Skocz do zawartości

Brak dolby atmos z iPhona


Lukaszwr

Recommended Posts

Cześć wszystkim. Mam do Was pytanie bo pewnie jesteście bardziej ogarnięci w temacie niż ja. Mam kino domowe 5.1, amplituner Onkyo NR6100, kolumny Audio Polk ES55. Gdy puszczam muzykę z iPhona przez AirPlay do Onkyo nie jest ona w dolby atmos pomimo ze w Apple Music taką posiadam, co może być przyczyna ? Dodam ze w Onkyo mam kilka wyborów trybu muzyki jak : direc, orkiestra, thx Music itp. Za bardzo nie wiem na co ustawić aby amplituner sam przestawiał się na tryb w jakim dostaje sygnał. To samo tyczy się netflixa. 
przy okazji mam jeszcze jedno pytanie. W kolumnach frontowych mam przewody melodiki mdc 2250, jest sens wymienić je na coś innego ? Czasami mam wrażenie, że basu jest za duzo w tych kolumnach i zaczyna być od przytłaczający taki rozlany. 
 Z góry dzięki za podpowiedzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lukaszwr napisał:

Mam kino domowe 5.1, amplituner Onkyo NR6100,

2 minuty temu, Lukaszwr napisał:

nie jest ona w dolby atmos pomimo ze w Apple Music

3 minuty temu, Lukaszwr napisał:

To samo tyczy się netflixa. 

Twój setup nie spełnia wymagań Atmos. Pewnie dlatego amplituner nawet nie próbuje tego dekodować tylko dostajesz DD. 

 

43 minuty temu, Lukaszwr napisał:

Czasami mam wrażenie, że basu jest za duzo w tych kolumnach i zaczyna być od przytłaczający taki rozlany. 

Pokaż jak są ustawione. Problemów z akustyką raczej nie poprawisz kablami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie spełnia ? Skoro amplituner ma dolby atmos ?   Akurat teraz nie mam jak dodać zdjęcia. Ale kolumny są ustawione symetrycznie  są odsunięte od ściany nie maja żadnych przeszkód. Jedyny problem jaki może być to puste ściany bez żadnych ozdób, półek itp. Jest tylko TV kolumny komoda i na przeciwko sofa i pusta ściana. 
 

nie bardzo rozumiem tylko dlaczego nie zestaw nie spelnia wymagań do dolby atmos w muzyce 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Lukaszwr napisał:

Jedyny problem jaki może być to puste ściany bez żadnych ozdób, półek itp. Jest tylko TV kolumny komoda i na przeciwko sofa i pusta ściana. 

No to już wiesz gdzie szukać. Popatrz jeszcze czy kolumny nie stoją w rogu. Focal np. podaje wzór w manualach w jakich odległościach od ścian bocznych/tylnych ustawiać głośniki. Czasami 10-20 cm potrafi zrobić różnicę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak generalnie to surroundy dla kogo grają?  Głośniki mają dość szerokie pokrycie, ale nie na tyle by je tak stawiać. Dotyczy to szczególnie wyższych częstotliwości, tracisz sporo z ich możliwości.

Perfekto jak by się dało dać prawy na ścianie za zasłonę a drugi symetrycznie po drugiej stronie i skierować oba w stronę kanapy. Ale jak remontu nie planujesz (kable, uchwyty w ścianach) to na przyszłość weź to pod uwagę.

Atmos będzie jak dasz głośniki w suft nad sofę. Jak twardy strop to nic nie stoi na przeszkodzie by zamocować płaskie ścienne konstrukcje. Jak odpada to są zabawki które stawia się na frontowych kolumnach, działają na zasadzie odbicie od sufitu. A tfu... Nie trafię tego patentu, no ale z grzeczności wspominam. Dużo korzysteniej jest mieć te głośniki nad głową.

PS. Dla kogo te schodki? Kot? Pies? Nie za dobrze zwierzakowi? ;)

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, kolumny wcześniej stały na podstawach tak jak piszesz. Ale obok jest stół i każdy kto siadał to zrzucał mi kolumnę. Akurat tyle głośniki dałem troszkę głośniej i słuchaj dobrze efekty. Mogę ewentualnie kupić jeszcze uchwyt i skierować je bardziej w stronę sofy. Co do schodów to dla psa. 🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Butler pisze nt. surroundów jak najbardziej - ale nie poprawi Ci to rozlewających niskich tonów. 

Poruszaj prawą kolumną - podejrzewam, że to może poprawić kontrolę niskich tonów. Nie przeszkodzi jeszcze trochę odsunac obie kolumny od ściany. Dodatkowo jakiś cięzszy dywan by się przydał. 

 

Dodanie kanałów Atmos - nie bardzo masz wyjście. Do Twoich kolumn nie ma pasujących nadstawek. Szedłbym w coś co powiesisz pod sufitem na ścianie z TV. Można też posiłkować się płaskimi/niewidocznymi kablami które potem można zmalować. Widać tylko plastikową złączkę + kilka/naście cm kabla. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filmach jest wszystko OK. Efekty itp. nie mam żadnych uwag. Co do atmosów to po remoncie będę myśleć. Na ta chwile chciałbym tylko poprawić jakoś stereo. Myślałem  tez o wymianie całego amplitunera na coś lepszego. Nie chacie dokładać żadnych wzmacniaczy itp. bo raz ze nie chce komplikować sprzętu, dwa nie lubię jak jest tyle urządzeń przy TV. Myślałem żeby kupić marantza cinema 60, tylko czy to coś zmienić…

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w filmach jest ok to nie będziemy szukać problemów :) A w jakim trybie słuchasz muzyki stereo? Kolumny ustawione jako "big", a więc grają na pełnym zakresie bez suba? (2.0) Czy jako "small" i ustawione odcięcie a za niskie tony odpowiada sub? (2.1). A może w ogóle jedno i drugie gra naraz?

W przypadku opcji drugiej sub może znacząco podnieść jakość odsłuchu w muzyce. Warunkiem oraz jego udane położenie i ogólnie typ konstrukcji, musi być szybki. W każdym miejscu pomieszczenia bas jest inny, warto poeksperymentować gdzie będzie postawiony by grał optymalnie. Mam na myśli miejsce przed grzejnikiem - tak na próbę.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu nie twierdzę że będzie lepiej. Tu trzeba eksperymentować.

a.) ustawiamy wszystkie kolumny jako SMALL

b.) ustawiamy crossover DLA WSZYSTKICH KOLUMN w amplitunerze na 80 Hz

c.) ustawiamy crossover dla kanalu LFE (w zależności od amplitunera różnie sie ta opcja nazywa, najczęściej LPF for LFE) czyli subwoofera na 120 Hz.

d). Bass Mode ustawiamy LFE (nie LFE plus MAIN, BOTH itp)

W ramach zabawy przenieś suba w inne miejsce dla porównania.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Lukaszwr napisał:

Gdy puszczam muzykę z iPhona przez AirPlay do Onkyo nie jest ona w dolby atmos pomimo ze w Apple Music taką posiadam, co może być przyczyna ?

Nawet gdy będziesz miał zestaw głośników spełaniający wymagania Dolby Atmos to i tak nie odtworzysz na amplitunerze materiałów Atmos z iphona przez Airplay. Jedynie w ekosystemie Apple możesz odtworzyć przestrzenne utwory Apple Music. Jeżeli chciałbyć to puścić przez swój amplituner to musisz mieć do niego podpięte urządzenie Apple TV i z jego aplikacji odtwarzać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Butler napisał:

Dolby 5.1 nie spełnia wymagań Atmos. Musisz mieć przynajmniej 2 głośniki górnej warstwy (5.1.2)

Będzie grało jego core, czyli Core Dolby Atmos. - tutaj wystarczy zwykłe 5.1. Soundbary i strumieniowanie z neta to tylko core Atmosa. Dla prawdziwego Dolby Atmos tak, 5.1.2 to minimum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, emigrant napisał:

Będzie grało jego core, czyli Core Dolby Atmos. - tutaj wystarczy zwykłe 5.1. Soundbary i strumieniowanie z neta to tylko core Atmosa. Dla prawdziwego Dolby Atmos tak, 5.1.2 to minimum. 

Dolby atmos nie ma core. Takie pojęcie występuje przy DTS i jego rozszerzeniach  DTS HD-MA i DTS HD-HR

Muszą być głośniki fizyczne (a i zapewne wirtualne ) w systemie żeby uruchomił się dekoder DA

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...