Skocz do zawartości

Kolumna centralna


fenriz

Recommended Posts

Dzień dobry ! :)

 

podłącze się pod temat, czy mógłby ktoś mi pomóc w dopasowaniu głośnika centralnego do:

 

Klipsch RP-500M II

 

zestaw miałby składać się z czterech takich samych RP-500M II

L i P front

L i P surround

Subwoofer to Klipsch R112SW

 

nie wiem który centralny będzie idealnie dopasowany, jest ich dużo z tej serii:

 

(RP-504C, RP-404, RP-600, RP-500C)

 

Zależy mi żeby było doskonale dopasowane, miejsce i kasa się znajdzie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2023 o 09:12, fenriz napisał:

Zastanawiam się nad wymiana głośnika centralnego. 

Zastanawiam się pomiędzy Kef Q650c a Klipsch RP-500C II.

Czy jeszcze cos innego ? do 2.5.k

Cześć, obie opcje są bardzo dobre, tak samo wspomniany 404C. 

 

9 godzin temu, Faziu.switch napisał:

Dzień dobry ! :)

podłącze się pod temat, czy mógłby ktoś mi pomóc w dopasowaniu głośnika centralnego do:

Klipsch RP-500M II

zestaw miałby składać się z czterech takich samych RP-500M II

L i P front

L i P surround

Subwoofer to Klipsch R112SW

nie wiem który centralny będzie idealnie dopasowany, jest ich dużo z tej serii:

(RP-504C, RP-404, RP-600, RP-500C)

Zależy mi żeby było doskonale dopasowane, miejsce i kasa się znajdzie :)

Tutaj również każda z opcji jest dobra. Klipsch ma bardzo zbliżony styl brzmienia we wszystkich swoich kolumnach. RP-500C jednak powinien być najbliżej ze wszystkich. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Q21 napisał:

Cześć, obie opcje są bardzo dobre, tak samo wspomniany 404C. 

 

Tutaj również każda z opcji jest dobra. Klipsch ma bardzo zbliżony styl brzmienia we wszystkich swoich kolumnach. RP-500C jednak powinien być najbliżej ze wszystkich. 

Hej ! Q21 :)

Zestaw kompletuję na waszej stronie ✌️

Chciałbym też na L i P postawić atmos, w gre wchodzą rp-500sa i rp-500sa II

tutaj pojawia sie moj problem bo wersja druga jest duzo głębsza (32cm)

wersja pierwsza jest zblizona do 500M (28,4cm)

zalezy mi zeby scianki boczne byly tej samej szerokości (17,4cm)

widzieliście może kiedyś podobne konfiguracje ?

Moze to tak byc ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tez otwarty na inne propozycje, mogą być starsze wersje klipsch (jesli macie na stanie) jednak zamysl chcialbym zostawic ten sam - 4 takie same glosniki podstawkowe + dopasowany centralny + nakładki atmos.

Wykorzystanie to głownie filmy.

Zostawiam tylko subwoofer (r112sw) ma on bardzo ładna okleine, inna niż te imitujące drewno wiec glosniki z tej seri bylyby mile widziane.

I Denon x2800h :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje nagłośnikowe nie dają aż tak fajnego efektu, jak powieszenie ich bezpośrednio na suficie. Masz taką możliwość, czy nie do końca? Jeśli nie, to przemyślałbym po prostu podłogowe Klipsche + podstawki na surround. Da to lepsze efekty w stereo oraz w kinie niż odbijanie od sufitu. Pamiętaj też, że fronty, surroundy i centralny odtwarzają różne rzeczy, więc nie muszą być identyczne i w pełni pasujące do siebie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Q21 napisał:

Wersje nagłośnikowe nie dają aż tak fajnego efektu, jak powieszenie ich bezpośrednio na suficie. Masz taką możliwość, czy nie do końca? Jeśli nie, to przemyślałbym po prostu podłogowe Klipsche + podstawki na surround. Da to lepsze efekty w stereo oraz w kinie niż odbijanie od sufitu. Pamiętaj też, że fronty, surroundy i centralny odtwarzają różne rzeczy, więc nie muszą być identyczne i w pełni pasujące do siebie. 

Jasne, rozumiem :)

aktualnie uzywam naglosnikowych i w moim pokoju dają fajny efekt.

Nie mam gdzie postawic podlogowych dlatego kieruje sie w strone polkowych.

 

wybieram wszystkie identyczne bo lubie ustawiony crossover taki sam na wszystkie kolumny.

miejsca mam tyle ze obawiam sie ze

rp-600m moze miec za malo miejsca z tylu dlatego rp-500m.

Cos proponujecie ? :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.05.2023 o 11:38, Faziu.switch napisał:

Dzień dobry ! :)

 

podłącze się pod temat, czy mógłby ktoś mi pomóc w dopasowaniu głośnika centralnego do:

 

Klipsch RP-500M II

 

zestaw miałby składać się z czterech takich samych RP-500M II

L i P front

L i P surround

Subwoofer to Klipsch R112SW

 

nie wiem który centralny będzie idealnie dopasowany, jest ich dużo z tej serii:

 

(RP-504C, RP-404, RP-600, RP-500C)

 

Zależy mi żeby było doskonale dopasowane, miejsce i kasa się znajdzie :)

404 i sprawa załatwiona

A jak masz miejsce to 504 :)

Dnia 2.05.2023 o 01:57, Faziu.switch napisał:

Chciałbym też na L i P postawić atmos, w gre wchodzą rp-500sa i rp-500sa II

Będa na suficie?

Inaczej to nie jest Atmos

Dnia 2.05.2023 o 02:35, Faziu.switch napisał:

zostawic ten sam - 4 takie same glosniki podstawkowe + dopasowany centralny + nakładki atmos.

Nakładki nic nie dają. A zobacz sobie tez na Bronze 100 + FX

22 godziny temu, Faziu.switch napisał:

rp-600m moze miec za malo miejsca z tylu dlatego rp-500m.

Cos proponujecie ? :)

Bronzy, a jak musi być Klipsch to na tyły 402s

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2023 o 15:54, Q21 napisał:

Ciężko powiedzieć coś więcej, nie znając pomieszczenia i preferencji. Jeśli będziesz brał wzmacniacz z możliwością kalibracji, to poszedłbym w RP-600M. W razie czego ona znacznie pomoże :)

Hej :)

dostalem od Was rp-500C ii, bardzo fajny ❤️

Chcialbym zapytac czy ustawienie na tym glosniku crossover 80hz bedzie optymalne ? Czy jednak jest za maly i bardziej 90hz ?

w przyszlym tygodniu bede zamawial rp-500m ii tez od Was, musze tak wycelowac zeby dostawa byla w przyszly piatek - zrobilibyscie jakas fajna cene ?

lacznie 4 rp-500m ii bede bral, ale tydzien po tygodniu 👌

IMG_0663.jpeg

Edytowano przez Faziu.switch
Dodanie grafiki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Czemu 500C poszedł jednak?

Daj 80hZ

Weż sobie Bipolarne 402 niż te 500tki. Grają znacznie lepiej.

 

Szukam zestawu do filmow i gier - aktualnie wymieniam:

4x jamo s803

1x jamo s83 cen

2x jamo s8 atm upfiring atmos

(mam prosty sufit, ogolnie warunki spelnione idealnie dlatego efekt wystepuje i jest zadowalajacy)

chcialbym lepsze glosniki jednak spodobala mi sie opcja latwego i przejrzystego ustawienia crossover,

czyli aktualnie -

wszedzie 90hz

sub lfe 120

 

przy wymianie kieruje sie ta sama zasada czyli:

 

wszystkie glosniki jak najbardziej zblizone do siebie, ten sam crossover i rozmiary membran.

posiadajac juz subwoofer klipsch r112sw stwierdzilem ze reszte tez zrobie klipsch.

 

Padlo na te 500m ii ze zwgledu na poprawioną srednice wzgledem pierwszej wersji, bardziej zaznaczony bas przy nizzszych poziomach glosnosci wzgledem rp-600m ii.

jesli chodzi o glosnik centralny tu wystepuje najwiekszy klopot bo jesli chcialbym idealnie dopasowac odciecie musialbym kupic 600c ii (prawie niedostepny i ma wieksze membrany) lub 504c ii (za duzy, za duzo membran, za duze membrany)

 

Czy wnioskujesz z wykresu ze 80hz bedzie odpowiednim odcieciem ?

 

Pozdrawiam ! 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejscie

20 godzin temu, Faziu.switch napisał:

posiadajac juz subwoofer klipsch r112sw stwierdzilem ze reszte tez zrobie klipsch.

 

20 godzin temu, Faziu.switch napisał:

i rozmiary membran.

Bo moim zdaniem 404 jest po prostu ciekawszy. No ale ok ok, rozumiem :)

20 godzin temu, Faziu.switch napisał:

Padlo na te 500m ii ze zwgledu na poprawioną srednice wzgledem pierwszej wersji, bardziej zaznaczony bas przy nizzszych poziomach glosnosci wzgledem rp-600m ii.

500tki mają lepszy bas jak grają ciszej? Kto Ci to powiedział?

I jaki to ma wpływ kiedy dasz crossover na

20 godzin temu, Faziu.switch napisał:

czyli aktualnie -

wszedzie 90hz

?

20 godzin temu, Faziu.switch napisał:

Czy wnioskujesz z wykresu ze 80hz bedzie odpowiednim odcieciem ?

No ja mam inne kryteria doboru.

Teraz to się trzymaj swojego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego odcięcia to nie ma idealnego ustawienia, które sprawdzi się zawsze i dla każdego. Audio to trochę zabawy również samemu i pod swoją modłę, bo jeżeli ktoś napisze, że 50Hz, 80Hz, czy 100Hz będzie super, ale Tobie się będzie podobało na powiedzmy 60Hz to i tak najlepiej będzie pozostać przy tym co Tobie będzie pasowało najbardziej. "Chwila strachu", ale na pewno efekt gwarantowany jak się spędzi te 20 minut :) 

A tak bez żartów, to serio wyjdzie najlepiej ustawić to tak jak będzie Ci się podobało, ponieważ nie ma złotych ustawień. Wszystko zależy od pomieszczenia, konfiguracji i przede wszystkim użytkownika. Oczywiście można się zasugerować wstępnie dwoma ustawieniami, a później sprawdzić jeszcze np. jakieś 2 trochę bardziej odległe od wcześniejszych i wtedy ocenić co u Ciebie i dla Ciebie brzmi najlepiej, bo z naszych doświadczeń wiemy, że jedni nakładają na siebie te częstotliwości z frontów i subwoofera, inni z kolei nie. Nie ma reguły. 

80 Hz jak napisał Piotrek jest zaleceniem dla urządzeń z certyfikatem THX, aczkolwiek był on nadawany niektórym urządzeniom, kolumnom, czy też sale kinowe go dostawały, aczkolwiek musiały także spełniać określone wymogi, więc jest ono na pewno jakimś tropem, ale nie pewniakiem tak samo jak każde inne ustawienie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

No ale przyznacie że ciekawe podejście z tymi samymi wielkościami membran.

Przez tyle lat pierwszy raz to słyszę.

 

Oj, ja dawno temu usłyszałem to po raz pierwszy. Nawet w słuchawkach często to widać, że ktoś chce mieć X przetworników lub przetworniki w wymiarze Y. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2023 o 20:14, Piotr Sonido napisał:

Słuchawki? A co mają do tego słuchawki?

No dobra gdzieś tam kiedyś ktoś mi o tym może napomknął ale nie był do tego tak nastawiony ma mus jak tu.

Ciekawe. Chętnie bym poznał genezę tego pomysłu.

 

Hej ! Przepraszam za zwloke, bylem zajety ustawianiem sprzetu - q21 dzięki ✌️

Nie moge znalezc artykolu w internecie ale mozesz sobie to wyobrazic -

Idealnym rozwiazaniem w systemie surround beda wszystkie takie same glosniki, o takich samych parametrach, o takim samym odcieciu, o takich samych wieloosciach membran ( w tym tez glosnik centralny najlepiej jak by byl taki sam jednak jest to trudne zeby stal pod tv )

 

daje nam to plynne przejscia, takie same wrazenia z kazdej strony - nie wiem jak to lepiej okreslic.

koledzy musza pomalu sie przyzwyczajac ze nowe pokolenie nie slucha juz muzyki w stereo - gramy w gry i chcemy byc w nich, ogladamy netflix i chcemy byc w tym filmie, sluchamy muzyki w Dolby Atmos i innych wielokanalowych formatach ✌️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Faziu.switch napisał:

Idealnym rozwiazaniem w systemie surround beda wszystkie takie same glosniki, o takich samych parametrach, o takim samym odcieciu, o takich samych wieloosciach membran ( w tym tez glosnik centralny najlepiej jak by byl taki sam jednak jest to trudne zeby stal pod tv )

A dlaczego zakładasz że głośnik centralny ma być pod TV? Jeśli już mowa o idealnym rozwiązaniu to central referencyjnie ma być ZA OBRAZEM. A to oznacza że obraz z projektora wyświetlany jest na ekranie transparentym akustycznie, a za nim są zamontowane głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2023 o 23:11, Q21 napisał:

Oj, ja dawno temu usłyszałem to po raz pierwszy. Nawet w słuchawkach często to widać, że ktoś chce mieć X przetworników lub przetworniki w wymiarze Y. 

Hej ! Robimy jeszcze akcje subwoofer :)

Ale prosze o pomoc - aktualnie uzywam klipsch r112sw

tutaj pytanie..

czy zmiana na svs PB 1000 pro bedzie mocno korzystna ?

PB 2000 pro jest za duzy, pomieszczenie 5mx6m - sufit okolo 2,50m

Czy ten PB 1000 pro kosztowal na starcie 599USD (okolo 2500tys zl) a teraz podrozal do tych 4600 zl ? 
 

svs schodzi nizej 16hz vs 24hz w klipsch ale czy to ma sens ?

pozdrawiam !
 

1 minutę temu, Butler napisał:

A dlaczego zakładasz że głośnik centralny ma być pod TV? Jeśli już mowa o idealnym rozwiązaniu to central referencyjnie ma być ZA OBRAZEM. A to oznacza że obraz z projektora wyświetlany jest na ekranie transparentym akustycznie, a za nim są zamontowane głośniki.

w takim razie wiesz o co mi chodzi, nic tym komentarzem nie wniosles ✌️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by było porównać. Moim zdaniem SVS PB1000 Pro jest znacznie ciekawszy i uniwersalniejszy. Podwyżki obecnie są nieuniknione, ale z tego co pamiętam, to ten SVS już chwilę na niej stoi. 

I przy dobrym ustawieniu wątpię, że PB2000 Pro będzie za duży. Zawsze możesz kupić drugiego Klipscha i ustawić go za sobą :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Trzeba by było porównać. Moim zdaniem SVS PB1000 Pro jest znacznie ciekawszy i uniwersalniejszy. Podwyżki obecnie są nieuniknione, ale z tego co pamiętam, to ten SVS już chwilę na niej stoi. 

I przy dobrym ustawieniu wątpię, że PB2000 Pro będzie za duży. Zawsze możesz kupić drugiego Klipscha i ustawić go za sobą :)

PB 2000 musialby stac jak najblizej tylnej sciany w rogu, pb 1000 mialby po okolo 13 cm z kazdej strony. 
 

co myslicie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Faziu.switch napisał:

Nie moge znalezc artykolu w internecie ale mozesz sobie to wyobrazic -

Idealnym rozwiazaniem w systemie surround beda wszystkie takie same glosniki, o takich samych parametrach, o takim samym odcieciu, o takich samych wieloosciach membran ( w tym tez glosnik centralny najlepiej jak by byl taki sam jednak jest to trudne zeby stal pod tv )

 

daje nam to plynne przejscia, takie same wrazenia z kazdej strony - nie wiem jak to lepiej okreslic.

koledzy musza pomalu sie przyzwyczajac ze nowe pokolenie nie slucha juz muzyki w stereo - gramy w gry i chcemy byc w nich, ogladamy netflix i chcemy byc w tym filmie, sluchamy muzyki w Dolby Atmos i innych wielokanalowych formatach ✌️

No właśnie nie bardzo to sobie moge wyobrażić :P

Tak, może nie mam 15 lat ale geenralnie uzywam duzo kina domowego a moja wyobraxnia jest naprawdę dalekosiezna :)

Najważniejsze że jesteś zadowolony.

8 godzin temu, Faziu.switch napisał:

czy zmiana na svs PB 1000 pro bedzie mocno korzystna ?

Będzie. PB 1000 gra lepiej.

6 godzin temu, Faziu.switch napisał:

PB 2000 musialby stac jak najblizej tylnej sciany w rogu, pb 1000 mialby po okolo 13 cm z kazdej strony. 
 

co myslicie ?

Pokaż gdzie by stał.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...