Skocz do zawartości

Dodanie dodatkowych kanałów - zmiana amplitunera


PanKlor

Recommended Posts

48 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Hmm ciekawe.

Masz timing. Właśnie osłuchuje dema dolby. Coś tam z tyłu słychać z góry (rear height). Z dotychczasowych upgradeow systemu (Chora 826D, subwoofer, x3800h i rear height) ten ostatni wniósł jakościowo najmniej (ale testy trwają dopiero kilkanaście minut). W moim pomieszczeniu upfiring słychać bardzo dobrze, może stąd taka ocena. Potwierdzone testem w weekend, po puszczeniu dema kolega zaczal patrzeć w sufit i spytał gdzie są głośniki. ;)

 

Teraz może wymienię surroundy albo może jeszcze jakaś końcówkę mocy dokupię... ;) Jakieś popularne i nie wymagające sprzedaży nerki typy? (W sumie to nie wiem po co bo chwilowo przyzywczajam się do dźwięku nowego Denona). Taka np. Emotiva A2 (czy jakoś tak) do napędzenia frontów coś wniesie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz porównanie do prawdziwych Atmosów? Ano nie.

Wtedy byś zobaczył. Może akurat u Ciebie to się jakoś spisuje. Nie wiem nie ma mnie tam.

22 godziny temu, PanKlor napisał:

Teraz może wymienię surroundy albo może jeszcze jakaś końcówkę mocy dokupię... ;) Jakieś popularne i nie wymagające sprzedaży nerki typy? (W sumie to nie wiem po co bo chwilowo przyzywczajam się do dźwięku nowego Denona). Taka np. Emotiva A2 (czy jakoś tak) do napędzenia frontów coś wniesie?

Do chory nie. Do Focala Atoll albo Project Amp BOX RS. Fajna końcówka Dual Mono. W audioplazie jest ponad tysiaka taniej niż u innych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Sonido napisał:

Ale masz porównanie do prawdziwych Atmosów? Ano nie.

Ale ja nie twierdzę, że to jest lepsze od głośników w suficie. Twierdzę tylko, że jestem zadowolony oraz, że tylne glosniki na razie wniosły mniej niż oczekiwałem. Chociaż wczoraj przeglądając Disney plus była jedna scena gdzie statek kosmiczny obracał się przed lądowaniem i był fajny efekt obrotu o jakieś 270 stopni na górze.

 

4 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Fajna końcówka Dual Mono. W audioplazie jest ponad tysiaka taniej niż u innych

Dzięki. Czego można się spodziewać  w kinie a czego w stereo? Ma to w ogóle sens?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak Tobie się pdooba to ja tez jestem zadowolony :)

30 minut temu, PanKlor napisał:

Dzięki. Czego można się spodziewać  w kinie a czego w stereo? Ma to w ogóle sens?

Ma bo

+odciąża zasilacz od energi dla pozostałych kanałów. Im masz ich wiecej tym lepiej. Grają lepiej.

+w stereo fronty grają praktycznie jak system stereo. Dźwiękiem pełniejszym , swobodniejszym i dynamiczniejszym

+w stereo to samo ale odczuwa sięto nieco mniej.

różnica jest znacznie na plus.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Piotr Sonido napisał:

+odciąża zasilacz od energi dla pozostałych kanałów. Im masz ich wiecej tym lepiej. Grają lepiej.

To  rozumiem. Fizyka. 

 

30 minut temu, Piotr Sonido napisał:

+w stereo fronty grają praktycznie jak system stereo. Dźwiękiem pełniejszym , swobodniejszym i dynamiczniejszym

+w stereo to samo ale odczuwa sięto nieco mniej.

A tutaj się trochę zgubiłem ale pewnie wrócę do tematu jak będe miał jakiś luz i faktyczną potrzebę. 

Pytanie dodatkowe - Denon x3800 w stereo potrafi oddać 2x105W przy 8 Ohm. Czy jest sens np. kupowania końcówki mocy 2x60 albo 75W@8 Ohm? Z jednej strony odciążamy LR w kinie ale dostarczamy mniej mocy w stereo.  

 

BTW nawet w stereo słucham razem z subwooferem więc amplituner ma ułatwione zadanie jeżeli chodzi o napędzenia kolumn i spadająca impedancje w niskim zakresie.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Butler napisał:

Nie same Waty grają. Tak jak nie każdy samochód szybszy jest wygodniejszy.

Ale szybszym się wygodniej wyprzedza :P

True ale każdy mocniejszy wzmacniacz zagra głośniej z tymi samymi kolumnami. Oczywiście głośniej nie oznacza lepiej. pytam bo np. Atoll występuje jako AM100 i MA100. Ten tańszy jest oczywiście słabszy. Zastanawiam się czy w obu przypadkach bedzie to in plus.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, PanKlor napisał:

Ale szybszym się wygodniej wyprzedza :P

No widzisz, w audio podobnie to wygląda. Ładując moc robisz sobie zapas na grube imprezy lub ewentualnie na kolumny które mają małą efektywność. Ale dla melomana moc jest sprawa drugorzędną, często w ogóle nie braną pod uwagę. Dużo słabsze wzmacniacze potrafią zagrać o wiele lepiej niż można by się spodziewać po suchych danych technicznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Butler napisał:

No widzisz, w audio podobnie to wygląda. Ładując moc robisz sobie zapas na grube imprezy lub ewentualnie na kolumny które mają małą efektywność. Ale dla melomana moc jest sprawa drugorzędną, często w ogóle nie braną pod uwagę. Dużo słabsze wzmacniacze potrafią zagrać o wiele lepiej niż można by się spodziewać po suchych danych technicznych.

Wierzę, że tak może być. Nie pogardziłbym jakimś klasycznym 911 mimo tego, że mocy ma tyle co bardziej wypasiony kompakt. 

Dalej jednak uważam, że jest pewnie jakaś minimalna granica w której pewnie w stereo to nie zagra. Wydając pieniądze (na razie czysto teoretycznie) chciałbym, żeby poprawa nastąpiła i w stereo i w kinie. Dodam, że chwilowo nie planuję wymieniać kolumn oraz, że muzyka to głównie Spotify a filmy to jednak streaming. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PanKlor napisał:

Dalej jednak uważam, że jest pewnie jakaś minimalna granica w której pewnie w stereo to nie zagra.

Pogadaj na temat brzmienia z ludźmi którzy mają kilkuwatowe wzmacniacze lampowe ;)

Ps. Moje fronty napędza Atoll AM200, bo amplituner ma mniej końcówek mocy niż obsługiwanych kanałów.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Butler napisał:

Pogadaj na temat brzmienia z ludźmi którzy mają kilkuwatowe wzmacniacze lampowe ;)

 

Ale ja to rozumiem. Znam takich co uwielbiali ścigać się profesjonalnie Trabantem albo 126p (z sukcesami w postaci Mistrza Polski). 😉

No dobra to czemu AM200 zamiast AM100? 

@Piotr Sonido miałeś na myśli Atolla MA czy AM? Jeżeli pytanie bez sensu to prośba o łagodny wymiar kary. Nie interesowałem się tematem wcześniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.08.2023 o 20:36, PanKlor napisał:

Pytanie dodatkowe - Denon x3800 w stereo potrafi oddać 2x105W przy 8 Ohm. Czy jest sens np. kupowania końcówki mocy 2x60 albo 75W@8 Ohm? Z jednej strony odciążamy LR w kinie ale dostarczamy mniej mocy w stereo.  

Posłichaj jak gra.

200W z wzmacniacza w klasie D w tańszych chińskich wzmacniaczach.

JAk gra takowy AVR z 105W

JAk gra czysty wzmacniacz z 80W

Jak gra wzmacniacz w klasie A z 25W

Zobaczysz które to puste Waty.

15 godzin temu, PanKlor napisał:

rue ale każdy mocniejszy wzmacniacz zagra głośniej z tymi samymi kolumnami.

Głośniej ale nie dynamczniej. Nie pełniej. Nie  z tą sama kontrolą.

13 godzin temu, PanKlor napisał:

@Piotr Sonido miałeś na myśli Atolla MA czy AM? Jeżeli pytanie bez sensu to prośba o łagodny wymiar kary. Nie interesowałem się tematem wcześniej. 

Jeden to końcówka który do integra. JAk nie bedziesz posłączał innego źrodła pod wzmak to mówie o końcówce.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Posłichaj jak gra.

200W z wzmacniacza w klasie D w tańszych chińskich wzmacniaczach.

JAk gra takowy AVR z 105W

JAk gra czysty wzmacniacz z 80W

Jak gra wzmacniacz w klasie A z 25W

Zobaczysz które to puste Waty.

Żebym miał jeszcze czas i ochotę na zabawę w wypożyczanie. Chyba się jednak bez tego nie obejdzie. Na razie posłucham Denona, niech sobie trochę pogra. 

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Jeden to końcówka który do integra. JAk nie bedziesz posłączał innego źrodła pod wzmak to mówie o końcówce.

 

BTW to co z tą mocą AM100 vs MA100. Patrząc na stronę producenta oba opisywane są na pierwszy rzut oka tak samo - ten MA100 jest po prostu mniejszy i słabszy. 

 

https://www.atoll-electronique.com/en/products/power-amplifiers/ma100/

https://www.atoll-electronique.com/en/products/power-amplifiers/am100-signature/

W przypadku Chory i tak ustawić to należy w 4 Ohm. Takie 2x80 W będzie ok czy sugerujesz mocniejszy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 dobra informacja bo jest chyba ~2 razy tańszy. Nie wiem co to znaczy uber głośno. Tak czy inaczej w stereo jest jeszcze subwoofer więc powinno dać radę. BTW to jakiś starszy model, że nie macie go w sklepie? (AM100 znalazlem, MA100 nie). 

 

Same dylematy teraz... końcówka mocy czy może jednak trochę taniej Dirac + mikrofon 😉 Chyba najlepiej będzie wziąć sobie na wstrzymanie a dodatkowe prezenty sprawić sobie na Święta. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2023 o 09:08, PanKlor napisał:

Żebym miał jeszcze czas i ochotę na zabawę w wypożyczanie. Chyba się jednak bez tego nie obejdzie. Na razie posłucham Denona, niech sobie trochę pogra. 

 

Różnice w Watach o których tak pisaliśmy to byś w salonie audio poznał nawet. ale docelowo tak sprawdzanie w domu jest warte.

Dnia 11.08.2023 o 09:08, PanKlor napisał:

W przypadku Chory i tak ustawić to należy w 4 Ohm. Takie 2x80 W będzie ok czy sugerujesz mocniejszy? 

Będzie ok.

Dnia 11.08.2023 o 12:10, PanKlor napisał:

końcówka mocy czy może jednak trochę taniej Dirac + mikrofon

na BF czesto Dirac ma promkę 50%

Dnia 11.08.2023 o 16:25, PanKlor napisał:

BTW - czytam, przegladam oferty analizuję.  FYI Jest taniej niż u innych dlatego, że to Mono. 

nie przyuważyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Różnice w Watach o których tak pisaliśmy to byś w salonie audio poznał nawet. ale docelowo tak sprawdzanie w domu jest warte.

To trzeba szukać takich co mają odsłuchy i Atolle MA100 oraz AM100. Przyznam, że jestem prawie zdecydowany na zakup jak tylko pojawią się środki. Nie chciałbym jednak wtopić. 

 

Dnia 11.08.2023 o 07:15, Piotr Sonido napisał:

Jeden to końcówka który do integra

Pytanie było o MA100 i AM100. Z tego co się znam to chyba oba to końcówki mocy. Integra to chyba IN100 itd. 

 

23 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

na BF czesto Dirac ma promkę 50%

W sumie to już bliżej niż dalej. Połowa ceny Diraca to praktycznie UMIK gratis. Dzięki za zwrócenie na to uwagi. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PanKlor napisał:

To trzeba szukać takich co mają odsłuchy i Atolle MA100 oraz AM100. Przyznam, że jestem prawie zdecydowany na zakup jak tylko pojawią się środki. Nie chciałbym jednak wtopić. 

Audioforte dystrybutor Atolla powinien je mmiec. Maja tez salon i salke odsłuchową.

7 minut temu, PanKlor napisał:

Pytanie było o MA100 i AM100. Z tego co się znam to chyba oba to końcówki mocy. Integra to chyba IN100 itd. 

Tak. Sorki. IN 100 jest integra.

7 minut temu, PanKlor napisał:

W sumie to już bliżej niż dalej. Połowa ceny Diraca to praktycznie UMIK gratis. Dzięki za zwrócenie na to uwagi. 

Nie ma sprawy.

Niewiem czy teraz tez tak będzie bo wielu nowych użytkowników Denona i Marantza. Moga nie chciec zrobić aż takiej promki.

Nie wiem. Ale warto poczekać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.08.2023 o 21:39, Piotr Sonido napisał:

Nie ma sprawy daj znac po

No więc zadzwoniłem. Z wypożyczeniem nie ma problemu. Jednak  polecają AM 100 zamiast MA właśnie ze względu na moc. 

Zobaczę kiedy dam radę wypożyczyć. Trzeba wtedy zaplanować te 2-3 dni na kalibracje i odsłuchy (albo olać i robić w pure direct). Tak czy inaczej dylemat AM vs MA pozostał (2.5 vs 4.5 kPLN). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.08.2023 o 21:39, Piotr Sonido napisał:

Nie ma sprawy daj znac po

Mogę w trakcie? (zrobię sobie tu mikrobloga ;-)). Pierwsze kilka h odsłuchu. Gra wyraźnie ciszej niż X3800 - to normalne, troche inna moc itp. Testowalem puszczajac rozne kawalki i przełączając głośniki między Denonem a MA100. Różne utwory - to co wpadło z playlisty w oko. Powiedzmy, że różnice wychwytywalne ale rewolucji nie było (bardziej ewolucja). Wszystko grane w direct, żeby nie słuchać subwoofera. Natomiast opad szczeny wywołało puszczone trochę głośniej "Listen to you heart". Gdybym miał to porównać to Denon hałasował a Atoll zagrał muzykę. 

Pozostaje posłuchanie trochę dłużej i trochę głośniej (jak skończymy pracę) oraz zobaczenie co to potrafi w kinie. Trochę mnie jednak martwi, że aby uslyszeć różnicę trzeba się było lekko rozkręcić. Kusi więc mocniejszy i droższy AM100... - prośba o wybicie z głowy. Aha dodam, że dostałem nową sztukę - nie demo. 

Dodatkowa obserwacja - Denon bez niczego (gramy w stereo) grzeje się bardziej niż końcówka mocy. 

 

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...