Skocz do zawartości

Zakup Kina domowego do 15tys. Pytania + zapytanie o ofertę; wstępnie Heco Aurora 700 5.1.2 + Denon X3800H


KubaAudio

Recommended Posts

Hej, jest to mój pierwszy post, więc witam wszystkich.

W końcu przyszedł czas na realizacje marzeń - budowa małego kina domowego  Pomieszczenie zostało wyremontowane, kabelki 2x 4mm Bitner rozprowadzone zgodnie z tym, co jest zalecane dla Dolby Atmos 5.1.2 (głośniki efektowe zamontowane na suficie), Samsung 75Q77B zamontowany na ścianie.. w przyszłości 85cali, jak cenowo będą bardziej przystępne.

Stanęło na zestawie Heco Aurora 700 5.1.2 (czyli 2x700 front + 2x300 tył + 30 centralny + 2xAM200 + sub 30A). Jeśli chodzi o amplituner, zastanawiam sie nad Denon 3800H.

Pomieszczenie jest niewielkie (14m2), ale jak widać na obrazku jest 'połączone' z następnym, które jest większe (19m2). Żeby uniknąć akustycznej porażki, planuję rozdzielić te pomieszczenia grubą zasłoną (postawienie ścianki i wstawienie drzwi nie wchodzi w rachubę). Za kanapą jest małe okno. Całość jest w piwnicy (1m pod ziemią, reszta nad ziemią). Głośniki sufitowe są prawidłowo zaplanowane.. mój szybki szkic w paint może pokazywać cos innego 😉

Niestety w Poznaniu nie znalazłem żadnego salonu, w którym mógłbym odsłuchać Heco, więc opieram się na opiniach z internetu. Z różnych względów odrzuciłem wstępnie rozpatrywane Dali, Klipsch i Teufel. Jeśli chodzi o amplituner, zastanawiałem się nad Yamahą i Onkyo, ale w podobnym budżecie Denon wydaje się lepszy.

Lubię 'niemieckie' hi-fi, dosyć twarde z mocnym basem. Mam trochę sprzętu Teufla, z którego brzmienia jestem zadowolony (dobry soundbar do oglądania TV wystarczy), ale do ‘kina w domu’ wolałbym coś lepszego.

Jeśli chodzi o to, co będzie grane, to dużo muzyki (z telefonu) electro, hause, trochę pop, soul.. aczkolwiek to zależy od nastroju. Około 40% czasu zestaw będzie pełnił rolę kina domowego (HBO, C+, Netflix, Disney), 40% muzyka (YT) i 20% gry (XBox X). 

Tyle słowem wstępu. Teraz trochę pytań.

Czy w tym przedziale cenowym taki zestaw ma sens? Nie chciałbym więcej wydawać. Wiem, że ‘nic nie zastąpi odsłuchu’, ale niestety w takiej małej mieścinie jak Poznań studia audio nie mają głosników w tym przedziale cenowym (są dla nich za tanie…), więc zostaje mi polegać na tym, co przeczytam / zobaczę & posłucham na YT.

Jeśli ktoś ma jakieś dobre pomysły, rozpatrzę.. sprzętu jeszcze nie kupiłem.

Czy warto dopłacać do Denon X3800H?

W zasadzie X2800H by wystarczył (jeśli chodzi o ilość kanałów i moc/kanał), ale X3800H ma wsparcie Auro-3D, Imax enhanced, MPEG-H, 360 reality audio, ma mocniejsze końcówki, więcej kanałów (tego nie wykorzystam),  może kiedyś dokupię ButtKickera..a róznica 1200zł między modelami nie jest aż tak wielka i nie chcę tego sprzętu zmieniać przez dłuższy czas.

Czy Denon X3800H pozwoli mi na przełączanie się w łatwy sposób (np. pilotem) między 5.1.2 a stereo lub 2.1, tak, żeby muzyka grała na frontach a kino wykorzystywało wszystkie głośniki. Nie wiem jak taka funcjonalność się nazywa.

Czy warto kupić wtyki banan (jeśli tak – jakiej firmy w rozsądnej cenie), czy lepiej podłączyć bezpośrednio. Kolumny raz podłączone nie będą zmieniać swojego miejsca / nie będę nic przełączął, więc zakładam, że bezpośrednio będzie lepiej.

Tylne Aurory 300 muszą stać na standach. Długo szukałem czegoś sensownego, co by miało około 100cm wysokości (żeby głosniki mieć na wysokości uszu), będzie miało dobrą izolację akustyczną i możliwość obciążenia piaskiem oraz kanał na kable. Jedyne sensowne statywy jakie znalazłem to Ultimate MS-90-36B (są jeszcze MS100B, które bym wolał, ale niestety nie do dostania w Polsce..chyba, ze Amazon z wysyłką za 1000zł 😉). Zastanawiałem się jeszcze nad Rogoz Audio, ale robione na tą wysokośc kosztowały by prawie 2x więcej od kolumn 😉 Może ktoś ma coś, co mógłby polecić w cenie do 1500zł (za 2szt)?

Czy maty akustyczne będą potrzebne / dadzą słyszalną różnicę? Podłoga jest z paneli winylowych (dodam jakiś dywan, żeby wygłuszyć lepiej), ściany z betonu architektonicznego, wysokość pomieszczenia 2.35m. Zasłona rozdzielająca pomieszczenia.

 

Mniej więcej tak to ma wyglądać: https://zapodaj.net/plik-4R9O6CtYQA

I na koniec, czy jakaś firma chciałaby przedstawić ofertę?

Z tego, co widzę, koszt głosników Heco Aurora to 8600zł i Denon 3800H to 4600zł. Może ktoś akurat ma dobrą promocję 😉 Kolor głosników – czarny (ale ten zwykły, z brązowymi bokami,  nie piano black).

Z góry dziękuję za wszlkie informacje / odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, KubaAudio napisał:

Czy Denon X3800H pozwoli mi na przełączanie się w łatwy sposób (np. pilotem) między 5.1.2 a stereo lub 2.1, tak, żeby muzyka grała na frontach a kino wykorzystywało wszystkie głośniki. Nie wiem jak taka funcjonalność się nazywa.

Tak. Praktycznie każdy Denon Ci na to pozwoli. Możesz użyć Quick Select albo po prostu trybu Direct/Pure Direct. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przy obecnych cenach z Amazona w kwestii cen amplitunerów niestety wiele nie zrobimy. Same kolumny jako zestaw są przyjemne, chociaż moim zdaniem niezbyt zgrywają się z Denonem moim zdaniem. One wolą nieco jaśniejszy sprzęt, ale znowu w tej cenie Denon jest faktycznie świetną opcją. 

Spojrzałbym może w stronę Monitor Audio Bronze + Klipsch SPL-150 + AMS Bronze. 

https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-200-50-c150.html
https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-ams-bialy.html
https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-ams.html
https://www.q21.pl/klipsch-spl-150-czarny-outlet.html
Wychodzi nieco drożej, ale może coś jeszcze uda się załatwić — w razie czego zapraszamy na PW/do kontaktu telefonicznego, zobaczymy też co uda się podziałać przy odsłuchu :) 

Warto też przenieść się z muzyką z YT na Tidala ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej jestem skłonny zmienić Ampli niż głośniki. Te heco pasują mi zarówno od strony technicznej jak i wizualnej. Pozostaje odsłuch, ale to mogę sprawdzic jedynie po zakupie. 

Denona brałem pod uwagę tego z Amazonu (ccc ;) )

 

Ten Onkyo, którego zaproponowałeś wygląda rozsądnie. Czy THX, którym sie 'chwali' faktycznie 'robi różnicę'?

Z tego, co widzę, Onkyo nie ma Auro 3D, MPEG-H, 360 reality audio (nie wiem na ile będzie mi to potrzebne w nastepnych latach) , ma za to Chromecasta (w sumie można go dokupic za kilka stówek), ma mniej wyjść .. które na tą chwilę nie są mi potrzebne (myślę, że przyszłościowo jedynie drugi sub wchodziłby w rachubę.. być może buttkicker ). 

Czy Denon x3800h ma od razu Diraca (out of the box), czy trzeba cos dokupić (np. licencję)? 

Trochę zniechęca te 1500zł różnicy w cenie. Onkyo jest też starszą konstrukcją, więc pewnie 'za chwilę' wyjdzie nowy model. 

Tyle jeśli chodzi o to, co można porównać bez odsłuchu.

Co macie na myśli pisząc, że Heco lepiej brzmią np. z Onkyo? W jakiś konkretnych sytuacjach, np. przy konkretnym rodzaju muzyki lub w filmach. Są bardziej szczegółowe, czy instrumenty lepiej odseparowane, albo dialogi wyraźniejsze, czy może w KD sprawiają lepsze wrażenie przestrzenności (np z powodu THX)?

W najgorszym przypadku mogę zamówić oba i jeden ampli odeślę, ale chciałbym wiedzieć czy to ma sens. 

Jeszcze jedno pytanie - jeśli chodzi o płynnościa działania od strony programowej - oba stoją na podobnym poziomie, czy są jakieś 'znane' problemy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KubaAudio napisał:

Czy Denon x3800h ma od razu Diraca (out of the box), czy trzeba cos dokupić (np. licencję)? 

 

Licencję i mikrofon musisz dokupić. 

7 minut temu, KubaAudio napisał:

jeśli chodzi o płynnościa działania od strony programowej - oba stoją na podobnym poziomie, czy są jakieś 'znane' problemy? 

Nie mam problemów z szybkością działania X3800h. Pilot ma trochę laga jeżeli chodzi o głośność ale i tak używam pilota do TV. Głośność można też regulować z poziomu aplikacji Spotify albo Heos. 

 

8 minut temu, KubaAudio napisał:

Co macie na myśli pisząc, że Heco lepiej brzmią np. z Onkyo?

Piszącym zapewne chodzi o to, że różne elementy toru grają w różny sposób i żeby np. nie "przebasowić" zestawu to z Denonem powinno się łączyć jaśniejsze kolumny. To samo w drugą stronę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, KubaAudio napisał:

Ten Onkyo, którego zaproponowałeś wygląda rozsądnie. Czy THX, którym sie 'chwali' faktycznie 'robi różnicę'?

Inaczej skalibrowana głośność, moim zdaniem lepiej.

20 godzin temu, KubaAudio napisał:

Czy Denon x3800h ma od razu Diraca (out of the box), czy trzeba cos dokupić (np. licencję)? 

Trzeba dokupić i licencję i mikrofon. Ok +1500 zł

20 godzin temu, KubaAudio napisał:

Onkyo jest też starszą konstrukcją, więc pewnie 'za chwilę' wyjdzie nowy model. 

Raczej nie bo to stosunkowo node modele jak Na Onkyo. Firma teraz dopiero co wypuszczała Integre. Nowoczesność ta sama.

20 godzin temu, KubaAudio napisał:

Co macie na myśli pisząc, że Heco lepiej brzmią np. z Onkyo? W jakiś konkretnych sytuacjach, np. przy konkretnym rodzaju muzyki lub w filmach. Są bardziej szczegółowe, czy instrumenty lepiej odseparowane, albo dialogi wyraźniejsze, czy może w KD sprawiają lepsze wrażenie przestrzenności (np z powodu THX)?

Bo Onkyo gra zywiej. Jaśniej. Z Denonem Heco grają bardziej ciemnie, łagodniej.

Troche muliscie.

Troche

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Denon będzie ok. To bardzo wydajny amp o rzeczywiście kinowym charakterze, ale przecież właśnie o to chodzi ;) Alternatywą będzie tu Onkyo TX-RZ50, którego zaletą jest jednak to, że Dirac jest już na pokładzie (https://s4home.pl/amplitunery-kina-domowego/onkyo-tx-rz50-outlet.html). Heco to w sumie pewniak więc nie sądzę żebyś był rozczarowany. To takie kolumny, których nigdy nie baliśmy się sprzedawać w ciemno. Te AM200 to będą wisiały na suficie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...