Skocz do zawartości

Czy Amplituner Yamaha RX-V4A dopasowuje moc wyjściową do głośników?


Damian89

Recommended Posts

Hmm.... przeczytałem raz jeszcze poprzednie wpisy i zastanawia mnie co masz na myśli pisząc

9 godzin temu, ProjectPi napisał:

Aktywne monitory miewaja wbudowane limitery.

Czy Mowa o wbudowanym jakimś układzie np. Scalonym (tak myślałem wcześniej), czy może masz na mysli limiter jako potencjometr? Bo jesli dla Ciebie limiterem jest właśnie potek, to wszystko staje sie zrozumiałe.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Butler napisał:

No czasami tak. CZASAMI. Byłeś w branży, wiesz pewnie zatem jak się różnią dB w przeciętnym pokoju a w zaadaptowanym i akustycznie wytłumionym pomieszczeniu.

No tak. ale na maksa nigdy nie doszedłem. Serio.

Ok to podziwiam.

22 godziny temu, ProjectPi napisał:

Nie zartuj sobie. Potencjometr glosnosci to najczesciej ogranicznik sygnalu, bo wzmocnienie samo w sobie jest stale. Co w praktyce oznacza, ze to, czy wzmacniacz bedzie dysponowal odpowiednia wydajnoscia pradowa, to zaleznosc od ustawienia ogranicznika i od poziomu sygnalu na wejsciu.

Nie rozumiem o czym piszesz. W sensie wiem o czym mowisz ale co to ma do maksa na maplitunerze?

Wyjmij amplituner kinowy z pudelka. Podłącz dowolne kolumny. I daj na maksa.

 

10 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Jeśli Yamaha "poczuje", że nie jest w stanie "wydolić" to zwyczajnie się odetnie, wyłączy. Takich prób może być kilka, ale w pewnym momencie może się zabezpieczyć i będzie trzeba udać się do serwisu :(

Dokładnie tak. Inne tez tak mają.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Wyłączy się. Zanim dojdzie do maksa.

Ale to raz drugi może trzeci. Potem zaczną się robić problemy.

 

I znow sobie zartujesz. Zeby tak sie ewentualnie stalo, to musi z niego wyjsc sygnal o napieciu na tyle duzym, zeby wywolalo to reakcje kolumn w postaci oczekiwanego pradu przekraczajacego mozliwosci wzmacniacza.

 

Samo podkrecenie regulatora glosnosci "na max" wywola jedynie troche szumu w zaleznosci od jakosci wzmacniacza i czulosci kolumn.

Edytowano przez ProjectPi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Wyłączy się. Zanim dojdzie do maksa.

Nie zdążyło mi się. Ale fronty napędza końcówka mocy więc amp musi napędzić tylko kanały efektowe na dodatek odcięte na 80Hz. Myślę że istotną sprawą jest też Ohm kolumn i potencjalne problemy z odprowadzeniem ciepła z wzmacniacza.

2 minuty temu, ProjectPi napisał:

I znow sobie zartujesz.

Nietrudno o zadziałanie zabezpieczeń termicznych, i nie musi to mieć związku z tym co piszesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ProjectPi napisał:

I znow sobie zartujesz. Zeby tak sie ewentualnie stalo, to musi z niego wyjsc sygnal o napieciu na tyle duzym, zeby wywolalo to reakcje kolumn w postaci oczekiwanego pradu przekraczajacego mozliwosci wzmacniacza.

 

Samo podkrecenie regulatora glosnosci "na max" wywola jedynie troche szumu w zaleznosci od jakosci wzmacniacza i czulosci kolumn.

Ale ja nie mówie o kreceniu na sucho. Kto tak robi? Żartujesz sobie teraz

Po włączeniu sygnału.

1 minutę temu, Butler napisał:

Nie zdążyło mi się. Ale fronty napędza końcówka mocy więc amp musi napędzić tylko kanały efektowe na dodatek odcięte na 80Hz. Myślę że istotną sprawą jest też Ohm kolumn i potencjalne problemy z odprowadzeniem ciepła z wzmacniacza.

To na pewno.

Masz to świetnie skonfigurowane, i chłodzenie na pewno obi robote.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Sonido napisał:

Po włączeniu sygnału.

 

Rozumiesz, ze samo "wlaczenie sygnalu", to za malo? Daj na wejscie wzmacniacza 0,1 Vrms, czy -26 dB w stosunku do nominalnych 2 Vrms. Jaki bedzie efekt?

7 minut temu, Butler napisał:

Nietrudno o zadziałanie zabezpieczeń termicznych, i nie musi to mieć związku z tym co piszesz.

Cos musi wywolac taka reakcje. Jalowa praca badz obciazenia w granicach wydolnosci wzmacniacza raczej tego nie sprawi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podłączałem BD, CD i bodajże Spotify bo to jest łatwiejsze w amplitunerach kina. Stad mam doświadczenie.

Jeśli uważasz inaczej bo wychodzi Ci tak z matematyki no to ok.

Ja sugeruje aby autor tematu nie kręcił 4A na maksa, bo to takiemu amplitunerowi nie wróży długiej pracy.

Dajesz mu swoją gwarancję no to nic mi do tego przeciez. Dogadacie się prywatnie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Ja podłączałem BD, CD i bodajże Spotify bo to jest łatwiejsze w amplitunerach kina. Stad mam doświadczenie.

Jeśli uważasz inaczej bo wychodzi Ci tak z matematyki no to ok.

Ja sugeruje aby autor tematu nie kręcił 4A na maksa, bo to takiemu amplitunerowi nie wróży długiej pracy.

Dajesz mu swoją gwarancję no to nic mi do tego przeciez. Dogadacie się prywatnie.

 

Nie wiem, co ma do tego autor tematu. Dyskusja toczy sie wokol twojego stwierdzenia, ze zaden amplituner nie wytrzyma ustawienia glosnosci potencjometrem na maksimum. Czyli w praktyce pracy z wlasciwym sobie wzmocnieniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Co z tego jak wydolność wzmacniacza będzie wystarczająca jak zabezpieczenia termiczne zadziałają? 

Zadzialaja, jak beda ku temu spelnione okreslone warunki. Wzmacniacz z wlasciwa wentylacja i w zakresie dopuszczalnych dla niego obciazen powinien po prostu dzialac, o ile nie jest "niewlasciwie zaprojektowany". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ProjectPi napisał:

Zadzialaja, jak beda ku temu spelnione okreslone warunki. Wzmacniacz z wlasciwa wentylacja i w zakresie dopuszczalnych dla niego obciazen powinien po prostu dzialac, o ile nie jest "niewlasciwie zaprojektowany". 

Zrozum że budżetowe amplitunery nie są zaprojektowane do grania na 100% gwizdka na dłuższą metę i nie ma to nic wspólego z jakością ich projektu , to nie są profesjonalne estradowe konstrukcje przed którymi takie wymagania się stawia.

8 minut temu, ProjectPi napisał:

Zadzialaja, jak beda ku temu spelnione okreslone warunki.

No tak. Ale wystarczy jeden warunek. Temperatura na termiku i pyk. Takie są realia i tak to działa. Wpływ księgowych na projekty jest bardzo duży i nikt tam w budzetowkach nie zawraca sobie głowy na nadmiarowe chłodzenie.  Czasem są dołączone zabezpieczenia nie wyłączające wzmacniacza, ale istotnie redukujące moc na kanał w przypadku zbyt dużego obciążenia..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem, tyle ze sa to detale i niuanse zwiazane z konkretna konfiguracja i sytuacja. Odchodzace od uogolnionego "jak dam na maks, to wzmacniacz nie wytrzyma". Moge wziac budzetowy wzmacniacz i bedzie gral na 100% wzmocnienia, jesli tylko sygnal na wejsciu bedzie na dostatecznie niskim poziomie.

Edytowano przez ProjectPi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ProjectPi napisał:

bedzie gral na 100% wzmocnienia, jesli tylko sygnal na wejsciu bedzie na dostatecznie niskim poziomie.

Co znaczy na dostatecznie niskim poziomie? Sugerujesz że użytkownik ma sprawdzać poziom na wejściu zanim odkręci na 100%? Przecież nie mówimy o odkręcaniu vol na max przy zerowym sygnale 😀  Zakładam że Twój test by dotyczył "normalnej" ścieżki dźwiękowej i podłączonych kolumnach. Jak wspominałem wyżej, ja sobie na to pozwalam bo mam konfigurację która to umożliwia. Z budżetowkami może być moim zdaniem jednak ciężko na dłuższą metę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "normalnej" sciezki dzwiekowej? Sugerujesz, ze uzytkownik bedzie weryfikowal, czy sciezka jest normalna, czy nienormalna?

 

Sugeruje, ze to w gestii uzytkownika zadbac o bezpieczny poziom glosnosci wzmacniacza, co oznacza uwzglednie mozliwosci wzmacniacza, mozliwosci kolumn, i poziomu oraz charakterystyki czestotliwosciowej sygnalu na wejsciu. Zignorowanie ktoregos  z tych elementow oznacza zwiekszenia ryzyka wystapienia problemu.

Wzmacniacz co do zasady chronic bedzie co najwyzej siebie, nie kolumny. Odstepstwem od tego sa konstrukcje aktywne.

Edytowano przez ProjectPi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ProjectPi napisał:

Sugeruje, ze to w gestii uzytkownika zadbac o bezpieczny poziom glosnosci wzmacniacza, co oznacza uwzglednie mozliwosci wzmacniacza, mozliwosci kolumn, i poziomu oraz charakterystyki czestotliwosciowej sygnalu na wejsciu.

A w jaki sposób Kowalski ma tego dokonać? Kupuje dla nastolatka amp z mocą 120W na kanał, kolumny 150W i na tym zazwyczaj sprawdzanie się kończy. A nastolatek nie będzie się zastanawiał czy nie za głośno gdy starych w domu nie będzie. A wzmak zrobi pyk, albo zacznie grać w ograniczonej mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2023 o 09:25, Butler napisał:

W szafie do triggera amplitunera mam podłączony cyrkulator 30cm na najniższych obrotach. Fajny przeciąg robi :)

Na pewno. w salonie też nieliśmy szafę RAK  z takim. A widziałem że prywatnie też coraz więcej osób stosuje i nie boi się wentylatorków.

Dnia 25.08.2023 o 09:28, ProjectPi napisał:

Nie wiem, co ma do tego autor tematu. Dyskusja toczy sie wokol twojego stwierdzenia, ze zaden amplituner nie wytrzyma ustawienia glosnosci potencjometrem na maksimum. Czyli w praktyce pracy z wlasciwym sobie wzmocnieniem.

YYY what?

Dyskusja toczy się wokół tematu. Chyba się zgubiłeś.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...