Skocz do zawartości

jaki amplituner


Józef67

Recommended Posts

Proszę, przestań bo mnie już brzuch boli 🤣

W amplitunerze zrób kalibrację z mikrofonem i nie kombinuj. Takie numery co planujesz to mozna bylo robić 20 lat temu jak AC3 bylo na topie a Dolby Pro Logic II był synonimem luksusu. Sygnal był analogowy i jego konfiguracja dość luźna, cuda się robiło. Wtedy taka "ściana dźwięku" budziła fantazje.

Teraz jeśli budujesz kino i chciałbyś doświadczyć współczesnej technologii, to dodajesz głośniki sufitowe i drzwi do dźwięku obiektowego zostana otwarte.

W filmach nawet w najlepszych aktualnie kodekach (TrueHD, DTS-HD M.A.) ścieżka składa się z 5.1 lub 7.1 kanałów. Ich rozmieszczenie jest ściśle określone, nie ma tu miejsca na LFH/RFH.

Idea Atmos to nie są dodatkowe kanały tylko obiekty w przestrzeni zakodowane w ścieżce, a tych obiektów moze być na raz kilkadziesiąt. Amplituner dostając takie źródło zdekoduje je wg. swoich możliwości na kanały podstawowe oraz warstwy górnej (sufitowe). Finalnie takie samo źródło może zagrać we wszystkich głośnikach a ograniczeniem jest tylko ilość możliwych kanałów ampitunera oraz głośników w systemie. I tu też nie ma miejsca na LFH/RFH.

Przydadzą się za to w świetnym AURO3D, ale to poziom zaawansowania kilka leveli wyżej i bardzo niszowa sprawa.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Józef67 napisał:

Może źle się wyraziłem, nie chodzi o "opóźnienie LFH/RFH". Chodzi o ich "przyspieszenie" przez opóźnienie wszystkich innych co spowodowałoby ich muzyczne przesunięcie wzdłuż sufitu ku słuchaczowi.

 

Nie no. To już jakieś abstrakcje są :D Przesunięcie muzyczne wzdłuż sufitu poprzesz opóźnienie innych kolumn? :>>>>
 

Jak @Butler napisał. Inaczej wyjdzie Ci jakaś abominacja nie mająca nic z kinem wspólnego.

56 minut temu, Butler napisał:

W amplitunerze zrób kalibrację z mikrofonem i nie kombinuj.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2023 o 10:13, eMBe napisał:

Czyli co? Masz zamiar te przednie górne głośniki montować mimo, że wszyscy Ci tu piszą, że to głupota?
Jaki to ma sens? Czy Ty czasem nie szukałeś potwierdzenia Twojego pomysłu skoro mimo wszystko dalej w to brniesz?
 

nie nie chwile. To nie jest głupota.

System Dolby IIz daje rezultaty ale nie ma w nim filmów już. Więc ten dekoder trzeba jakoś włączać manualnie.

Wlączanie wówczas Atmoa pogorszy dzwięk.

 

Ale chcesz w to idź to idź, przeciez nikt z nas tego nie będzie słuchał. Tylko Ty :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

przeciez nikt z nas tego nie będzie słuchał. Tylko Ty

Dokładnie Piotrze.

Kupiłem głośniczki Cambridge Audio Minx12. Przyjdą, zamontuję, ustawię. Spróbuję zrobić kalibrację, zobaczę co wyjdzie.
Akustyka to skomplikowana sprawa. Wiadomo, mając warunki można zrobić dobre kino domowe, na wygłuszanie ścian niewielu chyba się decyduje.

Ja nie przeskoczę warunków które mam, nie przesunę ściany o 3 m. Co do kodeków, gdy słucham muzyki na spotify kodek wybiera się sam. nawet gdy manualnie go zmienię wraca zwykle na stereo. Ale gdy słucham klipów z Youbube nie wiem jaki powinien być kodek, więc mieszam i wybieram taki, który daje najwięcej odczucia przestrzeni i dynamiki. Wrażenia  muzyczne są subiektywne a upodobania dowolne. Wiem, że to wygląda jak w anegdocie o "tancerzu". Na uwagę kobiety że nie trzyma się rytmu odpowiada "mnie muzyka w tańcu nie przeszkadza".

Nawet nie mogę udawać, że mam słuch absolutny (67), ani, że jestem koneserem muzyki i to co słyszę to to nie autentyk tylko jakaś kakofonia. Lubię słuchać bardzo szerokiego spektrum muzyki.
Staram się sprzęt tak poustawiać by mieć maksymalną przyjemność ze słuchania.



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Józef67 muszę powiedzieć, że jest w tym pewna metoda i logika. Jedni dążą do absolutnie najwierniejszego odtworzenia nagrań/ścieżek filmowych, inni nie do końca muszą mieć wierne odtworzenie, a taki sposób odtwarzania jaki im najbardziej pasuje do gustu. Jedno jest pewne chodzi nam głównie o to, żebyśmy byli zadowoleni z brzmienia. Chociaż Twoje pomysły czasem wywołują u mnie gęsią skórkę 😉 jesteś na tyle przekonujący, że nie widzę sensu odwodzenia Cię od pewnych eksperymentów. Ja osobiście wolę być bliżej oryginału - chociaż tak naprawdę jest to trudne do osiągnięcia szczególnie jeżeli salon/pokój codziennego użytku przystosowujemy do charakteru kina domowego czy odsłuchu stereo, zawsze napotkamy jakieś przeszkody więc koniec końców każdy w takiej sytuacji musi iść na pewne kompromisy. A Ty jesteś jak "Ryba" w "Kiler-ze" - po prostu "masz w d...ie paragrafy" i chcesz żeby grało tak jak lubisz - niekoniecznie wiernie oryginałowi. Życzę zadowolenia i satysfakcji z posiadanego sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Józef67 napisał:

Kupiłem głośniczki Cambridge Audio Minx12. Przyjdą, zamontuję, ustawię. Spróbuję zrobić kalibrację, zobaczę co wyjdzie.

Jesli jakimś dziwnym trafem ustawi Ci je jako Atmos to zmień to. ale wydaje mi się że od razu rozpozna je jako przednie górne.

Większość materiałów na YT jest w stereo.

Więc faktycznie jak chcesz sobie to zmieniac to droga wolna. Systsem jest Twoj i tego się trzymaj.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

ale wydaje mi się że od razu rozpozna je jako przednie górne.

Znaczy że kalibracja je rozpozna ... . Bo zgodnie z poradą @Butler przypisałem je jako górne przednia TFL/TFR.
Nawet nie wiem czy proces kalibracji przejmuje się manualnym przypisaniem i czy to zachowa.
Przejściowo mam podłączone te skytec, "widzę" je pod kątem dokładnie 30 stopni, to graniczna wartość więc chyba nie jest tragicznie. Podczas odsłuchu mam wrażenie że różne dźwięki wybrzmiewają z różnych wysokości, szczególnie w reklamach podczas oglądania TV.

Gdy wymienię na Minx12 i dopnę wszystko zobaczę/usłyszę jak wyjdzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Józef67 napisał:

"widzę" je pod kątem dokładnie 30 stopni, to graniczna wartość więc chyba nie jest tragicznie.

Przypomnę, Atmos z dwoma sufitowymi to daje się niemal nad głową (TML/TMR). Przy czterech montuje się dwa z przodu (TFL/TFR)  i dwa z tyłu (TRL/TRR). Ty montujesz tylko tą pierwszą parę. Będzie jak będzie,  na pewno lepiej jak upfiring co miałby odbijać dźwięk od sufitu.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Józef67 no cóż niektórzy ludzie się bawią, ale jak mają za co to dlaczego nie, sam nie wiem czy gdybym miał odpowiednią ilość funduszy to bym nie zaszalał. Nie wiem tylko czy na pewnym etapie usłyszałbym różnicę 😉 i czy byłaby warta kolejnych $$$.

A jak sprzęt się sprawuje, wszystko opanowane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomek72 napisał:

@Józef67 no cóż niektórzy ludzie się bawią, ale jak mają za co to dlaczego nie, sam nie wiem czy gdybym miał odpowiednią ilość funduszy to bym nie zaszalał. Nie wiem tylko czy na pewnym etapie usłyszałbym różnicę 😉 i czy byłaby warta kolejnych $$$.

A jak sprzęt się sprawuje, wszystko opanowane?

Sprzęt sprawuje się dobrze. Spokojnie montuję jeszcze te małe Cambridge Audio Minx12 jako górne przednie.
W tym tygodniu będę próbował robić kalibrację. Zobaczę co z tego wyjdzie, ale jeśli system spróbuje mi narzucić charakterystykę flat to podziękuję i wrócę do "ulubionej" :) 

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Pisz do Top HiFi dasz zaliczkę to Ci ściągnął.

 

Widziałem już podobny asortyment ale wtedy cena 470.000 była oczywiście za jedną kolumnę.
Za parę musi być 2x więcej, ale kwota powyżej dużej bańki wywołuje jednak szok ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Józef67 napisał:

Widziałem już podobny asortyment ale wtedy cena 470.000 była oczywiście za jedną kolumnę.
Za parę musi być 2x więcej, ale kwota powyżej dużej bańki wywołuje jednak szok ...

Nie byłeś jeszcze na Audioshow co? :)

https://spidersweb.pl/2017/11/andrea-pivetta-opera-only-audio-video-show-smart-home.html

Taki wzmacniacz byś chciał?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Nie byłeś jeszcze na Audioshow co? :)

https://spidersweb.pl/2017/11/andrea-pivetta-opera-only-audio-video-show-smart-home.html

Taki wzmacniacz byś chciał?

No ładne cacko. Ale do mojego pokoju jednak za duże.  
No i mam przydział mocy 3,5 kW, to całkiem wyklucza taka opcję. :P 
Ale robi wrażenie.
.

image.png.e00dab97b00a1f714dab80f974f37527.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...