Skocz do zawartości

Następca Pylon Pearl 25 (grający pod Onkyo tx-nr686)


zelekzelek

Recommended Posts

Drodzy Forumowicze,

prośba o pomoc w dobraniu następców obecnych kolumn - Pylon Pearl 25. Obecnie grają w systemie kina, na Onkyo tx nr 686.

80% muzyka, 20% kino domowe. Salon 32 m2. Muzyka - w zasadzie każda, nastawienie jednak głównie na muzykę rozrywkową, ale brzmienia typu jazz, akustyczna również się pojawiają.

Ze względu na sporą przestrzeń do nagłośnienia wspomagam je Rel T5i. Ogólnie - nie narzekam. Zestaw gra już parę ładnych lat, ale przyszedł moment na upgrade. Kolumny się osłuchały, z resztą grają dość neutralnie więc "nie przeszkadzają". W grę wchodzą kolumny używane.

Na czym mi zależy?

Na przejściu co najmniej o 1, a najlepiej 2 klasy brzmieniowo do góry. Idealnie byłoby pozbyć się również subwoofera, na rzecz mocniejszej podstawy basowej nowych kolumn podłogowych.

Jeśli chodzi o preferencje - oczywiście chciałoby się mieć wszystko - sprężysty, mocny bas, analityczność góry, dobrą średnice, wokale, muzykalność, powietrze itd. Ale wiemy jak jest ;)

Poszukuję zatem jakiś propozycji, które po pierwsze udźwigną nagłośnienie w salonie tej wielkości.

Po drugie - będą na swój sposób charakterystyczne (raczej wolę uniknąć studyjnych brzmień, bardzo neutralnych). To może być np. gęsty bas, analityczna góra czy świetne wokale. Szczerze - jestem otwarty na pomysły ;)

Budżet? do 3,5 tys za parę. Nie wiem czy się uda, ale niewykluczam dorzucenia paru groszy jeśli konstrukcja będzie bardzo udana.

 

Edit:

oczywiscie na forach pojawiają się propozycje typu:

Heco Aurora 700 (czy to nie powinny być 900/1000?)

Dali Oberon 5 / 7

Dali Zensor 7

Kef Q750

Monitor Audio Bronze 6

 

Z góry dzięki !!!

 

Edytowano przez zelekzelek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zelekzelek napisał:

Na przejściu co najmniej o 1, a najlepiej 2 klasy brzmieniowo do góry. Idealnie byłoby pozbyć się również subwoofera, na rzecz mocniejszej podstawy basowej nowych kolumn podłogowych.

co mogę podpowiedzieć, to dla 32m@2 szukaj kolumn o wyższej skuteczności od obecnych, moc nie jest tak istotna jak skuteczność przy tej powierzchni. Czym więcej tym lepiej😏

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zdecydowanie usłyszeć poprawę brzmienia, to z wymienionych modeli chyba tylko Kef, ale raczej model Q950. Dosyć dobrą propozycją będzie także zestaw Polk Audio Signature ES60, chyba że jesteś w stanie trochę podwyższyć budżet, wtedy spójrz koniecznie na wyższą i znacznie lepszą serię Polk Audio Reserve R600. To mocne, energiczne, bardzo swobodne granie, idealnie pasujące do Twoich preferencji. W założony budżecie masz także u nas bardzo ciekawą najnowszą konstrukcję Monitor Audio Bronze 500, ewentualnie Dali Oberon 7.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 3,5k kupisz znacznie lepsze kolumny uzywane niż te zaproponowane przez Ciebie.

Ale aby przeskoczyć 2-3 klasy w górę do stereo to niestety trzeba pomysleć o zmianie na wzmacniacz.

9 godzin temu, zelekzelek napisał:

W grę wchodzą kolumny używane.

Monitor audio RX6 albo 8

Klipsch RF82

Heco Metas XT701

Jak coś to mozna poszukać więcej. ale wszystkie lepsze od tych wymienionych

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję!

Czy możecie po krótce scharakteryzować te propozycje powyzej?

 

Jestem świadomy, że wąskim gardłem będzie amplituner. 

Nie wykluczam zakupu wzmacniacza. W jakie wzmacniacze stereo celować żeby mniej więcej wypozycjonować się z tymi proponowanymi powyżej kolumnami? Tutaj nie mam wyczucia czy lepiej nowy sprzęt, czy może używany? Wiadomo- nowy to gwarancja oraz pewnosc ze gra tak jak projektant stworzył, w używkach jednak mogą się pojawić jakies mniejsze lub większe usterki, niewidoczne w momencie zakupu. Co myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Carmion napisał:

Mam rozumieć że korzystając z amplitunera korzystasz tylko z dwóch kolumn i suba? Jeżeli tak, to lepiej żebyś wymienił amplituner na wzmacniacz + odtwarzacz sieciowy. Moim zdaniem tutaj znacznie więcej zyskasz na brzmieniu niż na wymianie kolumn.

Hej, nie, akurat posiadam system 5.1, ale szukam frontów do zastosowania stereo. Tak, jestem świadomy, że amplituner to nie jest najfortunniejsze rozwiązanie do odsłuchu muzyki, ale ogranicza mnie trochę miejsce, żona oraz budżet :) stąd pomysł na maksymalizację doznań na posiadanym Amplitunerze ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zelekzelek napisał:

Hej, nie, akurat posiadam system 5.1, ale szukam frontów do zastosowania stereo. Tak, jestem świadomy, że amplituner to nie jest najfortunniejsze rozwiązanie do odsłuchu muzyki, ale ogranicza mnie trochę miejsce, żona oraz budżet :) stąd pomysł na maksymalizację doznań na posiadanym Amplitunerze ;)

Ja Ci polecam w takim razie Heco Aurora. Na Twój metraż możesz śmiało zastosować 1000. Pylon opal 30 jeżeli lubisz cieplejsze granie, ale heco ma jaśniejszą górę i bardziej szczegółową moim zdaniem. Klipsch słuchałem tylko rp 260f to granie było dużo basu i wysokich na dłuższą metę by męczyło.  Oraz klipsch RP-6000F II. Te granie bardziej ułożone. Kef q750 to ogólnie kolumna lepszej jakości niż Heco ale trzeba posłuchać bo moim zdaniem jest bardziej "ułożona" od heco. 

 

Świetną okazję wkleił tutaj kolega z monitor bronze 500. Jakościowo to chyba najlepsza kolumna z tych zaproponowanych. Ale nie słuchałem. Mialem przyjemność tylko z silverami.

 

U siebie miałem model 700 na 21m2 + korytarz 8m2. To zagrały "potężnie" dopiero jak podłączyłem cxa 80. Chociaż dla mnie lepiej się łączyły z Yamaha. Bo brzmienie wtedy nie męczyło. Z Cxa trochę za dużo było wysokich i męczyło. Ale miło wspominam te kolumny bo za te pieniążki oferują dobre brzmienie. 

 

A czy warto kupować używane? Tego nikt nie odpowie. Ale moim zdaniem z kolumnami jest lepiej z używkami. Chociaż kupiłem jakiś czas temu używki Pylon diamond 25 z gwarancją to były na serwisie bo membrany przy basowych utworach wykonywały dziwną pracę i zniekształcenia. Ale zaproponowali mi wymianę na model 28 za dopłatą i mam nowe kolumny i tak w dobrej cenie. 

Wzmacniacz i odtwarzacz sieciowy też mam używki i to bez gwarancji. Działa dobrze. Wszystko jest kwestią ceny. Ale w elektronice więcej może się zepsuć niż w kolumnach. 

Edytowano przez Carmion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci uparcie polece kolumny używane.

Nawet na modelu 686 poznasz różnice na plus względem nowych konsttrukcji z tego samego budżetu.

Które Ci scharakteryzować?

Zobacz które uda Ci sięznaleść w akceptowalnej dla Ciebie cenie, stanie i możliwości wysyłkie czy jak tam i podeślij link.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

A ja Ci uparcie polece kolumny używane.

Nawet na modelu 686 poznasz różnice na plus względem nowych konsttrukcji z tego samego budżetu.

Które Ci scharakteryzować?

Zobacz które uda Ci sięznaleść w akceptowalnej dla Ciebie cenie, stanie i możliwości wysyłkie czy jak tam i podeślij link.

 

Zatem, poniżej lista, która mi się wyklarowała dotychczas. Jaką mają charakterystyke, czym się cechują? a może jest coś podobnego, lepiej brzmiącego w tej cenie?

Kef Q950 - słyszałem, że świetna średnica, ale bas nie schodzi nisko. Da radę na 35m2?

Heco Aurora 1000

Monitor Audio Bronze 500

Focal Chora 826

Klipsch RF82 - ewentualnie inny model Klipscha w zadanym budżecie. Pytanie czy nie jest to zbyt widowiskowe/kinowe granie, które jednak zmęczy przy słuchaniu muzyki?

Dali Oberon 7

 

Dodam, że pomieszczenie słabo zaaranżowane akustycznie. I raczej kiepskie perspektywy poprawy.

 

Edytowano przez zelekzelek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, zelekzelek napisał:

Zatem, poniżej lista, która mi się wyklarowała dotychczas. Jaką mają charakterystyke, czym się cechują? a może jest coś podobnego, lepiej brzmiącego w tej cenie?

Kef Q950 - słyszałem, że świetna średnica, ale bas nie schodzi nisko. Da radę na 35m2?

Heco Aurora 1000

Monitor Audio Bronze 500

Focal Chora 826

Klipsch RF82 - ewentualnie inny model Klipscha w zadanym budżecie. Pytanie czy nie jest to zbyt widowiskowe/kinowe granie, które jednak zmęczy przy słuchaniu muzyki?

Dali Oberon 7

 

Dodam, że pomieszczenie słabo zaaranżowane akustycznie. I raczej kiepskie perspektywy poprawy.

 

Ktoś coś? 

Do listy potencjalnych kolumn dorzucam Klipsch RP280F. Czytałem że to porządna konstrukcja, bardziej ucywilizowana niż poprzednie serię Klipshca. Prawda to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zelekzelek napisał:

Ktoś coś? 

Do listy potencjalnych kolumn dorzucam Klipsch RP280F. Czytałem że to porządna konstrukcja, bardziej ucywilizowana niż poprzednie serię Klipshca. Prawda to?

Wszystko zależy od tego czy chcesz kupić nówki czy używane kolumny. Wybierz się na odsłuch ze swoim amplitunerem. Ale pamiętaj że u Ciebie inaczej to jeszcze zagra.

Słuchałem kiedyś klipsch rp 260f i było czuć że mają wysoką skuteczność. Mi osobiście do końca nie podeszły. Myślę że by z czasem mnie wysokie tony męczyły. Ale dużo jest w nich dźwięku i będzie tak czy siak lepiej od pylon Pearl. Bass mi się w nich bardzo podobał. Do kina fajnie kolumny. 

Jeśli nowe to bym koniecznie posłuchał heco Aurory 700 ale na Twój metraż pomyślał bym nad modelem 1000. Łatwe do napędzenia kolumny i zagrają fajnie w stereo jak i w kinie.

 

Wybierz kilka kolumn i posłuchaj bo nikt tej decyzji za Ciebie nie podejmie. Bądź otwarty również na propozycje sprzedawcy bo może coś innego się spodoba. Każdy z nas lubi co innego także ciężko jest w ciemno coś doradzić. 

Edytowano przez Carmion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.09.2023 o 11:33, zelekzelek napisał:

Kef Q950 - słyszałem, że świetna średnica, ale bas nie schodzi nisko. Da radę na 35m2?

Schodzi ale nie z amplitunerem. Jak na nim podbijesz pasmo basowe to będzie aż nad to. Dobra średnica, łagodna górą

Dnia 30.09.2023 o 11:33, zelekzelek napisał:

Heco Aurora 1000

Wiekszy dół. Nieco gorsza średnica. Grają lzej.

Dnia 30.09.2023 o 11:33, zelekzelek napisał:

Monitor Audio Bronze 500

Brzmienie jaśniejsze, szybsze. Bardzo zywe. Z czytelną nieco chłodną srednica

Dnia 30.09.2023 o 11:33, zelekzelek napisał:

Focal Chora 826

słaba dynamika, jasne brzmienie, bywaja ostre

Dnia 30.09.2023 o 11:33, zelekzelek napisał:

Klipsch RF82

Jesli RF to bardzo dobry model Jesli R820F to bardzo zły

Dnia 30.09.2023 o 11:33, zelekzelek napisał:

Dali Oberon 7

Słabszy, mniejszy odpowiednik KEFa i Heco

Dnia 1.10.2023 o 09:33, zelekzelek napisał:

Do listy potencjalnych kolumn dorzucam Klipsch RP280F.

To samo co RF82

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...