Skocz do zawartości

Sieciowy zestaw stereo do salonu 36-38m2


kostek_mg

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie!

Po 7 latach z moim Onkyo TX-8130 oraz monitorami MA Bronze, a także w ramach przeprowadzki. Postanowiłem spełnić swoje marzenie i wyposażyć się w fajny dynamiczny system stereo oparty o kolumny podłogowe. Mam wielką nadzieję, że tak jak przy pierwszym zestawie, tak i teraz nie zawiedziecie i pomożecie podjąć mi decyzję.

Szukam uniwersalnego zestawu 2.0 (w przyszłości może też subwoofer) , głównie do muzyki dynamicznej, efektownej, z fajnym basem, jednak bez prze ostrzeń drażniących przy wysokich tonach. Salon ma 36,62 m2 i jest otwarty na kuchnie 11,30 m2. Ściana medialna ma 321cm. Od ściany do ściany jest 516cm, myślę że od kolumn do kanapy będzie jakieś 400cm. Co do elektroniki, najważniejsze jest, aby dobrze uzupełniła kolumny, oraz pozwoliła na słuchanie radia internetowego, oraz platform streamingowych. Wiadomo, lubię sobie do pracy puścić radio i pozwolić mu po prostu grać 5-6h, fajnie jak da się wzmacniacz podpiąć do TV i zastąpić nim beznadziejne fabryczne nagłośnienie.

Jak do tej pory z opinii i wstępnego odsłuchu upodobałem sobie Klipsch RP-8000F (mark I), jednak zastanawiam się, czy nie lepiej pójść w Dali Oberon 9... Nie miałem co prawda szansy na odsłuch, ale ich gargantuiczny wygląd mnie urzeka... Jeśli chodzi o elektronikę. Ze względu na moc oraz funkcjonalność, chciałem kiedyś kupić Onkyo TX-8390, ale ich ceny odleciały w kosmos... Słuchałem też, zestawu Cambridga CXA81 + CXNv2, który bardzo przypadł mi do gustu podczas odsłuchów. Jednak nie wiem, czy zestaw za ponad 10k jest mi, aż tak niezbędny. Wiadomo... oprócz stereo, są też inne wydatki w domu :) Dlatego zastanawiałem się nad takimi jednostkami jak np. Marantz PM7000N albo Denon PMA-900HNE. Niestety nie słuchałem więc nie wiem jak się sprawdzą.

I teraz pytanie do Was, na podstawie tego co napisałem, moglibyście doradzić coś od siebie? Czy Klipsch RP-8000F to dobry wybór, czy są lepsze od Oberonów, a może polecicie coś od siebie? Tak samo w kwestii wzmacniacza? Możecie polecić coś fajnego do około 6000-8000 zł z obsługą wcześniej wspomnianych multimediów? Ewentualnie jakieś własne sprawdzone zestawy? Jestem otwarty na wasze doświadczenia i chętnie poznam Wasze opinie za które już z góry dziękuję :)

1.png

Edytowano przez kostek_mg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kostek_mg changed the title to Sieciowy zestaw stereo do salonu 36-38m2

Cześć, przede wszystkim - nie obędzie się bez odsłuchu :) Napisz, proszę, czego brakuje Ci w obecnym systemie?

Klipsche są bardzo często wybierane do muzyki rockowej, do filmów i ogółem dla fanów ostrzejszego grania. Oberony są inne, łagodniejsze w górze, bardziej wylewne w basie. Warto też zobaczyć Paradigmy SE 8000F, Pylon Audio Diamond 28, Fyne Audio F501, czy Polk Audio R600. To ponownie różne brzmienia, ale każda z tych kolumn posiada fajny dół i są muzykalne oraz uniwersalne. 

Ze wzmacniaczy warto sprawdzić Audiolaba 7000A - stosunkowo neutralne brzmienie, dynamiczne. Szeroki zakres wejsć, w tym HDMI ARC, które jest idealne do podłączenia TV. 

Poza nim warto sprawdzić Cambridge CXA81, Moona 240i (mamy go w świetnej cenie obecnie), Cambridge Evo 75/150, czy Atoll IN200. Do nich poza Evo dokładasz streamer pokroju Octavio Amp, NuPrime Omnia WR-2 (ma HDMI ARC), EverSolo DMP-A6, czy wspomniany przez Ciebie Cambridge CXN V2 i masz świetne, bardzo przyszłościowe combo. 

W razie czego zapraszamy na odsłuchy i wypożyczenia :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dzięki wielkie za szybką odpowiedz. Już spiesze z odpowiedzią. Obecny zestaw stereo sprzedałem, aby trochę poratować budżet domowy podczas przeprowadzki. Tam służył w salonie 16m2 i sprawdzał się dobrze. Jedno co, to miałem wrażenie jak by bas lekko nie nadązał przy szybszych utworach, ale do wolniejszych, np z Chillizet była rewelacja... Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nie jestem raczej audiofilem, lubie sobie poprostu czasami posłuchać pozytywnej muzyki, czasami poprawić imersje w filmach i puścić coś na domówce. Teraz będę miał salon ponad 2x większy i pomyślałem, że zainwestuję w duże mocne kolumny podłogowe z fajną dynamiką i nutką spektakularności... Na razie odsłuchałem Polk Audio oraz Klipsch RP-8000F. Niestety nie mogłem ustrzelić Oberon 9, więc do porównania wziąłem Oberon 7...
Szczerze powiedziawszy z tej trójki, najbardziej wgniotły mnie w fotel właśnie Klipsche... Później Oberon 7. W Oberonach czuć było niedosyt tonów niskich, jednak przy czymś troche wolniejszym grały bardzo równo i ładnie słychać było poszczególne instrumenty, mimo wszystko wydawało się trochę płasko, zwłaszcza w ostrych kawałkach. Klipsch natomiast zupełne przeciwieństwo, mega efekciarskie, dynamiczne, czuć fajny i precyzyjny bass. Jednak w spokojnych utworach środek znika, ewidentnie jest to charakterystyka zbliżona do V. To, co mi się jedynie nie podobało to np. przy mocnej gitarze elektrycznej, wysokie tony czasami przekraczały próg przyjemności i co kilka tonów robiły się drażniące dla ucha... Nie wiem, jak by to się sprawdzało na dłuższą metę... idealnym rozwiązaniem byłoby stłumienie delikatnie góry w klipschu i może minimalne wyciągnięcie środka...
Zaciekawił mnie bardzo zaproponowany przez Ciebie Audiolaba 7000A, nigdy nie interesowałem się tą marką, a faktycznie wydaje się mieć wszystko, co bym potrzebował. Przed twoim postem również zastanawiałem się nad Cambridge Evo 150, jednak cena jest zbliżona do CXA81+CXNv2. Masz rację, jest to przyszłościowe combo, jednak trochę nie moje finanse i musiałbym mocno wyciągnąć budżet. EVO 75 jest tańszy, ale trochę bałem się czy nie okaże się za słaby do takich dużych kolumn... Może niepotrzebnie. EVO75 albo ten Audiolab są optymalne do kolumn typu RP-8000F albo Oberon 9? A jakieś może inne opcje bliżej cen Audiolaba? 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Klipschami musisz uważać, przy pierwszym kontakcie potrafią zrobić piorunujące wrażenie tylko na dłuższą metę mogą zamęczyć. Mają świetną mikrodynamikę ale to jest jednak granie bardziej "V". Oberony też nie grzeszą wybitnie środkiem ale tam jest znacznie większa równowaga tonalna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozważ jeszcze Fyne Audio F502, albo rzeczywiście Oberon 9 skoro były one dość blisko sukcesu, a brakowało głównie basu, bo to jest to czego zdecydowanie przybędzie w stosunku do Oberon 7. Jeżeli jesteś z naszych okolic to zapraszamy, mamy zarówno 7-ki jak i 9-ki w salonie, więc można je porównać ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kostek_mg napisał:

Na razie odsłuchałem Polk Audio oraz Klipsch RP-8000F. Niestety nie mogłem ustrzelić Oberon 9, więc do porównania wziąłem Oberon 7...
Szczerze powiedziawszy z tej trójki, najbardziej wgniotły mnie w fotel właśnie Klipsche... Później Oberon 7. 

Oberony 9 to faktycznie kolumna z większym i pełniejszym dołem od siódemek. Warto posłuchać też po prostu Klipschy RP8000F II. One mają łagodniejszą górę i pełniejszą średnicę, więc dokładnie to, czego potrzebujesz. Odsłuchaj ich też jednak z docelową elektroniką, bo sporo może się zmienić :)

17 godzin temu, kostek_mg napisał:

Zaciekawił mnie bardzo zaproponowany przez Ciebie Audiolaba 7000A, nigdy nie interesowałem się tą marką, a faktycznie wydaje się mieć wszystko, co bym potrzebował. Przed twoim postem również zastanawiałem się nad Cambridge Evo 150, jednak cena jest zbliżona do CXA81+CXNv2. Masz rację, jest to przyszłościowe combo, jednak trochę nie moje finanse i musiałbym mocno wyciągnąć budżet. EVO 75 jest tańszy, ale trochę bałem się czy nie okaże się za słaby do takich dużych kolumn... Może niepotrzebnie. EVO75 albo ten Audiolab są optymalne do kolumn typu RP-8000F albo Oberon 9? A jakieś może inne opcje bliżej cen Audiolaba? 😊

Evo 75 i Audiolab powinny dać sobie bezproblemowo radę z Klipschami i Oberonami, zależnie oczywiście od głośności. W podobnym budżecie jest Atoll IN100, nieco drożej ten Moon 240i, Arcam SA20, Taga Harmony HTA-2000B v.2, jest też Rega Elex mk4, która gra inaczej niż poprzednie wzmaki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi i propozycje... Naprawdę bardzo chętnie bym przyjechał na odsłuchy, jednak do Q21 mam 240KM, a do S4home, ponad 450 :( W mojej okolicy (Bydgoszcz), wogole cięzko przetestować Oberony 9-ki. Dużo oglądałem recenzji w internecie i zastanawiałem się jeszcze nad: Marantz PM7000N (4700zł), Cambridge Audio EVO75 (7500zł używany), Denon PMA-900HNE. Mieliście okazje posłuchać tych jednostek? Warto się, którymś zainteresować? 

Jeszcze jedno pytanie. Rozwojowo, w przeciwieństwie do Oberonów 7, dziewiątki to głośnik trójdrożny, a Klipsch dwudrożny. Jakie to będzie mialo przełożenie? Czy do Oberonów byłby wogóle sens dokładać, kiedyś subwoofer? Pytanam o to, też w kontekscie do wyboru wzmacniacza :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele subwooferów ma wejścia głośnikowe, więc o to się nie obawiaj. Czy warto będzie dołożyć suba, to będzie zależało od Ciebie ;)
Każdy z tych wzmacniaczy jest dobry i często wybierany. Marantz jest jaśniejszy, Denon ciemniejszy. Evo jest zdecydowanie najlepsze dźwiękowo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwsze wielkie dzieki Q21 za odpowiedz. Podziwiam naprawdę Waszą aktywność, zarówno na forum jak i na youtube, widać u Was wielką pasję do dzwięku :)

Mały update z mojej historii:

W tym tygodniu byłem w 2 lokalnych firmach audio, które skończyły się serią odsłuchów... Pojawiło się kilka nowych koncepcji, poglądów na sytuacje, jak i wiele pytań. Podczas odsłuchu wykożystaliśmy wzmacniacz Cambridge Evo 75, nastomiast do niego podłączyliśmy: Focal Chora 826 , Triangle Borea BR09 , JBL Studio 680... Mocno upraszczając, najbardziej z tych setup-ów przypadł mi do gustu: Cambridge Evo 75 + Focal Chora 826, jeszcze zastanawiam się nad poprzednio obranymi kursami, jednak już teraz przedstawiony setup wydaje się optymalny. 

Powiedzcie proszę czy Cambridge Audio Evo 75 + Focal Chora 826 to dobre/optymalne połączenie? Czy starczy mu mocy na salon 36-40m2? Czymś jeszcze warto by było się zainteresować w budżecie 13.000 zł za komplet? Wydaje mi się, że jestem coraz blizej celu, jednak wciąż część mnie wraca do dynamiki Klipschów, i nie ukrywam, że spodobały mi się też Triangle Borea BR09 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.06.2023 o 16:51, Q21 napisał:

 

Jak mam być szczery Focale bardzo przypadły mi do gustu 🤭 Graja energicznie, przestrzennie i z życiem. Powiedziałbym podobnie do kipsch-ow, ale trochę bardziej równo (mniej basu i wysokich). Będę musiał wynaleźć sposób na porównanie ich razem. Na pewno jeszcze zrobię podejście do Pylonów i KEF, raczej porównawczo... Na monitory niestety nie starczy mi finansów 🥺

Na chwilę obecną wciąż zastanawiałbym się między setup-ami z klipsch Rp-8000f i Focal Chora 826. Na drugi wybór wahałbym się między Triangle Br09 i Fyne Audio F502.

Z źródeł, na razie wygrywa CA EVO75, bo mam na niego naprawdę fajna cenę (7900zl za nowy). Nie wiem czy znalazłbym coś fajniejszego z NET w podobnym budżecie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kostek_mg napisał:

 🤭 🥺

Z źródeł, na razie wygrywa CA EVO75, bo mam na niego naprawdę fajna cenę (7900zl za nowy). Nie wiem czy znalazłbym coś fajniejszego z NET w podobnym budżecie :)

 

W tych pieniądzach to masz super wzmacniacz i do tego streamer typu Wiim Pro lub Taga. Nie mówiąc już o używanym sprzęcie 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, stach_s napisał:

W tych pieniądzach to masz super wzmacniacz i do tego streamer typu Wiim Pro lub Taga. Nie mówiąc już o używanym sprzęcie 😜

Trzeba pamiętać o dodatkach typu łączówka która np. u mnie zawsze ,, wymagała ulepszenia ,, co wiązało się z dodatkowymi kosztami 😉

no i zawsze to dwa urządzenia . Wybór zależy od upodobań a nie kiedy i warunków dotyczących ustawienia sprzęciku.  Evo 75 można zakupić w niższej cenie którą @kostek_mg podałeś .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kostek_mg napisał:

Na chwilę obecną wciąż zastanawiałbym się między setup-ami z klipsch Rp-8000f i Focal Chora 826. Na drugi wybór wahałbym się między Triangle Br09 i Fyne Audio F502.

Fist battle Klipsch

W drugiej rundzie Fyne :)

21 godzin temu, stach_s napisał:

W tych pieniądzach to masz super wzmacniacz i do tego streamer typu Wiim Pro lub Taga. Nie mówiąc już o używanym sprzęcie 😜

Tylko temu Evo też niczego nie brakuje :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no właśnie Piotr myślę, że na razie ranking tak by się klasował, jeżeli chodzi o kolumny. Musiałbym na spokojnie jeszcze raz odsłuchać, ale póki co finałowa trójka to będą te 3 pary. Może są inne lepsze, ale wciąż z tyłu głowy pilnuję budżetu i dlatego szukam "Best value for this price".

Takie przemyślenia... Ostatni zestaw stereo kompletowałem w 2016 i spiedziewałem się, że technika pójdzie trochę dalej, a przynajmniej ceny spadną w związku z rosnącą konkurencją. Niestety chyba przez Covid, jedyne co najbardziej rozwineło się w branży to ceny. Co do wyboru wzmacniacza myślę, że musiałbym najpierw się doedukować, bo jest wiele pojęć które są dla mnie nowe, a dopytywanie o nie w tym temacie, byłoby raczej niepotrzebnym spamem i kompromitacją z mojej strony :D Napewno w dzisiejszych czasach, jeżeli ktoś słucha stereo dłużej niż przysłowiowa lampka wina, albo szklanka ulubionego trunku. Brak streamingu czy choćby wejść cyfrowych jest (w mojej ocenie) nieporozumieniem. Myślę też, że czasy, gdzie producent zmuszał ludzi do kompletowania 3-5 elementów i budowania z nich wieży, bo: "tylko tak może zapewnić najlepszą jakość dzwięku oferowanych produktów", jest raczej marketingową wymówką, aby dalej oferować np. streamer za 3000-8000 pln, gdy można mieć np. wspomianego wiim pro za 800... 

@Q21 trochę uzależniłem się od Waszych materiałów na youtube, myślę że będę musiał do Was w końcu zadzwonić na dłuższą pogawędkę, chociaż boję się, że skończy się to wyprawą pod Łódź :D Jeżeli mogę, chciałbym dopytać jeszcze o 2 wzmacniacze, które przewineły mi się przez wasze materiały, to: Quad Artera Solus Play i Advance Paris PlayStream A7 + ewentualnie jeden, który znalazłem w używce: NAD C368. Jak waszym zdaniem one wypadają do kolumn, które obecnie rozważam? Jak się one mają do np. Atoll IN100 czy Audiolaba 7000A? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprawa z odsłuchami na pewno jest najlepszą opcją :)

Quad Artera Solus Play oraz Advance Paris PlayStream A7 to również bardzo ciekawe wzmacniacze. Quad jest ocieploną elektroniką, do tego moim zdaniem wygląda po prostu świetnie. Advance Paris to, jak to niektórzy nazywają, dojrzały dźwięk. Muzykalny, dość mocny w brzmieniu, dobre phono. No i też na pewno może się spodobać wizualnie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :D troche boję się ocieploną elektronikę łączyć z klipschem... Słuchałem CXA81 z RP-8000F i tam według mnie, bywało trochę za dużo góry. Przędzej bym łączył CXA z Focalami, chociaż to musiałbym posłuchać osobiscie :D Natomiast masz racje, oba są ładne, zwłaszcza Advance Paris PlayStream A7...

Edytowano przez kostek_mg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ceny poszły do góry przez Covid, inflacje i fabryki chińskie. 

Technika poszła nieco do przodu dlatego kupowanie sieciowych urzadzeń QUAD albo audiolab no nie.

Jako wzmacniacze spoko. Ale nie stream to na pewno.

CXA z Klipach to mocno ryzykowne połączenie. Pomyśl że słuchałeś chwile co dopiero pare godzin czy miesiecy.

Do Klipsch - Atoll, Musical czy Vincent

Do Cambridge, Kef, Fyne, QAcustic

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.06.2023 o 12:09, Daniel09 napisał:

Trzeba pamiętać o dodatkach typu łączówka która np. u mnie zawsze ,, wymagała ulepszenia ,, co wiązało się z dodatkowymi kosztami 😉

no i zawsze to dwa urządzenia . Wybór zależy od upodobań a nie kiedy i warunków dotyczących ustawienia sprzęciku.  Evo 75 można zakupić w niższej cenie którą @kostek_mg podałeś .

W niższej czyli jest szansa upolować za 7k ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...