Skocz do zawartości

Nowy zestaw 5.1-5.1.2 oraz rozmieszczenie głośników.


Batonek

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Ilekroć szukałem informacji o rozmieszczaniu głośników trafiałem tu na forum, toteż postanowiłem poprosić Was o pomoc przy moim przypadku.

Rozpoczynam gruntowny remont mieszkania. Salon o nietypowym kształcie a zależy mi na co najmniej systemie 5.1, choć rozważam też dostawki Atmos na fronty więc 5.1.2. Budżet jaki zakładam to ok. 20-25 tyś. Filmy / muzyka bym powiedział 50/50 także szukam czegoś uniwersalnego. W jednym ze sklepów który odwiedziłem zaproponowano mi Pioneer VSX-LX305 oraz zestaw Triangle Borea: BR-08, BRC-01, BR-02 lub BR-03 i Atmos BRA-1 + sub też do kompletu Triangle. Osobiście nastawiałem się na Denona X4800H (mam delikatnego jobla na Japonię) ale ponoć przesada przy głośnikach w takim budżecie. W temacie głośników nie mam pojęcia czego się zaczepić, wiem tylko że Bass Reflexy z tyłu odpadają (blisko ścianka/półka), a do tej pory grały mi leciwe Art Audio H125, Quadral Base Zero i Phase Two (te ostatnie umieszczone zapewne błędnie po kątach przy samym suficie). Sterował nimi Technics SA-AX710 także przesiadka na cokolwiek nowego zapewne będzie przeskokiem.
Przy elektronice wspomnę iż planuję instalację smart home, także mile widziane urządzenia z którymi łatwiej się będzie w przyszłości komunikować z systemem (prawdopodobnie Grenton).

Poniżej rzut salonu z domalowanym na czerwono TV, zielonymi frontami i centralnym (to wiadomo gdzie idzie) i żółte dostawki Atmos, ew rozważałem powieszenie ich przy suficie nad samymi kolumnami. Największy problem przy takim ustawieniu kanapy (a raczej nie przeforsuje znacznej zmiany w tym temacie) co zrobić z efektami. Rogówka prawdopodobnie nie będzie przylegać do samych ścian, natomiast wątpię czy uda się uzyskać metr od głośników.

rzut2.png.e9e9dd4c7d6285982b72dab3b216982a.png

Muszę już powoli rozplanowywać instalację, dlatego zależy mi w pierwszej kolejności na rozmieszczeniu przewodów, sam sprzęt dopiero za miesiąc-dwa ale oczywiście też mile widziane propozycje.

Z góry dzięki za pomoc. Jeśli nie wspomniałem o czymś istotnym to oczywiście dajcie znać.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do kontaktu z naszym salonem, teraz jest moment żeby prawidłowo przygotować instalacje pod głośniki, które za chwilę zamontujesz. Poza klasycznymi kolumnami przednimi, które będą także służyły do odsłuchu muzyki, głośniki efektowe i ewentualnie Atmos w suficie możesz zastosować instalacyjne - podtynkowe. To naprawdę bardzo dobrze się sprawdzi i nie zagraci Ci salonu. Oczywiście pomożemy w doborze, podpowiemy jak to przygotować. Skontaktuj się z nami i rozmawiaj z Piotrem, Pawłem lub Szymkiem. Mamy w naszym salonie jedną salę wyposażoną we wszystkie głośniki instalacyjne podtynkowe marki Sinus faber, zapraszam na prezentację. Gra to super i wygląda świetnie (tzn. po prostu nie ma żadnych głośników).

Co do amplitunera, to pozostałbym przy Twoim wyborze, czyli Denon. Może to być model Denon AVC-X4800H, ale warto także spojrzeć na urządzenia Maranta, np. model Marantz Cinema 40. Natomiast wybór kolumn to już Twoje indywidualne preferencje. Jedyne rozwiązanie żeby dobrze wybrać, to odsłuchy. Na pewno warto spojrzeć na kolumny Monitor Audio, Focal, może Sinus faber. Każda z tych marek ma w swojej ofercie bardzo szeroki asortyment głośników instalacyjnych, tak więc będziemy mogli zbudować kompletne kino na jednej marce. Jedynie subwoofer zastosowałbym marki SVS (np. model SB-2000 Pro) lub REL HT1205 MkII.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Batonek napisał:

Poniżej rzut salonu z domalowanym na czerwono TV, zielonymi frontami i centralnym (to wiadomo gdzie idzie) i żółte dostawki Atmos, ew rozważałem powieszenie ich przy suficie nad samymi kolumnami. Największy problem przy takim ustawieniu kanapy (a raczej nie przeforsuje znacznej zmiany w tym temacie) co zrobić z efektami. Rogówka prawdopodobnie nie będzie przylegać do samych ścian, natomiast wątpię czy uda się uzyskać metr od głośników.

Fronty szerzej. Jeśli Atmosy to nad głową a nie nad kolumnami. Surround.... Powieś na ścianach na wysokości odsłuchu jakieś bipolarne np. Klipsch RP-402S, fajnie się wkomponują w ten skos.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kanapy do tv wychodzi mi ponad 4 metry. To będzie ekran 90", bo mniejszy to pomyłka... Walcz o wysunięcie kanapy bliżej środka, naprawdę warto.
Co do Atmosa - nadstawki  na frontach są bez sensu, podobnie jak powieszenie głośników nad kolumnami frontowymi. Atmos w wersji dwukanałowej to głośniki prawie nad głową (precyzyjniej - tak mniej więcej na wysokości klejnotów siedzącego faceta), ale prawdziwą robotę robią dopiero 4 głośniki na suficie. Wiem, bo to przerabiałem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosy odpadają na frontach. Albo montujesz je na suficie albo daj sobie z tym spokój.

W takim układzie faktycznie bipolarne rposzą się o montaż na ścianie.

Jeśli byłby to Klipsch to weź sobie do tego Denona 3800 z końcówką albo 4800

Albo Ten sam amplituner z systemem Monitor audio Silver 300+ FX

Jako Sub SVS SB2000 Pro albo MKII 1205

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.
Po krótkiej debacie mam zielone światło na rezygnację z kanapy rogowej na rzecz standardowej i przesunięcie jej w okolice myślę 3m od 75 calowego TV. Sugerując się danymi ze strony Dolby przy zestawie 5.1.4 i przełożeniu jej na salon z rzutu wyszło mi coś takiego:

rzut3.png.bd270ab6d9039baa287437991525a0a5.png

W paincie dość ciężko o proporcje a na chwilę obecną mogę korzystać tylko z komputera firmowego więc rozumiecie.

Frontów bardziej nie rozsunę, bo przy drzwiach balkonowych jeszcze muszę upchnąć biurko, ale skracając odległość odsłuchu myślę że odstęp o szerokości TV powinien wystarczyć?
Odnośnie sufitowych to one mają być skierowane na płasko w dół czy pod kątem w stronę słuchacza? Tylne powinno mi się udać schować w ten podwieszany dookoła pokoju sufit, przednie niestety będą "sterczały" więc dobrze by było zamontować coś stosunkowo płaskiego.

Dajcie znać czy takie rozwiązanie trzyma się kupy, to dam wytyczne znajomej projektantce żeby naniosła to w skali i zobaczymy co wyjdzie.

Dzięki.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Batonek napisał:

Dajcie znać czy takie rozwiązanie trzyma się kupy, to dam wytyczne znajomej projektantce żeby naniosła to w skali i zobaczymy co wyjdzie.

Może być, zwróć uwagę by surround by były nisko na wysokości odsłuchu, niemal zaraz nad nimi wypadają Ci tylne Atmosy i warto by było zachować sensowną odległość kątową pomiędzy nimi.

8 minut temu, Batonek napisał:

Odnośnie sufitowych to one mają być skierowane na płasko w dół czy pod kątem w stronę słuchacza?

W stronę słuchacza, o ile się da. Spora część "Atmosów" ma membrany na regulowanym koszu i można je wychylić. Niektóre są konstrukcyjnie uchylone.

magnat-signature-ict-62.jpg

klipsch-pro-180rpc-lcr_1430.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chowane w podwieszany to jedno, ale przednie będę musiał dać jakieś z "budą" i teraz pytanie czy głośniki w typie przytaczanych Triangle BRA-1 które są niby nakładkowo-ścienne z sufitu zdadzą egzamin? Przełączone w tryb bezpośredni powieszone w miejscu gdzie na poniższej grafice jest odbicie będzie OK?triangle_bra1_emission_bra1.jpg.882ff2831e23702e3fd83f55fb36dd44.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna wizualizacja, dzięki!
Widzę, że masz przesunięte atmosy względem frontów. Na stronie dolby idą w linii. Zrobi to różnicę czy ważne aby siedzieć w centralnym punkcie "prostokąta" z atmosów? W zasadzie jeśli głośniki bez regulacji i kąt 45 to powinien wyjść kwadrat?
Te głośniki chyba nie do końca są z kątem 45st? W opisie i parametrach technicznych też o tym nie wspominają. Czy to właśnie dlatego wyszedł prostokąt?

Edytowano przez Batonek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalacyjne głośniki, a wizualizację zrobiłem jakiś czas temu wlasnie dla takich jak Ty.

Te kolumienki mają pochylenie około 20-25 stopni i rozmieszone są na zasadzie kompromisu by zachowując zalecenia Dolby odbiorca jednocześnie znajdował się w optymalnym kącie promieniowania z głośników.

Ważna jest symetria przod/tył i lewa/prawa. Masz się znaleźć w centrum tej bańki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.09.2023 o 17:11, Batonek napisał:

Chowane w podwieszany to jedno, ale przednie będę musiał dać jakieś z "budą" i teraz pytanie czy głośniki w typie przytaczanych Triangle BRA-1 które są niby nakładkowo-ścienne z sufitu zdadzą egzamin? Przełączone w tryb bezpośredni powieszone w miejscu gdzie na poniższej grafice jest odbicie będzie OK?triangle_bra1_emission_bra1.jpg.882ff2831e23702e3fd83f55fb36dd44.jpg

Co to za schemat? Różowe dla picu a reszta do 5.1?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Batonek napisał:

Po pierwszych odpowiedziach dałem sobie spokój z odbijaniem dźwięku :)

Za łatwo się poddałeś 😛 Jeżeli masz możliwość montażu głośników w suficie zgodnie z zaleceniami to należy tak zrobić. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości a masz lity strop bez żadnych udziwnień o wysokości nie przekraczającej 2,8-3 metra to spełnia to swoje zadanie. Mam Focal Chora 826D z wbudwanym modułem atmos i znajomi przychodzą i gapią się w sufit bo zastanawiają się skąd to gra. Stwierdzam więc, że jest wystarczająco sugestywnie. Jak działają inne rozwiązania - nie wiem ale pewnie najtańszych bym nie kupował. 

 

5 godzin temu, Batonek napisał:

Po pierwszych odpowiedziach dałem sobie spokój z odbijaniem dźwięku :)

Za łatwo się poddałeś 😛 Jeżeli masz możliwość montażu głośników w suficie zgodnie z zaleceniami to należy tak zrobić. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości a masz lity strop bez żadnych udziwnień o wysokości nie przekraczającej 2,8-3 metra to spełnia to swoje zadanie. Mam Focal Chora 826D z wbudwanym modułem atmos i znajomi przychodzą i gapią się w sufit bo zastanawiają się skąd to gra. Stwierdzam więc, że jest wystarczająco sugestywnie. Jak działają inne rozwiązania - nie wiem ale pewnie najtańszych bym nie kupował. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Batonek napisał:

5.1.2 Dolby Atmos-enabled speakers, choć zgaduję, że było to pytanie retoryczne.
5_1_2_atmos_enabled.webp.ec63dad5186f511e55af5f9f88d6669f.webp

Po pierwszych odpowiedziach dałem sobie spokój z odbijaniem dźwięku :)

Tak, dlatego że Dolby to zrobiło bo chciało zachęcić wiekszą ilość klientow potencjalnych. ale odbijajacy dzwiek od sufitu no prosze.

Nie masz głośników w suficie to daj sobie spokój z takim czymś.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Daniel765 napisał:

Poproszę o przykłady.

Zacznę od swoich. KLIPSCH PRO-18-RC. Cały duży głośnik jest na regulowanej osi w jednej płaszczyźnie, wysokotonowy dodatkowo można względem niego wychylać.

Z tańszych? Proszę bardzo. Magnat seri np. ICP. "Tweeter może być obracany w każdym kierunku o 35°". Polk Audio RC60i. "Kopułka tekstylna na regulowanym przegubie". Sporo instalacyjnych do Atmos ma regulację albo jest odchylona. Taga Harmony RB-850 v.2

Taga-Harmony-RB-850-v%20(10)-min.jpg?160

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...