie sprawdzi się świetnie zarówno w muzyce, jak i w filmach. 

Jeśli jednak chciałbyś pójść w 5.1, to przemyślałbym komplet od System Audio + Onkyo TX-NR7100. Do tak małego pomieszczenia jednak nie będzie to idealna opcja, bo basu będzie bardzo dużo. 

Musiałbyś zdecydować nad tym, w którą stronę idziesz — stereo, czy kino domowe :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2023 o 12:10, Glosnik napisał:

Dlaczego nie lubisz?

Bo dla mnie te kolumny graja ostro. Jasno ale wpadają w rejestry których nie lubię.

Są krzykliwe a mnie to kłuję i nie lubię no.

Seria 7 gra dokładnie ,analitycznie. Też nie specjalnie lubię takie brzmienie ale tu już nie wpada w kłujące wybrzmiewanie.

Jeśli Audiolab 7000A to rozwiniecie 6000A to z Buchartami to straszna klucha znowu jest.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi! Oczywiście zgłębiłem temat i wracam na nowo męczyć ludzi :D

 

Zdecydowałem, że idę w stereo (+ ewentualnie subwoofer). Kino domowe odpuszczam - wydaje się, że nie mam powierzchni na takie zabawy (a i budżetu właściwie też, żeby kupić super stereo i dopiąć to jeszcze dobrym kinem).

Teraz tak, na co wstępnie padła decyzja (oczywiście wciąż liczę na Wasze sugestie i jestem gotowy do zmian), jednak jakiś grunt jest. Napiszę to w punktach, żeby łatwiej było się odnosić a i jednocześnie będę argumentował albo pytał co o tym myślicie, jakie są alternatywy itd.

1. Głośniki B&W 603 S2. Już tłumaczę dlaczego. Początkowo decyzja padła na B&W 606 - wydają się najsensowniejsze do wielkości mojego pomieszczenia (jakieś 15,5 m2). Ale jak zobaczyłem ile kosztują podstawki B&W to taniej wychodzą kolumny. I żeby była jasność - zakładam, że jest to decyzja przyszłościowa, może kiedyś dorobię się większego pomieszczenia, to kolumny byłyby do przeniesienia bez konieczności szukania czegoś nowego. Wspominaliście tutaj o KEF Q. Jak one mają się do wywołanych przeze mnie B&W? Nie będę ukrywał, B&W po prostu mi się też podobają.

2. Wzmacniacz - tutaj jest seria pytań. Na początku proszę, żebyście się ogólnie odnieśli do zestawu B&W 603 + Rotel RA-1572 MK II. Ma to sens? Taka krótka opinia co o tym myślicie?

3.  Kolejne propozycje o których myślałem to: Audiolab 9000A, wspomniany tutaj przez Q21 Audiolab 700 (oba Audiolab mi się podobają), Advance Paris A10, Yamaha A-S1200, Arcam SA20, lub czymś od Cambridge. Tylko niestety budżet tutaj już płacze. Więc moje pytanie - to ma sens czy to już zbyt poważny sprzęt? Ewentualnie sentyment do Harman Kardon, pytanie czy coś mają do zaoferowania z nowych czasów? Co myślicie o tych markach?

 

I teraz pytania teoretyczno-praktyczne. I proszę się nie śmiać, wiem, że to mogą być dla Was trywialne rzeczy:

4. Czy jeśli ja kupię przykładowo duże kolumny (niech będą te B&W 603 jako przykład). Czy one "cicho" zagrają dobrze? Chodzi mi o samą ideę, czy to jest tak, że kolumna "oczekująca" sporo Watów zagra równie dobrze po cichu (oczywiście jeśli dostanie dobry piec) co mniejszy głośnik podstawkowy? Nie chciałbym musieć wystrzelić w kosmos sąsiadów, żeby posłuchać z radością muzyki. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

5. I teraz znowu temat rzeka - czy wzmacniacz raczej sieciowy czy nie? Chodzi o słuchanie muzyki na przykład ze Spotify. Coś możecie polecić jeśli chodzi o wzmacniacze sieciowe czy raczej tego unikać?

6. Jeśli nie wzmacniacz sieciowy to jak sobie poradzić z przesłaniem dźwięku ze Spotify na urządzenie? Czy na przykład da się bezstratnie przesłać muzykę z telewizora do wzmacniacza? Jakie wejścia służą do takiego przesyłu danych? Z tego co wiem, po wifi jest bezstratny przesył muzyki, to prawda? Krótko mówiąc, jak sobie można poradzić z przesłaniem muzyki ze spotify czy innego serwisu stremingowego czy to z laptopa (podobno USB ma znakomity przesył??) czy to z telewizora? Posiadacie może jakieś "podręczniki" albo .pdf z których można taką "skompensowaną" wiedzę wyciągnąć? Czasami trudno przekopać się przez internet, już nie mówiąc oglądaniu filmów na yt, żeby dowiedzieć się dokładnie tego czego szukamy.

 

Dużo muszę jeszcze poczytać głównie o złączach. O tym które są bezstratne, jakie mają zdolności przesyłu. Na przykład czy karta dźwiękowa laptopa jest ograniczeniem dla jakości muzyki (jeśli dalej w kolejce czeka wzmacniacz czy nie). Pewnie lepiej taką kartę dźwiękową ominąć i podać do wzmacniacza "surówkę". Podobnie właśnie jak telewizor. Pewnie niektóre złącza obchodzą układy wewnętrzne itd. Dużo mnie czeka czytania. Jakbyście mieli jakieś fajne materiały to proszę o pomoc. Najlepiej do poczytania, ale oczywiście nie tylko.

 

Dziękuję Wam jeszcze raz za poświęcony czas - bardzo to doceniam. Powoli pcham temat do przodu :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Znowu się nasłuchałem o kolumnach podłogowych. Do takiego - co by nie mówić - małego pomieszczenia... Bardzo odradzacie kolumny podłogowe? Pomooocy... Ma ktoś w tak małym pomieszczeniu (3,2m x 4,6m) kolumny podłogowe?

I jak myślicie - dlaczego B&W mało kiedy pojawiają się w polecanych głośnikach? Tam raczej są głośniki typu Klipsch, Canton, Triangle, Dali czy Polk. Faktycznie B&W nie są godne polecenia? Szczerze mówiąc tylko na filmikach top hi-fi widziałem, że są polecane. Na zagranicznych czy innych polskich chyba nie.

Edytowano przez Glosnik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pomieszczenie to pokój w kształcie litery L. Wzmacniacz stoi na szafce z Ikea po lewej i prawej też szafki , podłoga chodnik a ja siedzę na fotelu. Po lewej stronie mam spadzisty dach. I wszystko ładnie gra.

W części około 3 na 5 metrów stoją Pylony Diamond 25.

W planie mam Gato Audio FM30.

20230214_200643.jpg

20230319_194800.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w 9 metrach podłogowe. były nie najlepiej ustawione ale pomieszczenie było fajnie wygłuszone więc grały nieźle.

Zadałeś sporo pytań jak na taką przerwę. Myslałem że wrócisz już z konkretnymi informacjami po odsłuchu.

Bowersy sa dostępne tylko w Topie. Więc nie specjalnie sa polecane na forach czy grupach. Ciezko tam uzyskać miła atmosfere.

Dodatkowo seria 6 jest jaka jest no.

Połącznie do Rotela jest ok. Do Yamahy i Cambrige nie bardzo. Do Arcama tak.

Zacznij słuchać bo jak na razie to 3 tygodnie zmarnowane na co? Czytanie?

Widzę że jesteś bardzo napalony na te Bowersy, pytam zatem dlaczego?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, J4Z napisał:

Ja mam w 15m², ale nieduże. 

20230413_0203242.jpg.df811d27dbd27f6d466035a688537483.jpg

Nie tylko rozmiar pomieszczenia ma znaczenie. Ważne są jego proporcje, umeblowanie i rozmieszczenie sprzętu. Ja mam spore podbicie na 50hz, ale moim zdaniem aktualne kolumny nieźle się wpisały. Zastanawiam się czasem czy nie wziąć jakichś z większym basem przy kolejnej rotacji. 

Ladne skrzyneczki 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...