Skocz do zawartości

Tani DAC/AMP z obsługą MQA. FiiO KA1 czy Hiby FC3? A może coś innego?


Recommended Posts

Cześć

Chciałem sobie w Tidalu wykupić subskrypcję HiFi Plus żeby sprawdzić na ile dobre, godne uwagi są pliki MQA. Na codzień używam słuchawek Letshuoer S12 Pro i dongla Ibasso DC04 Pro. Jest dobrze , ale chciałbym sprawdzić coś nowego (dla mnie) i na początek kupić jakiś naprawdę tani mobilny DAC/AMP z obsługą MQA. Czy tyle wystarczy, czy może kupić coś droższego...na polskim rynku jest naprawdę niewiele mobilnych  DAC które mogłyby poradzić sobie z tym formatem i nie kosztowałyby więcej niż circa about 800 PLN. Może Earmen Sparrow, aczkolwiek na początku chciałbym tylko dotknąć, dlatego wymieniłem te dwa najtańsze. Czy są jakieś inne godne uwagi propozycje?

Pozdrawiam i Dziękuję za ewentualną pomoc - Cichy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Olej zgodność z MQA i kup najlepszy jaki się da. Nie warto limitować sie wyborem dla tego stratnego formatu... 

OK, ale Ibasso DC04 Pro jest w zupełności wystarczający... chciałem po prostu posłuchać jak brzmią Mastery z Tidala, Ibasso nie renderuje MQA. Trochę się pokręciłem i jestem bliski zakupu - Earmen Sparrow. To jest tylko tor pod telefon, kiedy wychodzę na spacer czy biegam po księgarniach i antykwariatach. Czasami pochłania to "trochę" czasu, więc fajnie posłuchać czegoś w miarę bezstresowo. W domu, w kapciach... tam mam inną układankę. Ale bardzo dziękuję za odpowiedź, to zawsze cieszy. Opinie o MQA są zaiste bardzo skrajne, od poezji aż do połajanek. Może dlatego tak bardzo ciekawi mnie ten przypadek. Pozdrawiam - D.C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Kopacki napisał:

Zauwaz, ze niebawem moze to byc wymierajacy przypadek...

A jesli planujesz rozwazac hi-resowe niuanse spacerowo czy bieganiowo.... Zazdroscic, albo wspolczuc.

Spacerowo, jak najbardziej. Nie jest mi potrzebne współczucie, jest tylu biednych ludzi na świecie... ;) Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam - D.C.

P.S. Ktoś proponował mi Apple Music ale tam Hi-Res jest zapisany w formacie ALAC... ja nie mam iPhone'a a mój telefon obługuje FLAC, WAV ale nie ALAC. Jestem stary, nie wiem czy to jest decydujący problem czy coś tu zmieni sam DAC?

Edytowano przez Cichy51
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DACa format pliku nie interesuje, sam plik dekoduje oprogramowanie - odtwarzacz. DAC zamienia zdekodowane audio z postaci cyfrowej na analogowa.

Ewentualnie wyciaga jeszcze zamaskowane dane ze wstepnie zdekodowanej postaci poprzez tzw. unfolding, i tak podnosi rozdzelczosc audio przy MQA.

Pierwszy unfold robi aplikacja Tidala, do 88.2/96 kHz. Ewentualny kolejny wymaga juz DACa. Opinie o mozliwosci wylapania roznic szczegolnie gdy audio jest na dalszym planie, juz wyrazilem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

DACa format pliku nie interesuje, sam plik dekoduje oprogramowanie - odtwarzacz. DAC zamienia zdekodowane audio z postaci cyfrowej na analogowa.

Ewentualnie wyciaga jeszcze zamaskowane dane ze wstepnie zdekodowanej postaci poprzez tzw. unfolding, i tak podnosi rozdzelczosc audio przy MQA.

Pierwszy unfold robi aplikacja Tidala, do 88.2/96 kHz. Ewentualny kolejny wymaga juz DACa. Opinie o mozliwosci wylapania roznic szczegolnie gdy audio jest na dalszym planie, juz wyrazilem ;)

Bardzo dziękuję za wytłumaczenie, technikalia to dla mnie prawdziwa terra incognita. Wskoczyłem do Apple Music, podobno już niedługo mają tam dorzucić Apple Music Classical na Androida, a w Classical ta biblioteka jest bardzo, bardzo duża. Kilka godzin i widzę że jest więcej naprawdę dobrych jakościowo plików, to słychać. Poza tym bardzo często trafiam na Hi-Res, a za to w Tidalu musiałbym zapłacić dwa razy drożej. Jest także obsługa Dolby Atmos, w jakimś mało zobowiązującym popie czy w elektronice jest efektownie, trochę sztucznie ale bawi. W klasyce czy w jazzie można zawsze wyłączyć opcję dźwięku przestrzennego. Na razie jestem i w Tidal i w Apple Music, ale chyba zostanę w Apple. Są tak skrajne opinie na temat MQA (dominują te negatywne, chyba że nie mam szczęścia), chyba jednak nie będę wymieniał dongla, choć Earmen Sparrow był już blisko. Ja mam podzielną uwagę, dam radę... aczkolwiek w księgarni na pewno bywam trochę rozproszony. Mieszkam 200 metrów od lasu, to największy zespół leśny pozostający w miejskich granicach administracyjnych... w całej środkowo-wschodniej Europie. Chodzę sobie tu i tam (jak to emeryt), idąc na 1-2godzinny spacerek utartymi szlakami mam naprawdę święty spokój... więc może czasem coś tam wychwycę. Naprawdę, kilka godzin i mam nieodparte wrażenie że w Apple Music jest więcej tego czego potrzebuję... chyba że ktoś definitywnie wyjaśni mi że warto posłuchać, sprawdzić jakość MQA. Nie popełnię samobójstwa, kupię Earmena i poszukam szczęścia w Tidalu na HiFi Plus... żaden problem. A jeżeli nie ma sensu, lub np. muszę do mojego mobilnego słuchania dorzucić jeszcze pięć koła, żeby wyjść na prostą to odpuszczę. Bardzo Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam - D.C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kn1234 napisał:

Tanio i dobrze jest w amazon music hd,około 20 zl.posłuchaj miesiąc za darmo

W sumie to tak samo tanio jak w Apple Music, ale w Apple będzie dodana (do Androida, na iOs już jest)  za darmo platforma Apple Music Classical z naprawdę dużą biblioteką. Plusem Apple jest także to że jest tam naprawdę dużo plików w rozdzielczości Hi-res. Są słyszalne różnice pomiędzy podstawową taryfą Tidala i Apple, na korzyść tego ostatniego. Za lepszą jakość w Tidal musiałbym zapłacić prawie dwa razy więcej... i to chyba tylko dla MQA. Ale oczywiście mogę wziąć próbny miesiąc na Amazon, zawsze można się rozejrzeć. Dziękuję bardzo za odpowiedź i Pozdrawiam - D.C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Problem w tym że ona nie jest lepsza... 

No właśnie, wiele osób o tym pisze. Tym lepiej szukać w innych miejscach. Teraz mam miesiąc próbny w Hi-Fi Plus (w podstawowym - HiFi byłem przez jakiś czas) i naprawdę w Apple mam większą radochę. Podobno w Tidalu mają wprowadzić FLAC w bardzo wysokich rozdzielczościach zamiast MQA, ale chyba się spóźnili. Dziękuję i Pozdrawiam - D.C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...