Skocz do zawartości

Amplituner w miejsce Onkyo tx-nr696


PrzemPrzem

Recommended Posts

Cześć, 

Zastanawiam się nad wymianą amplitunera. Obecnie używam Oknyo Tx-nr696. Brzmieniowo jest całkiem fajny, ale ma kilka istotnych wad:

- bardzo spowalnia zmianę głośności

Między kliknięciem na pilocie, a wyświetleniem informacji na telewizorze mija mniej więcej sekunda i jest to bardzo irytujące. Wydaje mi się że to kwestia amplitunera, bo z niczym innym takiego problemu nie mam. Obsługa menu ekranowego czy konsoli pilotem tv jest efektywna, tylko głośność idzie bardzo wolno. Na wyświetlaczu onkyo nowa wartość pojawia się szybko, ale ma tv jest wspomniane opóźnienie. Chyba że to nie kwestia amplitunera? 

- nie potrafi trwale podłączyć się do wifi

Zasięg sieci w miejscu, gdzie stoi onkyo jest dobry, a mimo to właściwie cały czas status sieci w ustawieniach ukazuje się jako "failed". Bardzo mnie to irytuje, bo lubię słuchać muzyki przez chromecast i cieszyłem się, bo w onkyo jest wbudowany. Obecnie puszczam z telefonu na telewizor, bo inaczej nie mogę, więc nie mogę słuchać muzyki przy wyłączonym tv. 

- onkyo mówi, że wspiera atmos i oferuje wirtualizację głośników sufitowych 

Nie chodzi mi oczywiście o skuteczność wirtualizację. Na tidalu można znaleźć piosenki zmiksowane w atmosie i jeszcze jakiś czas temu mogłem ich słuchać, mimo że mam układ 5.0. Amplituner i tak puszczał dźwięk na wszystkich kolumnach, tak że miałem dźwięk przestrzenny. Obecnie przy próbie uruchomienia utworu w atmosie dostaję informację, że mam niekompatybilne urządzenie i dźwięk będzie odtwarzany w stereo. Czy może tutaj chodzić o brak earc w Onkyo? 

- kalibracja 

Nie jestem inżynierem dźwięku, ale jak na moje ucho kalibracja accueq zadziała bardzo kiepsko. 

- aplikacja onkyo jest tak tragiczna, że nawet nie będę się tutaj rozwijał :) ale akurat aplikacja nie jest mi szczególnie potrzebna

- nie ma earc, ale nie sądzę że to duży problem 

 

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie i fakt, że niedługo zamierzam wymienić telewizor, zacząłem się również zastanawiać nad zmianą amplitunera. Mój obecny układ:

- pokój ok. 16m^2

- kolumny 5.0 Monitor Audio (bronze 6, bronze FX, c150) 

- w przyszłości zapewne będzie również sub

- rozbudowy głośnikami sufitowymi raczej nie planuję, z uwagi na ilość pracy przy montażu (nie mam podwieszanego sufitu) 

- delikatnie zastanawiam się nad rozbudową do 7.1, ale na razie nie jestem zdecydowany) 

- do amplitunera jest podłączony gramofon (ale pod wejście analog in, nie phono, więc phono nie jest konieczne) i konsola ps4, być może będę chciał dołożyć też odtwarzacz cd

- zestaw jest używany głównie do streamingu filmów i seriali, ale również do muzyki w nieco mniejszym stopniu. Gry też lubię, ale obecnie akurat nie mam czasu

 

Czego potrzebuję w amplitunerze:

- żeby nie sprawiał problemów takich jak opisane powyżej 😄

- fajnie gdyby brzmieniowo był lepszy od mojego obecnego - jak już zmieniać, to na lepsze, wiadomo

- obsługa chromecast

- hdmi 2.1

- Earc

- kalibracja lepsza niż w onkyo

Ogólnie chciałbym, żeby ampli obsługiwał jak najwięcej technologii, żebym nie musiał się zastanawiać, czy możliwości konsoli lub nowego telewizora będą w pełni wykorzystane i żebym nie musiał go szybko wymieniać. HDR, Dolby itp itd. 

Jak na razie zainteresowałem się Denonem x3800h, Sony ta-an1000 i Pioneer VSX-LX305. 

Proszę o poradę - czy Waszym zdaniem któryś z tych amplitunerów zapewni odpowiedni skok w jakości i spowoduje, że wspomniane problemy znikną? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej listy celowałbym w Pioneera albo Denon. 

Mam x3800. Na szybko

- brak problemów z wifi ale mesh point stoi zaraz obok 

- reakcja na ściszanie ma lekkie opóźnienie tzn. przez chwilę przytrzymasz przycisk na pilocie i masz skok o 5 dB. Trochę irytuje ale to kwestia pilota, sterowanie pilotem od TV jest ok.

- Kalibracja jest ok. Jeszcze nie testowałem Dirac. Zdecydowanie lepsza niż s niższych modelach.

Co do planów to sub koniecznie. Jeżeli masz gładki sufit na wysokości 2.6-2.8 metra to sugerowałbym dokupienie głośników atmos enabled (upfiring). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2023 o 08:08, PanKlor napisał:

Co do planów to sub koniecznie. Jeżeli masz gładki sufit na wysokości 2.6-2.8 metra to sugerowałbym dokupienie głośników atmos enabled (upfiring). 

Suba planuję, ale nie w tym momencie. Jeszcze chwilę poczeka 🙂. Wiesz jak jest ze skutecznością ty głośników upfiring? Dają dużo frajdy? Mam sufit na 2.4m.

 

Dnia 19.08.2023 o 09:03, maciek72 napisał:

Możesz budować 9-11 kanałów w tym metrażu . Aby wykorzystać potencjał Atmos , możesz zamontować górną warstwę zgodnie z zaleceniami Auro 3D

Nie wiem czy aż tyle potrzebuję 😄 a uważasz że jest sens dołożyć jeszcze parę głośników surround za kanapę i zrobić 7.0 zamiast 5.0?

 

Dnia 19.08.2023 o 14:07, Kubakk napisał:

Ja z onkyo 6xx przeszedłem na arcama avr11 - polecam ;)

Niezły przeskok 🙂 cena jak dla mnie chyba za wysoka na ten moment. Mogę wiedzieć jakie kolumny z nim używasz? 

 

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Denon X2800 albo Yamaha 6A

A x3800 nie będzie lepszy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PrzemPrzem napisał:

Wiesz jak jest ze skutecznością ty głośników upfiring? Dają dużo frajdy? Mam sufit na 2.4m.

Nie powiem Ci jak grają wszystkie, które można kupić. Wiem, że te zamontowane w Chora 826D dają radę. Znajomi, jak się puści demo dolby audiosphere to patrzą na sufit i szukają głośników. Pewnie z głośnikami wbudowanymi w suficie jest jeszcze lepiej ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Sufit na 2.4 m to bardzo nisko, powinno być ok. 

Jak już kupisz amplituner to po prostu wypożycz sobie takie glosniki (Monitor Audio ma takie w ofercie więc powinny rozmiarami być dopasowane do Twojego zestwu) I sam ocenisz. Pamiętać trzeba, żeby to dobrze ustawić i poprawnie skalibrować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciek72 napisał:

Zdecydowanie 7 lub 9 w dolnej warstwie :)

5 , to mało :) Sourand nie muszą być z tej samej linii , co fronty i centralny . Ważne , aby miały te same ohm

Tak, jeżeli ma się odpowiednie warunki lokalowe. Autor wątku napisał, że ma 16m2.

BTW ostatnio na zagranicznym forum czytałem wypowiedź forumowicza, który zbulwersowany pisał, że wszyscy go zapewniali, że 15 głośników wystarczy, a on po ustawieniu 30 czuje dużą różnicę.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Butler napisał:

Jedne co to trzeba obserwować amplituner na początku czy się nadmiernie nie grzeje.

To jest dość ciekawe. Pisałem w watku obok, ze Denon robiący nic (zew. koncowka) w stereo grzeje się bardziej niż sama koncowka mocy. Z drugiej strony podobno TTTM. Jak możesz to sprawdź u siebie. Puść coś w stereo, poczekaj 10 minut i porównaj temp. Denona z Atollem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PanKlor napisał:

To jest dość ciekawe. Pisałem w watku obok, ze Denon robiący nic (zew. koncowka) w stereo grzeje się bardziej niż sama koncowka mocy. Z drugiej strony podobno TTTM. Jak możesz to sprawdź u siebie. Puść coś w stereo, poczekaj 10 minut i porównaj temp. Denona z Atollem.

Jak to robiący nic? On całkiem dużo robi poza wzmacnianiem. Możesz sobie sprawdzić, że w miejscu, gdzie ten denon ma radiatory wbudowanego wzmacniacza (tj bliżej przodu), tam jednak jest chłodniej. Ja mam w ogóle ten wzmacniacz wewnętrzny wyłączony (działą zawsze w preamp mode) i w tym miejscu jest chłodniej.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często słucham stereo (będąc drobiazgowym 2.2 bo z subami) a więc Denon robi wyłącznie za procesor. Amplituner jest ciepły, ale bez problemu można rękę utrzymać na obudowie. Atoll też ciepły, ale wyraźnie mniejszą temperatura. Kino na wszystkich kanałach to już piekarnik w Denonie, dobrze że szafa jest wentylowana.

8 minut temu, przemeklbn napisał:

Jak to robiący nic?

Nie zasilający żadnego wyjścia głośnikowego, zapewne to był skrot myślowy :D Fronty mam pod preout. Denon/Marantz rozłącza w tej konfiguracji całkowicie sekcję wzmacniacza i mamy typowy procesor.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Denon i Pioneer jak najbardziej są ciekawymi opcjami, chociaż z mojego doświadczenia, więcej osób poszłoby w Denona pod Monitor Audio. Pioneer też oczywiście jest fajny, żywszy w brzmieniu. Warto jednak dorzucić suba, to moim zdaniem powinno być obecnie Twoją podstawą ;) Taki Klipsch RP-1200SW tutaj by się sprawdził idealnie, ale REL HT1205 również bardzo dobrze da sobie radę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PanKlor napisał:

No to mamy wszyscy podobne odczucia. Tez spokojnie położę rękę. Ale wyraźnie czuć ciepło. Koncowka mocy jest powiedzmy letnia.

@przemeklbn to byl skrot myslowy. Wiem, ze obsluguje wifi, robi za dac itp. Ja tez mam wylaczony wzmacniacz LR po podłączeniu końcówki.

Oczywiście wiem, że Wy wiecie że robi sporo 🙂. Powiedzmy, że tym pytaniem chciałem podkreślić, że na te pozostałe czynności pochłania wciąż dużo energii i wciąż bardzo dużo idzie na ciepło. Wtedy też parzy. ale akurat z innych miejsc niż z radiatora wbudowanego wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PanKlor napisał:

Jak już kupisz amplituner to po prostu wypożycz sobie takie glosniki (Monitor Audio ma takie w ofercie więc powinny rozmiarami być dopasowane do Twojego zestwu) I sam ocenisz. Pamiętać trzeba, żeby to dobrze ustawić i poprawnie skalibrować. 

Dzięki za porady. Faktycznie, wypożyczenie będzie w sam raz. Myślałem że te głośniki z odbiciem od sufitu to bardziej chwyt marketingowy, więc się cieszę że ten temat teraz wyszedł. 

15 godzin temu, maciek72 napisał:

Zdecydowanie 7 lub 9 w dolnej warstwie

 

14 godzin temu, przemeklbn napisał:

Tak, jeżeli ma się odpowiednie warunki lokalowe. Autor wątku napisał, że ma 16m2.

Domyślam się, że najlepiej sprawdzić na własnych uszach. Najbardziej mnie zastanawia, czy odczuję odpowiednią różnicę nawet jeśli głośniki będą zamontowane względnie blisko siebie, z uwagi na wspomniane 16m2. Jedna para byłaby z boku, lekko przed kanapą, a druga tuż za kanapą. 

 

11 godzin temu, Q21 napisał:

Warto jednak dorzucić suba, to moim zdaniem powinno być obecnie Twoją podstawą ;)

Zdaję sobie sprawę że sub doda najwięcej wartości do brzmienia, dlatego specjalnie o niego nie dopytuję - jestem świadomy.  No i jak będę gotowy na kupno, to montaż będzie wyglądał tak, że położę go na podłodze. Ale obecnie nie mam w ogóle jakichkolwiek warunków do słuchania, z uwagi na malutkie dziecko. Głośność mam aktualnie ustawioną tak, żeby w miarę było słychać dialogi 🙂

Najbardziej, po wzmacniaczu, interesuje mnie kwestia drugiej pary głośników surround, bo ich montaż jest bardziej pracochłonny, a akurat będę robił remont i mogę od razu zrobić odpowiednią infrastrukturę na przyszłość (kable, rurki w ścianach, puszki). Jeśli teraz tego nie zrobię, a później się zdecyduję na tą drugą parę, to będzie wyglądało gorzej niż by mogło przy odpowiednim planowaniu 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PrzemPrzem napisał:

Myślałem że te głośniki z odbiciem od sufitu to bardziej chwyt marketingowy, więc się cieszę że ten temat teraz wyszedł. 

Mam odmienne zdanie. Nie trawię tego patentu. Upfiring to bardzo niewielka namiastka realnych głośników w suficie. By sprawiło to swoją rolę musi nastąpić dość sporo sprzyjających warunków akustycznych, te piękne wizualiacje odbitych dźwięków na reklamówkach są niewiele warte. Nie podważam że u kogoś to zdaje egzamin... Ale porównania do fizycznego głośnika w suficie absolutnie nie ma co robić.

13 minut temu, PrzemPrzem napisał:

Jedna para byłaby z boku, lekko przed kanapą, a druga tuż za kanapą. 

Jedna para ma być po boku, lekko z tyłu. Druga para za tobą ~140 stopni od osi odsłuchu. Odległość optymalnie co najmniej 1m od ucha.

7_1_2_mounted_spkrplc.jpg?width=2048&qua

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2023 o 23:20, PrzemPrzem napisał:

Wiesz jak jest ze skutecznością ty głośników upfiring? Dają dużo frajdy? Mam sufit na 2.4m.

Miernie.

Moga działać ale to nie jest porównywalne do grani realnego z góry

Dnia 20.08.2023 o 23:20, PrzemPrzem napisał:

A x3800 nie będzie lepszy? 

Będzie. Będzie też droższy.

Na Amazonie bywały na niego dobre ceny teraz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PrzemPrzem napisał:

Domyślam się, że najlepiej sprawdzić na własnych uszach. Najbardziej mnie zastanawia, czy odczuję odpowiednią różnicę nawet jeśli głośniki będą zamontowane względnie blisko siebie, z uwagi na wspomniane 16m2. Jedna para byłaby z boku, lekko przed kanapą, a druga tuż za kanapą.

Pewnie, że samemu. Sprawdzisz osobiście i oszczędzi ci to czasu na pytania na forum i teoretyczne dywagacje. Do testów przygotuj sobie materiał dobrej jakości, najlepiej kilka płyt bluray, abyś miał dźwięk nieskompresowany. Obecnie w streamingu różne kanały mają różny bitrate i na pewno surround back będą jakościowo pokrzywdzone, więc przy pomocy takiego materiału lepiej nie wyciągać wniosków na przyszłość, bo tu się sytuacja na pewno w przyszłości zmieni.

 

9 godzin temu, PrzemPrzem napisał:

Najbardziej, po wzmacniaczu, interesuje mnie kwestia drugiej pary głośników surround, bo ich montaż jest bardziej pracochłonny, a akurat będę robił remont i mogę od razu zrobić odpowiednią infrastrukturę na przyszłość (kable, rurki w ścianach, puszki). Jeśli teraz tego nie zrobię, a później się zdecyduję na tą drugą parę, to będzie wyglądało gorzej niż by mogło przy odpowiednim planowaniu 🙂

Na tym etapie oczywiście najlepiej zrobić okablowanie pod maksymalną konfigurację jaką w przyszłości przewidujemy, albo pod jeszcze bardziej rozbudowaną 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.08.2023 o 23:14, Butler napisał:

Jedna para ma być po boku, lekko z tyłu. Druga para za tobą ~140 stopni od osi odsłuchu. Odległość optymalnie co najmniej 1m od ucha.

Takiej konfiguracji nie dam rady, bo kanapa stoi od razu przy ścianie. Ale jak warunki mi się polepszą to chyba spróbuję to jakoś ustawić. Dzięki za porady. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...