Skocz do zawartości

Pomoc w doborze/wymianie sprzętu.


marmarcin

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie,

Można powiedzieć, że jestem świeżo upieczoym „audiofilem”. Posiadam od jakiegoś roku zestaw Elac Uni-Fi 2.0 UB 52 do tego smsl A300. Jako DAC służy mi Toppping dx3 pro +. Słucham muzyki z internetów co za tym idzie jako streamera używam malinę z moode audio. Wcześniej miałem Elac debut 2.0 b6.2 + Loxjie A30. Zestaw bardzo podobny ale udało się w promocyjnej cenie zastąpić i wzmacniacz i głośniki.

Teraz do sedna. W obecnym zestawie jest wszystko ok poza jedną rzeczą, mianowicie tony wysokie bywają dość irytujące w szczególności podczas dłuższego odsłuchu. Stąd jawi się pytanie czy jestem w stanie naprawić to powiedzmy stosunkowo nie wielkim kosztem – wymiana dac, wzmacniacza, głośników? Dodatkowo jestem świadom neutralnego, suchego charakteru wzmacniacza i kiełkuję też myśl aby może czegoś sprubować cieplejszego? A przynjamniej czegoś co przytępiło by lekko góre pasma przy jednoczesnym zachowaniu detaliczności.

Wymagania pewnie spore a budżet nie wielki. Na całość mogę przeznaczyć powiedzmy 2000 zł z małym haczykiem.

Pomieszczenie odsłuchowe to nie wielki pokój dzienny 17,5 m2.

Prosiłbym o ewentualne wskazówki w którym kierunku mógłbym pójść.

W tym wypadku kupno elementów używanych jak najbardziej wchodzi w grę.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Q21 napisał:

Ciężko będzie zachować detaliczność wzmaka i jednocześnie zejść z górą, w tym budżecie trzeba mieć jakieś kompromisy niestety. Jak wygląda u Ciebie pomieszczenie? Może coś prostego akustycznie by pomogło? 

No cóż ..., jestem świadom tego, że jakakolwiek zmiana nie koniecznie musi przynieść pożądany efekt. W najgorszym wypadku popłaczę chwilkę i wróce do starego rozwiązania :-) To co zostanie sprzedam. Gdzieś na youtubach polecano yamahę as 1100 ale to mocno po za budżetem. Czy w tym wypadku as 701 to byłby dobry kierunek do tych głośników?

Rzut pomieszczenia poniżej.

rzut pokoju.png

Edytowano przez marmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Q21 napisał:

Yamahy moim zdaniem są jaśniejsze brzmieniowo, z cieplejszych sprzętów będzie np. Taga Harmony HTA-800B, Rega io. 

Z używanych sprzętów warto popatrzeć na starsze Denony. 

Dałbyś radę wrzucić zdjęcie salonu? Pewnie jakiś dywan, grubsze zasłony i tego typu elementy by pomogły. 

Dziękuję za propozycję wzmacniaczy. Są to przykłady nowych w moim budżecie, myślę jednak, że lepszym rozwiazaniem będzie tutaj używany. Z pewnością zerknę na ofertę Denona.

Niestety nie mam ani dywanu ani żadnej zasłony. Z pewnością też coś uczynię w tym temacie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jak naciągniemy trochę budżet, to za około 2500 zł za parę możesz nabyć fajne monitory aktywne Audio Pro A28. Funkcjonalność ( i to ogromna!) fajne, dynamiczne granie i nie duże rozmiary. 75 Watów na kanał potrafi ruszyć :) Zerknij pod spodem na filmik. 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Zdecydowanie tak.

Bezdyskusyjnie.

Do tych kolumn Denon PMA1560 , Harman HK690 / 970

Roksan K2

Bardzo dziękuję za propozyję. Czy do poszukiwań mógłbym dorzucić jeszcze HK980? Zawsze to większy wybór. :-)

 

 

20 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Witaj,

Jak naciągniemy trochę budżet, to za około 2500 zł za parę możesz nabyć fajne monitory aktywne Audio Pro A28. Funkcjonalność ( i to ogromna!) fajne, dynamiczne granie i nie duże rozmiary. 75 Watów na kanał potrafi ruszyć :) Zerknij pod spodem na filmik. 

 

 

 

 

 

Dziękuję za  propocyję. Z pewnością to jakaś  alternatywa aczkolwiek na ten moment pobęde jeszcze ze swoimi kolumnami. Na pewno trend aktywnych głośników bedę śledził. Podobno ma się to bardzo rozwijać w najbliższej przyszłośći Taki element future-fi. :-) 

Edytowano przez marmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marmarcin napisał:

Bardzo dziękuję za propozyję. Czy do poszukiwań mógłbym dorzucić jeszcze HK980? Zawsze to większy wybór. 🙂

 

 

Dziękuję za  propocyję. Z pewnością to jakaś  alternatywa aczkolwiek na ten moment pobęde jeszcze ze swoimi kolumnami. Na pewno trend aktywnych głośników bedę śledził. Podobno ma się to bardzo rozwijać w najbliższej przyszłośći Taki element future-fi. 🙂

Pewnie! To była sugestia z nasze strony. Sami obserwujemy zauważalny wzrost sprzedaży głośników aktywnych a głównie handlujemy AudioPro :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomasz S. napisał:

@marmarcin a próbowałeś słuchać na innych ustawieniach dźwięku w tym wzmacniaczu ? Masz tam gotowe ustawienia i też możesz regulować bas i treble.

Tak, prubowałem, programy są ok, akurat tutaj widać/słychać realne różnice pomiędzy nimi. Natomiast zmiana treble już nie powoduje oczekiwanego efektu i żeby było jasne zmiana parametru jest również słyszalna aczkolwiek w mojej ocenie nieakceptowalna . Powiedzmy skala jest od -9 do +9 maks co możemy zejść tutaj to -3 w innym wypadku powoduje tylko jeszze większe zniekształcenia pozostałego pasma. Reasumując zejście do tych -3 nadal pozostawia ostrą górę na tyle, że przy dłuższym odsłuchu jednak kłuje coś w uszy. Po prostu męczy.

Pamiętam z innych postów Ty chyba posiadałeś taki sam zestaw? Z jakim dac to było łączone w Twoim przypadku?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2023 o 13:48, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Tobie może nie iść, i nie musisz nas przepraszać :)

Dziekuję :)

Dnia 11.08.2023 o 20:45, Tomasz Kluczynski napisał:

Ja bym napisał, że mało komu idzie, bo to raczej trzeba wybierać z kolumn aktywnych innych firm, aby być zadowolonym.

O to to

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam ponownie,

Aktualizacja tematu!

Udało mi się zakupić HK 980 w stanie bardzo dobrym. Co tak naprawdę uważam za spory wyczyn. Wiadomo, sprzęt nie pierwszej młodości a i ludzie sprzedający w dziwny sposób potrafią naginać rzeczywistość. Był to pierwszy wzmacniacz który trafił się w akceptowalnej cenie oraz stanie polecony wyżej przez @Piotr Sonido. Zakup oczywiście w ciemno bez wcześniejszego odsłuchu i sprawdzenia na miejscu. Co do stanu technicznego umówiłem się ze sprzedającym na gwarację rozruchową. Co do odsłuchu moje założenie i tak było aby to zrobić na spokojnie w domu w dłuższym przedziale czasu i na większej ilości zróznicowanej muzyki. Mój słuch nie jest na tyle wytrenowany aby na podstawie kilku przesłuchanych utworów u kogoś ocenić czy w ogóle sygnatura brzmienia trafia w mój gust. I dobrze założyłem, bo co dziwne ( a może i nie) róznice w brzmieniu w moim odczuciu pomiędzy a300 oraz hk980 na pierwszy rzut wcale nie są tak wielkie jak mogło by się zdawać, określałbym je raczej w kontekści niuansów.

Słucham hk980 od ponad dwóch tygodni na przemian z smsl a300. Dodam jeszcze, że wcześniej nie miałem do czynienia z klasą AB. Ogólnie rzecz mówiąc ocenił bym brzmienie hk 980 jako „miękkie” takie bardziej łagodniejsze. Z pewnością wysokie tony nie wybrzmiewają tak kłująco. Co oczywiscie jest plusem. Co do basu to może nie zwieksza się jego ilość aczkolwiek jest bardziej „grubszy” może jakby dłużej trwał momentami. No i teraz najważniejsza cecha hk980 to średnica a przede wszsytkim wokale które sprawiają wrażenie pełniejszych jakby były bardziej „czyste”. Z pewnością postrzegam to jako duży plus. Kolejną rzeczą którą robi lepiej HK jest stereofonia jest ona jak by bardziej wyraźna, słychać po prostu jak by dzwęki sobie częściej „latały” pomiędzy głośnikami.

Sczerze gdybym miał wskazać który z tych wzmacniaczy jest lepszy to bym tego nie zrobił. Tak jak wczęśniej pisałem różnice w brzmieniu pomiędzy nimi to niuanse aczkolwiek uważam, że jednak HK w tym wypadku jest łagodniejszy, taki bardziej stonowany ogólnie przyjemniejszy dla ucha. Nie powoduje irytacji nawet po dłużym słuchaniu.

Róznice w postaci, że HK to piec na 20 kg i wytwarza tyle ciepła co kaloryfer są dla mnie drugorzędne aczkolwiek widzę teraz jak ogromną przewagę pod tym względem ma klasa D 😄

Kończąc wywody chciałem podziękować wszystkim za pomoc. Z pewnoscią nie bawem znowu zacznę gonić króliczka i powrócę na forum z nowym postem...

Pozdrawiam,

Marcin

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...