Skocz do zawartości

Wybór kina domowego 5.1.2 do otwartego salonu do 10k


Paweł Szafer

Recommended Posts

Cześć,

Próbuję dobrać zestaw kina domowego 5.1.2, głośniki w suficie już mam. Amplituner + głośniki miałem już wybrane, ale po opiniach tutaj myślę, że wybrałem błędnie, więc nie będę sugerował.

Preferuję amplitunery Onkyo, ewentualnie Denon.

Głośniki Atmos już mam w suficie Magnat Interior IC62.

Tak używany jest tv:

- 70% sport,

- 20% film

- 10% muzyka

Amplituner musi być dwustrefowy, gdyż drugą strefę pod radio w suficie mam w części kuchennej.

Przewody pod surround mam wyciągnięte pod sofą i dalej muszę je przedłużyć na jakieś stojaki...

Głośniki surround muszą mieć możliwość umieszczenia na jakichś zgrabnych stojakach, tak by były obok sofy, relatywnie blisko od widza.

Budżet do 10k.

amplit.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie i pomieszczeniu to dość trudny temat. 

1. Nie oglądam wydarzeń sportowych - raczej nie są spodziewane tam efekty itp. Tutaj moim zdaniem da radę cokolwiek z dobrym centralnym głośnikiem (komentarz). 

2. Duże pomieszczenie (z tego co widzę ~50 metrów, kubatura nieznana). Sam subwoofer do takiego pomieszczenia to będzie ok. połowy budżetu. W opcji ekonomicznej SVS SB-2000 (bez pro) ale może być na styk (~3500 PLN). Jeżeli jednak bardziej filmy to np. PB-2000 albo Klipsch RP-1400 

3. Amplituer - Denon X2800 ma Zone 2 ale potrzebowałbyś końcówki mocy. Cena ~3500 PLN (- jakiś rabat). Wyższy model x3800 - cena w zależności od miejsca zakupu 6k (minus rabat) do ~5k (Amazon). 

4. Na głośniki na froncie nie ma za bardzo miejsca. Sugerowałbym więc jakiś zestaw 4 x monitor. Branża pewnie zaproponuje Ci odsłuchy z tego co widzę na forum rekomendowane są np. Monitor Audio Bronze albo Heco. Set 4 monitory plus centralny to pewnie 3,5-5 kPLN. Do tego oczywiście koszt podstawek albo uchwytów. Z tego co widzialem teraz w Outlecie Salonów Denon mają jakieś oferty na takie meble. 

 

Czy można taniej - pewnie można, zawsze kosztem czegoś. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surround... Zanim beda konkretne modele brane pod uwagę, gdzie masz w planie je dać? Po prawej nie widzę miejsca na wolnostojącą konstrukcję. Tu widzę on-wall, ewentualnie bipole/dipole na ścianie. Po lewej faktycznie jakiś stand, ale będziesz musiał uważać by go nie przewrócić bo będzie w drodze do sofy. Przemyśl postawienie jakiegoś regału na/w którym można by było głośnik zamontować. Zyskasz miejsce na piloty, ładowarki itp.

Dlaczego Atmos tak daleko od sofy? To set pod 5.1.4 a nie 5.1.2, jedna parę powinieneś mieć niemal nad głową, no chyba że mas bardzo wysoki sufit i kątowo faktycznie wychodzi 80"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Butler napisał:

Zanim beda konkretne modele brane pod uwagę, gdzie masz w planie je dać? Po prawej nie widzę miejsca na wolnostojącą konstrukcję. Tu widzę on-wall, ewentualnie bipole/dipole na ścianie. Po lewej faktycznie jakiś stand, ale będziesz musiał uważać by go nie przewrócić bo będzie w drodze do sofy.

Też się nad tym zastanawiałem ale nie wiem czy mieszanie z jednej strony monitora a z drugiej bi/di ma sens. Chyba, że jakiś bi/di na standzie (dziwnie trochę jak dla mnie.) Wydaje mi się, że standy z tyłu odsunięte o ~1 metr z normalnymi monitorami będą OK. Oczywiście rozstawianie i chowanie to dodatkowy problem. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, dzięki za odpowiedzi. Niedokładnie narysowałem zarówno tv, jak i miejsca głośników atmos.

Głośniki atmos mają kąt około 65 stopni do słuchacza, niestety gdy kładłem kable robiłem to mając wizję innego salonu, wtedy kąt był 80...

Kolumny z frontu się zmieszczą, mam pod nie gniazda wystawione.

Surround, myślałem by prawy dać we wnęcę okiennej, wtedy będzie około 1m od potencjalnego słuchacza.

 

Chciałbym też Was zapytać, bo być może znacie odpowiedź. Czy istnieją już amplitunery z chromecast, które obsługują chromecast dla zone 2?

image.png.d405730a12b78c6af4abb34399f5253f.png

Edytowano przez Paweł Szafer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paweł Szafer napisał:

Kolumny z frontu się zmieszczą, mam pod nie gniazda wystawione.

 

Kolumna się może zmieścić ale nie jest zalecane stawianie kolumn w samym rogu/blisko ściany. W Twoim przypadku muzyka to 10%. Kolumny w kinie i tak odetniesz na ~80 Hz. Oprócz funkcji reprezentatywnej będziesz podłogowych kolumn używał w pełni raczej rzadko. No i większa kolumna jest droższa niż monitor z tej samej serii. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 65 stopni jest tak między 5.1.2, a 5.1.4, moim zdaniem da radę przy konfiguracji z jedną parą sufitówek. 

Co do kolumn, to moim zdaniem warto skupić się na centralce i frontach. Np. Klipsch RP-500M i do tego RP-504C, który mamy w naprawdę świetnej cenie w outlecie. Do sportu to ważne kwestie, a skoro filmów i muzyki jest mniej, to do tego Klipsch SPL-120, a jako surround Klipsch R-50M. Komplet wraz z amplitunerem, gdzie zasugeruję właśnie X2800H od Denona wciąż przekroczy budżet niestety. 

Jeśli będziesz chciał się w nim zmieścić, to warto rozwazyć ten set - https://www.q21.pl/q-acoutsics-3050i-3010i-3090ci.html lub ten, oparty na polskich kolumnach Pylon Audio - https://www.q21.pl/pylon-audio-pearl-27-center-sat.html

Do tego subwoofer jak wyżej i Denon lub Onkyo TX-NR6100. Na strefę jednak i tak będzie potrzebna końcówka mocy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Może jednak, zerkniesz na amplituner od Yamaha :) 

Chociażby model RXV4a który aktualnie jest w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Mógłbyś wykorzystać Musiccast który umożliwiłby Ci podłączenie innego głośnika z rodziny produktów Yamaha, tworząc w ten sposób inną strefę. W sumie to bez ograniczeń.

Może takie rozwiązanie będzie bardziej dla Ciebie korzystne:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Chociażby model RXV4a który aktualnie jest w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Mógłbyś wykorzystać Musiccast który umożliwiłby Ci podłączenie innego głośnika z rodziny produktów Yamaha, tworząc w ten sposób inną strefę. W sumie to bez ograniczeń.

Jeśli dobrze zrozumiałem w kuchni czyli drugiej strefie już są zamontowane głośniki w suficie( tu musiałby wyjść pre outem i najwyżej kupić jakiegoś małego chińczyka w klasie D na zasilenie kuchni) ale tak czy inaczej ta Yamaha jest jakimś wyjściem tylko musicie zrobić chłopakowi dobrą cenę na cały zestaw bo by zmieścić się w budżecie to albo musi trafić na fajny rabat albo trafiać mega okazje :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Paweł Szafer napisał:

@Michał Gałązka tak, w kuchni głośniki już są.

Yamaha mnie odstrasza brakiem chromecast'a, a wszelkie radia internetowe używam głównie streamując chromecast'em.

Większość rzeczy, w tym radia internetowe całkiem nieźle ogarnia musiccast, w tym wypadku powinno zastąpić chromecast.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo 6100 albo Yamaha 6A + Monitor audio Bronze 200 + FX i do tego REL HT1205 albo SVS PB1000

Set na QAcoustic 3050i też jest fajny tam sub 12 do kompletu jak coś.

Dnia 18.08.2023 o 21:24, Paweł Szafer napisał:

@Michał Gałązka tak, w kuchni głośniki już są.

Yamaha mnie odstrasza brakiem chromecast'a, a wszelkie radia internetowe używam głównie streamując chromecast'em.

Czemu?

Przecież wchodzisz do apki MuscCast i wybierasz radio gra. Na co Ci chtomecast?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido nie jestem uparty na chromecast, po prostu z tym mam doświadczenie. Uzywam Home Assistant i przy pomocy przycisków na ścianie wybieram radio, które jest streamowane chromecast'em. Jeżeli MusicCast potrafi to samo, to mi to wystarczy.

 

Czy MusicCast pozwala odtwarzać dwa różne źródła dzwięku na Zone1 i Zone2? (obecny Onkyo z Chromecast tego nie potrafi)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Paweł Szafer napisał:

@Piotr Sonido nie jestem uparty na chromecast, po prostu z tym mam doświadczenie. Uzywam Home Assistant i przy pomocy przycisków na ścianie wybieram radio, które jest streamowane chromecast'em. Jeżeli MusicCast potrafi to samo, to mi to wystarczy.

 

Czy MusicCast pozwala odtwarzać dwa różne źródła dzwięku na Zone1 i Zone2? (obecny Onkyo z Chromecast tego nie potrafi)

No to spokojnie dasz radę.

Tak. Jest to do ustawienia. Nie pamiętam dokładnie ale chyba nie każde źrodło może być puszczone na Zone 2 . Do prawdzenia w instrukcji.

Ale 2 rózne moga iść.

Heos moim zdaniem jest słabszy, starszy od MusicCast. Ale sa to systemy porównywalne.

nie potrzebujesz przy nich Chromecasta

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.08.2023 o 09:31, maciek72 napisał:

Tak z ciekawości . 

W czym jest gorszy Heos ? 

Cały czas jest wsparcie :) I aktualizacje 

 

11 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Wystarczy porównać w praktyce jak funkcjonuje Musiccast a jak Heos :)

 

No dokładnie.

Obu brakuje Tidan Connect. Oba wymagaja nowszej wersji ale Heos jest nieco bardziej archaiczny przy tym i częściej się wywala.

Mając te dwa lepiej użytkowało mi się MusicCast.

 

Jak nie będziesz miał porównania to możesz nie narzekać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...