Skocz do zawartości

Jak poprawić stereo Marantz + Chora


michal8818

Recommended Posts

Posiadam kolumny stereo Focal Chora 816 + Focal Chora center + Subwoofer REL T7  W kinie grają swietnie natomiast co do muzyki mam mieszane uczucia. Na niektórych utworach grają dobrze a na innych sa przytlumione w czesci pasma brakuje im srednicy i pazura. Napedzane Marantzem SR5015
Aktualnie szukam głośników na tył do sorround i Multi Ch Stereo i tak sie zastanawiam czy jest sens isc w dedykowane Focal Chora 806 czy np kupić głośniki Focal Aria 905/906 które poprawią delikatnie niedociągnięcia Focali Chory w przypadku sluchania muzyki w Multi Ch Stereo? Ewentualnie inne kolumny podstawkowe do tyłu zamiast Focal Chora które się dobrze zgrają i uzupełnią braki Chory 816 z przodu? O Aria czytalem różne opinie, dobre oraz takie że w środku to totalna chinszczyzna. Rozważałem również B&W 685, Monitor audio bronze bx2, rx1, rx2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, michal8818 napisał:

Napedzane Marantzem SR5015

I masz odpowiedź. 

6 minut temu, michal8818 napisał:

W kinie grają swietnie natomiast co do muzyki mam mieszane uczucia

I tak ma być. Wszak co kupiłeś ? AMPLITUNER KINA DOMOWEGO !

Możesz rozdzielić systemy dokupując wzmacniacz stereo. Dopiero wówczas możemy pogadać o kolumnach. Póki co wg. mnie mnie jest wszystko ok. Amp. jest do kina i kino gra dobrze , tylko się cieszyć. Nie ruszałbym tych kolumn jak jesteś zadowolony z dźwięku przestrzennego.

11 minut temu, michal8818 napisał:

czy np kupić głośniki Focal Aria 905/906 które poprawią delikatnie niedociągnięcia Focali Chory w przypadku sluchania muzyki w Multi Ch Stereo?

Może się nie znam , ale stereo to dwa kanały i dwie grające kolumny. Taki dźwięk o jakim piszesz Multi coś tam , to zawsze będzie sztuczny twór .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

I masz odpowiedź. 

I tak ma być. Wszak co kupiłeś ? AMPLITUNER KINA DOMOWEGO !

Możesz rozdzielić systemy dokupując wzmacniacz stereo. Dopiero wówczas możemy pogadać o kolumnach. Póki co wg. mnie mnie jest wszystko ok. Amp. jest do kina i kino gra dobrze , tylko się cieszyć. Nie ruszałbym tych kolumn jak jesteś zadowolony z dźwięku przestrzennego.

Może się nie znam , ale stereo to dwa kanały i dwie grające kolumny. Taki dźwięk o jakim piszesz Multi coś tam , to zawsze będzie sztuczny twór .

Tak wiem ze "sztuczny twor" i wiem że to wzmacniacz KD ale skoro mam i tak kupić kolumny do tyłu to się zastanawiam czy kupić dedykowane Chora czy iść w inny model który uzupełni niedociągnięcia Chory.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, michal8818 napisał:

ale skoro mam i tak kupić kolumny do tyłu to się zastanawiam czy kupić dedykowane Chora czy iść w inny model który uzupełni niedociągnięcia Chory.

Od początku. Z kina jesteś zadowolony , tak ? Niedomaga stereo i chcesz to naprawić poprzez zmianę kolumn i to jeszcze tak, by było miodzio w układzie ,gdzie wszystkie kolumny na raz będą odtwarzać muzykę zapisaną w oryginale na dwie kolumny. Chyba jestem na to za głupi. Po pierwsze jak już chcesz zobaczyć jak grają stereo Twoje fronty, to włączasz tryb Direct i tym samym wyłączasz wszystkie polepszacze. Druga sprawa to ustawienie kolumn frontowych , nieco inne jest pod stereo , a inaczej wygląda to w kinie. Na swoim przykładzie powiem Ci , że mam do kina WSZYSTKIE KOLUMNY z tzw. " innej parafii " , czyli różnych producentów. Zrobiłem to świadomie , bo kolumny są wybrane typowo do stereo i to jest priorytetem. Czy coś się zmieni w Multi coś tam , jak kupisz nowe kolumny na tyły , czy też zamienisz te nowe ze starymi na froncie ? Nikt Ci nie odpowie na takie pytanie. Zbyt dużo zmiennych , a największą jesteś Ty sam i Twój wzorzec dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

Od początku. Z kina jesteś zadowolony , tak ? Niedomaga stereo i chcesz to naprawić poprzez zmianę kolumn i to jeszcze tak, by było miodzio w układzie ,gdzie wszystkie kolumny na raz będą odtwarzać muzykę zapisaną w oryginale na dwie kolumny. Chyba jestem na to za głupi. Po pierwsze jak już chcesz zobaczyć jak grają stereo Twoje fronty, to włączasz tryb Direct i tym samym wyłączasz wszystkie polepszacze. Druga sprawa to ustawienie kolumn frontowych , nieco inne jest pod stereo , a inaczej wygląda to w kinie. Na swoim przykładzie powiem Ci , że mam do kina WSZYSTKIE KOLUMNY z tzw. " innej parafii " , czyli różnych producentów. Zrobiłem to świadomie , bo kolumny są wybrane typowo do stereo i to jest priorytetem. Czy coś się zmieni w Multi coś tam , jak kupisz nowe kolumny na tyły , czy też zamienisz te nowe ze starymi na froncie ? Nikt Ci nie odpowie na takie pytanie. Zbyt dużo zmiennych , a największą jesteś Ty sam i Twój wzorzec dźwięku.

Tak w kinie kolumny spisują się dobrze ale na tle muzycznym wypadaja gorzej.

Frontowe kolumny pozostają bez zmian w planach mam tylko dokupić kolumny do tyłu. Dedykowane kolumny tylne tego zestawu to Chora 806 a one różnią się od frontowych Chora 816 tym że posiadają o jeden głośnik niskotonowy mniej będą więc grać w multi stereo identycznie jak fronty bez srednicy i pazura ktorej mi brakuje. Szukam kolumn do tyłu które uwydatnia braki srednicy we frontach w multi stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, michal8818 napisał:

Szukam kolumn do tyłu które uwydatnia braki srednicy we frontach w multi stereo.

Ja się poddaje. Właśnie włączyłem sobie na Yamaszce takie cóś jak przerobiony dźwięk dwukanałowy na wielokanałowy i .... kurna o jakiej Ty średnicy piszesz ? Masz po prostu nawalankę dźwięku ze wszystkich stron i o jakiejkolwiek jakości czegokolwiek mowy nie ma. Cokolwiek kupisz będzie tak samo. Skup się na kinie , bo masz amp. do kina. A tak jeszcze , już na prawdę na koniec , co jest źródłem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, tomek4446 napisał:

Ja się poddaje. Właśnie włączyłem sobie na Yamaszce takie cóś jak przerobiony dźwięk dwukanałowy na wielokanałowy i .... kurna o jakiej Ty średnicy piszesz ? Masz po prostu nawalankę dźwięku ze wszystkich stron i o jakiejkolwiek jakości czegokolwiek mowy nie ma. Cokolwiek kupisz będzie tak samo. Skup się na kinie , bo masz amp. do kina. A tak jeszcze , już na prawdę na koniec , co jest źródłem ?

Amplituner jest podłączony do PS5, Xiaomi laser cinema 2 4k oraz xiaomi mi stick 4k. Muzyka to roznie blu-ray, tidal, elloconcerts czasami YT.

Co to multi stereo owszem jest nawalone dzwieku ale mozna go "oswoic" ze tak to ujme dodajac dB na frontach a delikatnie ujmujac na centralnym w zaleznosci od wlasnych preferencji.

No nic dziekuje za pomoc bede kombinował

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, michal8818 napisał:

Co to multi stereo owszem jest nawalone dzwieku ale mozna go "oswoic" ze tak to ujme dodajac dB na frontach a delikatnie ujmujac na centralnym w zaleznosci od wlasnych preferencji.

Aby było jasne. To Twój wybór / multi ... / i ja go nie neguję. Ale jak sam piszesz,, tworzysz coś ,co nie ma nic wspólnego z myślą ani wykonawcy, ani realizatora utworu. Nikt Ci nie doradzi, bo coś takiego nie występuje w naturze :) Masz rację , musisz sam kombinować. Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uściślić — masz obecnie Marantza SR5015 oraz dwie kolumny Focal Chora 816, tak? W muzyce inne efektowe wiele Ci nie pomogą, w końcu większość muzyki jest w stereo. Najlepszą opcją będzie dokupienie innego wzmacniacza pod Focale, który możesz podpiąć pod pre-out w Marantzu. Sugerowałbym spojrzenie na Atolla IN80, ale wiele zależy od tego, ile chcesz wydać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...