Skocz do zawartości

Sprzęt do salonu. Prośba o pomoc w wyborze


lukaszf123

Recommended Posts

cześć,
to mój pierwszy wpis także chciałem się ze wszytkimi przywitać i jednocześnie poprosić o pomoc w wyborze sprzętu. Z  reguły szukanie informacji na temat przyszłych zakupów sprawia mi sporo frajdy ale jako początkujący ojciec, z czasem krucho to i po pomoc muszę się zgłosić.


Ale do rzeczy:
- do tej pory korzystałem z małego głośnika bose. sprawdza się wyśmienicie, ale raz że zawsze marzyłem o pelnoprawnym sprzęcie (docelowo +gramofon), a dwa mam plany co do tego głośnika
- sprzęt będzie grał w salonie ok 30mkw
- nigdy nie słuchaliśmy i nie będziemy słuchać muzyki/tv głośno, więc nie wiadomo jak wielki sprzęt nie jest potrzebny (to też rozbije się o budżet)
- najważniejszy ficzer to puszczanie muzyki ze spotify (wiem że zabijam całą audiofilską magię ale jak wspomniałem. za kilka miesięcy pojawi się gramofon), czyli odpalam spotify, zapominam o telefonie. muzyka sobie gra. nie wiem czy to spotify connect. na głośniku bose tak właśnie to działa
- posiadanie tradycyjnego radio fm również mocno ważne
- cd niepotrzebne
- możliwość podłączenia gramofonu, subwoofera,
- must have to podłączenie telewizora (dodatkowym plusem będize możliwość wpięcia playstation)
- nie będę inwestował w system wielogłośnikowy. wystarczy mi stereo plus subwoofer (kupiony w przyszłości)
- kolumny małe, które ustawie sobię na szafce rtv (na tym kompletnie się nie znam a jedyne ktore ktos mi polecil i wpadly mi w oko to polk audio s20e. plis help :) )

Przeglądając internet trafiłem na:

- denona ceol n11 i rcdn-11 (czy są jakieś wyraźne różnice między tymi urządzeniami?). wydaje się, że ma wszystko czego potrzebuję

- MusicCast RX-V4A (ostatnio znacząco przeceniony)

- DENON DRA-800H

- Denon AVC-S660H

Urządzenia są zdecydowanie z niższej półki.

Budżet jaki posiadam to 3500pln. Oczywiśćie z kolumnami, których nie listuje ponieważ nie wiem od czego zacząć szukać ;)

Czy da się upolować cokolwiek sensownego w tym budżecie? 

Zaznaczam, że nie mam dobrego słuchu do dźwięków - jestem raczej wzrokowcem (z uwagi na pracę grafik/fotogtraf), więc wystarczy mi cokolwiek, co przyzwoicie gra i ma opcje rozbudowy (wspomniany gramofon, subwoofer czy nawet wymiana kolumn w dalszej przyszłości). 

z góry ogromne dzięki za pomoc, wzmianke, linka, nazwę

Edytowano przez lukaszf123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukaszf123 changed the title to Sprzęt do salonu. Prośba o pomoc w wyborze

MAsz spore oczekiwania co do sprzetu za małą kase.

Bo teraz tak. Jak chcesz z HDMI to wybierasz amplituner kina ktory mocno przecietnie zagra w stereo. Mocno!

Chcesz stereo to takie urządzenie nie bedzie mieć HDMI.

Konsola wiec przez TV.

Budżet jest mały. Na Twoim miejscu rozważył bym sprzęt używany.

Taki standard

Cambridge AXR100 + HEco Music Style 900 / Aurora 700 / ELAC F6.2

A sieć załatwia wiim mini

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jak napisał Piotrek wyżej, oczekiwania są spore, ale do spełnienia. Zasugerowałbym tutaj jednak wyjście poza najbardziej znane marki, tak by jak najwięcej możliwości znalazło się w tym budżecie. 

Spojrzałbym m.in. na Taga Harmony HTA-25B + FiiO D03 lub Topping MX3s. To bardzo fajne, niedrogie rozwiązania. Do TV podłączasz się po optyku i masz załatwione również PS5. Sieć załatwiasz WiiM Mini/Octavio Stream i sprawa z głowy :) 

Do tego kolumny, na 30m2 przydadzą się jednak podłogówki. W bardzo fajnej cenie mamy w outlecie Fyne Audio F303 - https://www.q21.pl/fyne-audio-f303-dab-outlet.html
Monitor Audio Monitor 200 - https://www.q21.pl/monitor-audio-monitor-200-black-edition-czarny-outlet.html
Polk Audio S55E Signature - https://www.q21.pl/polk-audio-signature-s55e-bialy.html
Oraz Heco Aurora 700 w białym kolorze - https://www.q21.pl/heco-aurora-700-bialy-outlet.html
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Piotr,
dzięki za odpowiedź. podejrzewałem, że mogę mieć oczekiwania nie do spełnienia w zakładanej kasie :)

mam laickie pytania :) 

- hdmi służy do podłączenia konsoli, tak? tv idzie po gnieździe optycznym?
- jeśli powyższe to "tak", to czy olewając konsolę, któryś ze wskazanych przeze mnie sprzętów nada się? 
- jeśli powyższe to "nie", to dlatego, że ok 1k to zdecydowanie za mało na kolumny?

dzięki za polecenie cambridge - poczytam o nim. co do kolumn niestety nie mam miejsca na takie o pełnej wysokości. jestem zmuszony kupić takie, które staną na szafce rtv
 

dzięki Q21,

tak jak wcześniej wspomniałem - pomimo ogromnych chęci, pełnowymiarowych kolumn nie mam jak wstawić. 
wspomniane 30mkw jest po Lce z częścią kuchenną, więc nieco zawyżyłem przestrzeń. ta Lka powoduje też, że telewizor mam blisko bocznej ściany a rtvka wręcz jej dotyka i stąd potrzeba małych głośników.

sprawdzę tagę, tym bardziej, że wcześniej nawet nie rozważałem takiego rozwiązania

dzieki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zabraknie miejsca na podłogówki, to spojrzałbym na Dali Opticon 1 Mk2 https://www.q21.pl/dali-opticon-1-mk2-bialy-outlet.html

Oraz na Fyne F500 https://www.q21.pl/fyne-audio-f500-czarny-outlet.html

Z nówek np. Monitor Audio Bronze 100. 

3 godziny temu, lukaszf123 napisał:

- hdmi służy do podłączenia konsoli, tak? tv idzie po gnieździe optycznym?
- jeśli powyższe to "tak", to czy olewając konsolę, któryś ze wskazanych przeze mnie sprzętów nada się? 
- jeśli powyższe to "nie", to dlatego, że ok 1k to zdecydowanie za mało na kolumny?

dzięki za polecenie cambridge - poczytam o nim. co do kolumn niestety nie mam miejsca na takie o pełnej wysokości. jestem zmuszony kupić takie, które staną na szafce rtv
 

PS5 przez HDMI do TV, a TV przez optyczne do wzmacniacza/przetwornika cyfrowo-analogowego. Z Twoich propozycji patrzyłbym najprędzej na DRA-800H, bo to dalej dobry wzmacniacz, a jednocześnie nie jest amplitunerem kina domowego. Gra od nich po prostu lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie ma sensu inwestować w wielokanałowy amplituner kina domowego. Duża ilość końcówek mocy + procesor wielokanałowy to rzeczy za które płacisz a z których nie skorzystasz. Urządzenia dedykowane typowo pod stereo opłacą się po prostu o wiele bardziej ponieważ w tej samej cenie otrzymujesz znacznie lepszy preamp i końcówkę mocy.

W zakresie dostarczania funkcji sieciowych masz do wyboru dwie koncepcje - "wszystko w jednym" i tutaj do wyboru masz:

Denon DRA-800H
Denon PMA-900HNE
Audiolab 6000A Play

Lub system dzielony gdzie funkcje sieciowe dostarczasz z zewnątrz (czyli kupujesz goły wzmacniacz i wpinasz do niego streamer). Jakościowo takie rozwiązanie będzie lepsze. Funkcjonalnie już niekoniecznie (przykładowo DRA-800H posiada HDMI Arc ze sterowaniem CEC a więc do sterowania głośnością wystarczy jeden pilot). Z tego też względu ważne jest tutaj określenie priorytetów.

Co do samych kolumn to wiesz jak jest - "przyzwoicie" to pojęcie względne i dla każdego oznacza to coś innego. Polk Audio S20E to amerykańskie granie z mocnym basem i jasną górą. Dla nowicjusza w temacie może być to wybór dobry o tyle, że takie granie lubi się po prostu podobać. W tym budżecie fajne są jeszcze Monitor Audio Bronze 100 a w nieco wyższym Dali Oberon 3, które Ci polecam ze względu na większą uniwersalność.

Według mnie dowolna konfiguracja z zestawów powyżej zapewni Ci tak czy inaczej zadowalające brzmienie. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest zawsze odsłuch więc możesz zarówno wpaść do jakiegoś sklepu (zapraszamy oczywiście do nas) lub skorzystać z wypożyczenia sprzętu na testy do domu dzięki czemu ocenisz również jak dany zestaw zachowa się w Twoim pomieszczeniu. 

https://s4home.pl/kolumny-podstawkowe/polk-audio-signature-s20e-black-outlet.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to w przeciągu miesiąca czy tam dwóch będę sprzedawać Denona DRA 800H :) sprzęt szanowany w idealnym stanie w cenie do dogadania się;) 

a tak z innej strony, to sprzęty, które spełniają Twoje wszystkie wymagania no gdzieś muszą zrekompensować sobie koszty ( doładowania tymi dodatkami ) więc odbija się to w jakiś sposób na jakości dźwięku( ale nie ma się co martwić, sprzęt brzmi jak najbardziej ok, ale czy w tym budżecie można kupić lepiej brzmiący goły wzmacniacz? Można ale do niego trzeba dokupić wszystkie te dodatki które ma i wtedy ten wzmacniacz finalnie ma zupełnie inną cenę :):)

Czy Cambridge AXR100  zxagra lepiej od Denona? Tak, Czy DRA 800H może Ci wystarczać? Na początek tak a jak nie zwariujesz na punkcie audio to i na lata  :) Generalnie sam traktowałem go jako amplituner startowy bo ma hdmi, spotify, wyjścia na suby, i całą masę wszystkiego co potrzeba :) Na początku jest to o tyle fajne, że dokupujesz kolumny i sprzęt gra :). Przez ostatni rok w wolych funduszach obkopywałem się w osobne odtwarzacze sieciowe, przetworniki cyfrowe, przedwzmacniacze gramofonowe i teraz będę sprzedawać tego Denona i kupować po prostu wpełni analogy wzmacniacz stereo :)

Reasumując uważam Denona za bardzo fajny sprzęt na start przygody, albo jako docelowy zestaw jeżeli ktoś nie złapie zaraźliwej choroby o nazwie audiofilia :)

Jedno co mogę polecić to zakup używek i elektroniki i kolumn :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie...
ogromne podziękowania za poświęcony czas :)
mam już sporo wiedzy do przeanalizowania - głównie jeśli idzie o kolumny. zostaje też kwestia szukania używek bo niektóre wskazane są poza budżetem. Z samym urządzeniem skłaniam się ku dra-800h - jednak "wszystko w jednym" bardziej mnie przekonuje.

@Michał Gałązka - jak najbardziej napisz. może zgramy się czasowo ze sprzedażą/kupnem. czy już wiesz ile byś chciał za swojego denona? daj znać na privie jeśli wiesz

i pytanie które chodzi mi po głowie od rana. absolutnie nie chodzi o przekonanie przekonanych :) ale... nikt nie polecił małych denonów, które wymieniłem na początku. to naprawdę nie gra i nie ma sensu się pakować? co z nimi jest nie tak? pytam z ciekawości

co do pojęcia względnego - święta racja. każdy ma swoje "przyzwoicie". ja tylko zaznaczę, że do tej pory grał u mnie głośnik Bose SoundTouch 10 i też było fajnie ;)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem doskonale Twoje podejście, na każdym specjalistycznym forum ludzie bardzo często w dobrej wierze proponują nam rzeczy, które powiedzmy, że są ponad nasze potrzeby;). Już kiedyś przytaczałem sytuację na forum ekspresów do kawy, gdzie dowiedziałem się, że ekspres poniżej 6 tysięcy to nie zrobi nawet akceptowalnej kawy i wtedy lepiej chodzić sobie do kawiarni niż kupować coś poniżej 6 tysięcy i pewnie trochę racji w tym było, ale ja finalnie zapłaciłem chyba jakoś 2,5 czy 3 tysiące za ekspres i śmiga już u mnie z 8 lat i jestem bardzo zadowolony ale zdaje sobie sprawę, że im by taki ekspres i kawa nie pasowałyby;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2023 o 11:48, lukaszf123 napisał:

mam laickie pytania :) 

- hdmi służy do podłączenia konsoli, tak? tv idzie po gnieździe optycznym?

Konsola idzie do TV a dzwiek z TV do stereo. Tym sposobem ominiesz HDMI w elekotrnice audio.

Dnia 28.07.2023 o 11:48, lukaszf123 napisał:

- jeśli powyższe to "nie", to dlatego, że ok 1k to zdecydowanie za mało na kolumny?

Bo dostaniesz uzywane produkty średniej klasy.

Kiedyś do 1k był jeszcze wybór z uzywanych teraz to już tak wypadało by jednak nieco wiecej.

Dnia 28.07.2023 o 14:13, PanKlor napisał:

Jest amplitunerem ale z tym "kina domowego" to bym się spierał...  Można tak nazwać urządzenie które gra stereo? 

Oczywiscie to nie jest amplituner kina domowego. Ale jest zbudowany na jego bazie.

Jesli stanie na tym DRA 800 od Michała to poluj na uzywane

Monitor audio Bronze 6, Heco Celany GT, Magnaty Quantum seria 7, albo taniej Klipsch starszej serii Synergy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

witajcie ponownie :)
chciałbym odgrzebać temat... amplituner dziś dotrze do mnie. Michał zniknęło u Ciebie ogłoszenie, założyłem więc, że Twoj denon znalazł szczęśliwego właściciela, skorzystałem z promek i nabyłem moje cudo. W międzyczasie przeglądałem kolumny, nawet zdecydowałem się na polk es2 (bo polecaliście i nie będę ukruwał, podobają mi się wizualnie), natomiast jedna rzecz mnie zastrzeliła :) ich głębokość. zastanawiam się czy z uwagi na to jak salon mam ustawiony, one nie będą musiały być delikatnie obrócone i przez to sa one nieodpowiednie(a moze za duze, nie wiem. zalaczam skrin - calosc salonu z aneksem ma wspomniane 36mkw

image.png.9dc9b366657f79d1904135ece3bbd4e9.png

Edytowano przez lukaszf123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mój denon znalazł nabywcę:) Co zatem kupiłeś?

no są dość głębokie jak na monitory a przypomnij ile ma szafka? 

Ogólnie warunki odsłuchowe nie będą najlepsze, a mógłbyś postawić szafkę rtv tam gdziue krótsza część narożnika, a narożnikiem odgrodzić tą wnękę ? postawićgo wtedy równolegle do nowego miejsca szafki RTV? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale warto było spróbować go osłuchać najpierw :P

40 cm i do tego róg, ta prawa kolumna nie będzie mieć lekko, a właściwie Ty możesz nie mieć lekko bez znaczenia co tam postawisz :)  tym bardziej niezbędne będą odsłuchy w Twoim salonie :) wynajmij te polki i sprawdź co z tego wyjdzie tu naprawdę trzeba samemu sprawdzić konkretne zestawy na miejscu, bo miejsce nie jest łatwe :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na to co postawisz to istnieje szansa na to, że prawa kolumna będzie wzbudzać dużo więcej dołu. Taki jest niestety urok kolumn, które znajdują się w narożniku. W ogóle może grać głośniej, nie tylko ze względu na bas więc jak przesuniesz się nieco w lewo w stosunku do wierzchołka trójkąta równobocznego to będzie w sam raz ;) Niby śmieszne, ale sam mam podobną sytuację w domu w jednym z pomieszczeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde to nie jest dobra droga, bo albo kupisz coś i będziesz niezadowolony albo będziesz myślał, że jest ok, dopóki nie usłyszysz u kogoś poprawnie ustawionego sprzętu i wtedy zaczniesz się bawić kombinować i stracisz więcej czasu i więcej pieniędzy niestety. 

Pogadaj z branżą, niech podeślą Ci na testy do domu ze dwa zestawy i sam ocenisz. Serio nie warto tak ryzykować.

Co do kolumny to musisz ją odsunąć od ściany bocznej ale nie dostawiając do ściany tylnej :) dobrze by było jakbyś miał choćby 40 cm od frontu głośnika do obu ścian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał spróbuję podziałać w temacie ale z uwagi na kilkutygodniową latorośl w domu, będzie trudno :) 
i tak jak mówisz - często jest tak, że człowiek z czegoś jest zadowolony, dopóki nie pozna co jak ma być

i widzsiz..z tym odsunięciem - właśnie dlatego pomyślałem że ten pol jest za duży, za głęgoki. przejrzałem wszystkie z polecanych tutaj i z reguły jest to ok 30-35cm głębokości. rozumiem, że tutaj fizyki nie oszukamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...