Skocz do zawartości

Gramofon


Recommended Posts

Hej!

 

poszukuje gramofonu do yamahy rxv685 oraz głośników kef q750 aby posłuchać sobie troszkę starszych płyt. Czy możecie mi coś polecić dwie wersje jedna budżetowa a druga normalna bo kompletnie nie wiem w jakich pieniądzach to się rozchodzi? ☺️

bede wdzieczny! Dziekuje!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kwota za gramofon to dla Ciebie "budżetowy" a jaka "normalny" ?

Rozsądny używany gramofon to min.500zł (nowy 1000-1500), a dobre modele to dwa razy więcej (szacunkowo).

Pozdrawiam

PS. Przeniosłem wątek do właściwego działu. W tym właśnie dziale masz sporo informacji o gramofonach, z cenami włącznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

z nówek na pewno warto sprawdzić Regę Planar 1 oraz Planar 2. Bardzo przyjemnie, dość gęsto i naturalnie grające gramofony. Cechują się też świetną muzykalnością. 

Przy używanych nie pomogę, ale mogę tylko powiedzieć, że na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt był serwisowany i gdzie. Często może być też wymagana zmiana wkładki na nową. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz gramofonu "z epoki", to wybór jest ogromny. Trzeba się tylko nastawić zrobienie konkretnego "researchu". Z wymienionych przez Ciebie modeli wybrałbym Thorensa lub ewentualnie Telefunkena (choć ten bywa trochę awaryjny i problematyczny w naprawie). Możesz jeszcze rozważyć takie gramofony jak: Braun PS500, różne modele JVC/Victor, Sony PS-X50, Sony PS-515, średnie i wyższe modele Technicsa, Dual 1229/1219, Dual 1019, Lenco L75 (zwłaszcza jeżeli lubisz majsterkować i poprawiać różne rzeczy) itd. Wybór zależy między innymi od tego czy chcesz gramofon z automatyką czy manualny. Aspekt wizualny/estetyczny pewnie też nie jest bez znaczenia. Napisz na czym Ci zależy najbardziej, a będę mógł podpowiedzieć Ci coś dokładniej :)

Druga sprawa to wkładka (w końcu to ona w największym stopniu odpowiada za jakość dźwięku). Gramofony często są sprzedawane z kiepską wkładką albo ze starą, zużytą igłą. Tak jak pisze @Q21 - przy planowaniu budżetu trzeba więc wziąć pod uwagę dokupienie nowej igły lub całej wkładki. 

To czy gramofon faktycznie był serwisowany przed sprzedażą... to już loteria. Z doświadczenia wiem, że niestety zwykle ten serwis ogranicza się do przetarcia kurzu. Dosyć często trafiają do mnie na serwis takie właśnie świeżo kupione gramofony "po pełnym serwisie" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz! Tak robię właśnie risercz. Znajomy polecał mi technicsa sol q2 mówił ze jest niezawodny. 
 

co do automatu czy manuala to właśnie ja wolałbym automat ale wielu ludzi mówi i pisze tutaj w innych tematach ze to słaba rzecz jest ze najlepiej manual albo pol automat. Sam nie wiem 😞

 

Tak zakładam wymianę wkładki w budżet. Większość polecali mi, abym kupił model do 1k i wymienił mu w serwisie właśnie te wkładkę. 
 

co do wyglądu to wszystkie które podesłałeś bardzo mi się podobają. Ten braun to super tez wybor bo to klasyk z produkcji Dietera Ramsa który w w ogóle rozpoczął wygląd gramofonów w takim kształcie. 
 

ja sam nie do końca lubię majsterkować i bawić się w te rzeczy najbardziej chciałbym żeby to ładnie grało i nie było awaryjne. Kolor tez nie ma dla mnie większego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję półautomaty - i tak trzeba podejść do gramofonu by położyć płytę, natomiast wygoda z automatycznym podniesieniem ramienia po zakończeniu odtwarzania to duży plus (igła wtedy niepotrzebnie się nie zużywa) nie tylko dla leniuchów 🙂
A czy ramię wróci do położenia początkowego czy tylko się podniesie to już szczegół.
Miałem i korzystałem z każdego rodzaju (manual, półautomat, automat), z każdego byłem zadowolony - ale z półautomatów najbardziej.

Nie odradzam jednak automatów - żaden który miałem mi się nie zepsuł. Najważniejsze by kupić sprzęt w dobrym stanie - a najlepiej jeszcze z możliwością dokładnego sprawdzenia i osobistym odbiorem, a jak jeszcze od kogoś zaufanego to już po prostu miodzio 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.05.2023 o 17:38, Majk007 napisał:

Znajomy polecał mi technicsa sol q2 mówił ze jest niezawodny. 

Tak, SL-Q2/ SL-Q3 to całkiem fajne gramofony :) Generalnie taki trop były chyba najbardziej sensowny - direct drive Technicsa, w którym nie byłoby za dużo do "grzebania" + nowa igła lub wkładka. Najważniejsze jest to oczym pisze @RoRo - żeby sprzęt był w dobrym stanie. Decydując się na zakup gramofonu, który ma 40-50 lat warto zwrócić na to uwagę. W innym przypadku można później wydać na serwis/naprawę drugie tyle co na sam gramofon ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dzieki Wam bardzo zdecydowałem się na technicsa sl 3310 w bardzo dobrym stanie. Tez mam poczucie ze automat i półautomat to półautomat jest lepszy ale nie widziałem takiego niestety wiec kupiłem taki :D dzieki jeszcze raz ale tez i chętnie będę polował na brauna bo bardzo mi się spodobał ten model :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...