Skocz do zawartości

Rozbudowa do Dolby Atmos


beerserker

Recommended Posts

Witajcie, używam teraz takiego sprzętu:

  • Amplituner Pioneer VSX-329 (amplituner wyłącza się przy ustawieniu mocy głosu powyżej 40/50% w zależności od muzyki)
  • Kolumn STX F-200n
  • Głośnika centralnego STX C-200n
  • Subwoofer aktywny STX S-200n 
  • TV Sony 75xh9096

Chciałbym rozbudować do Dolby Atmos.

Na początku potrzebuję amplitunera i brakujących głośników (w późniejszym terminie wymiana tych , które mam).

Najlepiej aby głośniki były usytuowane w suficie lub pod nim (podwieszone) nie mam miejsca na postawienie ich na podłodze (z tyłu za kanapą jest przestrzeń komunikacyjna).

W załączeniu wymiary i ułożenie pokoju.

Jeśli chodzi o amplitunery to patrzyłem na takie: ONKYO TX-NR6100, Pioneer VSX-935B, Yamaha RX-V6A, Pioneer VSX-LX504 9.2, Sony TA-AN1000, Denon AVR-X2800H.

Bardzo proszę o pomoc :)

 

Dolby.jpg

 

Rozstaw pokoju.jpg

Edytowano przez Bartłomiej Dytwiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

Najlepiej aby głośniki były usytuowane w suficie lub pod nim (podwieszone) nie mam miejsca na postawienie ich na podłodze (z tyłu za kanapą jest przestrzeń komunikacyjna).

Tutaj nie ma albo albo. Brakuje Ci głośników surround i atmos (warstwa górna). 

1. Surround - masz 2 opcje: a) głośniki bipol zamontowane po bokach kanapy jak najbliżej okna (tak żeby były jak najbardziej z tyłu). b) Standardowe głośniki zamontowane w mniej więcej na szerokości przednich z tyłu pomieszczenia. 

2. Atmos - zależy ile głośników sufitowych chcesz mieć. Wybrałeś amplitunery które obsłużą 2 głośniki sufitowe. Jeżeli możesz je zamontować w suficie to zrób to. Policz kąty zgodnie z wytycznymi dolby, strzelam (że wypadnie mniej więcej na linii krawędzi okna bliżej miejsca odsuchu, szerokość mniej więcej jak głośniki przednie. 

 

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide/ 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, PanKlor napisał:

1. Surround - a) głośniki bipol zamontowane po bokach kanapy jak najbliżej okna (tak żeby były jak najbardziej z tyłu).

 

To rozwiązanie jest w miarę najbardziej do wykonania.

Tylko te głośniki muszę wpuścić w mur aby nie wystawały. Rozumiem, że po ich zamontowaniu będę miał 5.1, które można rozbudować o głośniki sufitowe do Dolby Atmos. Czy możesz polecić jakie głośniki wmurować? Na suficie chciałbym najlepiej 4 głośniki.

Rozstaw pokoju 2.jpg

Edytowano przez Bartłomiej Dytwiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

Tylko te głośniki muszę wpuścić w mur aby nie wystawały. Rozumiem, że po ich zamontowaniu będę miał 5.1, które można rozbudować o głośniki sufitowe do Dolby Atmos.

Raczej nie widziałem takich do wmurowania. Dobra wiadomość jest taka, że są dośc płaskie. Ostatnio przymierzałem się do https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-hybrid-atmos-overhead-speaker-setup-guide/ . Decyzja czy je kupię czy pójdę w bardziej standardowe rozwiązanie jeszcze nie zapadła. Możesz spróbować w tych miejscach umieścić zwykłe głośniki do zabudowy ale osoby siedzące na krawędziach kanapy będą trochę za blisko. Drugi mankament to to, że te głośniki jednak powinny być lekko z tyłu. U Ciebie przy tym ustawieniu jest z boku lub lekko z przodu. Zastanów się czy nie wymienić głośników frontowych na jakieś montowane na/w ścianie i przesunąć narożnik lekko do przodu (lub tez kupić zwykłą kanapę i ustawić ją te pół metra bliżej TV.

 

16 minut temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

Na suficie chciałbym najlepiej 4 głośniki.

To musisz wybrać amplituner o półkę wyżej. Ze swojej strony polecić mogę Ci Denona X3800 (bo mam i jestem zadowolony ale porównanie mam głównie z innymi, niższymi modelami Denona). Jeżeli chodzi o stosunek możliwości do ceny to bdb wypada Pioneer LX-305 ze względu na zaawansowaną korekcję Dirac Live. 

 

Tutaj masz wytyczne dla 5.1.4 - https://www.dolby.com/siteassets/about/support/guide/setup-guides/5.1.4-dolby-atmos-enabled-speaker-placement/5_1_4_atmos_enabled_speaker_setup.pdf

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zrobiłem skrzynki 1:1 i schowałem w zabudowie k/g

Masz taki sam pokój jak mój . 6 Atmos , to jest to :) A , jak nie chcesz bawić się z sufitem , możesz zastosować montaż jak pod Auro 3D . Tutaj także będzie bardzo dobrze spisywać się ścieżka Atmos.

Mam obie konfiguracje i wiem ,  o czym piszę IMG_20220130_095147.jpg.cd9b8102f72828bc6f393e18e0f43447.jpg

 

 

20210314_073932.jpg.4157fe906786aca41c154969aef6028d.jpg20210314_073953.jpg.ed75242d39252aa41b5caf6988b2a4ee.jpg20210314_073223.jpg.db394c33e368983ea6348e9b89c85153.jpg20210314_073313.jpg.58f25a982988552af30b52740146f079.jpg20220130_093855.jpg.ca0007816f170e862f5dda44a2cb1947.jpgIMG_20220926_122440.jpg.b57d868f83500b211fc9c86896083f98.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, maciek72 napisał:

U siebie zrobiłem skrzynki 1:1 i schowałem w zabudowie k/g

Masz taki sam pokój jak mój . 6 Atmos , to jest to :) A , jak nie chcesz bawić się z sufitem , możesz zastosować montaż jak pod Auro 3D . Tutaj także będzie bardzo dobrze spisywać się ścieżka Atmos.

Mam obie konfiguracje i wiem ,  o czym piszę 

Sufit jak najbardziej mogę przerobić tam masz 6 głośników? Jakie jeszcze oprócz tych w suficie? To ilu kanałowy amplituner potrzeba? a jak masz zamontowane głośniki tylne? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przy 5.1.4 możliwości jest dużo, ale i dużo wydatków — choćby na amplituner, bo jak już zostało wyżej napisane, trzeba spojrzeć na coś pokroju Denona AVC-X3800H lub Pioneer VSX-LX504 - https://www.q21.pl/denon-avc-x3800h.html oraz https://www.q21.pl/pioneer-vsx-lx504-czarny.html. Moim zdaniem i tak warto, bo 5.1.4 jest uniwersalne i daje już bardzo fajny efekt. Te amplitunery to fajne, dobrze wycenione i uniwersalne opcje.

Instalacyjnych bi/dipoli też nie kojarzę, zwykłe instalacyjne mogą być przechylone do przodu, by zachować standardy Dolby, ale wtedy kanapa musi być nieco dosunięta do frontu. Co do konkretnych modeli kolumn, jakim budżetem byś dysponował na całość? Nowe fronty, amplituner, centralkę, subwoofer, surroundy, sufitówki? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

To ilu kanałowy amplituner potrzeba? a jak masz zamontowane głośniki tylne? 

Taki który obsłuży Ci tyle kanałów ile głośników warstwy dolnej (zazwyczaj 5 albo 7) i górnej (2,4,6) zamierzasz zamontować. Czyli 5 + 6 daje Ci 11. Możesz wtedy użyc Denona x3800 ale wymagana będzie dodatkowa końcówka mocy.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

1. Surround - masz 2 opcje: a) głośniki bipol zamontowane po bokach kanapy jak najbliżej okna (tak żeby były jak najbardziej z tyłu). b) Standardowe głośniki zamontowane w mniej więcej na szerokości przednich z tyłu pomieszczenia. 

Dlaczego bipol? Normalne instalacyjne głośniki i będzie ok. Zobacz gdzie TV i oś symetrii dla widza. Spokojnie ponad 1m do odsłuchu dla całej rodziny będzie, sam narożnik kanapy tylko wykluczam, ale i tak ogladanie z tego miejsca nie bedzie atrakcyjnym. Bipol/dipol to wyjście awaryjne w przypadku jak nie ma faktycznie miejsca na surround i głośnik wychodzi przy samej głowie, tu miejsca jest w ciul. Opcja b)? A co to za Frankenstein? Takie tyły to można dołożyć przy rozszerzonym systemie jako back surround, a nie w podstawowym 5.x.x, to nie te czasy kiedy się ładowało głośniki po kątach.

 

1 godzinę temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

To rozwiązanie jest w miarę najbardziej do wykonania.

Tylko te głośniki muszę wpuścić w mur aby nie wystawały. Rozumiem, że po ich zamontowaniu będę miał 5.1, które można rozbudować o głośniki sufitowe do Dolby Atmos. Czy możesz polecić jakie głośniki wmurować? Na suficie chciałbym najlepiej 4 głośniki.

Zerknij na YouTube jak wyglądają głośniki instalacyjne. Generalnie one są zaprojektowane do suchej zabudowy z płyt GK lub podobnych, ale nie widzę przeszkód by wykuć w ścianie otwór i je tam zamontować, akurat tak mam u siebie. Troszkę więcej roboty z tym i potrzebna żyłka  majsterkowicza, ale to nie jest skomplikowana sprawa.

Zerknij sobie na ofertę np. Klipsch, nawet jak nie przypadnie do gustu marka jako tako, to może zasugeruje dany typ instalacji i łatwiej coś później znaleźć.

 

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Drugi mankament to to, że te głośniki jednak powinny być lekko z tyłu.

Eee... 90 stopni daje bdb efekty. Nie mordował bym się z przesuwaniem całości byle by tylko te 100-110 stopni uzyskać. Jak się da, to ok, ale nie zbyt wysokim kosztem.

49 minut temu, Q21 napisał:

Instalacyjnych bi/dipoli też nie kojarzę, zwykłe instalacyjne mogą być przechylone do przodu, by zachować standardy Dolby, ale wtedy kanapa musi być nieco dosunięta do frontu. Co do konkretnych modeli kolumn

Przechylone? Po co? Litości, to nie są kierunkowe głośniki, spokojnie pokryją optymalnym zakresem cała sofę.

Kluczowa sprawa... Jaki budżet?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

Sufit jak najbardziej mogę przerobić tam masz 6 głośników? Jakie jeszcze oprócz tych w suficie? To ilu kanałowy amplituner potrzeba? a jak masz zamontowane głośniki tylne? 

W sumie mam 19 takich samych głośników:)

Używam spliter , który umożliwia korzystanie z 2 kodeków ( Atmos 7.2.6 i Auro 3D 13.2 ) Dla mnie najważniejsza była spójność wszystkich kanałów.

Czy użyjesz tradycyjne monitory , czy średnie lub wielkie podłogówki  i tak po kalibracji odcinasz je na 80 Hz , a resztę (120 Hz ) robi sub 

 

IMG_20230817_135640.jpg

Do dobrej zabawy fajnie mieć 11 , 13 , 15 kanałów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Butler napisał:

Dlaczego bipol? Normalne instalacyjne głośniki i będzie ok. Zobacz gdzie TV i oś symetrii dla widza. Spokojnie ponad 1m do odsłuchu dla całej rodziny będzie,

Bipol dlatego, że wyglądało to na ścianę nośną i zakładałem, że montaż in-wall nie wchodzi w grę. BI/DI są trochę płytsze zazwyczaj. Zależy ile osób będzie oglądało. Jak do 3 to masz rację. 

18 minut temu, Butler napisał:

Opcja b)? A co to za Frankenstein? Takie tyły to można dołożyć przy rozszerzonym systemie jako back surround, a nie w podstawowym 5.x.x, to nie te czasy kiedy się ładowało głośniki po kątach.

Mam podobny układ (fakt, trochę inne proporcje przód - tył) i daje to radę. Wcześniej miałem głośniki tylne bliżej. Teraz nie widzę jakiejś dużej wady tego rozwiązania. Fakt trochę inny system, trochę inne pomieszczenie ale głośniki te same. Nie twierdzę, że to książkowa opcja ale w pomieszczeniach gdzie oprócz oglądania filmów  trzeba też mieszkać kompromisy są na porządku dziennym. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PanKlor napisał:

Wcześniej miałem głośniki tylne bliżej

Jakie tylne? Tylne to back surround w 7.x.x. Podstawowy surround to 100-110", a więc po bokach a nie z tyłu.

12 minut temu, PanKlor napisał:

Nie twierdzę, że to książkowa opcja ale w pomieszczeniach gdzie oprócz oglądania filmów  trzeba też mieszkać kompromisy są na porządku dziennym. 

To się zgadza, kompromisy niestety wymuszają pewne rozwiązania. Mało kto w mieszkalnym wielofunkcyjnym salonie ma kąty i odległości tip top. Ale umówmy się, trzymajmy się referencji jak się tylko da. Stawianie surround gdzieś na tyłach to nie jest błąd, o ile nie ma innych opcji. Ale sugerowanie że to jest ok jest trochę nadużyciem. Tu kolega ma miejsca po bokach wystarczająco dużo, nie widzę absolutnie sensu szukać wolnostojacych alternatyw.  No chyba że lecimy jak Maciek i stawiamy pierdyliard kanałów ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Butler napisał:

Jakie tylne? Tylne to back surround w 7.x.x. Podstawowy surround to 100-110", a więc po bokach a nie z tyłu.

Tak tak. Surround. U mnie wypada gdzieś na ~130 stopni może stąd tak je nazywam. ;)

 

18 minut temu, Butler napisał:

Ale sugerowanie że to jest ok jest trochę nadużyciem.

Zasugerowałem jako opcję b. Zazwyczaj zaczynam od opcji a 😉

Nadużyciem bym jednak tego nie nazywał. Wolę mieć je jednak bardziej z tyłu niż choćby odrobinę z przodu.  

 

18 minut temu, Butler napisał:

No chyba że lecimy jak Maciek i stawiamy pierdyliard kanałów ;)

No to co do wolnostojących alternatyw się zgadzamy. 😂

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie :),

czyli ta opcja z głośnikami w ścianie jest OK? (bo się trochę zgubiłem). To znaczy jest najlepszym rozwiązaniem z możliwych?

odległość za kanapą do ściany to 6m chyba nie warto tam nic wieszać?

Jest taka możliwość, że przy wymianie narożnika będzie kanapa która przesunę do przodu.

Rozstawpokoju2.jpg.b69fca1d290ece6206f0fbf8d048345d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maciek72 napisał:

Dzięki temu mam dźwięk otaczający . Każdy kanał gra swoje . Bez kompromisów :)

Zapraszam do mnie na demo 

Nie krytykuję 😀 Trochę sporo km mam z Gdańska.

14 minut temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

czyli ta opcja z głośnikami w ścianie jest OK?

Tak, bedzie Pan zadowolony. Generalnie jedna zmianę bym zrobił jak bym się cofnął w czasie. Tak 10-15cm niżej te surroundy zamontował bo lubię się rozłożyć na sofie.

20230116_224852.jpg.0641c9d68c47ff2fb2f9e6c52ce20646.jpg20230116_224059.jpg.ae2cce27390d690544461d6e4388f611.jpg20230116_225709.jpg.ea54b6b1d42c249efa67962d179c0174.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

czyli ta opcja z głośnikami w ścianie jest OK? (bo się trochę zgubiłem). To znaczy jest najlepszym rozwiązaniem z możliwych?

 

Tak a będzie lepsza jak dygniesz kanapę ciut do przodu.

 

25 minut temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

odległość za kanapą do ściany to 6m chyba nie warto tam nic wieszać?

 

Aaaa teraz widzę ta cienka scianka działowa została chyba zlikwidowana. To zdecydowanie nic nie wieszaj tam. Nie zauważyłem tego x na ściance działowej. Zostaje Ci opcja a. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PanKlor napisał:

Tak a będzie lepsza jak dygniesz kanapę ciut do przodu.

 

Aaaa teraz widzę ta cienka scianka działowa została chyba zlikwidowana. To zdecydowanie nic nie wieszaj tam. Nie zauważyłem tego x na ściance działowej. Zostaje Ci opcja a. 

Dzięki, teraz muszę poszukać głośników do wmurowania.

Amplituner wybrałem (zgodnie z sugestią Q21) Pioneer VSX-LX504.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, PanKlor napisał:

Zobacz takie - https://www.q21.pl/heco-ambient-11f.html Może obejdzie się bez murowania. Chyba, że ma być na gładko to wtedy skonsultuj proponowane głośniki z ekipą która będzie je montować, żeby uniknąć niespodzianek.

Muszą być na gładko. Sam zamontuję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos - dałbym cztery, będzie zdecydowanie lepiej niż dwa (wiem, bo już to przerabiałem). Rozstaw mniej więcej jak zaznaczyłem, ale oczywiście musisz zrobić zgodnie ze sztuką (kąty).
No i jednak zaryzykowałbym dwa tylne, mimo odległości, kalibracja to wyrówna.

Rada ogólna - boczne (i ew. tylne) efektowe koniecznie na wysokości głowy siedzącego słuchacza, niech cię nie podkusi dawać wyżej.

Rozstawpokoju2.jpg.b69fca1d290ece6206f0fbf8d048345d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Bartłomiej Dytwiński napisał:

Amplituner wybrałem (zgodnie z sugestią Q21) Pioneer VSX-LX504.

Sprawdź, czy on umie eARC. Na tylnej ściance amplitunera jest tylko ARC przy hdmi wyjściowym. Nie umie 8K. Nie kupuj amplitunera bez najnowszych technologii jak to KD ma służyć także do filmów, bo szkoda kasy. 

Date First Available‎ June 20, 2019  - z taką datą ten amplituner to już lekko zahacza o elektrozłom ;). Nie no, żartuję. Ja bym go nie kupił. Bym wybrał coś nowszego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, burz napisał:

No i jednak zaryzykowałbym dwa tylne, mimo odległości, kalibracja to wyrówna.

Tylko, że wybrany przez autora wątku Pioneer tego już nie pociągnie. 

@Bartłomiej Dytwiński - teraz zauważyłem, że wybrałeś 504. Zgadzam się z @emigrant - kup możliwie najnowszy model. Nawet jeżeli uważasz, że teraz nie potrzebujesz 8k/4k@120 itp. No i nie ma Diraca który podobno jest Świętym Gralem korekcji 😉

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, burz napisał:

Atmos - dałbym cztery, będzie zdecydowanie lepiej niż dwa (wiem, bo już to przerabiałem). Rozstaw mniej więcej jak zaznaczyłem, ale oczywiście musisz zrobić zgodnie ze sztuką (kąty).
No i jednak zaryzykowałbym dwa tylne, mimo odległości, kalibracja to wyrówna.

Rada ogólna - boczne (i ew. tylne) efektowe koniecznie na wysokości głowy siedzącego słuchacza, niech cię nie podkusi dawać wyżej.

Pelna zgoda. Tylko czy budżet to mu udźwignie... 😉

 

12 minut temu, PanKlor napisał:

Jasne. Pamiętaj, że te głośniki w większości mają systemy mocowań do karton-gipsów. Masz litą ścianę więc trzeba będzie dorobić tak czy inaczej jakieś skrzynki albo osadzić solidnie ramkę z kg. 

Nie musi robić skrzynek. Wystarczy wykuć otwór na głośnik i parę cm ramki wokół na grubość płyty gipsowej. Wklejasz później prostokątny kawałek tej płyty gipsowej i wycinasz otwór na głośnik w ustalonym miejscu. Przerabiałem takie tematy kilka razy.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...