Skocz do zawartości

Zestaw audio do kina domowego do 1500/2000 zł


lostinapostcard

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

Poszukuję rozwiązania audio do kina domowego składającego się na razie z projektora oraz ekranu projekcyjnego do małego salonu. Projektor posiada złącza HDMI 2.0 ARC/eARC, S/PDIF i 3.5 mm audio. Projektor posiada również dwa głośniki 10W, których jakość dźwięku i głośność zdecydowanie nie są wystarczające, nawet do tak małego kina domowego.

Zestaw będzie używany głównie do oglądania materiałów z platform typu Netflix poprzez Google Chromecast podczas korzystania z projektrora. Słuchania muzyki ze Spotify ze smarfona, czy oglądania contentu na YouTube.

Zestaw audio będzie stał na zabudowie grzejnika, niestety z lewej strony użytkownika. Subwoofer natomiast obok niego po prawej stronie, tj. na podłodze obok fotela.

 

Wymagania:

- budżet idealnie do 1500 zł, max. do 2000 zł

- minimum 2.1

- mały rozmiar - głośniki/soundbar będą na zabudowie grzejnika, natomiast subwoofer obok na podłodze

- bluetooth, WI-FI (do audio ze smartfona: Spotify, Youtube, czy czasem podłączenia bezprzewodowego do Chromecastu)

- podłączenie do projektora nieograniczające dźwięku z platform typu Netflix

 

Najprostszym rozwiązaniem, które znalazłem, byłby zakup soundbaru Samsung HW-S800B, lecz chciałbym usłyszeć, czy do tej kwoty znajdę coś lepszego jeśli chodzi o jakość dźwięku.

 

Serdecznie proszę Was o opinię, jaki zestaw polecalibyście do mojego małego kina domowego.

 

Dzięki!

Mateusz

 

 

schemat-audio.jpg.ac0563257cfc34161672e7d0b3a2df3d.jpg

Edytowano przez lostinapostcard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lostinapostcard changed the title to Zestaw audio do kina domowego do 1500/2000 zł

do kwoty jaką napisałeś to ja tego nie widzę - chyba że jakaś używka, ale to tylko zestaw 2.0/2.1 chociaż też będzie ciężko. Stawianie sprzętu na obudowie grzejnika nie jest dobrym pomysłem - sprzęt się grzeje na skutek pracy, a Ty jeszcze chcesz go dogrzewać grzejnikiem.  Ponadto jak postawisz głośniki/soundbar na grzejniku to dźwięk będzie z boku - będzie strasznie nienaturalnie brzmiało jeśli chodzi o lokalizację. Za ekranem "szklane drzwi harmonijkowe" - no to nie wróży dobrych wrażeń akustycznych.

Rozumiem, że szans na przemeblowanie raczej nie ma i ustawienie głośników po bokach ekranu nie wchodzi w grę, są tam w końcu drzwi więc jest jakiś ciąg komunikacyjny. Poza tym to szkło za głośnikami dobrze nie wróży, (nie wierzę że to piszę 🫣) chyba najlepszym rozwiązaniem będzie grajbelka czyli soundbar, ale to nie będzie kino - tylko poprawa dźwięku względem głośniczków projektora.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przy takim ustawieniu nic nie będzie miało niestety prawa dobrze zagrać. Dźwięk dochodzący z tylko lewej strony będzie bardzo nieprzyjemny. Przy Twoim salonie i tak ciężko by było załatwić sprawę, nawet przy standardowym ustawieniu, ze względu na otwartą przestrzeń z prawej strony. Bez dobrej korekcji to by to nie przeszło. 

Moim zdaniem trzeba by spróbowac ustawić jednak audio na froncie, przemyślałbym Sonosa Beam, w przyszłości Sonos Sub Mini. Do tego korekcja (jeśli masz iPhone'a) i powinno być przyjemnie. Jeśli nie da rady to DSP + standardowe 2.0 na froncie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Rozumiem, że układ salonu nie pozwala na dogodne rozmieszczenie nagłośnienia, co dodatkowo utrudnia sprawę. Byłaby to, tak jak mówisz,  jedynie poprawa dźwięku względem głośników projektora.

Ewentualnie, mam jeszcze możliwość montażu nagłośnienia w suficie podwieszanym jak w załączniku. Wtedy byłoby ono na przeciwko kanapy/użytkownika. Podłączenie kablowe byłoby trudniejsze, ale być może do zrobienia.

Czy uważacie, że to lepsza opcja? Jeśli tak, to czy w takiej cenie są dostępne głośniki spełniające kryteria z pierwszej wiadomości?

Dzięki jeszcze raz.

 

 

 

IMG-20230725-WA0003.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. 

Najchętniej zrezygnowałbym z soundbaru, który mnie w ogóle nie przekonuje. Był po prostu najprostszym rozwiązaniem do położenia na szafkę z lewej strony - co zdawałem sobie sprawę, że nie będzie dobrym rozwiązaniem, a jedynie marnowaniem potencjału projektora i ekranu.

Wiem, że będę musiał zwiększyć budżet.

Przeglądając forum, natknąłem się na głośniki Audio Pro A26/A28. Spełniają wszystkie moje kryteria: HDMI do projektora, Bluetooth do smartfona, Wi-Fi, są małe i zgrabne do małego salonu. Jedynym minusem jest doprowadzenie przewodu do prawego głośnika, ale to poza soundbarami zawsze byłby problem.

 

Czy takie rozmieszczenie głośników byłoby sensowne? Lewy na szafce na wys. 45 cm, prawy na ścianie na wysokości ~200 cm. 

Czy w tej kwocie, tj. 2500 zł, polecilibyście jednak coś innego?

 

 

 

audio-pro-a26-a28.jpg.7806c748a44a2bda3ea0afa78e279984.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będziesz mieć pod tym ekranem ? Jakąś szafkę czy coś? Bo generalnie to nad kaloryferem to szkoda pieniędzy,to zaproponowane lepiej ale dalej baaardzo daleko do ideału, musisz pamiętać, że tony średnie i wysokie są kierunkowe, przez co ustawienie ma bardzo duże znaczenie. To już wolałbym ustawić ciaśniej głośniki na szerokość tego ekranu niż kombinować tak jak Ty do tej pory ( bez urazy oczywiście :)

 

Tak na szybko myśląc 

Zamontowałbym te kolumny na jakichś regulowanych ruchomych uchwytach, które zamontujesz do ściany. Będzie daleko od  ideału ale jeśli będą na jednej wysokości to będzie zdecydowanie bliżej niż do tej pory.

audio-pro-a26-a28.jpg.7806c748a44a2bda3ea0afa78e279984.jpg

ewentualnie przesunąłbyhm na tyle projektor w lewo by głosnik który zamntujesz do tej ściany po prawej stronie nie zasłaniał ekranu ( jeżeli od frontu tej ścianki planujesz jakąś szafkę. 

Cholera w tym budżecie i z takim pomieszczeniem to cokolwiek będzie wyzwaniem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran będzie zwijany do kasety zamontowanej w suficie podwieszanym, a pod spodem nie będzie nic - tylko będzie przejście do sypialni. Coś jak na tym przykładowym renderze.

Niestety, przez istniejące przejście do sypialni nie będzie możliwe ustawienie nagłośnienia centralnie naprzeciwko, na wysokości kanapy. Z tego właśnie powodu poszukuję alternatywnego rozwiązania.

Chętnie dowiedziałbym się, jakie rozmieszczenie jest wg. Was optymalne w mojej sytuacji oraz czy proponujecie jakiś sprzęt w porównaniu do Audio Pro A26/A28.

e5UKjrSwZSrWRPUYYJbwFM.jpg9wCQyZB7RARyszvgMWNFg7.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ta ściana po prawej jak widać tu jest wolna to zastanowiłbym się nad zamontowaniem dużo niżej tych głośników lub zrobić jeszcze inaczej. 

Generalnie fajnie jakbyś miał głośniki wysokotonowe na wysokości uszu :) więc możnaby  postawić te głosniki na jakichś podstawkach na ziemi, tą prawą kolumnę na czas seansów postawisz przed ścianą tą co masz na wprost kanapy a lewą sobie na spokojnie dosuniesz do lewej strony ekranu :)  ( o ile odczujesz taką potrzebę), a przy złożonym ekranie i otwartych tamtych drzwiach to kolumny na tych podstawach mogą stać przy samej ścianie i złożonych drzwiach i w takim codziennym puszczaniu muzyki w tle nie powinno być problemu :) Wtedy warto by było położyć pod panelami czy co będziesz mieć na podłodze przewód głośnikowy i wyjść nim gdzieś przy ścianie przy podłodze, albo puścić górą, różnica taka, że po prostu pójdzie więcej przewodu i nic więcej :)

Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi w tych moich wypocinach :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

jeżeli ta ściana po prawej jak widać tu jest wolna to zastanowiłbym się nad zamontowaniem dużo niżej tych głośników lub zrobić jeszcze inaczej. 

Generalnie fajnie jakbyś miał głośniki wysokotonowe na wysokości uszu :) więc możnaby  postawić te głosniki na jakichś podstawkach na ziemi, tą prawą kolumnę na czas seansów postawisz przed ścianą tą co masz na wprost kanapy a lewą sobie na spokojnie dosuniesz do lewej strony ekranu :)  ( o ile odczujesz taką potrzebę), a przy złożonym ekranie i otwartych tamtych drzwiach to kolumny na tych podstawach mogą stać przy samej ścianie i złożonych drzwiach i w takim codziennym puszczaniu muzyki w tle nie powinno być problemu :) Wtedy warto by było położyć pod panelami czy co będziesz mieć na podłodze przewód głośnikowy i wyjść nim gdzieś przy ścianie przy podłodze, albo puścić górą, różnica taka, że po prostu pójdzie więcej przewodu i nic więcej :)

Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi w tych moich wypocinach :)

Tak, wszystko jasno opisałeś, dzięki.

Stojące na podstawkach głośniki po obu stronach ekranu i kabel puszczony pod podłogą, to byłoby dobre rozwiązanie.

Z lewym głośnikiem na podstawce na podłodze nie byłoby problemu. Niestety, w przypadku kiedy prawy głośnik stałby na podstawce na podłodze po prawej stronie ekranu, to byłby na ciągu komunikacyjnym oraz przeszkadzałby w rozkładaniu kanapy. 

W moim odczuciu, istnieją 2 możliwości rozmieszczenia lewego i 3 możliwości rozmieszczenia prawego głośnika. Najbardziej schludnym i najprostszym jeśli chodzi o okablowanie byłaby opcja zaznaczona na czerwono. Czy głośniki tak wysoko zawieszone miałyby sens?

1690464513762.jpg.e917dfc2740674d10eb380fad9409f88.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby ten ekran na górze trochę przesunąć i zamontować na takich podstawkach kolumny na płaszczyźnie na której masz futrynę w drzwiach? Wtedy nie ograniczą miejsca na podłodze, drzwi złożone nie powinny przeszkadzać, a same w sobie złożone drzwi mają pewnie i tak z 10-15 cm względem futryny, więc i tak odstają coś od ściany, wtedy te kolumny finalnie nie wystawałyby aż tak dużo i nie powinny przeszkadzać..

To ustawienie na tych "taoretach" też jest jakąś opcją  :)

1690464513762.jpg.e917dfc2740674d10eb380fad9409f88.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłby to bardzo dobry pomysł, ale niestety, cztero-skrzydłowe harmonijkowe drzwi po złożeniu będą zajmować całą szerokość tej bocznej ściany, co nie pozostawi miejsca na montaż tego prawego głośnika.

Bardzo Ci dziękuję za świeże spojrzenie na plan i pomoc.

Rezultat prawdopodobnie będzie taki, że budżet zwiększę do około 2500 zł na coś pokroju Audio Pro A26/A28. Dodatkowo, ustawię je po obu stronach kanapy. Pozostaje jedynie kwestia na jakiej wysokości. W tym momencie jedyne rozwiązanie jakie widzę, to montaż ich na ~200 cm, ale będę starał się znaleźć inne rozwiązanie, tak aby były na wysokości widza.

Dzięki jeszcze raz za całą pomoc!

audio-pro-a26-a28-5.jpg.003d9125208ebdcfbc68cfacbb49f679.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na Audio Pro A28 zawieszone po obu stronach ekranu, na wysokości 180-190 cm pochylone w dół, w kierunku widza.

Jakość dźwięku była bardzo zadowalająca. Ostatecznie, ponad innymi modelami przeważyła świetna łączność i mały rozmiar w tak małym salonie.

Dzięki jeszcze raz za pomoc, mam nadzieję, że komuś ten thread też się przyda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne mieszkanie nie dość że malutki salon i ta sypialnia tak odgrodzona jakby była na siłę zrobiona z dużego pomieszczenia.  Do tego duże okna i jak będą jeszcze białe ściany to projektor w takich warunkach będzie tyle wart co głośniki czyli słabo. Obraz duży ale jakość spadnie też. Po rysunkach widzę że ta ścianę lepiej było by zsmurowac a drzwi dać od strony korytarza.

Edytowano przez matinek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lostinapostcard napisał:

Dzięki za architektoniczne wskazówki!

Drzwi od strony korytarza do sypialni faktycznie rozwiązały by sporo problemów. Ekran mógłby być ramowy a nie rozwijany, a więc tańszy. Audio także dało by się normalnie ustawić a nie gdzieś pod sufitach. No ale ale wolnoć Tomku...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...