Skocz do zawartości

Amplituner 5.2 do 2500 zł pod kolumny z impedencją 3 ohm


Arek65

Recommended Posts

Witam. Jestem świeżynką na forum i proszę o pomoc w doborze amplitunera 5.2 pod kolumny po kinie panasonic SC-BTT770, które padło po wielu latach dobrej służby.

Zostały po nim kolumny 5 + subwofer, które mają impedencję 3 ohm. Amplitunery które oglądałem mają minimum 4 do 16 ohm i zastanawiam się czy czegoś nie spalę jak podłączę pod te kolumny.

Z tego co czytałem na innych forach to różnie piszą, że spalę końcówkę mocy a inni z kolei że to nie wielka różnica 3 a 4 ohm i nic się nie stanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co na początku ryzykujesz to po prostu wyłączenie amplitunera. Niskie OHM w kolumnach powodują często nadmierne nagrzewanie wzmacniacza które w ekstremalnych przypadkach doprowadzić może do zadziałania układu zabezpieczającego (wyłączenie bądź restart)

Uruchom amp z tymi głośnikami, zapewnij wentylację lub wolną przestrzeń nad nim. Nie może być zabudowany. Kontroluj organoleptycznie czy jest gorący. Jak się wyłączy to się stresuj, chwilę ostygnie i go włączysz ponownie, ale wówczas nie z tymi kolumnami. Jeśli jednak uparcie będziesz tak robić to faktycznie możesz doprowadzić do trwałego uszkodzenia elektroniki.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie uwzględnione na początku.

Ja kiedyś u znajimego ale to lata temu próbowałem podłączać takie kolumny bo jemu też zostało. No nie grało to.

W sensie jak się już udało to było przeciętnie. Ale amplituner w kinowych głośniejszych scenach się gasił.

W tej cenie 2600 masz Yamaha 6A obecnie. Warto.

Ale moim zdaniem przemyśl kwestię kupna innych używanych kolumn.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Arek65 napisał:

Witam. Jestem świeżynką na forum i proszę o pomoc w doborze amplitunera 5.2 pod kolumny po kinie panasonic SC-BTT770, które padło po wielu latach dobrej służby.

Zostały po nim kolumny 5 + subwofer, które mają impedencję 3 ohm. Amplitunery które oglądałem mają minimum 4 do 16 ohm i zastanawiam się czy czegoś nie spalę jak podłączę pod te kolumny.

Z tego co czytałem na innych forach to różnie piszą, że spalę końcówkę mocy a inni z kolei że to nie wielka różnica 3 a 4 ohm i nic się nie stanie.

Bo realnie ciężko jest to przewidzieć. Współcześnie tak niska impedancja nominalna rzadko się już zdarza. Ogólnie wiele kolumn schodzi do takich wartości pomimo, że nie ma o tym informacji w specyfikacji. Co innego jednak nominalna impedancja 4 Ohm, która schodzi do 2,5 Ohm a co innego impedancja 3 Ohm. Jeśli nie chcesz zmieniać kolumn to pozostaje Ci jedynie zakup ampa i ostrożne użytkowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.09.2023 o 08:36, Arek65 napisał:

Rozważam tą opcję ale kolumny 5+1 które by mnie zadawalały (nowe)  to wydatek rzędu 2500 - 3000 zł co daje wydatek ok 6000 zł - trochę boli jak za zestaw który używany będzie do normalnego oglądania TV ewentualnie posłuchania muzyki jak nic nie będzie do oglądania.

Nie do końca.

Za małe satelitki dasz 1000-1500 zł.

Szukaj Canton Movie, Magnat cinema 5.1 i innych tego typu.

A to już nawet zagra lepiej.

No chyba że zbieranie do większego kina.

Zalezy od Twoich potrzeb.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...